Turizmin Manevi Bereketi - Son Dakika
Yerel

Turizmin Manevi Bereketi

Hüseyin Kanber - Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser, 2011 yılında Antalya'ya tatil için gelen 30 yabancı turistin İslamiyet'i seçtiğini belirterek, "Antalya'da yabancıların İslamiyet'i seçmeleri turizmi bizlere getirdiği manevi berekettir" dedi.

01.01.2012 12:45

Hüseyin Kanber - Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser, 2011 yılında Antalya'ya tatil için gelen 30 yabancı turistin İslamiyet'i seçtiğini belirterek, "Antalya'da yabancıların İslamiyet'i seçmeleri turizmi bizlere getirdiği manevi berekettir" dedi.

Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya'ya tatil yapmak için gelen bazı yabancıların burada İslamiyet'le tanıştığını ve araştırmalar yaptıklarını söyledi. Yeleser, 2011'de tatil için Antalya'ya gelen 30 yabancı turistin müftülüğe başvurarak 'ihtida' ettiğini (Müslüman olduğunu), bunlardan 20'sini kadınların oluşturduğunu söyledi.

Türk insanının yaşantısının, güler yüzlü ve dürüst olmasının yabancıları etkileyen önemli unsurlardan biri olduğunu ifade eden Müftü Yeleser, "Semavi dinlere mensup bu insanlar bu davranışlardan etkilenerek İslamiyet'i araştırıp seçiyorlar. Bizler bu şekilde etkilenerek her yıl müftülüğümüze gelerek bilgi almak isteyen yabancıları görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Müftülüğe gelerek bilgi almak isteyenlere de kendi dillerinde kaynaklar verdiklerini kaydeden Yeleser, ihtidadan sonra da ibadetlerle ilgili yardım edilebileceğini bildirdiklerini söyledi.

-"Turizmin manevi bereketi"-

Turizme verilen önemin maddi olduğu kadar manevi faydaları da olduğunu dile getiren Yeleser, "Tatil için gelenler kültürümüzü ve dolayısıyla dinimizi görerek tanıma fırsatı buluyorlar. Antalya'da yabancıların İslamiyet'i seçmeleri turizmin bizlere getirdiği manevi bereket" diye konuştu.

İyi bir komşu, iyi bir izlenim ya da namazını aksatmayan bir insanın bazen turistlerin İslamiyet'e olan ilgisini artırdığını ve onları araştırmaya ittiğini anlatan Yeleser, kendilerine gelerek İslamiyet'i seçen bazı yabancıların kimi zaman ezandan etkilenerek Müslüman olmaya karar verdiğini, kimi zaman da camiden tebessümle çıkan insanlardan etkilenerek bu kararı aldıklarını söylediklerini bildirdi.

Antalya'da 2011 yılında 20'si kadın 30 yabancının İslamiyet'i seçtiğini ifade eden Müftü Yeleser, bunlar arasında ilk sırayı Ruslar'ın aldığını, Rusları, Alman ve Gürcüler'in izlediğini bildirdi.

-2011 yılının otuzuncu turisti Natalia Ayşe oldu-

Öte yandan dokuz yıldır Antalya'da yaşayan ve bir turizm şirketinde çalışan Moldova uyruklu Natalia Gherciu, 2011 yılında Antalya Müftülüğü'ne başvurarak İslamiyet'i seçen otuzuncu yabancı oldu.

Müftü Mahmut Yeleser ile birlikte şahadet getirerek Ayşe ismini alan Moldova uyruklu kadın, ihtida belgesinin yanı sıra İslam İlmihali ile Kuran-ı Kerim'i Müftü Yeleser'den aldı.

Ayşe Gherciu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya'ya yerleştikten sonra çevresindeki insanların yaşantılarından etkilendiğini ifade ederek, farklı duygular yaşadığını anlattı. Müslüman olmayı uzun süredir düşündüğünü, konuyu açtığı eşinin de anlayışla karşıladığını kaydeden Ayşe Gherciu, "Ezanlar ve camiden mutlu bir şekilde ayrılan insanlar bambaşka. Bunlar benim için çok farklı duygular" diye konuştu.

- ANTALYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Turizmin Manevi Bereketi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement