Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Bilim Kurulu haberleri, Bilim Kurulu son dakika, son dakika Bilim Kurulu

Son Dakika Bilim Kurulu Haberleri

Son dakika Bilim Kurulu haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son bilim kurulu haberleri anında burada.


 • Dün Dün 11:39 Diyarbakır'da depremde hasar gören 12 vakıf eseri restore ediliyor

  Diyarbakır'da depremde hasar gören 12 vakıf eseri restore ediliyor Diyarbakır'da meydana gelen depremlerde hasar gören 12 vakıf eseri için restorasyon çalışmaları başlatıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler sonucunda hafif, orta ve ağır hasar tespit edilen eserlerin restorasyon projeleri tamamlanmak üzere. Restorasyon çalışmalarıyla yapıların gelecek nesillere en sağlam şekilde aktarılması hedefleniyor.

 • 05.12.2023 05 Ara 11:31 Prof. Dr. Celal Şengör: 'Maden açılmasın' diyen zır cahildir

  Prof. Dr. Celal Şengör: 'Maden açılmasın' diyen zır cahildir Eski maden sahalarının doğaya yeniden kazandırılması konusunun ele alındığı panelde konuşan Prof. Dr. Celal Şengör, madenlere karşı çıkanları cahil ilan etti. Madenlerin doğayı tahrip etmediğini sadece doğanın yüzünü değiştirdiğini belirten Şengör, "Maden açılmasın diyen sivri akıllıları rahatsız eden nedir, bir kere bunu tespit edeceğiz. Bunu tespit ettikten sonra yüzde 99.9 bakacaksınız, rahatsız olanlar zır cahildir." dedi.

 • 04.12.2023 04 Ara 10:30 AYASOFYA CAMİİ'NDE RESTORASYON; DEPREME KARŞI 2. BAYEZİD MİNARESİ'NDE ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

  AYASOFYA CAMİİ'NDE RESTORASYON; DEPREME KARŞI 2. BAYEZİD MİNARESİ'NDE ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR Ayasofya-i Camii Kebir Şerifi'nde eylül ayında başlayan ikinci etap restorasyon çalışmaları sürüyor.

 • 29.11.2023 29 Kas 22:37 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulu toplandı

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulu toplandı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulu toplandı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş: "Bu kurul ile bakanlığımızın çalışma alanlarına ilişkin veri temelli, bilimsel ve bütüncül bir perspektifle daha güçlü politikaların hayata geçirilmesine...

 • 29.11.2023 29 Kas 12:02 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bilim Kurulu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bilim Kurulu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın faaliyet ve çalışma alanları için oluşturulan Bilim Kurulu, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, kurulun bakanlığın çalışma alanlarına ilişkin veri temelli, bilimsel ve bütüncül bir perspektifle daha güçlü politikaların hayata geçirilmesine katkı sağlamayı amaçladığını belirtti.

 • 29.11.2023 29 Kas 12:01 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulu toplandı

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulu toplandı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, oluşturulan Bilim Kurulu'nda 16 üniversiteden 10 rektör ve 20 akademisyenin yer aldığını belirterek, "Bu kurul ile bakanlığımızın çalışma alanlarına ilişkin veri temelli, bilimsel ve bütüncül bir perspektifle daha güçlü politikaların...

 • 22.11.2023 22 Kas 10:26 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Mahalle Odaklı Kreş Modelini başlatıyor

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Mahalle Odaklı Kreş Modelini başlatıyor Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 0-3 yaş dönemi çocuklara bakım ve eğitim hizmeti veren kurumların sayısını artıracak çalışmalar yapıldığını ve Mahalle Odaklı Kreş Modeli ile kadınların ev veya iş hayatı arasında tercih yapmak zorunda kalmalarının önüne geçmeyi hedeflediklerini açıkladı.

 • 22.11.2023 22 Kas 10:23 Aile ve Sosya Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş: "Petrol, doğalgaz ve maden gelirleriyle kurulan "Aile ve Gençlik Fonu" ile yeni evlilikleri...

  Aile ve Sosya Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş: 'Petrol, doğalgaz ve maden gelirleriyle kurulan 'Aile ve Gençlik Fonu' ile yeni evlilikleri... Aile ve Sosya Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş: "Petrol, doğalgaz ve maden gelirleriyle kurulan "Aile ve Gençlik Fonu" ile yeni evlilikleri teşvik ederek gençlerimize destek olacağız."

 • 22.11.2023 22 Kas 10:22 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: "Aile yapısının ve değerlerinin güçlendirilmesi, ailenin risk ve tehditlerden korunması, aile bireylerinin...

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: 'Aile yapısının ve değerlerinin güçlendirilmesi, ailenin risk ve tehditlerden korunması, aile bireylerinin... Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: "Aile yapısının ve değerlerinin güçlendirilmesi, ailenin risk ve tehditlerden korunması, aile bireylerinin psikososyal durumlarının iyileştirilmesine ilişkin politikalarımıza yön verecek Aile Enstitüsü ve Bilim Kurulu kuracağız."

 • 22.11.2023 22 Kas 10:18 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçe görüşmeleri başladı

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçe görüşmeleri başladı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçe görüşmelerine başladı. Komisyon, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş başkanlığında toplandı. Komisyonda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütçe, kesin hesap ve Sayıştay Raporu ele alınacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Bakanlığının 2024 yılı bütçesine ilişkin sunumuna başladı.

 • 21.11.2023 21 Kas 10:25 Sabri Ülker Vakfı iç hastalıkları uzmanlarına yönelik "beslenme eğitimi" düzenleyecek

  Sabri Ülker Vakfı iç hastalıkları uzmanlarına yönelik 'beslenme eğitimi' düzenleyecek Sabri Ülker Vakfı, toplumu doğru beslenme konusunda bilgilendirme hedefiyle ilk olarak aile hekimlerine yönelik hayata geçirdiği "Beslenme ve Beslenme İletişimi" başlıklı eğitim programının yeni aşamasında iç hastalıkları uzmanlarına da eğitimler düzenleyeceğini açıkladı.

 • 19.11.2023 19 Kas 12:59 Boğaçayı Taşkın Önleme ve Rekreasyon Alanı Projesi Bilim Kuruluna Anlatıldı

  Boğaçayı Taşkın Önleme ve Rekreasyon Alanı Projesi Bilim Kuruluna Anlatıldı Antalya Büyükşehir Belediyesi, Boğaçayı’nda geçmişte yaşanan büyük taşkın ve sellere karşı koruyucu önlem amacıyla ‘Boğaçayı Taşkın Önleme ve Rekreasyon Alanı Projesi’ni hayata geçirecek. Boğaçayı köprüsünün kuzeyinden yaklaşık bin 200 metre uzunluğundaki alanda planlanan dere ıslahı ve yaşam alanlarını kapsayan projeyle ilgili olarak Boğaçayı Bilim Kurulu bir değerlendirme toplantısı ve saha incelemesi gerçekleştirdi. Kurul üyeleri, Boğaçayı’nın doğal ortamını bozmayan projeye tam not verdi.

 • 19.11.2023 19 Kas 12:58 Ordu'da bentonit madeni ve rüzgar enerjisi santrali için açılan dava sonrası bilirkişi incelemesi tamamlandı

  Ordu'da bentonit madeni ve rüzgar enerjisi santrali için açılan dava sonrası bilirkişi incelemesi tamamlandı Ordu'nun Ulubey ilçesinde tarım ve orman alanında açılmak istenen bentonit madeni ile Gölköy ve Mesudiye ilçelerinde yapılmak istenen rüzgar enerjisi santraline karşı açılan dava sonrasında bilirkişi heyeti ilgili yerlerde incelemesini tamamladı. Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, incelemelerin halkın lehine sonuçlanacağını umduklarını belirtti.

 • 15.11.2023 15 Kas 23:21 Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Bakanlığının bütçe görüşmelerinde soruları yanıtladı Açıklaması

  Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Bakanlığının bütçe görüşmelerinde soruları yanıtladı Açıklaması Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2028'de kişi başı gecelik harcamayı 130 dolar hedeflediklerini belirterek, "Yüzde 30 büyüme hedefliyoruz.

 • 15.11.2023 15 Kas 12:45 Kültür ve Turizm Bakanlığının 2024 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

  Kültür ve Turizm Bakanlığının 2024 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl ocak-eylül döneminde Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısının 45,2 milyon kişi olduğunu belirtti.

 • 15.11.2023 15 Kas 10:52 Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: "2023 yılı Ocak Eylül döneminde ülkemize gelen turist sayısı 45.2 milyon olmuştur."

  Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: '2023 yılı Ocak Eylül döneminde ülkemize gelen turist sayısı 45.2 milyon olmuştur.' Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: "2023 yılı Ocak - Eylül döneminde ülkemize gelen turist sayısı 45.2 milyon olmuştur.

 • 12.11.2023 12 Kas 13:25 Muğla'da "Eski Maden Sahalarının Rehabilitasyonu" paneli

  Muğla'da 'Eski Maden Sahalarının Rehabilitasyonu' paneli Muğla'nın Milas ilçesinde, Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında, "Eski Maden Sahalarının Rehabilitasyonu" konulu panel düzenlendi.

 • 11.11.2023 11 Kas 13:56 3. Uluslararası Sürdürülebilir Yaşam Kongresi Karşıyaka'da Gerçekleştirildi

  3. Uluslararası Sürdürülebilir Yaşam Kongresi Karşıyaka'da Gerçekleştirildi Karşıyaka Belediyesi Zübeyde Hanım Nikah Sarayı'nda düzenlenen 3. Uluslararası Sürdürülebilir Yaşam Kongresi, sürdürülebilir gıda ve tarım konularını ele aldı. Kongrede akademik çalışmaların yanı sıra paneller ve söyleşiler de gerçekleştirildi. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, kaynakların akıllıca kullanılması gerektiğini vurgulayarak, küresel krizlerin çözümünde bilinçli davranmanın önemine dikkat çekti.

 • 09.11.2023 09 Kas 17:13 Mimar Sinan'ın Selimiye Camisi'nde Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

  Mimar Sinan'ın Selimiye Camisi'nde Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, Selimiye Camisi'nde başlayan restorasyon çalışmalarının titizlikle devam ettiğini ve 2025'te tamamlanması öngörüldüğünü açıkladı. Restorasyonun bilim kurulu nezaretinde yürütüldüğünü belirten Saraç, caminin iç ve dış alanlarının elden geçirildiğini ve diğer vakıf eserlerine yönelik çalışmaların da devam ettiğini ifade etti.

 • 06.11.2023 06 Kas 15:34 BAKAN TUNÇ YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ HAZIRLIĞIMIZI YIL SONUNA KADAR TAMAMLAYACAĞIZ

  BAKAN TUNÇ YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ HAZIRLIĞIMIZI YIL SONUNA KADAR TAMAMLAYACAĞIZ ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, Yargı Reformu Strateji Belgesi'ne yönelik hazırlıkların yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

 • 06.11.2023 06 Kas 14:39 Adalet Bakanı Tunç: Hukuk fakültesinden mezun olanlar direkt avukatlık stajına başlayamayacak

  Adalet Bakanı Tunç: Hukuk fakültesinden mezun olanlar direkt avukatlık stajına başlayamayacak Hukuk fakültelerinin sayısının fazla olduğunu söyleyen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kontenjanı 100 bine indirmek için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Avukat olmanın şartlarının da değişeceğini belirten Bakan Tunç, ''Hukuk fakültesinden mezun olanlar direkt avukatlık stajına başlayamayacak. Önce 'Hukuk mesleklerine giriş' sınavını kazanacak. 2024'ten itibaren bu sistem başlıyor. Giriş sınavını kazananlar avukat olmak istiyorsa avukatlım stajına başlayabilecek.'' ifadelerini kullandı.

 • 06.11.2023 06 Kas 12:26 CHP Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu Üye Seçimi Sonuçları Açıklandı

  CHP Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu Üye Seçimi Sonuçları Açıklandı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 38. Olağan Genel Kurultayı'nda yapılan Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üye seçimlerinin resmi olmayan sonuçları açıklandı. Parti Meclisi Seçimi'nde Gökhan Zeybek ilk sırada yer alırken, Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri oylamasında ise Ayça Akpek Şenay en yüksek oy sayısını elde etti. Kesin sonuçlar, kadın ve genç kotası uygulanarak 3 gün sonra ilan edilecek.

 • 03.11.2023 03 Kas 11:12 Kocaeli'de riskli yapıların belirlenmesi için binaların "röntgeni" çekiliyor

  Kocaeli'de riskli yapıların belirlenmesi için binaların 'röntgeni' çekiliyor Kentsel dönüşümde öncelikli bölgelerin belirlenmesi amacıyla 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi'nin merkez üssü Kocaeli'de, yapı stokunun incelenmesi çalışmaları yürütülüyor.

 • 01.11.2023 01 Kas 15:06 Amare Global ve Kyani, Ürün Portföyünü Genişleterek İşbirliği Yaptı

  Amare Global ve Kyani, Ürün Portföyünü Genişleterek İşbirliği Yaptı ABD merkezli Amare Global firması, 50'den fazla ülkede faaliyet gösteren Kyani firması ile işbirliği yaparak ürün portföyünü genişletti. İki şirket, Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı gıda takviyesi ürünlerini tek çatı altında satışa sunacak. Amare Global Türkiye, Amare'nin faaliyet gösterdiği 50 ülke arasında en yüksek ciroya sahip ikinci ülke olarak öne çıkıyor.

 • 30.10.2023 30 Eki 12:07 Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin restorasyon öncesi, dijital ikizi çıkarıldı

  Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin restorasyon öncesi, dijital ikizi çıkarıldı Sanatsal ve mimari anlamda dünyanın en değerli eserlerinden biri olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin ana yapısında gerçekleştirilecek restorasyon öncesi hazırlıklarda sona gelindi.

 • 26.10.2023 26 Eki 17:24 Atatürk Üniversitesi'nde Uluslararası Türkçe ve Türk Edebiyatı Kurultayı Başladı

  Atatürk Üniversitesi'nde Uluslararası Türkçe ve Türk Edebiyatı Kurultayı Başladı Atatürk Üniversitesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet'in Yüzüncü Yılında Bilge Kağan'dan Atatürk'e Uluslararası Türkçe ve Türk Edebiyatı Kurultayı, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın katılımıyla başladı. Kurultaya Türk coğrafyasının farklı ülkelerinden ve Hollanda'dan yaklaşık 100 akademisyen katıldı. Açılış konuşmalarında Türk kültürü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin önemi vurgulandı. Kurultay, 3 gün boyunca devam edecek ve bilimsel araştırmaların paylaşılacağı bir platform olacak.

 • 12.10.2023 12 Eki 14:35 Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresi'nin dördüncüsü yapıldı

  Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresi'nin dördüncüsü yapıldı Kültürel ve doğal varlıkları tanıtmak amacıyla düzenlenen 4. Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresi, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde gerçekleştirildi. Programa üniversite rektörü, dekan ve uzmanlar katıldı.

 • 09.10.2023 09 Eki 14:56 Mardinli İş İnsanı Mehmet Samsa, Avrupa Fair Play Hareketi'nden 2022 Şeref Diploması Ödülü Aldı

  Mardinli İş İnsanı Mehmet Samsa, Avrupa Fair Play Hareketi'nden 2022 Şeref Diploması Ödülü Aldı Mardinli İş insanı Mehmet Samsa, Avrupa Fair Play Hareketi (EFPM) jürisi tarafından 2022 Şeref Diploması ödülüne layık görüldü. Samsa, Mardin halkını bisiklet sporu ile tanıştırarak, bu sporun o tarihi kentte sevilip, ülke çapında başarılı sporcular yetiştirilmesini sağladığı için bu ödüle layık görüldü. Ödülünü önümüzdeki günlerde düzenlenecek bir törenle alacak olan Samsa, ödülünü zor şartlar altında spor çalışmaları yaparak başarılar kazanan Türkiye'nin çocuklarına ithaf etti.

 • 03.10.2023 03 Eki 15:25 Yurdun Dört Bir Yanından Kadınlar, TBMM'ye Geldi: "Kaygılıyız, Çünkü Kız Çocuklarının Eğitim Hakkından Kadın Sporcuların Spor Yapma, Kadınların...

  Yurdun Dört Bir Yanından Kadınlar, TBMM'ye Geldi: 'Kaygılıyız, Çünkü Kız Çocuklarının Eğitim Hakkından Kadın Sporcuların Spor Yapma, Kadınların... Ülkenin dört bir yanından kadınlar, Eşitlik için Kadın (EŞİK) Platformu’nun öncülüğünde bugün TBMM’ye geldi. CHP, Yeşiller ve Sol Gelecek (Yeşil Sol) Partisi, Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) kadın milletvekilleriyle düzenlenen basın toplantısında konuşan EŞİK Platformu üyesi Hülya Gülbahar, "Kaygılıyız çünkü bu Meclis’i oluşturan seçimlerde kadın erkek eşitliğine karşı söylemler neredeyse seçim kampanyalarının merkezine oturdu. Kız çocuklarının eğitim hakkından kadın sanatçıların sanat yapma, kadın sporcuların spor yapma, kadınların sokaklarda özgürce dolaşabilme, kadınların belli mesleklerde çalışabilme gibi en temel hakları bile tartışmaya açıldı" dedi. CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, "Peki biz bu mücadeleyi kime karşı veriyoruz? Kürsü başında kadınların nerede kahkaha atıp atmayacağına karar vermeye kalkanlara, kadınların kaç çocuk doğuracağını belirlemeye çalışanlara, kadına yönelik şiddete ilişkin önerge verdiğimizde Meclis’te tüm elleriyle o önergeyi reddedenlere, kadınları sınıflandırmaya kalkanlara, işsizliği kadınların iş aramasına bağlayıp komik istatistikler çıkarmaya çalışanlara, İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısında çıkanlara karşı" diye konuştu.

 • 27.09.2023 27 Eyl 11:18 Prof. Dr. Tevfik Özlü: Grip aşısı mutlaka yapılmalı

  Prof. Dr. Tevfik Özlü: Grip aşısı mutlaka yapılmalı Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, dünyada her yıl milyonlarca kişinin hastalanmasına ve ölümlere yol açtığına dikkat çektiği griple ilgili aşı uyarısında bulundu. Prof. Dr. Özlü, 'Grip aşısı hem gribe yakalanmaktan bizi korur hem de gribe yakalansak bile bunu ağır geçirmekten ve bağlı komplikasyonlarının ortaya çıkmasından korur. Grip, çok masum bir hastalık değil, mutlaka aşılanmalı' dedi.

 • 27.09.2023 27 Eyl 09:30 Prof. Dr. Tevfik Özlü: Grip aşısı mutlaka yapılmalı

  Prof. Dr. Tevfik Özlü: Grip aşısı mutlaka yapılmalı Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, dünyada her yıl milyonlarca kişinin hastalanmasına ve ölümlere yol açtığına dikkat çektiği griple ilgili aşı uyarısında bulundu. Prof. Dr. Özlü, 'Grip aşısı hem gribe yakalanmaktan bizi korur hem de gribe yakalansak bile bunu ağır geçirmekten ve bağlı komplikasyonlarının ortaya çıkmasından korur. Grip, çok masum bir hastalık değil, mutlaka aşılanmalı' dedi.

 • 26.09.2023 26 Eyl 11:08 SMA'da tedaviye erken başlamak komplikasyonların etkisini azaltıyor

  SMA'da tedaviye erken başlamak komplikasyonların etkisini azaltıyor Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Nörolojisi Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. İhsan Kafadar, Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastası çocuklarda ilaç tedavisine erken başlandığında, kas kaybı ve solunum yetmezliği gibi SMA komplikasyonlarının kontrol altına alınabildiğini söyledi.

 • 24.09.2023 24 Eyl 09:35 PROF. DR. YAVUZ: "BAZI ENFEKSİYONLARDA ANTİBİYOTİK ÖNCESİ ÇAĞLARI YAŞIYORUZ"

  PROF. DR. YAVUZ: 'BAZI ENFEKSİYONLARDA ANTİBİYOTİK ÖNCESİ ÇAĞLARI YAŞIYORUZ' TÜRK Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, artan antibiyotik direncinin artık kırmızı alarm verdiğini söyleyerek gereksiz yere ve yaygın bir şekilde antibiyotik kullanımının dirençli mikropların daha da güçlenmesine neden...

 • 23.09.2023 23 Eyl 11:04 Eris Varyantı Türkiye'de Görüldü, Ancak Vaka Sayısında Artış Yok

  Eris Varyantı Türkiye'de Görüldü, Ancak Vaka Sayısında Artış Yok Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Eris varyantının Türkiye'de görüldüğü haberleriyle solunum yolu rahatsızlığı yaşayan çok sayıda kişinin endişeyle hastaneye başvurduğunu ancak vaka sayısında bir artış görülmediğini söyledi. Şener, Eris varyantının Omicron varyantının alt grubunda yer aldığını ve vatandaşların panik havası yaşadığını belirtti. Ayrıca, aşıların kısmi blokaj sağladığını ve ağır hasar tablosunu önlemek için aşıların tamamlanması gerektiğini vurguladı. Şener, vaka sayılarındaki artışın korkutucu olmadığını ve 2021 ve 2022 yılında görülen vaka sayıları kadar bir artış olmayacağını söyledi.

 • 22.09.2023 22 Eyl 20:31 Bursa'da risk azalıp, direnç artacak

  Bursa'da risk azalıp, direnç artacak Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı arasında yürütülen 'Deprem Riskini Azaltma ve Önleme Planlaması Projesi' kapsamında yapılan çalışmalar değerlendirildi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, depreme karşı Bursa'yı daha dirençli hale getirmeye çalıştıklarını belirtti. Proje kapsamında hasar riski yüksek alanlar belirlenerek, kentsel yapıların güçlendirilmesi veya yeniden yapılması için öneriler sunulacak. Proje sonucunda Bursa'nın kentsel dirençlilik planı oluşturulacak ve afet riski azaltma planları hazırlanacak.

 • 19.09.2023 19 Eyl 22:45 Topkapı Sarayı'nı Tüm Detaylarıyla Anlatan Kitap Yayınlandı

  Topkapı Sarayı'nı Tüm Detaylarıyla Anlatan Kitap Yayınlandı Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Dairesi Başkanı Güller Karahüseyin, Topkapı Sarayı'nın tüm detaylarıyla anlatıldığı 2 ciltlik kitabın yayınlandığını duyurdu. Kitap, sarayın mimarisi, bölümleri, yapılar ve koleksiyonlarını ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Akademik bir disiplinle hazırlanan eser, saray hakkında yapılmış en kapsamlı yayın olma özelliği taşıyor.

 • 19.09.2023 19 Eyl 16:59 Topkapı Sarayı'nın Tüm Detayları Anlatıldı

  Topkapı Sarayı'nın Tüm Detayları Anlatıldı Milli Saraylar, Topkapı Sarayı'nın tüm detaylarının anlatıldığı 'Topkapı Sarayı' isimli iki ciltlik kitabı yayınladı. Kitap, sarayın mimarisi, bölümleri, yapılar ve koleksiyonlar hakkında detaylı bilgiler içermektedir. Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Daire Başkanı Güller Karahüseyin, kitabın akademik bir disiplinle oluşturulduğunu ve sarayın en kapsamlı yayını olduğunu belirtti. Kitap, ilerleyen tarihlerde İngilizce olarak da yayınlanacak.

 • 19.09.2023 19 Eyl 16:34 Milli Saraylar Başkanlığı, Topkapı Sarayı'nın Tüm Detaylarını Anlatan İki Ciltlik Eseri Okurlarla Buluşturdu

  Milli Saraylar Başkanlığı, Topkapı Sarayı'nın Tüm Detaylarını Anlatan İki Ciltlik Eseri Okurlarla Buluşturdu Milli Saraylar Başkanlığı, Topkapı Sarayı'nın tüm detaylarını anlatan iki ciltlik eseri okurun beğenisine sundu. Eserde, sarayda yapılan restorasyonlar dahil olmak üzere sarayın tüm koleksiyon ve binalarındaki detaylı çalışmalar anlatılıyor. Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Dairesi Başkanı Güller Karahüseyin, eserin yazım süreci ve içeriği hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Topkapı Sarayı'nın 2018'de Milli Saraylar Başkanlığı bünyesine bağlandığını belirten Karahüseyin, sarayın tüm dünyaya tanıtılması amacıyla yeni bir yayın hazırladıklarını ifade etti. Eser, saray hakkında yapılmış en kapsamlı yayın olma niteliği taşıyor ve sarayın mimarisi, bölümleri, yapılar ve koleksiyonlarını detaylı bir şekilde ele alıyor.

 • 16.09.2023 16 Eyl 10:03 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener'den Eris ile ilgili önemli açıklamalar

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener'den Eris ile ilgili önemli açıklamalar Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener'den Eris ile ilgili önemli açıklamalar Prof. Dr. Şener'den 65 yaş üstü vatandaşlara maske önerisi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Covid-19'un yeni varyantı Eris'in Türkiye'de 9 kişide tespit edildiğini açıklamasının ardından vatandaşlar yeni önlemler...

 • 16.09.2023 16 Eyl 09:54 Prof. Dr. Yavuz: Maske zorunluluğu veya kapanma söz konusu değil

  Prof. Dr. Yavuz: Maske zorunluluğu veya kapanma söz konusu değil SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Sağlık Bakanı Dr.

 • 15.09.2023 15 Eyl 13:15 Türkiye'de 9 kişide tespit edildi! İşte Eris varyantının belirtileri

  Türkiye'de 9 kişide tespit edildi! İşte Eris varyantının belirtileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50'den fazla ülkede saptanan koronavirüsün Eris varyantının ülkemizde 9 kişide tespit edildiğini duyurdu. Eris'in belirtileri ise öksürük, ateş, kas ve baş ağrısı olarak sıralanıyor.

 • 13.09.2023 13 Eyl 11:19 Mevlana Müzesi'nin simgesi Kubbe-i Hadra'nın restorasyonu tamamlandı

  Mevlana Müzesi'nin simgesi Kubbe-i Hadra'nın restorasyonu tamamlandı Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzelerinden Mevlana Müzesi'nin simgesi Kubbe-i Hadra'daki 3 yıl 3 ay süren tarihinin en kapsamlı restorasyonu tamamlandı. Restorasyon çalışmaları sonucunda Kubbe-i Hadra'nın çinileri ve tuğla kubbesi yenilenerek eski görkemine kavuştu.

 • 11.09.2023 11 Eyl 16:10 Prof. Dr. Alper Şener: Aşıların etkinliği tartışılmaz

  Prof. Dr. Alper Şener: Aşıların etkinliği tartışılmaz Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, aşıların etkinliği ile ilgili bir tartışmanın olmadığını belirterek, aşı sonrası istenmeyen etkilerin telafisi olmayan boyutta olmadığını söyledi.

 • 09.09.2023 09 Eyl 10:43 Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde Restorasyon Çalışmaları Başladı

  Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde Restorasyon Çalışmaları Başladı Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kapsamlı restorasyon çalışmalarına başladı. İkinci etap restorasyon süresince yapı ibadete ve ziyarete açık olacak.

 • 08.09.2023 08 Eyl 10:51 Karabük'ten kısa kısa

  Karabük'ten kısa kısa Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu ve Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Karabük Valisi Mustafa Yavuz'u makamında ziyaret ederek yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

 • 07.09.2023 07 Eyl 11:16 Gaziantep Kalesi Depremler Sonrası Restore Ediliyor

  Gaziantep Kalesi Depremler Sonrası Restore Ediliyor Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gören Gaziantep Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore ediliyor. Kentin simge yapılarından olan kaledeki hasarlı taşlar kaldırılıyor ve koruma altına alınıyor. Restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor.

 • 06.09.2023 06 Eyl 19:18 Edirne Sarayı turizme büyük katkı sağlayacak

  Edirne Sarayı turizme büyük katkı sağlayacak Osmanlı İmparatorluğu döneminde sultanların yaklaşık yüz yıl boyunca yaşadığı Edirne Sarayı'nda ihya çalışmaları şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

 • 06.09.2023 06 Eyl 16:16 Edirne Valisi: Kırklareli'nde Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

  Edirne Valisi: Kırklareli'nde Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor Edirne Valisi Yunus Sezer, Kırklareli'nin İğneada beldesinde yaşanan sel felaketi nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve AFAD Edirne İl Müdürlüğü ekiplerinin de çalışmalara katıldığını söyledi.

 • 06.09.2023 06 Eyl 13:17 Selimiye Camisi Restorasyonu 2024 Yılında Tamamlanacak

  Selimiye Camisi Restorasyonu 2024 Yılında Tamamlanacak Edirne Valisi Yunus Sezer, Selimiye Camisi'nde 2025 yılı olarak hedeflenen restorasyon çalışmalarının tahmin edilenden önce 2024 yılında tamamlanacağını söyledi. Caminin iç kısmında kalem işlemeleri ve minare restorasyonunun hızla ilerlediği belirtildi.

 • 01.09.2023 01 Eyl 11:17 Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi: Pirola Varyantı Aşıdan Kaçabilir

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi: Pirola Varyantı Aşıdan Kaçabilir Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Pirola varyantının aşıdan kaçma ihtimali olan bir varyant olduğunu belirtti. Şener, vatandaşların semptomlarını takip etmeleri ve test yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Advertisement