Kayseri'deki Kooperatif Yöneticileri Bir Araya Geldi - Son Dakika
Yerel

Kayseri'deki Kooperatif Yöneticileri Bir Araya Geldi

Kayseri\'deki Kooperatif Yöneticileri Bir Araya Geldi

Kayseri Ticaret Odası (Kto) Tarafından Gerçekleştirilen "Konut Yapı Kooperatiflerin Sektör Toplantısı"nda Bir Araya Gelen Kooperatif Yöneticileri, Sektörün Sorun ve Çözüm Önerilerini Değerlendirdi.

14.03.2008 12:30

Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından gerçekleştirilen "Konut Yapı Kooperatiflerin Sektör Toplantısı"nda bir araya gelen kooperatif yöneticileri, sektörün sorun ve çözüm önerilerini değerlendirdi.

KTO Toplantı Salonu'nda düzenlenen kahvaltılı toplantıya, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdür Yardımcısı Hasan İlter, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci, İl Sanayi ve Ticaret Müdürü Kamil Akçadırcı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yusuf Üstün, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Serkan Yüksel ve Kayseri'de faaliyet gösteren kooperatif yöneticileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci, inşaat sektörü üzerinde dikkatli durulması gerekildiğini belirterek, kooperatifçilik sektörünün ayağa düşürülmemesi için gerekli çalışmaların yapılmasının uygun olacağını söyledi. 1997 yılından bugüne kadar inşaat sektörünün inişli ve çıkışlı bir yol izlediğini kaydeden Kilci, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) siyasal oluşumlara göre şekillenmemesi gerektiğini belirtti. Kilci, "TOKİ'nin çalışmaları bir çizgiye oturtulmalıdır. TOKİ siyasetçilerin elinde oyuncak olmamalıdır. Bu işleri özel sektöre devretmeliyiz. Ülke ekonomisinde inşaat sektörünün önemli bir yeri vardır" dedi.

Kilci'nin konuşmasının ardından söz alan İl Sanayi ve Ticaret Müdürü Kamil Akçadırcı, vali, belediye başkanları gibi kamu yöneticilerini bulunduran çok ortaklı kooperatiflerin Kayseri'de kooperatifçiliğe olan güveni arttırdığını dile getirdi. Konutların etaplar halinde vatandaşlara teslim edilmesi ile Kayseri'de çarpık yapılaşmanın önüne geçildiğini ifade eden Akçadırcı, Kayseri'deki kooperatif sektörü ile ilgili 2007 yılında istatistiksel bilgiler verdi. Kayseri'de 2 bin 179 kooperatif'in bulunduğunu söyleyen Akçadırcı, bu kooperatiflerde 142 bin 160 ortağının bulunduğunu da ifade etti.

"KOOPERATİF REKLAMLARINDA YANLIŞ BİLGİLER VERİLMEMELİ" Sektörde karşılaşılan sıkıntılar ile ilgili açıklamalar yapan Akçadırcı, bazı kooperatiflerin yaptıkları reklamlarda gerçeği yansıtmayan bilgiler verdiğinin üzerinde durdu. Yapılan incelemelerde Kayseri'de faaliyet gösteren bazı kooperatiflerin arsasının bulunmadığı halde inşaatlara başlandığını belirterek vatandaşları yanlış bilgilendirdiğini kaydeden Akçadırcı, "Yapılan incelemelerde tanıtım içerikli reklamlarda gerçeği içermeyen bilgiler verildiği tespit edildi. İlimizde yaptığımız incelemelerde kooperatif yönetici olmadığı halde kooperatif yöneticisi gibi kendilerini tanıtan bazı şahıslar vatandaşlarımızı dolandırdığı tespit edildi. Bu davranış, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu ve 4077 sayılı Tüketiciler Korunması Hakkında Kanunu'nu aykırı olduğundan suç sayılmaktadır. Kooperatif ortakları ile kooperatif yöneticilerine, sıkıntı yaşamamaları için bilgilendirme toplantıları yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

Akçadırcı'nın açıklamalarından sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdür Yardımcısı Hasan İlter, kooperatif yönetim kurulu, denetim kurulu ve ortakların hak ile sorumlulukları ile ilgili toplantıya katılanları bilgilendirdi.

(YS-SE-Y) 14.03.2008 12:29 TSİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kayseri'deki Kooperatif Yöneticileri Bir Araya Geldi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement