Poyracık Belediye Başkanı'ndan Buca'ya Ziyaret - Son Dakika
Yerel

Poyracık Belediye Başkanı'ndan Buca'ya Ziyaret

Poyracık Belediye Başkanı\'ndan Buca\'ya Ziyaret

Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy'u Makamında Ziyaret Eden Poyracık Belde Belediye Başkanı Ahsen Özçam İlginç Açıklamalarda Bulundu.

05.06.2008 12:35

Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy'u makamında ziyaret eden Poyracık Belde Belediye Başkanı Ahsen Özçam ilginç açıklamalarda bulundu.

Kınık ilçesine bağlı Poyracık Beldesi'nin Belediye Başkanı Ahsen Özçam, Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy'dan yapacağı park için yardım istedi. Park alanının küçük ama belde açısından önem taşıyan bir yerde olduğunu belirten Başkan Ahsen Özçam, "Şeboy'un birbirinden güzel rekreasyon projelerinden etkilenmemek mümkün değil. Bu sebeple kendisinin tecrübesinden yararlanmak istiyoruz" dedi. Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy da Başkan Özçam'ın yardım talebini geri çevirmedi. Olanaklar ölçüsünde yardım edeceğinin sözünü verdi. Ziyaret sırasında Kınık ve Poyracık'ın ekonomik durumu hakkında bilgi veren Başkan Ahsen Özçam, "Mal mülk içinde fakirlik yaşıyoruz. Kınık'a 6 km uzaklıkta bulunan Elmadere Köyü'nde, MTA'nın 2006 yılında yaptığı sondaj çalışmalarında, 500 milyon ton rezervi bulunan kömür yatakları olduğu tespit edildi. Bu bölgede bulunan kömür ilk tespitlere göre 6 bin 500 kilo kalorilik ısı değeri ile Soma'da çıkarılandan daha kaliteli. Üstelik kömür rezervlerinin bu kadarla sınırlı olmadığı ve daha geniş bir alana yayıldığı tahmin ediliyor" dedi. Kömür Madeninin işletilmesiyle üç bin kişilik istihdamın yaratılacağını söyleyen Başkan Ahsen Özçam, "Devlet kömür madenlerinde yap-işlet-sat modeli uyguluyor. Çıkarılan kömürden yüzde 10 kira karşılığı bedelsiz kömür alıyor ve yüzde 30 satın alma garantisi veriyor. Madenin işletilmesindeki tek sorun ihaleye çıkılmaması. Eğer TKİ hazırlıklarını ivedilikle tamamlar ve ihaleye çıkarsa Kınık ve Poyracık'ın kaderi değişir. Devletten tek isteğimiz özel sektörün önünün açılması. Gerisi kendiliğinden gelecek" diye konuştu. Kınık'ın izmir'e en uzak İlçe olması nedeniyle sıkıntı yaşadığını sözlerine ekleyen Özçam, "Kınık nüfusunda azalma gösteren ender İlçelerden biri. Eğer kömürün getireceği zenginliği yakalarsak tersine göç başlar ve Kınık eski günlerine döner. Bu zenginlikten İzmir'de fayda sağlayacaktır" dedi.

(YK) 05.06.2008 12:12 TSİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Poyracık Belediye Başkanı'ndan Buca'ya Ziyaret - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement