Son dakika Çağdaş Hukukçular Derneği haberleri, Çağdaş Hukukçular Derneği son dakika, son dakika Çağdaş Hukukçular Derneği

Son Dakika Çağdaş Hukukçular Derneği Haberleri

Son dakika Çağdaş Hukukçular Derneği haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son çağdaş hukukçular derneği haberleri anında burada.


 • 05.07.2023 05 Tem 14:58 Gazetecilerin Yargılandığı Davada Dinlenen Gizli Tanık, 'Bu Faaliyetlerde Devlet Adına mı Bulundun' Sorusuna 'Evet' Yanıtını Verdi Gazetecilerin Yargılandığı Davada Dinlenen Gizli Tanık, "Bu Faaliyetlerde Devlet Adına mı Bulundun" Sorusuna "Evet" Yanıtını Verdi

  Mezopotamya Ajansı ve JinNews’te çalışan, dokuzu bir süre tutuklu olarak yargılandıktan sonra tahliye edilen 11 gazeteci hakkındaki yargılama, bugün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Duruşmada, bir “gizli tanığın” gazeteciler aleyhindeki beyanları, SEGBİS aracılığıyla dinlendi. Gazetecilerin avukatlarının “Bu faaliyetlerde devlet adına mı bulundun?” sorusuna “gizli tanık”, “evet” yanıtını verdi. “Gizli tanık”, avukatların “Kamu görevlisi misin” sorusu karşısında ise “hayır” dedi.

 • 04.07.2023 04 Tem 20:26 İzmir'de STK'lar İşkenceyi Protesto Etti İzmir'de STK'lar İşkenceyi Protesto Etti

  İzmir'de sivil toplum kuruluşları, '26 Haziran İşkence Görenlerle Dayanışma Günü' dolayısıyla işkenceyi protesto etti. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, mevcut siyasal iktidarın baskı ve kontrole dayalı yönetme tarzı sonucu ülkede işkence mekanının oluştuğunu belirtti. Açıklamada, işkencenin Türkiye'nin en büyük insan hakları sorunu olduğu vurgulandı ve AKP hükümeti eleştirildi.

 • 01.06.2023 01 Haz 13:13 İstanbul Adliyesi'nde avukatlara müdahale eden polis hakkında karar çıktı İstanbul Adliyesi'nde avukatlara müdahale eden polis hakkında karar çıktı

  İstanbul Adliyesi önünde 30 Mart 2016'da avukatlara müdahale eden polis Murat A. hakkındaki davada karar çıktı. Polis memuru Murat A'yı 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Avukat Zeycan Balcı'nın belinin kırılmasına neden olduğu iddia edilen polis hakkında yaralama suçundan ceza verildi.

 • 01.06.2023 01 Haz 13:02 İstanbul Adliyesi'nde avukatlara müdahale davasında karar çıktı İstanbul Adliyesi'nde avukatlara müdahale davasında karar çıktı

  İstanbul Adliyesi önünde avukatlara müdahale sırasında avukat Zeycan Balcı'nın belinin kırılmasına neden olduğu iddia edilen polis Murat A. hakkındaki davada karar çıktı. Mahkeme, polis memuru Murat A'yı 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezasına çarptırarak hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

 • 25.04.2023 25 Nis 20:03 AMASRA'DAKİ MADEN FACİASI DAVASINDAKİ DURUŞMDA ESKİ MÜESSESE MÜDÜRÜ SAVUNMASINI YAPTI AMASRA'DAKİ MADEN FACİASI DAVASINDAKİ DURUŞMDA ESKİ MÜESSESE MÜDÜRÜ SAVUNMASINI YAPTI

  Amasra'daki maden faciası davasında ilk duruşma (5)Türk Tabipler Birliği ile Çağdaş Hukukçular Derneği de duruşma başlarken söz alarak davaya katılma taleplerini iletti.

 • 25.04.2023 25 Nis 19:41 TTK Amasra Müessese eski Müdürü Cihat Özdemir savunmasını yaptı TTK Amasra Müessese eski Müdürü Cihat Özdemir savunmasını yaptı

  Türk Tabipler Birliği ile Çağdaş Hukukçular Derneği de duruşma başlarken söz alarak davaya katılma taleplerini iletti. Daha sonra TTK Amasra Müessese eski Müdürü Cihat Özdemirin savunmasına başlandı. Özdemir, maden kazasıyla ilgili sorulara cevap verirken, madenci yakınları tepki gösterdi.

 • 25.04.2023 25 Nis 18:48 Amasra'da maden ocağındaki patlamaya ilişkin davanın görülmesine başlandı Amasra'da maden ocağındaki patlamaya ilişkin davanın görülmesine başlandı

  Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağında 14 Ekim 2022'de 43 işçinin hayatını kaybettiği, 9 işçinin yaralandığı patlamaya ilişkin 8'i tutuklu 23 sanığın yargılanmasına başlandı.

 • 10.04.2023 10 Nis 18:44 Avukatlardan 'Seçim Güvenliği' Açıklaması: 'Hak İhlallerinin Önüne Geçebilmek İçin Buradayız' Avukatlardan 'Seçim Güvenliği' Açıklaması: "Hak İhlallerinin Önüne Geçebilmek İçin Buradayız"

  Ankara’da 6 avukat örgütü, ortak açıklama yaparak, seçimlerin güvenliğini sağlamak için 14 Mayıs’ta sandık başında olacaklarını duyurdu. Avukat Nuray Özdoğan, “Halklarımızın oylarının manipüle edilmesinden, kaybolmasından, sandık sonuçlarına yansımamasından duyduğu endişeyi görüyor ve bu hususta yaşanabilecek hak ihlallerinin önüne geçebilmek için bizler de buradayız diyoruz” dedi.

 • 05.04.2023 05 Nis 20:55 Avukatlar Sendikası'ndan İstanbul Barosu Önünde Açıklama: 'Meslektaşlarımızın Hak Savundukları İçin Cezalandırılmasına Alışmayacağız' Avukatlar Sendikası'ndan İstanbul Barosu Önünde Açıklama: "Meslektaşlarımızın Hak Savundukları İçin Cezalandırılmasına Alışmayacağız"

  Avukatlar Sendikası üyeleri, 5 Nisan Avukatlar Günü dolaysıyla İstanbul Barosu önünde açıklama yaptı. Sendika Genel Başkanı Selin Aksoy, “Avukatların mesleklerini yaptıkları, Gezi’yi savundukları, Soma’da katledilen madencilerin hesabını sordukları, müvekkillerinin cenazelerinin ailelerine teslim edilmesi için hukuk mücadelesi verdikleri, halkı savundukları için cezalandırılmasına alışmayacağız. Meslektaşlarımız adil yargılanana ve özgürlüklerine kavuşana dek mücadele edeceğiz” dedi.

 • 21.03.2023 21 Mar 16:30 Çorlu Tren Faciası Davası.... Duruşmanın 19 Temmuz'a Ertelenmesinin Ardından Aileler Açıklama Yaptı: 'Peşini Bırakmadığımız Müddetçe Çorlu... Çorlu Tren Faciası Davası.... Duruşmanın 19 Temmuz'a Ertelenmesinin Ardından Aileler Açıklama Yaptı: "Peşini Bırakmadığımız Müddetçe Çorlu...

  Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de meydana gelen ve 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren katliamına ilişkin davanın duruşmasının 19 Temmuz’a ertelenmesinin ardından aileler, adliye önünde açıklama yaptı. Faciada oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, “Sanıkların ve tanıkların verdiği cevaplar, mahkeme heyetini nasıl tatmin ediyor bilmiyorum, ama Türkiye’deki bu cezasızlık politikası, bu şekilde devam ettiği müddetçe bizim gibi milyonların canı yanıyor. Biz peşini bırakmadığımız müddetçe Çorlu katliamının gerçek sorumluları yargı karşısına getirilecek” dedi.

 • 17.03.2023 17 Mar 14:21 Çhd, Amasra Maden Faciası'na İlişkin 8. Gözlem Raporunu Yayınladı: 'Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İki Başmüfettiş İçin Soruşturma İzni... Çhd, Amasra Maden Faciası'na İlişkin 8. Gözlem Raporunu Yayınladı: "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İki Başmüfettiş İçin Soruşturma İzni...

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), 14 Ekim 2022’de Amasra’da 42 madencinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin 8. Gözlem Raporu’nu yayınladı. Raporda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma izni istenen iki iş başmüfettişi hakkında soruşturma izni vermediği belirtildi.

 • 28.02.2023 28 Şub 16:00 Depremdeki Can Kayıpları Nedeniyle 53 Kurum ve Kişi Hakkında İstanbul'da Suç Duyurusunda Bulunuldu Depremdeki Can Kayıpları Nedeniyle 53 Kurum ve Kişi Hakkında İstanbul'da Suç Duyurusunda Bulunuldu

  İstanbul’da 9 avukat grubu, depremde yaşanan can kayıplarıyla ilgili sorumlu oldukları gerekçesiyle 53 kişi ve kurum yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulundu. Ortak açıklamayı yapan Esra Erin, “Deprem, her ne kadar doğal afet kabul edilse bile, ihmaller nedeniyle doğal afetten ziyade katliama dönüşmüştür. Bölgenin bu niteliği bilinmesine rağmen uygun olmayan zeminlere dayanıksız binalar yapılarak, bu binalara mevzuata aykırı olarak izin verilerek ve gerekli denetimler yapılmayarak bu sonucun ortaya çıkmasına sebep olunmuştur” dedi.

 • 28.02.2023 28 Şub 16:00 Depremdeki Can Kayıpları Nedeniyle 53 Kurum ve Kişi Hakkında İstanbul'da Suç Duyurusunda Bulunuldu Depremdeki Can Kayıpları Nedeniyle 53 Kurum ve Kişi Hakkında İstanbul'da Suç Duyurusunda Bulunuldu

  İstanbul’da 9 avukat grubu, depremde yaşanan can kayıplarıyla ilgili sorumlu oldukları gerekçesiyle 53 kişi ve kurum yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulundu. Ortak açıklamayı yapan Esra Erin, “Deprem, her ne kadar doğal afet kabul edilse bile, ihmaller nedeniyle doğal afetten ziyade katliama dönüşmüştür. Bölgenin bu niteliği bilinmesine rağmen uygun olmayan zeminlere dayanıksız binalar yapılarak, bu binalara mevzuata aykırı olarak izin verilerek ve gerekli denetimler yapılmayarak bu sonucun ortaya çıkmasına sebep olunmuştur” dedi.

 • 16.02.2023 16 Şub 13:51 'ankara Deprem Dayanışma Platformu' Kuruldu: 'Gelin Birlikte Dayanışmayı Büyütelim Dayanışma Yaşatır' 'ankara Deprem Dayanışma Platformu' Kuruldu: "Gelin Birlikte Dayanışmayı Büyütelim Dayanışma Yaşatır"

  Ankara’da sendika, oda, dernek, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 96 demokratik kitle örgütü, 'Ankara Deprem Dayanışma Platformu’nu kurdu. Platformun deklarasyon metninde “Bu denli geniş bir alanı ve büyük bir nüfusu etkileyen yıkımın etkilerinin ve sonuçlarının çok uzun erimli olacağı açıktır; bunun için de gerekli hazırlıkları, ekipleri ve altyapıyı kurmak önümüze bir ödev olarak çıkmıştır. Bir yandan acil sorunlara yönelik çözüm üretirken, bir yandan da uzun erimli dayanışma sürecini örgütleme, koordinasyonunu ve sürekliliğini sağlama konusunda bir araya gelme ihtiyacımıza platformun cevap olacağını umuyoruz...Gelin birlikte dayanışmayı büyütelim. ‘Dayanışma yaşatır’ diyoruz” denildi.

 • 08.02.2023 08 Şub 14:05 Çhd'den Barolar Birliği'ne Deprem Çağrısı: 'Bölgede Süren İcra Takipleri ile Adli Süreler Durdurulmalı' Çhd'den Barolar Birliği'ne Deprem Çağrısı: "Bölgede Süren İcra Takipleri ile Adli Süreler Durdurulmalı"

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB), acil önlemler konusunda sorumluluk alınması ve harekete geçilmesi talebiyle başvurdu. ÇHD, “Bakanlık ile acil görüşme sağlanarak, depremden etkilenen bölgelerde depremin ani sonuçları giderilene kadar süresiz, tüm ülkede de bir hafta olmak üzere adli süreler ve bölgede süren icra takipleri durdurulmalı” çağrısı yaptı.

 • 14.01.2023 14 Oca 20:05 Çhd'den 'Amasra Maden Faciası' Açıklaması: 'Ttk Genel Müdürlüğü Düzeyindeki Sorumluların Fezleke İçerisine Dahil Edilmemesi Büyük Bir Eksikliktir' Çhd'den "Amasra Maden Faciası" Açıklaması: "Ttk Genel Müdürlüğü Düzeyindeki Sorumluların Fezleke İçerisine Dahil Edilmemesi Büyük Bir Eksikliktir"

  Çağdaş Hukukçular Derneği, Amasra maden faciasına ilişkin savcılığın düzenlediği fezlekede “büyük eksiklik” olduğunu belirterek; “Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fezleke içerisinde tarif edilen sorumluluk kapsamının TTK Genel Müdürlüğünü de içine alacak düzeyde olmasına karşın TTK Genel Müdürlüğü düzeyindeki sorumluların fezleke içerisine dahil edilmemesi büyük bir eksikliktir. Bilirkişi Raporunda sorumlulukları tespit edilen TTK Genel Müdürü, TTK Genel Müdür Yardımcısı ile ÇSGB ve MAPEG denetçilerinin de Bartın cumhuriyet başsavcılığı tarafından hazırlanacak iddianameye şüpheli sıfatı ile dahil edilmesi bir zorunluluktur” denildi.

 • 28.12.2022 28 Ara 11:08 İstanbul'un adliyeleri Türkiye'nin yargı gündemini belirledi İstanbul'un adliyeleri Türkiye'nin yargı gündemini belirledi

  Türkiye kamuoyunu yakından ilgilendiren çok sayıda dava ve soruşturmanın görüldüğü İstanbul'daki adliyeler, 2022 yılında gündemin ilk sıralarındaki yerini aldı.

 • 28.11.2022 28 Kas 14:41 Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi İzmir'de Anıldı Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi İzmir'de Anıldı

  Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi Dört Ayaklı Minare'nin önünde 2015 yılında basın açıklaması yaptığı sırada öldürülen eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi İzmir'de anıldı. İnsan Hakları, Çağdaş Hukukçular ve Özgürlük için Hukukçular dernekleri tarafından yapılan açıklamada; "Tahir Elçi cinayetinin ne amaçla, kimler tarafından işlendiği vicdanlarda bellidir. Yürütülen yargılamadan çıkacak muhtemel cezasızlık kararı ne inadımızı ne azmimizi ne de inancımızı bir tek adım dahi geriye düşürmeyecektir" denildi.

 • 24.11.2022 24 Kas 11:21 Amasra'da Yaşamını Yitiren Madencilerin Yakınlarının 'Avukatınızı Değiştirin, Yoksa Tazminatlarınızı Alamazsınız' Diye Tehdit Edildiği Öne Sürüldü Amasra'da Yaşamını Yitiren Madencilerin Yakınlarının "Avukatınızı Değiştirin, Yoksa Tazminatlarınızı Alamazsınız" Diye Tehdit Edildiği Öne Sürüldü

  Amasra’daki maden faciasında yaşamını yitiren 42 işçinin yakınlarına avukatlık hizmeti veren altı kuruluş, müvekkillerinin “Avukatınızı değiştirin” denilerek tehdit edildiğini öne sürdü. Açıklamada, “Kendisini polis olarak tanıtan kişilerce, aralarında müvekkillerimizin de bulunduğu mağdur madenci aileleri aranmakta ve ‘Avukatınızı değiştirin, yoksa tazminatlarınızı alamazsınız’ vb. sözler, yalan bilgiler ile tehdit edilmektedir” denildi.

 • 13.11.2022 13 Kas 12:35 Ankara Barosu'ndan Çhd'li Avukatlara Verilen Cezalara Tepki: 'En Temel Usul Kurallarının Hiçe Sayıldığı Yargılama Süreci, Hukuka Aykırılıkları Açık... Ankara Barosu'ndan Çhd'li Avukatlara Verilen Cezalara Tepki: "En Temel Usul Kurallarının Hiçe Sayıldığı Yargılama Süreci, Hukuka Aykırılıkları Açık...

  Ankara Barosu, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da aralarında olduğu 22 avukatın yargılandığı davada verilen mahkumiyet kararlarına tepki gösterdi. Barodan yapılan açıklamada, “Bir yandan eksik inceleme, delillerin hatalı değerlendirilmesi ve her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı kanıtlara dayanmaksızın kurulan hüküm ile adil yargılanma hakkı ihlal edilmiş, diğer yandan infaza dönen uzun tutukluluk süreleri ve yaşam hakkına müdahale eder vaziyette yürütülen ve en temel usul kurallarının hiçe sayıldığı yargılama süreci, hukuka aykırılıkları açık şekilde ortaya koymuştur” denildi.

 • 12.11.2022 12 Kas 00:03 Bakan Soylu'dan Özgür Özel'e sert sözler: DHKP-C'li teröristlere sahip çıkıyor, CHP'de bunun hesabını soracak bir vatansever yok mu? Bakan Soylu'dan Özgür Özel'e sert sözler: DHKP-C'li teröristlere sahip çıkıyor, CHP'de bunun hesabını soracak bir vatansever yok mu?

  Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'ya verilen hapis cezalarına sosyal medya hesabından tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Bu hukuksuzlukları yıllardır yaşayan bizler bu yanlış kararların tek tek geri alındığına da çok yakında tanık olacağız" ifadelerine yer verdi. Özel'in teröristlere sahip çıktığını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "CHP'de bunun hesabını soracak bir vatansever yok mu?" ifadelerini kullandı.

 • 11.11.2022 11 Kas 16:53 ÇHD'li avukatların davasında karar ÇHD'li avukatların davasında karar

  Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 22 sanık avukatın yargılandığı davada karar açıklandı.

 • 11.11.2022 11 Kas 16:11 (ÇHD'li avukatların terör örgütü üyeliği davasında karar (ÇHD'li avukatların terör örgütü üyeliği davasında karar

  ÇAĞDAŞ Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 22 avukatın, "Terör örgütü DHKP-C'ye üye olmak" suçlarından yargılandığı davada, karar çıktı.

 • 11.11.2022 11 Kas 15:20 Çhd'li Avukatların Davasında Karar: Selçuk Kozağaçlı'ya 13 Yıl, Barkın Timtik'e 20,5 Yıl Hapis (Bitmedi) Çhd'li Avukatların Davasında Karar: Selçuk Kozağaçlı'ya 13 Yıl, Barkın Timtik'e 20,5 Yıl Hapis (Bitmedi)

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da aralarında olduğu 22 avukatın yargılandığı davada karar açıklandı. Avukat Kozağaçlı 13 yıl, avukat Barkın Timtik 20 yıl 6 ay, avukat Oya Aslan ise 16,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, 16 avukata 1 yıl ile 16 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezaları verdi. Tutuklu avukatların, tutukluluk hallerinin devam ettirilmesine karar verildi.

 • 10.11.2022 10 Kas 19:41 Avukatların yargılandığı DHKP/C davasında yarın karar çıkması bekleniyor Avukatların yargılandığı DHKP/C davasında yarın karar çıkması bekleniyor

  Terör örgütü DHKP/C üyesi veya yöneticisi oldukları iddia edilen, aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da bulunduğu 22 avukatın yargılandığı davanın, yarın sanıklara son sözlerinin sorulmasının ardından karara bağlanması bekleniyor.

 • 09.11.2022 09 Kas 15:59 İstanbul'da avukatların yargılandığı DHKP/C davasında sanıkların savunması alındı İstanbul'da avukatların yargılandığı DHKP/C davasında sanıkların savunması alındı

  İstanbul'da, terör örgütü DHKP/C üyesi ve yöneticisi oldukları iddia edilen, aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da bulunduğu 22 avukatın yargılandığı davada sanık savunmaları tamamlandı.

 • 08.11.2022 08 Kas 16:59 İstanbul'da avukatların yargılandığı DHKP/C davası yarına ertelendi İstanbul'da avukatların yargılandığı DHKP/C davası yarına ertelendi

  İstanbul'da, terör örgütü DHKP/C üyesi ve yöneticisi oldukları iddia edilen ve aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da bulunduğu 22 avukatın yargılanmasına devam edildi.

 • 07.11.2022 07 Kas 19:25 Avukatların yargılandığı DHKP/C davasına devam edildi Avukatların yargılandığı DHKP/C davasına devam edildi

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 22 avukatın, "terör örgütü DHKP/C'ye üye olmak veya yönetmek" suçlarından yargılanmasına devam edildi.

 • 03.11.2022 03 Kas 15:40 Avukatlar, 119. Adalet Nöbeti'ni Çhd Davasında Tutuklu Meslektaşları İçin Tuttu: 'Avukatlık Faaliyetleri Sorgulanıyor' Avukatlar, 119. Adalet Nöbeti'ni Çhd Davasında Tutuklu Meslektaşları İçin Tuttu: "Avukatlık Faaliyetleri Sorgulanıyor"

  Avukatlar, Çağlayan'daki 119'uncu Adalet Nöbeti’ni, tutuklu yargılanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 22 avukat için tuttu. ÇHD İstanbul Şubesi Başkanı avukat Çiğdem Akbulut, “2013 yılından bu yana derneğimiz Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte toplamda 22 meslektaşımızın avukatlık faaliyetlerini sorgulayan bir yargılama sürdürülüyor. İki kez, “Bu yapılanlar avukatlıktır” denip tahliye edilmiş olmalarına rağmen, siyasi iktidarın talimatlarıyla yeniden ve yeniden tutuklandılar” dedi.

 • 29.10.2022 29 Eki 14:18 Çhd'den Amasra Maden Faciası Raporu: 'Enerji ve Çalışma Bakanlığı Yetkililerinin de Kusuru Bulunmaktadır, Soruşturma Nın Bu Yetkilileri de Kapsayacak... Çhd'den Amasra Maden Faciası Raporu: "Enerji ve Çalışma Bakanlığı Yetkililerinin de Kusuru Bulunmaktadır, Soruşturma Nın Bu Yetkilileri de Kapsayacak...

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar 41 işçinin yaşamını yitirdiği Amasra'daki maden faciasına ilişkin rapor hazırladı. Raporda; “Enerji Bakanlığı ve MAPEG (Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü), Çalışma Bakanlığı yetkililerinin de çeşitli biçimlerde kusur ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sebeple soruşturmanın bir an önce bu yetkilileri de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerekmektedir. TTK Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Eroğlu, TTK Teftiş Kurulu Başkanı Hayrullah Çakmak, TTK Genel Müdür Yardımcısı, Ercan Gebeş, TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz başta olmak üzere diğer sorumlular hakkında işlemlerin başlatılması gerekmektedir” değerlendirmesi yapıldı.

 • 27.10.2022 27 Eki 23:12 Ttb Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın Tutuklanması İzmir'de Protesto Edildi Ttb Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın Tutuklanması İzmir'de Protesto Edildi

  İzmir'de sivil toplum örgütleri, ortak bir basın açıklaması yaparak Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın tutuklanmasına tepki gösterdi. Açıklamada, "Bu tutuklama ile bilim, iyi hekimlik, başta işkence olmak üzere insan hakları ihlallerinin önlenmesi, barış ve demokrasi mücadelesi engellenmek istenmektedir" denildi.

 • 22.09.2022 22 Eyl 14:08 Ankara'da Avukatlardan 'Sibel Balaç' Açıklaması: 'Adli Tıp Kurumu Tarafından Bir An Önce İnfazının Ertelenmesi Gerektiği Yönünde Rapor Hazırlanmalı' Ankara'da Avukatlardan "Sibel Balaç" Açıklaması: "Adli Tıp Kurumu Tarafından Bir An Önce İnfazının Ertelenmesi Gerektiği Yönünde Rapor Hazırlanmalı"

  Ankara’da 7 avukat topluluğu, ölüm orucunun 278. gününde olan Sibel Balaç’a ilişkin, “Adli Tıp Kurumu tarafından Sibel Balaç hakkında bir an önce infazının ertelenmesi gerektiği yönünde rapor hazırlanmalı ve savcılık tarafından infaz erteleme kararı verilmelidir” açıklamasını yaptı.

 • 07.09.2022 07 Eyl 16:19 Çhd'li Avukatlara Yine Tahliye Yok Çhd'li Avukatlara Yine Tahliye Yok

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 22 avukatın yargılandığı davada yine tahliye kararı çıkmadı. Duruşmayı izleyen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “6 yıldır, hiçbir hukuka uygun delil olmadan, sadece siyasi ceza avukatlığı yaptığı için meslektaşlarımız, hükümet talimatıyla maalesef cezaevindeler. Haklarında bir hüküm de yok, Selçuk Kozağaçlı'nın hakkında bir hüküm de yok ama maalesef tutuklular” dedi.

 • 07.09.2022 07 Eyl 15:32 İSTANBUL-ÇHD DAVASINDA TUTUKLULUK DEVAM KARARI İSTANBUL-ÇHD DAVASINDA TUTUKLULUK DEVAM KARARI

  ÇAĞDAŞ Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 22 avukatın terör örgütü üyesi olmak ve yönetmek suçlamasıyla yargılandığı davada tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

 • 05.09.2022 05 Eyl 13:44 Çhd'den Avukatlar Kozağaçlı, Timtik ve Aslan'ın 7 Eylül'deki Duruşması Öncesi Açıklama: 'Mahkeme ve Başsavcılık Eliyle Dava Hızlı Bir Şekilde... Çhd'den Avukatlar Kozağaçlı, Timtik ve Aslan'ın 7 Eylül'deki Duruşması Öncesi Açıklama: "Mahkeme ve Başsavcılık Eliyle Dava Hızlı Bir Şekilde...

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), avukatlar Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Oya Aslan'ın tutuklu yargılandığı davaya ilişkin, “Deliller mahkeme huzuruna getirilmediği gibi deliller yönünden halen masada olan bu şüphelere karşılık mahkeme ve başsavcılık eliyle dava hızlı bir şekilde bitirilmeye çalışılıyor” açıklamasını yaptı.

 • 21.07.2022 21 Tem 19:07 Kadıköy'deki Suruç Anmasında Gözaltına Alınan 106 Kişiden 104'ü Serbest Bırakıldı, 2 Kişiye Ev Hapsi Verildi Kadıköy'deki Suruç Anmasında Gözaltına Alınan 106 Kişiden 104'ü Serbest Bırakıldı, 2 Kişiye Ev Hapsi Verildi

  Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde IŞİD’in 7 yıl önce düzenlediği bombalı saldırıda hayatını kaybeden 33 kişi için İstanbul Kadıköy’de düzenlenmek istenen anma etkinliğinde dün gözaltına alınan 106 kişiden 104’ü serbest bırakıldı. İki kişi hakkında bir aylık ev hapsi şeklinde adli kontrol uygulandı.

 • 30.06.2022 30 Haz 15:52 Çağlayan'daki 116'ncı 'Adalet Nöbeti'Ne Basın Mensupları da Katıldı: 'Gazetecilerin Kalemi Susturulamaz' Çağlayan'daki 116'ncı "Adalet Nöbeti"Ne Basın Mensupları da Katıldı: "Gazetecilerin Kalemi Susturulamaz"

  Avukatlar, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı’nda 116'ncı "Adalet Nöbeti"ni tuttu. Bugünkü nöbete gazeteciler de katıldı. Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutuklanmasına tepki gösteren Mezopotamya Kadın Gezeteciler Platformu Başkanı Nezahat Doğan, “Biz de adalet nöbetlerine katılıyoruz. Ama bizim işimiz bu nöbetlere katılıp konuşma yapmak değil, haberleştirmek. Talebimiz; 16 Kürt gazeteci arkadaşımızın serbest bırakılması, hukuksuzluğun giderilmesi. Gazetecilerin kameraları kapatılmaz, kalemleri susturulmaz, o yazılar, o gerçekler kamuya hakikat olarak ulaştırılacak” dedi.

 • 14.06.2022 14 Haz 16:05 Çhd ve Öhd'li Avukatlardan 'Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü' Açıklaması: 'Hak Mücadelesinin Takipçisi Olacağız' Çhd ve Öhd'li Avukatlardan "Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü" Açıklaması: "Hak Mücadelesinin Takipçisi Olacağız"

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, tutuklu bulunduğu cezaevinde girdiği ölüm orucunda yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik'in anısına ilan edilen "14 Haziran Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü” dolayısıyla Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Ülkemizde adil yargılanma hakkı ihlallerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Bizler, Adil Yargılanma Hakkı Günü vesilesiyle bu hak mücadelesinin ülkemizde ve dünyada takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” denildi.

 • 03.06.2022 03 Haz 18:30 Özgür Özel, Mücella Yapıcı'nın Erdoğan'a Yanıtını Aktardı: 'Velev Ki Çürüğüz, Velev Ki Sürtüğüz, Aklen ve Vicdanen Gezi Kadar Özgürüz ve Senden Daha... Özgür Özel, Mücella Yapıcı'nın Erdoğan'a Yanıtını Aktardı: "Velev Ki Çürüğüz, Velev Ki Sürtüğüz, Aklen ve Vicdanen Gezi Kadar Özgürüz ve Senden Daha...

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Gezi Davası hükümlülerini Silivri ve Bakırköy cezaevlerinde ziyaret etti. Özel, Mücella Yapıcı’nın, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin son grup toplantısında söylediği sözlere yanıtını aktardı. Özel, “Kendisi, Recep Tayyip Erdoğan’a şöyle bir cevap vermek istedi; ‘Velev ki çürüğüz, velev ki sürtüğüz, ama biliniz ki Gezi kadar haklı ve dürüst, aklen ve vicdanen Gezi kadar özgürüz. Gezi onurumuzdur ve senden daha dürüstüz Erdoğan’ dedi” açıklamasını yaptı.

 • 01.06.2022 01 Haz 14:22 Avukatların yargılandığı DHKP/C davası ertelendi Avukatların yargılandığı DHKP/C davası ertelendi

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 22 avukatın, "terör örgütü DHKP/C'ye üye olmak veya yönetmek" suçlarından yargılandığı davada, tutuklu 4 sanığın tahliye talepleri reddedildi.

 • 26.05.2022 26 May 16:41 Avukatların Adalet Nöbeti Devam Ediyor: 'Yargı, Hukuktan ve Vicdandan Hiç Bu Kadar Bağımsızlaşmamıştı' Avukatların Adalet Nöbeti Devam Ediyor: "Yargı, Hukuktan ve Vicdandan Hiç Bu Kadar Bağımsızlaşmamıştı"

  Avukatların, İstanbul Adliyesi'nde tuttukları "Adalet Nöbeti" devam ediyor. Avukatlar bugün, "insan, hava, toprak, su ve yaşam için adalet’ ve ‘Gezi Parkı bizim, yargılanamaz" demek için Çağlayan Adliyesi'nde basın açıklaması yaptı. Gezi Davası avukatı Tora Pekin, "Gezi davası hepimizin gözü önünde cereyan eden karar sonrası iktidar sözcülerinden açıklama geldi ‘Yargı hiç bu kadar bağımsız olmamıştı’ diye. Gerçekten çok doğru. Yargı hukuktan ve vicdandan hiç bu kadar bağımsızlaşmamıştı" dedi.

 • 13.05.2022 13 May 19:42 İzmir'de Soma Anması: 'Göçüğün Altından Tek Bir Şey Çıkarılamadı, Adalet' İzmir'de Soma Anması: "Göçüğün Altından Tek Bir Şey Çıkarılamadı, Adalet"

  İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın sekizinci yıl dönümünde, "O gün madendeki göçüğün altından 301 işçinin cansız bedeni çıktı; onlarca yaralı beden çıktı; ölenlerin aileleri, yakınları için kahredici bir yokluk, hiç dinmeyen gözyaşı, bir türlü bitmeyen yas süreci çıktı. Göçüğün altından tek bir şey çıkarılamadı: adalet" açıklamasını yaptı.

 • 11.05.2022 11 May 22:03 Şenal Sarıhan'dan Ankara Barosu Yönetimine 'İşkence Raporu' Tepkisi: 'Yüzüm Yere Eğildi. İnsan Hakları Mücadelesinin Tarafı Yoktur' Şenal Sarıhan'dan Ankara Barosu Yönetimine 'İşkence Raporu' Tepkisi: "Yüzüm Yere Eğildi. İnsan Hakları Mücadelesinin Tarafı Yoktur"

  Ankara Barosu Başkanlığı için Demokratik Sol Avukatlar Grubu’ndan aday adaylığını açıklayan eski CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, Ankara Barosu’nun mevcut yönetiminde yaşanan işkence raporu krizini anımsatarak, “Yüzüm yere eğildi gerçekten… Bizim baromuz, ‘Fethullahçılara işkence yapılmış, taraf mı oluruz’ diye koymamışlar. İnsan hakları mücadelesinde taraf yoktur. Kim bir ihlalle karşılaşmışsa onun uğradığı haksızlığı biz savunmak durumundayız” dedi.

 • 10.05.2022 10 May 11:28 Ankara Barosu Başkanlığına Adaylığını Açıklayan Şenal Sarıhan: ''bana Dokunmayan Yılan Bin Yaşasın' Diye Bakamayız' Ankara Barosu Başkanlığına Adaylığını Açıklayan Şenal Sarıhan: "'bana Dokunmayan Yılan Bin Yaşasın' Diye Bakamayız"

  Ankara Barosu’nun sonbaharda yapılacak seçiminde aday göstereceği başkan adayını belirlemek için ön seçim yapmaya hazırlanan Demokratik Sol Avukatlar Grubu’ndan aday adaylığını açıklayan Şenal Sarıhan, “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ diye bakamayız. O yılan hepimizi sokabilir. O yılandan hepimiz zarar görebiliriz” dedi.

 • 23.03.2022 23 Mar 16:11 Avukatların yargılandığı DHKP/C davasına devam edildi Avukatların yargılandığı DHKP/C davasına devam edildi

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 22 avukatın, "terör örgütü DHKP/C'ye üye olmak veya yönetmek" suçlarından yargılandığı davada, tutuklu 3 sanığın bu hallerinin devamına karar verildi.

 • 22.03.2022 22 Mar 09:44 Furkan Vakfı tartışması büyüyor Furkan Vakfı tartışması büyüyor

  Furkan Vakfı üyelerinin, Adana'daki gösterisine polisin sert müdahalesi yoğun tartışmalara neden oldu.

 • 05.01.2022 05 Oca 16:51 ÇHD davasında mahkeme belgelerin incelenmesi istedi ÇHD davasında mahkeme belgelerin incelenmesi istedi

  ÇAĞDAŞ Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 22 avukatın "terör örgütü DHKP-C'ye üye olmak ve yönetmek" suçlarından yargılandığı davada mahkeme belgelerin incelenmesi için Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderilmesi karar verdi.

 • 25.11.2021 25 Kas 15:18 Son dakika haber! Adana'da Suriyeli gencin vurulmasıyla ilgili sanık polis memurunun yargılandığı dava Son dakika haber! Adana'da Suriyeli gencin vurulmasıyla ilgili sanık polis memurunun yargılandığı dava

  Son dakika haberi: Adana'da Suriyeli gencin vurulmasıyla ilgili "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istenen tutuklu polis memurunun yargılanmasına devam edildi.

 • 18.11.2021 18 Kas 13:45 İSTANBUL-KADIN CİNAYETİ; YARGITAY BOZDU, YEREL MAHKEME MÜEBBETİ 20 YIL HAPSE İNDİRDİ İSTANBUL-KADIN CİNAYETİ; YARGITAY BOZDU, YEREL MAHKEME MÜEBBETİ 20 YIL HAPSE İNDİRDİ

  ÜSKÜDAR'da 2017 yılında silahla ateş ederek eşi Asiye Aykan'ı (40) öldüren, Mehmet Yılmaztürk'ü (51) de ağır yaralayan sanık Yılmaz Aykan (46) yerel mahkemece müebbet ile 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 • 17.11.2021 17 Kas 17:36 Avukatların yargılandığı DHKP/C davası ertelendi Avukatların yargılandığı DHKP/C davası ertelendi

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 22 avukatın, "terör örgütü DHKP/C'ye üye olmak veya yönetmek" suçlarından yargılandığı davada, Kozağaçlı ile Barkın Timtik'in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Advertisement