BBC: İstanbul Depreme Hazırlanıyor! - Son Dakika
Dünya

BBC: İstanbul Depreme Hazırlanıyor!

BBC: İstanbul Depreme Hazırlanıyor!

Van'da yaşanan 7.2 şiddetindeki depremin ardından gözler İstanbul'a çevrildi.

02.01.2012 15:01  Güncelleme: 15:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

BBC, Türkiye'de yaşanan depremlerde ölümlerin çoğunun zayıf ve çok katlı binalardan kaynaklandığını belirterek, "Felaket İstanbul'u vurursa yetkililer bununla nasıl baş edecek" diye sordu.

Van'da yaşanan 7.2 şiddetindeki depremin ardından gözler İstanbul'a çevrildi. BBC, Türkiye'de yaşanan depremlerde ölümlerin çoğunun zayıf ve çok katlı binalardan kaynaklandığını belirterek, "Felaket İstanbul'u vurursa yetkililer bununla nasıl baş edecek" diye sordu. Haberde, "Zamanla İstanbul'da standartların altında olan binaların sayısı azalacak" yorumuna yer verildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "İstanbul büyük deprem için hazırlanıyor" başlıklı geniş haberinde, 23 Ekim'de meydana gelen Van depreminde çok katlı apartmanların çökmesiyle 600'den fazla kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, "Türkiye'nin 1999'daki güçlü depremde dersini öğrendiği sanılıyordu" yorumunu yaptı.

"1999'DA KURTARMA ÇALIŞMALARI YAVAŞ VE KAOTİKTİ"

Kocaeli'de 1999 gerçekleşen "felakette" en az 17 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve bu ölümlerin çoğunun yine zayıf ve çok katlı binalardan kaynaklandığını belirten BBC, kurtarma çalışmalarının yavaş ve kaotik olduğunu ve halkın hükümete karşı kızgın olduğunu savundu.

Haberde, "12 yıl sonra arama ve kurtarma daha iyi ama mükemmel değil. Erciş'teki ekiplerden bazıları yeterli destek olmadan gönderildikleri konusunda şikayet etti" denildi.

Van depreminin 15 milyon nüfusluk İstanbul'da deprem sorusunu gündeme getirdiğini belirten BBC, "Felaket İstanbul'u vurursa yetkililer bununla nasıl baş edecek" diye sordu.

"BİNALARI GÜÇLENDİRMEK ÇOK BÜYÜK BİR İŞ"

Yetkililerin çökecek bina sayısından emin olmamasının bir sorun olduğu belirtilen haberde, binaları modern standartlarda güçlendirmenin çok büyük bir iş olduğu ifade edildi.

Habere göre, Kandilli Rasathanesi Müdürü Mustafa Erdik, İstanbul'da son zamanlarda yapılan binaların güçlü olduğunu belirtirken, "İnşaatla ilgili kanunlar yıllardan beri iyi. Problem müteahhitlerin bu kanunlara sadık kalıp kalmadığı" dedi.

Hükümetin daha fazlasını yapması gerektiğini savunan Erdik, profesyonel mühendislerin olması gerektiğine, müteahhitlerin lisanslarına ve doğru yapılması gereken nitelik kontrolüne dikkat çekti.

Ayrıca haberde, "Zamanla İstanbul'da standartların altında olan binaların sayısı azalacak" yorumu kaydedildi. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Dünya BBC: İstanbul Depreme Hazırlanıyor! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  21:39 Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  20:20 Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  19:26 Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  18:12 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  17:27 Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.

 • Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi
  17:24 Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi

  Almanya, kişisel kullanım amaçlı esrarı kısmen yasallaştırma yolunda ilerliyor. Yeni yasa, ülkeyi Malta ve Lüksemburg'tan sonra esrarı yasallaştıran 3. Avrupa Birliği ülkesi haline getirecek. Tartışmaların ardından Almanya parlamentosunun esrar kullanımını kısmen yasallaştırması bekleniyor. Yasa değişikliği, Almanya'yı Malta ve Lüksemburg'dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği ülkesi yapacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor
  17:11 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de düzenlenen mitingde konuştu. Gündemine yerel seçimleri ve hayat pahalılığını alan Erdoğan, "Dünyanın başının belası olan enflasyon bizim de canımızı yakıyor. Amacımız Türkiye Yüzyılı rotamızı koruyarak bu fırtınalı küresel iklimden ülkemizi sağ selamet çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

 • Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım
  16:59 Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım

  Kara para aklama ve vergi kaçırma gibi 4 ayrı suçtan tutuklu bulunan Dilan Polat'ın Instagram'daki sosyal medya hesabından aylar sonra bir paylaşım yapıldı. Polat çiftinin yer aldığı paylaşımdaki "Geciken adalet, adalet değildir." cümlesi ise dikkatlerden kaçmadı.

 • İmamoğlu, AKP çadırında esprili bir şekilde karşılık verdi
  16:59 İmamoğlu, AKP çadırında esprili bir şekilde karşılık verdi

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti çadırını ziyareti sırasında görevlilerden AK Parti'ye üye olma teklifi aldı. İmamoğlu, teklife "Ne kadar çok istiyorsunuz beni" yanıtını verdi. İmamoğlu, seçim sürecinin barış içinde tamamlanmasını dileyerek "1 Nisan'da hepimiz komşuyuz, arkadaşız, akrabayız." dedi.


Advertisement