"İki Yoklukta Var Olan Şair Nabi" Konferansı - Son Dakika

"İki Yoklukta Var Olan Şair Nabi" Konferansı

24.12.2012 17:19
"İki Yoklukta Var Olan Şair Nabi" Konferansı

Melikşah Üniversitesi'nce "İki yoklukta var olan Şair Nabi" konferansı düzenlendi.

Melikşah Üniversitesi'nce "İki yoklukta var olan Şair Nabi" konferansı düzenlendi.

UNESCO'nun vefatlarının 300. yılı dolayısıyla 2012 yılını "Şair Yusuf Nabi ve Bestekar Buhurizade Mustafa Itri Yılı" ilan etmesi dolayısıyla üniversitenin Beşinci Mevsim Kültür ve Edebiyat Kulübü tarafından Şair Nabi'nin hayatı ve eserleri ele alındı.

Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atabey Kılıç'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen sempozyuma, Fatih Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Kaplan, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Aksoy ve Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Abdülkadir Dağlar konuşmacı olarak katıldı.

Semzpozyumda konuşan Prof. Dr. Kaplan, şairin Şanlıurfa'da doğduğunu, İstanbul'da kendini kabul ettirip Halep şehrine şiirleri ile damga vurduğunu söyledi.

Ne kadar meşhur bir şair olsa da Nabi'nin hayatının bilinmezliklerle dolu olduğunu vurgulayan Kaplan, "Bilinmezliklerle dolu bir hayatı tüm yönleri ile öğrenmek için bir sene Halep şehrinde kaldım. Bugün bombaların altında kalan bir çok Osmanlı mirasını barındıran şehirde Nabi'ye ait eserler yıkılmaya yüz tutmuştur" dedi.

Prof. Dr. Aksoy ise, "Bu yılı UNESCO Nabi yılı ilan etti. Bu şekilde bizlere Nabi ve Itri gibi şairlerimizi anma fırsatı veriyor. Tabiki bizim bunu UNESCO'ya bırakmamız gerekiyor. 8 bin kadar kayıtlı şairimiz var. Bunlar bizleri bir araya getiren değerlerdir ve bugünkü bu kalabalık öğrenci topluluğu bunun en büyük kanıtıdır" diye konuştu.

Sempozyum sonunda katılımcılara Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca tarafından plaket takdim edildi.

Muhabir: Esma Aygün

Yayıncı: İsmail İçer - KAYSERİ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'İki Yoklukta Var Olan Şair Nabi' Konferansı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Nusret'in Londra fiyatlarını pahalı bulan İngiliz çiftten kurnaz plan! 17:24 Nusret'in Londra fiyatlarını pahalı bulan İngiliz çiftten kurnaz plan!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli gencin elini öperek karşılık verdi 16:44 Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli gencin elini öperek karşılık verdi Safiye Soyman imaj değişikliğini takipçilerine sordu, en bomba yorumu Seda Sayan yaptı! 16:19 Safiye Soyman imaj değişikliğini takipçilerine sordu, en bomba yorumu Seda Sayan yaptı! Bu diyalog canlı yayına damga vurdu! İYİ Partili ismin sorusu AK Partili Metiner'i köşeye sıkıştırdı 15:11 Bu diyalog canlı yayına damga vurdu! İYİ Partili ismin sorusu AK Partili Metiner'i köşeye sıkıştırdı Milyonlarca kişiyi şaşırtmıştı! İnsana benzeyen keçi yavrusunun sır perdesi aralandı 15:09 Milyonlarca kişiyi şaşırtmıştı! İnsana benzeyen keçi yavrusunun sır perdesi aralandı Didem Soydan Miami'de bikinili pozlarıyla takipçilerini mest ediyor 14:13 Didem Soydan Miami'de bikinili pozlarıyla takipçilerini mest ediyor Memur ve emeklilerin zam oranı ufukta göründü: Yüzde 7,47 12:03 Memur ve emeklilerin zam oranı ufukta göründü: Yüzde 7,47 Kılçdaroğlu'nun TÜİK baskını Yeşilçam'ın efsane repliğini bir kez daha hatırlattı! 11:35 Kılçdaroğlu'nun TÜİK baskını Yeşilçam'ın efsane repliğini bir kez daha hatırlattı!
Advertisement