ABD'nin Yeni Ankara Büyükelçisi Adayı - Son Dakika
Dünya

ABD'nin Yeni Ankara Büyükelçisi Adayı

ABD\'nin Yeni Ankara Büyükelçisi Adayı

ABD Başkanı George W. Bush'un Ankara Büyükelçiliğine Aday Gösterdiği Kıdemli Diplomat James Jeffrey İçin Resmi Onay Süreci, 24 Eylül Çarşamba Günü Senato Dış İlişkiler Komitesinde Yapılacak Olan ve Jeffrey'in Konuşacağı Oturumla Başlayacak. Jeffrey'in En Büyük Özelliği Şakır Şakır Türkçe Konuşması.

20.09.2008 10:30

ABD Başkanı George W. Bush'un Ankara Büyükelçiliğine aday gösterdiği kıdemli diplomat James Jeffrey için resmi onay süreci, 24 Eylül çarşamba günü Senato Dış İlişkiler Komitesinde yapılacak olan ve Jeffrey'in konuşacağı oturumla başlayacak. Jeffrey'in en büyük özelliği şakır şakır Türkçe konuşması.

Jeffrey'in Ankara'da göreve başlayabilmesi için, önce komitede, sonra da Senato genel kurulunda onaylanması gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda Jeffrey, şimdiki Ankara büyükelçisi Ross Wilson'in yerine geçecek.

Ancak ABD'deki Ermeni kuruluşları, Ermeni yanlısı senatörlerin komite oturumunda Jeffrey'i oldukça zorlayacağının işaretini verdi. Amerikan Ermeni Asamblesi (AAA) adlı kuruluş, oturumda Jeffrey'in, 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmesini istedi.

AAA'nın icra direktörü Bryan Ardouny, “bu oturum, ABD'nin Türkiye büyükelçisi için, (ABD'nin yeni Erivan Büyükelçisi Marie) Yovanovitch'in ilerisine geçerek, soykırımı tanıması konusunda kritik bir fırsat oluşturacak” dedi.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) adlı kuruluşun yöneticisi Ken Hachikian da, Türk-Amerikan ilişkilerinin aksayan noktaları olduğunu iddia ettiği ve Türkiye'yi suçladığı Ermeni konuları, Kıbrıs ve Irak gibi meselelerin, oturumda senatörler tarafından irdelenmesini istedi.

Jeffrey'i dinleyecek olan Senato Dış İlişkiler Komitesinin başkanlığını Demokrat Partinin başkan yardımcısı adayı Joe Biden yürütüyor. Komitenin üyelerinden biri de, Demokrat Partinin başkan adayı Barack Obama.

Ermeni yaklaşımlarını destekleyen Biden ve Obama'nın, çarşamba günü yapılacak oturuma katılmaları beklenmiyor. Ancak komitede Ermeni yanlısı senatörler olarak Demokrat John Kerry, Robert Menendez ve Barbara Boxer ile Cumhuriyetçi Norman Coleman gibi isimler yer alıyor. Bu senatörlerden oturuma katılacakların, Jeffrey'i zorlaması bekleniyor.

JAMES JEFFREY KİMDİR?-

Bush'un haziranda Ankara büyükelçiliğine aday gösterdiği James Jefrrey, halen Bush'un ulusal güvenlik danışman yardımcısı olarak görev yapıyor. Uzun yıllar ABD ordusunda ve ardından Dışişleri Bakanlığında görev yapan Jeffrey, Türkiye'yi yakından tanıması ve  Türkçe konuşmasıyla, ayrıca Orta Doğu konularındaki uzmanlığıyla biliniyor.

ÜÇ KEZ TÜRKİYE'DE GÖREV YAPMIŞTI

Daha önce üç defa Türkiye'de görev yapan Jeffrey, Türkçe biliyor. 2002-2004 arasında ABD'nin Tiran büyükelçisi olan Jeffrey, 2004-2005 arasında da ABD'nin Bağdat büyükelçiliğinde maslahatgüzar olarak görev yapmıştı. Jeffrey, Washington'a dönüşünde Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Irak başdanışmanlığına getirilmişti.

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya ABD'nin Yeni Ankara Büyükelçisi Adayı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement