Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Mersin'de Karaciğer Nakli Gerçekleşti - Son Dakika

Mersin'de Karaciğer Nakli Gerçekleşti

Gaziantep'te geçirdiği beyin kanamasının ardından hayatını kaybeden erkeğin karaciğeri, Mersin'deki yaşlı bir kadına nakledildi.

Mersin\'de Karaciğer Nakli Gerçekleşti
03.01.2012 - 16:40,

Gaziantep'te geçirdiği beyin kanamasının ardından hayatını kaybeden erkeğin karaciğeri, Mersin'deki yaşlı bir kadına nakledildi.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanlığı Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Hakan Canbaz, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın ile MEÜ Konferans Salonunda gerçekleştirdiği basın toplantısında, merkezin Mart ayında faaliyetlerine başladığını ve bu süreçte 5 nakil yapıldığını söyledi.

Son olarak 14 Aralıkta Gaziantep'te geçirdiği beyin kanamasının ardından beyin ölümü gerçekleşen bir erkekten alınan karaciğerin 6 aydır sıra bekleyen Saadet Akay'a (71) nakledildiğini ifade eden Canbaz, şöyle devam etti:

"14 saat süren ameliyat oldukça başarılı geçti. Ameliyat öncesinde hepatite bağlı siroz hastalığına yakalanan Saadet hanım, son 2 aydır yürüyemez, konuşamaz hale gelmişti. Ama bugün gelinen noktada hastamız tüm yaşamsal ihtiyaçlarını kendisi gerçekleştirir hale geldi. Bu noktada herkesi organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya devam ediyorum."

Rektör Aydın da, organ bağışının önemine işaret ederek, kendisinin eşi ve kızıyla birlikte organ bağışı kampanyasına dahil olduklarını bildirdi.

Organ bağışının hayat kurtardığını dile getiren Aydın, organ bağışına ilginin önceye göre önemli ölçüde arttığını, ancak gelinen noktanın halen çok yetersiz olduğunu kaydetti.

Saadet Akay ise, kendisini çok iyi hissettiğini anlatarak, ameliyatın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

- MERSİN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Mersin'de Karaciğer Nakli Gerçekleşti - Son Dakika


Advertisement