Başbakan Yardımcısı Atalay, Van'da - Son Dakika
Yerel

Başbakan Yardımcısı Atalay, Van'da

Başbakan Yardımcısı Atalay, Van\'da

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van ve Erciş'te köyler dahil, ilk ve orta öğretim kurumlarının yarından itibaren eğitime başlayacağını bildirdi.

02.01.2012 14:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van ve Erciş'te köyler dahil, ilk ve orta öğretim kurumlarının yarından itibaren eğitime başlayacağını bildirdi.

Atalay, Van'da düzenlediği basın toplantısında, bölgede yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Van 100. Yıl Üniversitesi ile ilgili yapılan çalışmaları anlatan Bakan Atalay, şunları söyledi:

"Biz, 100. Yıl Üniversitesini Van'da eskisinden daha güçlü durumda hayatiyetini sürdürmesini çok önemsiyoruz. Onun için yani araştırma hastanesini hızlandırdık. Şu anda, üniversite yönetimine bu tür çalışmalardan ayrı olarak 67 milyon TL kaynak aktarıldı bütçeden... Hem binaların yenilenmesi, hem hastanenin tamamlanması hem üniversitenin eğitime güçlü devam etmesi için böyle bir öncelik verdik. Van hastanesi bu yılın ilk aylarında yeni araştırma hastanesi hizmete açılacak. Zaten tıp fakültesi ve dişçilik fakültesi eğitime biliyorsunuz başladı, diğerleri de yavaş yavaş başlayacaklar. Özellikle yurt konusuyla da ilgileniyoruz, yani üniversitemizin ihtiyaçları tamamen karşılanıyor."

-İlk ve orta öğretim-

Beşir Atalay, yarın ilk ve orta öğretim kurumlarının eğitime başlayacağını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Yarın, 2 Ocak tarihinde ilk ve orta öğretim, eğitime başlayacak bildiğiniz gibi. Böylece Van ve Erciş köyleri dahil her yerde eğitime başlanmış olacak. Kalıcı konutların yapıldığı yerler, bugün gördük doğrusu çok güzel şehircilik örneği yerler olacak orası. Çevre düzeni, ticaret merkezleri, okulları camisiyle her yeri tamam. Bugün inceledik, orada 9 tane de okul yapılıyor, 5 tane cami, 5 tane ticaret merkezi yapılıyor. Orada kendine yeterli çok güzel yerleşim alanları olacak, Van'ın çok tercih edilen yerleri olacak.

Bir konu vardı, küçük sanayi sitemiz, oranın tekrar işlevine kavuşması bizim için önemli. Orası küçük esnafın çalıştığı yer. Oranın bazı sorunları vardı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız TOKİ ile görüşmesini yaptı, kararları verildi. Hızlı şekilde yıkılması gereken yerler var. Yıkılanların yerine yenisi yapılacak. Yani çok hızlı şekilde bahar gelmeden iş hayatının orada canlanmasını istiyoruz.

Bir de şehir içinde çok sayıda cami hasar gördü, bu camiler üzerinde Diyanet İşleri Başkanlığımız çalışmalarını sürdürüyor.

Yardım hesaplarımızdan birisi Başbakanlıkın, birisi Kızılay, diğeri de Diyanet İşleri Başkanlığınındı. Diyanet İşleri Başkanlığı, yardım hesabındaki kaynakları yıkılan camilerin onarılması yönünde kullanacak. Erciş ve Van'da örnek birer güzel cami de yapacak."

-Yapılan yardım miktarları-

AFAD olarak, genel olarak bakıldığında şu ana kadar üniversiteye gönderilen hariç nakit olarak Valilik ve diğer kurumlara 96 bin 500 bin TL nakit para gönderdiklerini dile getiren Atalay, şu bilgiyi verdi:

"Yardım hesabında toplanan 302 milyon 400 bin TL'dir. Bunları da her seferinde sizlere açıklıyorum. Bunların Başbakanlık hesabında 203 milyon, Diyanet İşleri Başkanlığında 35 milyon, Kızılay hesabında da 64 milyon 400 bin TL'dir, 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla, yani bugün itibarıyla. Şu ana kadar deprem için, acil yardım ödenekleri de dahil olmak üzere gönderilen konteyner vs., toplamda 646 milyon TL'dir.

Bundan sonrasıyla ilgili esas büyük maliyet kalıcı konutlarla ilgili olacaktır. Salı günü Başbakanımız partimizin gurup toplantısında bir miktar daha bu konulara değinecek. Orada Van ile de ilgili açıklamaları olacak, onları başbakanımız açıklasın istiyoruz.

Şunu tekrar ifade ediyorum: Van, Erciş köyleri deprem sonrası doğrusu konteynere geçme safhası hepimizi biraz daha rahatlattı, daha sıcak bir mekan, belli ihtiyaçlar içinde karşılanıyor, ama esas rahatlama kalıcı konutları, pırıl pırıl o siteleri Vanlılara, depremzedelere teslim ettiğimizde esas sevincimiz o zaman olacak. Hiçbir şey aksamayacak, üniversite eskisi gibi güçlü olacak, eğitim hayatı başlıyor, bütün konular bizim elimizde. Vanlı hemşehrilerimiz, kardeşlerimiz bundan emin olsunlar, hepimiz sürekli değerlendirmeler içindeyiz. Şehircilik Bakanımız burada daha çok çalışacak. Van'ın daha cazip şehir haline gelmesi için daha değişik projelerimiz olacak."

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Atalay, bir gazetecinin Irak sınırındaki olayla ilgili sorusu üzerine, bugünkü haberlerin Van ve depremle ilgili olmasını istediğini belirterek, "Orayla ilgili bir-iki cümle söylersem depremin yerine o geçecek. Başka bir zaman size o konuda söyleyeceğim çok şey var. İnşallah çok şey yapacağız orada. Ben 1 hafta sonra tekrar gideceğim. Çalışıyor Valimiz. Orada vatandaşlarımızla ilgili yapılacak boyutlar var onları yapacağız" diye konuştu.

- VAN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Başbakan Yardımcısı Atalay, Van'da - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  18:12 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  17:27 Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.

 • Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi
  17:24 Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi

  Almanya, kişisel kullanım amaçlı esrarı kısmen yasallaştırma yolunda ilerliyor. Yeni yasa, ülkeyi Malta ve Lüksemburg'tan sonra esrarı yasallaştıran 3. Avrupa Birliği ülkesi haline getirecek. Tartışmaların ardından Almanya parlamentosunun esrar kullanımını kısmen yasallaştırması bekleniyor. Yasa değişikliği, Almanya'yı Malta ve Lüksemburg'dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği ülkesi yapacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor
  17:11 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de düzenlenen mitingde konuştu. Gündemine yerel seçimleri ve hayat pahalılığını alan Erdoğan, "Dünyanın başının belası olan enflasyon bizim de canımızı yakıyor. Amacımız Türkiye Yüzyılı rotamızı koruyarak bu fırtınalı küresel iklimden ülkemizi sağ selamet çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

 • Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım
  16:59 Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım

  Kara para aklama ve vergi kaçırma gibi 4 ayrı suçtan tutuklu bulunan Dilan Polat'ın Instagram'daki sosyal medya hesabından aylar sonra bir paylaşım yapıldı. Polat çiftinin yer aldığı paylaşımdaki "Geciken adalet, adalet değildir." cümlesi ise dikkatlerden kaçmadı.

 • İmamoğlu, AKP çadırında esprili bir şekilde karşılık verdi
  16:59 İmamoğlu, AKP çadırında esprili bir şekilde karşılık verdi

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti çadırını ziyareti sırasında görevlilerden AK Parti'ye üye olma teklifi aldı. İmamoğlu, teklife "Ne kadar çok istiyorsunuz beni" yanıtını verdi. İmamoğlu, seçim sürecinin barış içinde tamamlanmasını dileyerek "1 Nisan'da hepimiz komşuyuz, arkadaşız, akrabayız." dedi.

 • Ankara'da kız çocuğu okulda beyin kanaması geçirdi, baba okul yönetimini suçladı
  16:50 Ankara'da kız çocuğu okulda beyin kanaması geçirdi, baba okul yönetimini suçladı

  Ankara'da bir ilkokulda kafasını okul sırasına çarptıktan sonra fenalaşan 10 yaşındaki bir kız çocuğu beyin kanaması geçirdi. Baba, kızının öğretmeni tarafından darp edilmiş olabileceğini ve saatlerce baygın halde okulda tutulduğunu iddia etti. Okul yönetimi ise iddialarla ilgili konuşmazken, adli sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

 • Selahattin Baki'den çok konuşulacak kura yorumu
  16:43 Selahattin Baki'den çok konuşulacak kura yorumu

  Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Baki, Konferans Ligi'ndeki Union Saint-Gilloise eşleşmesini değerlendirdi. Kuradan pek memnun kalmayan Baki, "Genetik şanssızlığımız sürdü yine. Kurada en iyi topu oynayan takımlardan birini çektik" açıklamalarında bulundu.

 • Dedesini bacağından vuran torun tutuklanarak cezaevine gönderildi
  16:15 Dedesini bacağından vuran torun tutuklanarak cezaevine gönderildi

  İzmir'in Bayraklı ilçesinde, tartıştığı dedesi Mehmet A.'yı (74) tabancayla bacağından vuran torunu Kadir Emre K. (17), tutuklandı.


Advertisement