Sular Çekilince "Kale Göründü" - Son Dakika
Yerel

Sular Çekilince "Kale Göründü"

Van'ın Erciş ilçesinde uzun yıllar su altında kalan Osmanlı kalesi, Van Gölü'nün sularının çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı.

21.09.2014 12:34  Güncelleme: 14:41

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan kuraklık nedeniyle birçok baraj, gölet ve su kaynağı kururken, Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'ndeki su seviyesinin düşmesi, Erciş ilçesinde yıllardır su altında kalan Osmanlı kalesini ortaya çıkardı.

Yapının büyük bölümünün su altında kalması nedeniyle ziyaret edilemeyen Van Gölü sahilindeki kaleye, şimdilerde yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor.Kaleyi gezen tarihçi-yazar Selahattin Koşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Urartu Krallığı zamanında Van Gölü sahilinde inşa edilen kalenin, Karakoyunlu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde de onarımdan geçirilerek kullanıldığını belirtti.

521 YILINDA İNŞA EDİLDİ

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de geçen Osmanlı kalesinin 521 yılında Sultan Kılıçaslan tarafından Urartu Krallığı'nın temelleri üzerine inşa edildiğini anlatan Koşar, Kanuni Sultan Süleyman'ın da İran seferi sırasında kalede bir hafta konakladığına dair bilgiye sahip olduklarını ifade etti.Koşar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan onarımın ardından yerli halkın kale çevresindeki yapılarda yaşadığını bildirerek, Van Gölü sularının 1800'lu yıllardan itibaren yükselmeye başlamasıyla insanların bugünkü Erciş bölgesine yerleştiğini dile getirdi.

DEPREMİN ETKİSİYLE BÜYÜK HASARA UĞRADI

Kalenin, göldeki yükselmenin etkisiyle tamamen su altında kaldığını anlatan Koşar, kaledeki yapıların hem suyun hem de Van'da 23 Ekim 2011'de yaşanan depremin etkisiyle büyük hasara uğradığına dikkati çekti.

Suların çekilmesiyle yeniden ortaya çıkan ve Osmanlı İmparatorluğu'nun Erciş'teki tek eseri olan kaledeki belirli bölümlerin restorasyondan geçirilmesi gerektiğine değinen Koşar, yapılacak restorasyonla kalenin turizme kazandırılabileceğini sözlerine ekledi.

Sular Çekilince "Kale Göründü"
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Sular Çekilince 'Kale Göründü' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (4)

  • malatyalı: Bu van ayrı güzel bir şehir ya keşke Batı'da olsaydı Doğuda olması onu bozuyor . 7 14 Yanıtla
  • VAN: DOĞUDAKİ ŞAHESER. TÜRKİYE'NİN HER TARAFI CENNET, HA DOĞU, HA BATI. ÖNEMLİ OLAN TOPRAKLARIMIZ. AYIRIMCILIK OLMAMALIDIR. 12 0 Yanıtla
  • meji: erçişe bir güzellik daha katılmış olur 11 0 Yanıtla
  • Murat Alkan: ben istanbulluyum ama vanda okulum gerçekten çok güzel bir şehir boşuna doğunun parisi demiyorlar yaa özledim oraları :) ülkemin her yeri zaten ayrı ayrı güzel van da da erciş güzel gerçekten çok büyük ve çok güzel 7 0 Yanıtla

Advertisement