Nazilli'de Deprem Semineri Düzenlenecek - Son Dakika
Yerel

Nazilli'de Deprem Semineri Düzenlenecek

Nazilli\'de Deprem Semineri Düzenlenecek

"Nazilli'nin Depremselliği ve Kentleşme Sorunları" konulu seminer düzenleneceği bildirildi.

04.01.2012 09:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

" Nazilli'nin Depremselliği ve Kentleşme Sorunları" konulu seminer düzenleneceği bildirildi.

Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Pirinç, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin deprem kuşağında yer aldığını hatırlatarak, nüfusun yüzde 95'inin bu değişik ölçülerde risk taşıyan bölgelerde yerleşik durumda olduğunu bildirdi.

Pirinç, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Ne yazık ki şehirler, sanayi ve büyük mühendislik yapılarının birçoğu, depreme neden olan aktif fayların oluşturduğu ya da depremin yıkıcı etkisini büyüten ovalarda yer almaktadır. Nüfus artışı ve göç nedeniyle kentlerin yeni yerleşim alanlarının seçiminde, deprem riski ve zemin özelliklerinin yeterince dikkate alınmadığı düşünüldüğünde, olabilecek yeni depremlerin tarihte yaşananlardan çok daha büyük kayıplara yol açacağı açıktır. İlçemizde de bu yapılar deprem riskinin olduğu önemli bir fay hattı üzerinde bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında 'Nazilli'nin Depremselliği ve Kentleşme Sorunları' konulu bir seminer düzenlemeyi uygun gördük. Depremi önleyemeyiz ama zararlarını azaltabiliriz.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Ahmet Ercan ile TMMOB Ankara Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Altay'ın konuşmacı olarak katılacağı seminer, 6 Ocak Cuma günü, saat 17.00'de Nazilli Belediye Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilecek."

- AYDIN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Nazilli'de Deprem Semineri Düzenlenecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement