Son Dakika Haberleri: Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı

Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı

Afyonkarahisar Defterdarı Ceylan, hazineye ait tarım arazilerinin satışındaki başvuru süresinin 28 Nisan 2014 tarihinde sona ereceğini bildirdi.

17.06.2013 16:58
Afyonkarahisar Defterdarı Mustafa Ceylan, hazineye ait tarım arazilerinin satışındaki başvuru süresinin 28 Nisan 2014 tarihinde sona ereceğini bildirdi.

Ceylan, yaptığı yazılı açıklamada, kent merkezi ve ilçelerinde birçok hazine taşınmazının bulunduğunu hatırlatarak, kamuoyunda 2/B yarası olarak bilinen kanunun 12. maddesine göre hak sahibi olan vatandaşların, süresi içerisinde bu imkandan faydalanmasının menfaatlerine olacağını bildirdi. 

Defterdarlık ve bağlı ilçelerdeki mal müdürlüğü personeli tarafından her taşınmazın satışına esas rayiç bedellerin, mahallinde yapılarak satışa hazır hale getirileceğini ifade eden Ceylan, şunları kaydetti:

"Taşınmazları satın almak için şartları tutan mükelleflerce herhangi bir başvuru bedeli yatırmadan 28.04.2014 tarihine kadar 355 sayılı Milli Emlak Genel Tebliğ ekinde bulunan dilekçe ile taşınmazın bulunduğu yere göre defterdarlık veya mal müdürlüklerine başvurular yapılmalıdır. Taşınmazlarının satış bedeli peşin veya taksitle ödenebilecek olup, taşınmazların satış bedeli; rayiç bedelin yüzde 50'si olarak belirlenmiştir. Peşin ödemede ayrıca yüzde 20 indirim uygulanacaktır. Bedelin taksitle ödenmesi durumunda; yarısı peşin, yarısı taksitli olmasının tercih edilmesi halinde yüzde 10 indirimli, tamamı taksitli olarak ödenmesinin tercih edilmesi durumunda indirimsiz olmak üzere, tercihlerin tamamı faizsiz olarak 6 yıl ve 12 eşit taksitte ödeyebileceklerdir. Defterdarlığımızca, mal müdürlüklerince 6292 sayılı kanunun 12. maddesine göre satın alma dilekçeleri alınmaya başlanılmıştır. İdaremizce yapılacak inceleme sonucu yapılacak tebligat tarihinden itibaren yatırılması gereken peşinatın en geç 3 ay içinde ödenmesi gerekmektedir. Başvuru tarihi itibariyle son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri satış bedelinden mahsup edilecektir. Taşınmazların üzerindeki yapı ve tesislerden ayrıca bedel alınmayacaktır. Başvuru süresi 28 Nisan 2014 tarihinde sona erecektir. Bu süre içerisinde başvuru yapmayan hak sahipleri, doğrudan satın alma ve söz konusu kanunlarla kendilerine tanınan hakları kaybedecekleri için bu süre bitmeden başvurularını yapmaları gerekmektedir." - Afyon

 • SİZE EN UYGUN EV İLANLARI İÇİN TIKLAYIN
 • SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 27.02.2015 18:53:28. #1.11#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı
  [Hata Bildir]