Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Van'da Açıklaması - Son Dakika

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Van'da Açıklaması

15.02.2012 18:40
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Van'da Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, hükümet olarak hem Van, Erciş ve köylerindeki depremin yaralarını sardıklarını, hem de şehirlerin alt yapılarını elden geçirdiklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, hükümet olarak hem Van, Erciş ve köylerindeki depremin yaralarını sardıklarını, hem de şehirlerin alt yapılarını elden geçirdiklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Van'daki temaslarının ardından, Vali Münir Karaloğlu, AFAD Başkanı Fuat Oktay ve TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile Erciş ilçesinde incelemelerde bulundu. Yaklaşık 10 bin depremzedenin barındığı Kışla Konteyner Kentini ziyaret eden Atalay, geçici olarak Halk Eğitim Merkezinde hizmet veren Erciş Belediyesine geçerek Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu'ndan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Atalay, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erciş'in esas olarak ilk depremde büyük zarar görüğünü söyledi. Depremden birkaç saat sonra başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer bakanlarla bölgeye geldiklerini belirten Atalay, şöyle konuştu:

"Deprem akşamı, zihinlerimizde tazeliğini koruyor. Hükümet olarak hem Van, Erciş ve köylerindeki depremin yaralarını sarıyoruz hem de şehirlerin alt yapılarını elden geçiriyoruz. Deprem konutlarının yapılacağı alanlar belirlendi. Burada yaklaşık 5 bin konut yapılacak. Bunların yarısının inşaatları devam ediyor. Belediyemizin talebi üzerine sahil yolu ve şehirdeki birkaç küçük yolu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız yapıyor. Erciş'in kanalizasyon ve arıtma sistemi de yapılacak."

Atalay, belediyenin hizmet binası ve otobüs terminalinin depremde zarar gördüğünü, bunların da yeniden yapılacağını kaydetti.

-Erciş'te 500 konut yapacak FİYAPI'ya teşekkür-

Depremden sonra Erciş'te depremzedeler için 500 konut yapma taahhüdünde bulunan FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan ile belediyede görüşen Atalay, hayırsever işadamına teşekkür etti.

Bundan sonra en önemli çalışmanın kalıcı konutların yapılması olduğunu ifade eden Atalay, "Projelerini tamamlayan bu işadamımıza yer tahsisi yapıldı. Sosyal donatıları ve yeşil alanlarıyla çok güzel bir mahalle yapacak. Kendisine teşekkür ediyorum" dedi.

Belediye ziyaretinin ardından karayoluyla Van'a geçen Atalay, buradan Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla Ankara'ya döndü.

- VAN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Van'da Açıklaması - Son Dakika


Advertisement