İznik Devlet Hastanesi'nin Zemini Çürük Çıktı - Son Dakika
Yerel

İznik Devlet Hastanesi'nin Zemini Çürük Çıktı

İznik Devlet Hastanesi\'nin Zemini Çürük Çıktı

Bursa'nın İznik İlçesinde, 1998 Yılında Hizmete Açılan Devlet Hastanesi'nin Zemini Çürük Çıktı.

06.12.2007 18:14

Bursa'nın İznik ilçesinde, 1998 yılında hizmete açılan Devlet Hastanesi'nin zemini çürük çıktı.

Vali Nihat Canpolat'ın, geçen yıl, Bursa ve ilçe hastanelerinin depreme karşı güçlendirilmesi için verdiği talimat üzerine yapılan zemin etütlerinde acı bir gerçek ortaya çıktı. Dört ay önce Bursa'dan gelen bir yapı denetim firması İznik Devlet Hastanesi'nin kolonları ve zemininden örnekler alarak inceledi. Yapılan kontrollerde Devlet Hastanesi'nin kolonlarında bir problem çıkmazken, zeminin bina yapımına el verişli olmadığı ortaya çıktı.

Üvecik mevkiinde İznik Belediyesi'nin Sağlık Bakanlığı'na devrettiği 14470 metre kare alana kurulan ve ANAP döneminde Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy tarafından 1998 yılında hizmete sokulan hastanenin İznik Gölü'ne uzantısı olan dere yatağı üzerine kurulduğu anlaşıldı. Hastanenin toplam arsa alanı 14470 metre kare, bina oturma alanı 2500 metre kare, toplam kapalı alanı ise 9837 metre kare. Hastane binası 2 bloktan oluşuyor. Geçen sene KKB polikliniğinin bulunduğu alanda zemin çökmesi görülürken, aynı poliklinik servisi bir başka kısma nakledildi.

İznik Devlet Hastanesi'nin zemininin çürük olduğu yapı denetim firması tarafından bir rapor halinde yetkililere sunuldu. Zemin güçlendirme işi ihale edilecek. İşin, toplam inşaat maliyetinin yüzde 40'ını geçmesi halinde Bayındırlık Bakanlığı'nın projeyi iptal yetkisi bulunuyor. Sağlık Bakanlığı, hastanelerin güçlendirme maliyetlerinin toplam inşaat masrafının yüzde 40'nı geçmesi halinde binanın başka bir bölgede yeniden yapılmasını ön görüyor. Ancak hastanenin yeniden inşa edilmesi için gerekli yerin neresi olacağı ise şimdilik bir muamma.

Geçtiğimiz haftalarda Antalya'da düzenlenen "Sağlık Kongresi'nde" İznik Devlet Hastanesi Türkiye genelinde en iyi on hastane arasında gösterildi. Bursa'daki hastanelerde dahi bulunmayan tıbbi arıtma tesisi bugün İznik Devlet Hastanesi'nde çalışır durumda. 100 yataklı hastanenin 2006 yılı hizmet verilerine göre başarı kat sayısı oldukca yüksek. İznik Devlet Hastanesi'nde 2006 yılında poliklinik hasta sayısı 112 bin 315, yatan sayısı 2 bin 837, taburcu olan sayısı 2 bin 767, yatılan gün sayısı 10 bin 148, yapılan büyük ameliyat 794, yatak işgal oranı yüzde 27, 80 olarak kaydedildi.

(MŞ)

06.12.2007 18:07 TSİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel İznik Devlet Hastanesi'nin Zemini Çürük Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement