Trabzon'da "Engelli Kariyer Zirvesi" Başladı - Son Dakika
Yerel

Trabzon'da "Engelli Kariyer Zirvesi" Başladı

Trabzon\'da "Engelli Kariyer Zirvesi" Başladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR tarafından düzenlenen, iş arayan engelliler ile engelli çalıştırmak isteyen firmaları bir araya getiren Engelli Kariyer Zirvesi başladı.

08.12.2016 14:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR tarafından düzenlenen, iş arayan engelliler ile engelli çalıştırmak isteyen firmaları bir araya getiren Engelli Kariyer Zirvesi başladı.

İş arayan engelliler ile engelli çalıştırmak isteyen firmaları bir araya getiren Engelli Kariyer Zirvesi Trabzon'da başladı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen zirvenin açılış programı Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde yapıldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen zirvenin açılışında Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uraloğlu, İŞKUR İl Müdürü Adnan Zengin, Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kadir Er, kamu kurumları ve STK'ların temsilcileri ile vatandaşlar hazır bulundu.

Engelli Kariyer Zirvesinin açılış programında katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 2002 sonrasında yapılan reformlara dikkat çekti. Konuşmasına iş ve işçi arayanların buluştuğu bugünlerin en güzel günler olduğunu ifade ederek başlayan Başkan Gümrükçüoğlu, "Nitelikleri itibariyle personel arayanlar aradıklarını burada bulabiliyor. Hakikaten işlendirmelerin olması bizleri çok sevindiriyor. 2002 yılı öncesinde siz kardeşlerimiz bir caddede yürümekte bile kullanımınıza uygun hale getirilmeyen sokaklarla karşılaşıyordunuz. Aileleriniz, yakınlarınız bütün fedakarlıklarına rağmen sizi belli bariyerlerin ötesine taşıyamıyorlardı. Ama ondan sonra çok başka bir anlayış ve kucaklaşma ile hep birlikte karşılaştığımızı hatırlayalım. Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile sizlerin kucaklandığı, sizlerin kimseden hiçbir farkınız olmadığını yaşayan, yaşatan ve toplumda topyekün birlikte kalkınmayı hedefleyen bir anlayış, bir açılım ve çalışma prensibi oluşturuldu. Bu öyle bir noktaya geldi ki, İŞKUR İl Müdürümüz kimin ne kadar engelli çalıştırması gerektiğini ve ne kadar çalıştırdığının da takip edildiğini anlattı. Onun yanı sıra da gönüllü olarak işverenlerimizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın dışında bile bu konuya nasıl adapte olduğunu görmüş olduk. 2002 öncesinde bunlar yoktu. 'Biz engellilerimizle beraber bir toplumuz, beraber insanız, beraber medeniyetiyiz' anlayışının getirildiği yıldır 2002. Sizlere bugün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları sahip çıktı" diye konuştu.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz ise, konuşmasında engelli istihdamına verilen öneme dikkat çekti. Engelli istihdamı için önemli düzenlemeler yapıldığını kaydeden Vali Yavuz, "İnsanlarımız engelli olabilir ama bunun kusur diye adlandırabileceğimiz bir eksiklik olmadığını son 15 yılda net olarak ortaya koyduk. Devletimiz bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla, hukuku düzenlemeleriyle bu konuyu çözmek için gereken her şeyi yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı ve şuanda cumhurbaşkanlığı döneminde ülkemizde her alanda engellilerimizin en iyi şekilde topluma kazandırılması ve daha ileri gidilerek istihdamlarına yönelik ekonomiye katkı, kendilerine öz güven sağlamaları anlamında muazzam düzenlemelerde yapılıyor. Kamu kurumlarında toplam kadronun yüzde 4'ü, özel sektörde çalıştırdığı kişi sayısının yüzde 3'ü kadar engelli vatandaşlarımızı istihdam etme zorunluluğu ve bunu yerine getirilmeyenlere cezai müeyyide getirildi. Burada toplanan cezaların toplamının da yine engelli vatandaşlarımızın istihdamına ve rehabilitasyonuna yönelik olarak harcanması şartı da konuldu" ifadelerini kullandı.

Programda ayrıca Trabzon'da en çok engelli çalıştıran firmalara plaket verildi. Bu kapsamda Trabzon'da en çok engelli çalıştıran ilk 3 firmanın Telekom, TRABEL A.Ş. ve Teknik Katı Atık olduğu açıklandı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan TRABEL A.Ş. adına plaketi Genel Müdür Metin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun elinden aldı. - TRABZON

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Trabzon'da 'Engelli Kariyer Zirvesi' Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gazze Şeridi'nde İsrail Saldırısında Belediye Başkanı Hayatını Kaybetti
  09 Nis Gazze Şeridi'nde İsrail Saldırısında Belediye Başkanı Hayatını Kaybetti

  Gazze Şeridi'nde İsrail güçlerinin düzenlediği hava saldırısında Maghazi Belediye Başkanı Hatem el-Ghamri ve 4 kişi hayatını kaybetti. Uluslararası topluma İsrail'e yönelik insanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı soruşturma açılması çağrısı yapıldı.

 • AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu: AK Parti Kürtlerden biraz daha uzaklaştı
  09 Nis AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu: AK Parti Kürtlerden biraz daha uzaklaştı

  AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası Kürt seçmenin tercihlerini ve AK Parti'nin durumunu değerlendirdi. Miroğlu, Kürt seçmenin, AK Parti ve DEM gibi partilere oy vererek, marjinal sokak siyasetinden kurtulup siyasetin merkezinde söz sahibi olmak istediğini belirtti.

 • Malatya ve Elazığ için kuvvetli sağanak uyarısı
  09 Nis Malatya ve Elazığ için kuvvetli sağanak uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Malatya ve Elazığ için kuvvetli sağanak uyarısında bulundu. Bugün öğle saatlerinden itibaren artarak akşam saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli olması beklenen gök gürültülü sağanak nedeniyle vatandaşlar sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

 • SUBÜ Rektörü ve CHP PM Üyesi Ramazan Bayramı Mesajı Yayımladı
  09 Nis SUBÜ Rektörü ve CHP PM Üyesi Ramazan Bayramı Mesajı Yayımladı

  Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Ecevit Keleş, Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Sarıbıyık, bayramın manevi atmosferine vurgu yaparak, Filistin ve Doğu Türkistan'da yaşanan zulümlere dikkat çekti. Keleş ise bayramın birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını pekiştirmesi gerektiğini belirtti.

 • Burhaniye'de 2024-2029 Dönemi Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
  09 Nis Burhaniye'de 2024-2029 Dönemi Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

  Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler başkanlığında, 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra 2024-2029 döneminin ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Yeni dönem meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, belediye daire müdürleri, basın mensupları ve Burhaniyeliler toplantıya katıldı. Toplantıda meclis başkan vekilleri, meclis katipleri ve encümen üyeleri seçildi. Ayrıca komisyon üyeleri belirlendi ve 2023 Yılı Faaliyet Raporu görüşüldü.

 • Pazaryeri Belediye Meclisi Toplantısında Encümen Üyeleri ve Komisyonlar Belirlendi
  09 Nis Pazaryeri Belediye Meclisi Toplantısında Encümen Üyeleri ve Komisyonlar Belirlendi

  31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra Pazaryeri Belediye Meclisi ilk kez toplandı. Toplantıda encümen üyeleri, başkan vekili ve plan bütçe komisyonu belirlendi. Belediye Başkanı Zekiye Tekin, yeni dönemin Pazaryeri ilçesine hayırlı olmasını temenni etti.

 • TÜRKPATENT, coğrafi işaretli ürün sayısını açıkladı
  09 Nis TÜRKPATENT, coğrafi işaretli ürün sayısını açıkladı

  Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tescil edilen coğrafi işaretli ürün sayısı geçen yıl sonunda 1512 olurken, Gaziantep ürünü tescillenen iller sıralaması, Hatay da en fazla coğrafi işaret başvurusu yapan iller arasında ilk sırada yer aldı. Türkiye'nin coğrafi işaret tescilli ürün sayısı 2023 sonu itibarıyla 1512 oldu. Kuruma geçen yıl 371 ürün için başvuru yapıldı ve bunlardan 209'u coğrafi işaret tescili aldı.

 • Akyazı Belediyesi'nin İlk Meclis Toplantısında Başkan Soykan Konuştu
  09 Nis Akyazı Belediyesi'nin İlk Meclis Toplantısında Başkan Soykan Konuştu

  Akyazı Belediyesi'nin 31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından gerçekleştirilen ilk meclis toplantısında Belediye Başkanı Bilal Soykan, Akyazı'nın güzelleştirilmesi ve değer katılması için çalışacaklarını belirtti.

 • Barış Pınarı Harekatı'yla temizlenen Tel Abyad ve Rasulayn'da halk, huzur içinde Ramazan Bayramı'na giriyor
  09 Nis Barış Pınarı Harekatı'yla temizlenen Tel Abyad ve Rasulayn'da halk, huzur içinde Ramazan Bayramı'na giriyor

  Barış Pınarı Harekatı'yla terör örgütü YPG/PKK'dan temizlenen Suriye'nin Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerinde halk, Türkiye'nin çabalarıyla sağlanan huzur ve güven ortamında beşinci Ramazan Bayramı'na girecek. Buna rağmen ekonomik zorluklar yaşayan halk, pazarda alışveriş yaparak bayrama hazırlanıyor.

 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Yeni Dönem İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  09 Nis Zeytinburnu Belediye Meclisi Yeni Dönem İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından Zeytinburnu'nun 5 yıllık yeni yönetiminde söz sahibi olacak belediye meclis üyeleri, Belediye Başkanı Ömer Arısoy'un başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

 • Tokat Belediye Başkanı atlı ziyaretçilerle karşılaştı
  09 Nis Tokat Belediye Başkanı atlı ziyaretçilerle karşılaştı

  Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, atla safari yaparak gelen Ceylan Kırca ve Sümmani Yılmaz tarafından beklenmedik bir ziyaretçi grubuyla karşılaştı. Başkan ve vatandaşlar bu ilginç ziyaret karşısında hayrete düştü.

 • Meksika'da 33 yıl sonra ilk kez görülen güneş tutulması izlendi
  09 Nis Meksika'da 33 yıl sonra ilk kez görülen güneş tutulması izlendi

  Meksika'nın başkenti Mexico City'de yaşayanlar, 33 yıl sonra ilk kez görülen güneş tutulmasını izlemek için sahillere ve Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi'nin kampüsüne akın etti. Tutulma, Meksika'nın kuzeyindeki bazı şehirlerde net şekilde izlendi. Meksikalılar ve turistler, tarihi anlara tanıklık etmek için tutulmanın görüldüğü kentlere akın etti.


Advertisement