Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Ticaret Bakanlığı haberleri, Ticaret Bakanlığı son dakika, son dakika Ticaret Bakanlığı

Son Dakika Ticaret Bakanlığı Haberleri

Son dakika Ticaret Bakanlığı haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son ticaret bakanlığı haberleri anında burada.


 • 13:55 DENİB Design 3. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması'nda Finalistler Belli Oldu

  DENİB Design 3. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması'nda Finalistler Belli Oldu Denizli İhracatçılar Birliği'nin (DENİB) düzenlediği Design 3. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması'nda finale kalan 14 yarışmacının tasarımları büyük beğeni topladı. Yarışmanın final sergisi, Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek ve kazananlar 07 Aralık 2023'te düzenlenecek final gecesinde açıklanacak.

 • 13:02 Suriyeli ve Türk Kadınlara İş İmkanı Sağlayan Proje

  Suriyeli ve Türk Kadınlara İş İmkanı Sağlayan Proje Seçilmiş bölgelerde yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeliler ve Türk vatandaşları için ekonomik fırsatların güçlendirilmesi projesi, kadınlara büyükşehirlerde iş imkanı sağladı. Proje kapsamında kurulan sosyal kooperatifler aracılığıyla kadınlara 500'den fazla istihdam fırsatı yaratıldı. Proje, kadınların iş gücü piyasasına katılımını ve sürdürülebilir sosyal girişimcilik modelleri oluşturmayı hedefliyor.

 • 12:11 Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti Dubai'ye İş Gezisi Düzenledi

  Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti Dubai'ye İş Gezisi Düzenledi Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Üyeleri ve Oda üyesi firmaların temsilcilerinden oluşan 25 kişilik bir heyet, Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) oluşturan 7 emirlikten biri olan Dubai'ye düzenlenen iş gezisine katıldı. Heyet, Dubai'de düzenlenen yapı ve inşaat fuarını ziyaret etti, bilgilendirme toplantısına katıldı ve BAE'deki iş fırsatları hakkında bilgi aldı.

 • 10:23 Kapıkule Gümrük Kapısı'nda 90 Milyon Liralık Kaçak Eşyaya El Konuldu

  Kapıkule Gümrük Kapısı'nda 90 Milyon Liralık Kaçak Eşyaya El Konuldu Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri, Kapıkule Gümrük Kapısı'nda düzenledikleri operasyonda farklı türlerde 90 milyon liralık kaçak eşyaya el koydu. Operasyon sonucunda 102 bin 58 elektronik sigara, 540 cep telefonu, 3 bin 620 elektronik sigara likidi, 36 bin 100 elektronik sigara atomizeri, 4 bin 10 elektronik sigara başlığı, 260 akıllı kol saati ile 853 bin 745 ilaç cinsi eşya ele geçirildi.

 • Dün Dün 21:14 OYDER'den elektrikli araç ithalatıyla ilgili uyarı

  OYDER'den elektrikli araç ithalatıyla ilgili uyarı Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), elektrikli araçların ithalatına ilişkin yeni yönetmelik konusunda yaşanacak olumsuzluklara dikkat çekti. Yapılan açıklamada, yönetmeliğin yerleşik yetkili satıcılıkları ve ticareti etkileyeceği belirtildi.

 • Dün Dün 18:50 TBMM Genel Kurulu'nda 2024 yılı bütçe görüşmeleri başlıyor

  TBMM Genel Kurulu'nda 2024 yılı bütçe görüşmeleri başlıyor TBMM Genel Kurulu'nda, 2024 yılı bütçe görüşmeleri 11 Aralık'ta başlayacak ve 14 günde tamamlanacak. Görüşmelerde bütçenin tümü üzerinde tartışmalar yapılacak ve kamu idarelerinin bütçe ve kesin hesapları ele alınacak. Bütçe mesaisi 24 Aralık'ta sona erecek.

 • Dün Dün 17:34 Cezayir'de Türkiye-Cezayir ikili iş görüşmeleri toplantısı yapıldı

  Cezayir'de Türkiye-Cezayir ikili iş görüşmeleri toplantısı yapıldı Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle Cezayir'de Türkiye-Cezayir ikili iş görüşmeleri toplantısı düzenlendi.

 • Dün Dün 15:43 İSO, COP28'de "Yeşil Dönüşüm ve KOBİ'ler" paneline ev sahipliği yaptı

  İSO, COP28'de 'Yeşil Dönüşüm ve KOBİ'ler' paneline ev sahipliği yaptı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında İstanbul Sanayi Odasının (İSO) ev sahipliğinde "Sürdürülebilir Üretim Çağında Yeşil Dönüşüm ve KOBİ'ler" paneli düzenlendi.

 • Dün Dün 15:19 Denizli İhracatçılar Birliği DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması 3.'sü düzenleniyor

  Denizli İhracatçılar Birliği DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması 3.'sü düzenleniyor Denizli İhracatçılar Birliği tarafından gerçekleştirilen DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması'nın 3.'sü düzenleniyor. Yarışma, ev ve banyo tekstili sektöründe yeni tasarımcıların yetiştirilmesini teşvik etmeyi, tasarım ve marka şehri olan Denizli'nin ihracatını artırmayı hedefliyor. Finalistlerin tasarımları Denizli'de üretilecek ve kazananlar 07 Aralık 2023'te düzenlenecek final gecesinde açıklanacak.

 • Dün Dün 14:36 OYDER, elektrikli araç ithalatına ilişkin tebliğe eleştiri ve önerilerde bulundu

  OYDER, elektrikli araç ithalatına ilişkin tebliğe eleştiri ve önerilerde bulundu OYDER, Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan tebliğin yetkili satıcılar için sakıncalar doğurduğunu belirterek çözüm önerilerini paylaştı. Açıklamada, yetkili satıcıların araç kaynağının kesileceği ve ticaretin duracağı vurgulandı. Ayrıca, çağrı merkezi aracılığıyla servis hizmeti verilmesinin rekabet açısından ayırımcılık olduğu ifade edildi.

 • Dün Dün 13:10 İstanbul Havalimanı'nda 3.5 Milyon TL Değerinde Kaçak Eşya Ele Geçirildi

  İstanbul Havalimanı'nda 3.5 Milyon TL Değerinde Kaçak Eşya Ele Geçirildi Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda, İstanbul Havalimanı'nda bir yolcunun valizinden lüks markalara ait yaklaşık 3 milyon 590 bin lira değerinde kaçak eşya ele geçirildi.

 • Dün Dün 11:55 Erzurum dış ticarette 70 milyon dolar eşiğinde

  Erzurum dış ticarette 70 milyon dolar eşiğinde Erzurum'da bu yılın Ocak-Ekim ayları kapsamında 19 milyon 34 bin dolarlık ihracat, 48 milyon 178 bin dolarlık ithalat olarak toplam 67 milyon 212 bin dolar değerinde dış ticaret gerçekleştirildi.

 • Dün Dün 09:36 Trendyol Grubu CEO'su Erdem İnan, şirketin hedeflerini Bakü'de açıkladı Açıklaması

  Trendyol Grubu CEO'su Erdem İnan, şirketin hedeflerini Bakü'de açıkladı Açıklaması Trendyol Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Erdem İnan, gelecek yıl Doğu Avrupa pazarına açılacaklarını belirterek, Romanya, Yunanistan, Macaristan ve Çekya ile başlayacağımız pazarda önümüzdeki dönemde ülke sayısını da artıracağız.

 • 04.12.2023 04 Ara 18:28 ABD'de Fabrika Siparişleri Ekimde Beklentilerin Üzerinde Azaldı

  ABD'de Fabrika Siparişleri Ekimde Beklentilerin Üzerinde Azaldı ABD'de fabrika siparişleri, ekimde yüzde 3,6 azalarak piyasa beklentilerinin üzerinde düşüş kaydetti. Dayanıklı mal siparişleri yüzde 5,4 azalırken, dayanıklı olmayan mallara yönelik siparişler yüzde 1,9 düştü. Fabrika siparişleri, ABD ekonomisindeki sanayi sektörünün gelecekteki performansını göstermesi açısından önem taşıyor.

 • 04.12.2023 04 Ara 10:41 Emlak sektöründe düzenleme tartışması

  Emlak sektöründe düzenleme tartışması Ticaret Bakanlığı, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı hazırladı. Taslak, spekülatif fiyat artışlarını önlemeyi ve ilanlardaki bilgi kirliliğini engellemeyi hedefliyor. Ancak sektör temsilcileri, taslağın mükerrer ilanları engellemediğini ve düzenlemelerin hizmet kalitesini düşüreceğini belirtiyor.

 • 03.12.2023 03 Ara 12:46 CHP Milletvekili Türker Ateş, Türkiye'nin Emisyon Ticaret Sistemi'ni kuramadığını söyledi

  CHP Milletvekili Türker Ateş, Türkiye'nin Emisyon Ticaret Sistemi'ni kuramadığını söyledi CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği'ne uyumlu Emisyon Ticaret Sistemi'ni (ETS) kuramadığını belirtti. Ateş, ihracatın önemine vurgu yaparken, sistemin kurulmasının yanı sıra etkin işletilmesi ve doğru hedeflerin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

 • 02.12.2023 02 Ara 14:37 9. DEİK-FCIC Uluslararası Mühendislik Forumu İstanbul'da yapıldı

  9. DEİK-FCIC Uluslararası Mühendislik Forumu İstanbul'da yapıldı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İslam Ülkeleri Müşavirler Federasyonu (FCIC) işbirliğiyle "9. DEİK-FCIC Uluslararası Mühendislik Forumu" düzenlendi.

 • 02.12.2023 02 Ara 13:39 Ticaret Bakanı Bolat, kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı Açıklaması

  Ticaret Bakanı Bolat, kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı Açıklaması Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Kasım ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5,2 oranında artarak tam 23 milyar 11 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

 • 02.12.2023 02 Ara 11:04 Taşınmaz ilanlarında düzenleme: Birden fazla ilan girişine izin verilmeyecek

  Taşınmaz ilanlarında düzenleme: Birden fazla ilan girişine izin verilmeyecek Taşınmazların satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, aynı yerle ilgili farklı fiyatlarla birden fazla ilan giremeyecek. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik taslağına göre, taşınmaz ticaretinde faaliyet gösteren emlak işletmelerinin yetki belgesi alması için talep edilen şartlarda düzenleme yapılacak. Ayrıca, başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanlara izin verilen platformlarda aynı yere ilişkin farklı fiyatlarla birden fazla ilan girişi yapılamayacak.

 • 02.12.2023 02 Ara 10:45 Lisanslı depolama kapasitesi fındıkta ve kuyu kayısıda azaltıldı

  Lisanslı depolama kapasitesi fındıkta ve kuyu kayısıda azaltıldı Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle fındık ve kuyu kayısı ürünlerinde lisanslı depolama kapasitesi azaltıldı. Fındıkta 10 bin ton olan depolama kapasitesi 5 bin tona, kuyu kayısıda ise 5 bin tonluk kapasite 1000 tona indirildi. Ayrıca, fındık ve kuyu kayısı için lisanslı depo işletmelerinin belirli bir asgari ödenmiş sermayeye sahip olması gerekecek.

 • 02.12.2023 02 Ara 10:21 Ticaret Bakanı Bolat: "Kasımda ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artarak 23 milyar 11 milyon dolar oldu.

  Ticaret Bakanı Bolat: 'Kasımda ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artarak 23 milyar 11 milyon dolar oldu. Ticaret Bakanı Bolat: "Kasımda ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artarak 23 milyar 11 milyon dolar oldu.

 • 02.12.2023 02 Ara 09:23 Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü, metal hurda ve atıkların ithalat kontrollerine yetkilendirildi

  Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü, metal hurda ve atıkların ithalat kontrollerine yetkilendirildi Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü, atıkların ve metal hurdaların Türkiye'ye giriş işlemleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ithalat kontrollerini yapma yetkisine sahip oldu.

 • 02.12.2023 02 Ara 08:45 Gümrük Uzlaşma Yönetmeliği Değişti

  Gümrük Uzlaşma Yönetmeliği Değişti Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle, gümrük uzlaşma başvurularında 3 milyon lira sınırı getirildi. Daha önceki düzenlemede bu sınır 750 bin liraydı.

 • 01.12.2023 01 Ara 18:31 ABD'de Ekim Ayında İnşaat Harcamaları Arttı

  ABD'de Ekim Ayında İnşaat Harcamaları Arttı ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, ekim ayında ABD'de inşaat harcamaları piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 0,6 artarak 2 trilyon 27 milyar dolara ulaştı. Kamu inşaat harcamaları yüzde 0,2, özel sektör inşaat harcamaları ise yüzde 0,7 arttı. Ekimde yıllık bazda inşaat harcamaları yüzde 10,7 artış gösterdi.

 • 01.12.2023 01 Ara 16:10 Ticaret Bakanı: Uyuşturucu Ticaretine Darbe İndirdik

  Ticaret Bakanı: Uyuşturucu Ticaretine Darbe İndirdik Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul Ambarlı Limanı ve Gürbulak Gümrük Kapısı'nda yapılan operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucuyla mücadelede gümrük muhafaza ekiplerini tebrik etti. Toplamda 395 kilogram uyuşturucu ele geçirilerek, terör ve organize suç örgütlerine büyük bir darbe indirildi.

 • 01.12.2023 01 Ara 15:53 Ticaret Bakanı: İstanbul Ambarlı Limanı ve Gürbulak Gümrük Kapısı'nda 66 milyon TL değerinde uyuşturucu ele geçirildi

  Ticaret Bakanı: İstanbul Ambarlı Limanı ve Gürbulak Gümrük Kapısı'nda 66 milyon TL değerinde uyuşturucu ele geçirildi Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul Ambarlı Limanı'nda 63 kilo captagon ve Gürbulak Gümrük Kapısı'nda 32 kilo sıvı metamfetamin ele geçirildiğini açıkladı. Yakalanan uyuşturucuların değeri 66 milyon TL olarak belirlendi.

 • 01.12.2023 01 Ara 15:26 Çin'in hizmet ticareti değeri yüzde 8,7 arttı

  Çin'in hizmet ticareti değeri yüzde 8,7 arttı Çin'in hizmet ticareti değeri, bu yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,7 artış gösterdi. Ocak-Ekim döneminde hizmet ticaretinin değeri 5,34 trilyon yuanı aştı. Hizmet ithalatı yüzde 23,5 artarken, hizmet ihracatı yüzde 7,4 düşüş gösterdi.

 • 01.12.2023 01 Ara 15:16 TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI: TESPİT ETTİĞİMİZ BÜTÜN SEKTÖRLERİN ÜZERİNE GİDECEĞİZ

  TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI: TESPİT ETTİĞİMİZ BÜTÜN SEKTÖRLERİN ÜZERİNE GİDECEĞİZ 3. TÜRKİYE Tarım Zirvesi'nde konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Ticaret Bakanlığı ile birlikte tespit ettiğimiz bütün sektörlerin üzerine gideceğiz.

 • 01.12.2023 01 Ara 14:20 Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, "Türkiye Tarım Zirvesi"nde konuştu Açıklaması

  Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, 'Türkiye Tarım Zirvesi'nde konuştu Açıklaması Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıdada halkın sağlığını tehlikeye atan işletmelerle ilgili yeni bir çalışmaları olduğunu belirterek, "Hemen hemen tamamlanmak üzere. Bundan sonraki dönemde gıdayla alakalı halkımızın da görebileceği bir sistemi uygulamaya koyacağız.

 • 01.12.2023 01 Ara 04:15 Erdoğan'dan dikkat çeken atama! Selman Öğüt, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğü'ne getirildi

  Erdoğan'dan dikkat çeken atama! Selman Öğüt, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğü'ne getirildi Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 üniversiteye yeni rektör atarken, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğü'ne getirilen isim dikkat çekti. Sosyal medya hesabından "Kemalizm virüstür. Erdoğan Kemalistlere devletin vücudundan temizlenen bir virüs türü olduklarını göstermiştir" paylaşımı yapan Prof. Dr. Selman Öğüt, atama kararı öncesinde dün attığı tweet'te de Kemal Kılıçdaroğlu'nun ofisinde çekilen bir fotoğrafını "Bay Kemal" ifadesiyle paylaşmıştı.

 • 01.12.2023 01 Ara 02:34 Bazı atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de

  Bazı atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de Bazı bakanlık ve kamu kurumlarına ilişkin atama ve görevden alma kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 • 30.11.2023 30 Kas 17:32 ABD'de Kişisel Tüketim Harcamaları Beklentileri Karşıladı

  ABD'de Kişisel Tüketim Harcamaları Beklentileri Karşıladı ABD'de kişisel tüketim harcamaları, ekimde yüzde 0,2 ile beklentiler doğrultusunda arttı. Kişisel gelirlerde ise yüzde 0,2'lik bir artış kaydedildi. Bu veriler, talepteki soğumaya işaret ederek Fed'in faiz artırımlarında sona gelindiğine dair beklentileri güçlendirdi.

 • 30.11.2023 30 Kas 12:05 Ticaret Bakanı Bolat: "Türkiye, 3. çeyrekte verisi açıklanan G-20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur."

  Ticaret Bakanı Bolat: 'Türkiye, 3. çeyrekte verisi açıklanan G-20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur.' Ticaret Bakanı Bolat: "Türkiye, 3. çeyrekte verisi açıklanan G-20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur.

 • 30.11.2023 30 Kas 11:32 Growtech Tarım Fuarı, 125 ülkeden 50 bin kişiyi ağırladı

  Growtech Tarım Fuarı, 125 ülkeden 50 bin kişiyi ağırladı Antalya'da düzenlenen Growtech Tarım Fuarı, 125 ülkeden yaklaşık 50 bin kişiyi ağırladı. Fuar, 18 yabancı firma ile 100'e yakın yerli üreticinin ikili görüşmelerine ev sahipliği yaptı. Fuarda, tarım sektöründe işbirlikleri ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için önemli adımlar atıldı.

 • 30.11.2023 30 Kas 11:00 Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ'dan Ekim Ayında 284,9 Milyon Dolar İhracat Gerçekleştirildi

  Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ'dan Ekim Ayında 284,9 Milyon Dolar İhracat Gerçekleştirildi Türkiye genelinde ekim ayında yapılan ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 artarak 22 milyar 871 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ'dan ise toplamda 284,9 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Tekirdağ 13'üncü, Kırklareli 34'üncü, Edirne ise 58'inci sırada yer aldı. En çok ihracat Almanya'ya, Venezuella'ya ve Bulgaristan'a gerçekleştirildi. İthalat ise Tekirdağ ve Edirne Çin'den, Kırklareli ise Rusya'dan yapıldı.

 • 29.11.2023 29 Kas 17:07 ABD Ekonomisi Üçüncü Çeyrekte Beklentilerin Üzerinde Büyüdü

  ABD Ekonomisi Üçüncü Çeyrekte Beklentilerin Üzerinde Büyüdü ABD ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 5,2 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Büyümeye tüketici harcamaları, özel stok yatırımları, ihracat, eyalet ve yerel hükümet harcamaları, federal hükümet harcamaları ve konut sabit yatırımları ile konut dışı sabit yatırımlardaki artışlar etkili oldu.

 • 29.11.2023 29 Kas 16:59 ABD'de Ekim Ayında Mal Ticareti Açığı Arttı

  ABD'de Ekim Ayında Mal Ticareti Açığı Arttı ABD'de mal ticareti açığı, ekimde aylık bazda yüzde 3,4 artarak 89,8 milyar dolara yükseldi. Mal ihracatı düşerken, mal ithalatı değişim göstermedi. Toplan eşya stokları azalırken, perakende stokları değişmedi.

 • 29.11.2023 29 Kas 14:00 GTB Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

  GTB Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Enver Çokay ve Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda; borsanın kasım ayı faaliyetleri görüşülerek, iklim değişikliğinin tarımsal üretime etkileri, Gaziantep zeytin üretimi ile sektörlerden gelen talep ve öneriler istişare edildi.

 • 29.11.2023 29 Kas 12:53 GAİD, Ankara'da istişare çalıştayı düzenledi

  GAİD, Ankara'da istişare çalıştayı düzenledi Gümrüklü Antrepo İşletmecileri Derneği (GAİD) tarafından düzenlenen istişare çalıştayı Ankara'da gerçekleşti. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve sektör temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, ticarette nitelikli denetimin önemi vurgulandı. Ayrıca, gümrüklerin transit ticaretteki etkinliği ve Türkiye'nin uluslararası rekabetçiliği üzerindeki etkisi de konuşuldu.

 • 29.11.2023 29 Kas 12:28 Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Zirvesi düzenlendi

  Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Zirvesi düzenlendi Eskişehir'de, ATAP AŞ tarafından düzenlenen zirvede, girişimcilikte kamunun rolü ve ulusal-uluslararası destek mekanizmaları konulu konferans verildi. Eskişehir'in teknoloji ve inovasyon alanında önemli çalışmalara imza attığı vurgulandı.

 • 29.11.2023 29 Kas 10:45 Ekim Ayında İhracat Yüzde 7,4 Arttı

  Ekim Ayında İhracat Yüzde 7,4 Arttı TÜİK verilerine göre, ekim ayında Türkiye'nin ihracatı yıllık yüzde 7,4 artarak 22 milyar 871 milyon dolara ulaştı. İthalat ise yıllık yüzde 0,6 artışla 29 milyar 390 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ekim ayında dış ticaret açığı azalarak 6 milyar 519 milyon dolara geriledi. Almanya en fazla ihracat yapılan ülke olurken, Çin en fazla ithalat yapılan ülke oldu.

 • 29.11.2023 29 Kas 10:28 Ekim ayında ihracat yüzde 7,4, ithalat yüzde 0,6 arttı

  Ekim ayında ihracat yüzde 7,4, ithalat yüzde 0,6 arttı İhracat 2023 yılı Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 artarak 22 milyar 871 milyon dolar, ithalat yüzde 0,6 artarak 29 milyar 390 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 • 29.11.2023 29 Kas 09:33 1 Ton Captagon Hapı Ele Geçirildi

  1 Ton Captagon Hapı Ele Geçirildi Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin operasyonunda 1 ton 197 kilogram captagon cinsi uyuşturucu hap ele geçirildiğini açıkladı. Operasyon sonucunda 3 kişi gözaltına alındı.

 • 29.11.2023 29 Kas 08:46 Elektrikli otomobil satışlarında tüketiciyi koruyan yeni düzenleme yürürlüğe girdi

  Elektrikli otomobil satışlarında tüketiciyi koruyan yeni düzenleme yürürlüğe girdi Ticaret Bakanlığı, elektrikli otomobil ithalatında tüketici güvenliği ve çevre korumasını sağlamak amacıyla yeni düzenlemelerin yürürlüğe girdiğini duyurdu. İthalatı yapılan elektrikli araçlarda, batarya parkının izlenmesi, şarj istasyonlarının takibi ve batarya geri dönüşüm süreçlerinin yönetimi gibi kriterler getirilerek, tüketici güvenliği ve satış sonrası hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 14:41 Turizme fuar dopingi

  Turizme fuar dopingi Turizmin değişmeyen rotası ve Türkiye'nin en büyük turizm platformu olan TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, sektörün önde gelen temsilcilerini 17. kez bir araya getirecek.

 • 28.11.2023 28 Kas 12:29 Malezya menşeli kontrplak ve kolan ithalatında önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma açıldı

  Malezya menşeli kontrplak ve kolan ithalatında önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma açıldı Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ ile Malezya menşeli ve çıkışlı kontrplak ve kolan ithalatına yönelik önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma açılması kararlaştırıldı. Ayrıca, Malezya'nın Vietnam ve Myanmar üzerinden yapılan ürün alımları da incelenecek.

 • 28.11.2023 28 Kas 10:31 Ambarlı Limanı'nda 275 Bin 520 Elektronik Sigara ve 35,2 Kilogram Kokain Ele Geçirildi

  Ambarlı Limanı'nda 275 Bin 520 Elektronik Sigara ve 35,2 Kilogram Kokain Ele Geçirildi Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza ekipleri, İstanbul Ambarlı Limanı'nda gerçekleştirdikleri operasyonlarda 275 bin 520 elektronik sigara ile 35,2 kilogram kokain ele geçirdi. Ele geçirilen elektronik sigara, tek seferde yakalanan en yüksek miktarlı elektronik sigara olarak kaydedildi.

 • 27.11.2023 27 Kas 18:37 ABD'de Yeni Konut Satışları Beklentilerin Altında

  ABD'de Yeni Konut Satışları Beklentilerin Altında ABD'de ekim ayında yeni konut satışları, piyasa beklentilerinin altında gerçekleşerek yüzde 5,6 azalışla 679 bine düştü. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 17,7 artış gözlendi. Medyan satış fiyatı ise yaklaşık yüzde 17,6 azalarak 409 bin 300 dolara geriledi.

 • 27.11.2023 27 Kas 09:29 Ticaret Bakanı'ndan uyuşturucu operasyonlarıyla ilgili açıklama

  Ticaret Bakanı'ndan uyuşturucu operasyonlarıyla ilgili açıklama Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul Havalimanı'nda 20 kilogram kokain, Şanlıurfa Ceylanpınar Gümrük Kapısı'nda da 3,5 kilogram captagon ve 10,3 kilogram esrar ele geçirildiğini bildirdi. Bolat, operasyonları gerçekleştiren gümrük muhafaza ekiplerini tebrik etti.

 • 26.11.2023 26 Kas 14:01 Yeni şirketlerin sermaye tutarları artırılacak

  Yeni şirketlerin sermaye tutarları artırılacak Ticaret Bakanlığı, Türk Ticaret Kanunu'nda belirtilen en az sermaye tutarlarının artırılmasının 1 Ocak 2024'ten itibaren geçerli olacağını duyurdu. Anonim şirketler için en az sermaye tutarı 250 bin liraya, limited şirketler için ise 50 bin liraya yükseltildi.

Advertisement