Malatya Valisi Ulvi Saran 2011 Yılını Değerlendirdi - Son Dakika
Yerel

Malatya Valisi Ulvi Saran 2011 Yılını Değerlendirdi

Malatya Valisi Ulvi Saran, 2011 yılında Malatya'da Kayısı Akreditasyon Kurumu'nun kuruluşunu tamamlandığını, Gıda ve Tarım Teknokenti'nin kurulma aşamasına getirildiğini söyledi.

03.01.2012 10:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Malatya Valisi Ulvi Saran, 2011 yılında Malatya'da Kayısı Akreditasyon Kurumu'nun kuruluşunu tamamlandığını, Gıda ve Tarım Teknokenti'nin kurulma aşamasına getirildiğini söyledi.

Vali Saran, geçen bir yılı AA muhabirine değerlendirdi.

Turizmde Malatya'nın potansiyelini geliştirmek üzere önemli adımlar attıklarını kaydeden Saran, birçok ilçe ve beldede sokak sağlıklaştırması başlattıklarını anlattı.

Saran, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri ile Yeşilyurt ilçesinin Gündüzbey ve Darende ilçesinin Balaban beldelerinde tarihi Malatya evlerini restore ettiklerini, bazı sokakları sağlıklaştırdıklarını bildirdi.

Birçok tarihi eserin restorasyonu için faaliyet başlattıklarını aktaran Saran, bazı tarihi eserlerin de restorasyon projelerini tamamladıklarını dile getirdi.

Saran, Taşhoron Kilisesi ve Sevserek Han'ın restorasyon projesini hazırlamak için çalışma başlattıklarını ifade etti.

Poyraz, Arpacı, Lütfiye Sarıtaş Konakları, Bahri Camisi ve Battalgazi ilçesindeki Tarihi Malatya Kalesi'nin surlarında restorasyon çalışması başlattıklarına değinen Saran, "Doğal alanlarımızdan Levent Vadisi'nde, Girmana Vadisi'nde düzenleme ve rekreasyon hizmetlerine yönelik çalışmalar başlatmış bulunuyoruz" dedi.

- Nemrut Dağı yolu 86 kilometreye düşürüldü-

Karakaya Baraj Gölü'nde sosyal amaçlara hizmet verecek gezinti amaçlı bir teknenin yapımına başladıklarını kaydeden Ulvi Saran, tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Nemrut Dağı yolunun genişletilmesi, kısaltılması ve asfaltlanması yönündeki çalışmaların neticelendiğini, 94 kilometre olan yolun çalışmalar sonucu 86 kilometreye düşürüldüğünü belirtti.

Saran, "Bu yolu bu yıl bir alternatif yol çalışması yaparak 8 kilometre daha kısaltma arzusundayız" diye konuştu.

Tarımda çok önemli iki adım attıklarını dile getiren Vali Saran, boş duran geniş mera arazilerini 13 büyük hayvancılık işletmesine et ve süt hayvancılığı yatırımı yapmak üzere tahsis ettiklerini bildirdi. Saran, "Bu işletmelere 25 bin dönüm arazi tahsis edildi. 20 bin büyükbaş hayvan yetiştirilmesi söz konusu olacak. Bu doğudaki en büyük hayvancılık atağı" ifadelerini kullandı.

Ulvi Saran, bu işletmelerde yetiştirilecek sığırların kültür ırkı olacağını anlattı.

Malatya Gıda ve Tarım Teknokenti'ni kurulma aşamasına getirdiklerine işaret eden Saran, bunun için Akçadağ ilçesinde 3 bin 500 dönüm araziyi tahsis ettiklerini söyledi.

Malatya Gıda ve Tarım Teknokenti'nin Bakanlar Kurulu kararının ardından faaliyete geçeğini bildiren Saran, Kayısı Akreditasyon Kurumunun da kuruluşunu tamamladıklarına değindi. Saran, şu bilgileri verdi:

"Kayısı Akreditasyon Kurumu bu yıl çalışmalarına başlayacak. Dalından başlayarak son aşamasına kadar kayısının yetiştirilmesinde sorumlu olan tüm aktörlerin uygulamalarını ve süreçlerini izleyip, bunları gözden geçirip belgelendirecek olan bir yapı. Amacımız hijyen ve kalite niteliklerini en üst seviyeye çıkarmak. Ulusal ve uluslararası pazarda kayısımızın itibarını daha da artırma ve değerini yükseltme gayesindeyiz."

"Bu Türkiye'de bir gıda ürünü ile ilgili yapılan ilk uygulama" diyen Saran, kayısı yetiştirenler, kurutanlar, muhafazasını sağlayanlar, alım satımını yapanlar ve fabrikaların denetimden geçeceğini ve akredite edileceğini bildirdi.

İlgili kuruluşlara denetimin ardından akreditasyon belgesi verileceğini kaydeden Saran, 40 bin ailenin geçimini sağlayan kayısı için önemli çalışma olduğunu anlattı.

Saran, erozyona karşı mücadele ve ağaçlandırma çalışmalarında önceki yıllarda olduğu gibi yine Türkiye birincisi olmayı beklediklerini dile getirdi.

-Kayaları delerek orman kurdular-

Beydağı'nda kayaları delerek oluşturdukları saksılara ağaç dikmek sureti ile 300 bin fidanlık orman kurduklarını anımsatan Saran, kurak dönemlerde ağaçların sulanması için 4 büyük depo yaptıklarını, gelecek yıllarda da Beydağı'nın arka yamaçlarını ağaçlandıracaklarını kaydetti.

Malatya Okuyor Kampanyası'na işaret eden Saran, "Geçen yıl öğrenci başına 14 kitap ortalaması ile 2 milyonun üzerinde kitap okunmuştu. Bu yıl ise 3 milyon kitap okumayı hedefliyoruz" dedi.

Yeni Kongre ve Kültür Merkezi'nin yanına kuracakları tarihi Malatya Mahallesi'ne değinen Saran, burada bir meydan ve birkaç sokaktan oluşan bir mahalle kurulacağını ve kerpiç yapı ölçeğinde tarihi Malatya evleri inşa edeceklerini belirtti.

Bu projenin ihale edildiğini ve bu yıl inşasına başlanacağını kaydeden Saran, Aslantepe Ören Yeri'nde bir açık hava müzesi açtıklarını ve dünyanın ilk sarayını ziyaretçilere açtıklarını ifade etti.

Buraya günde 150 civarında yerli ve yabancı turistin geldiğine dikkati çeken Saran, Malatya Uluslararası Film Festivali'nin de 2'ncisini yine 2011 yılında yaptıklarını kaydetti.

Saran, Orduzu mevkisine yapılacak olan Turgut Özal Tabiat Parkı'nın ise ihaleni yaptıklarını, nisan ayında yapımına başlanacağını sözlerine ekledi.

- MALATYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Malatya Valisi Ulvi Saran 2011 Yılını Değerlendirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement