Çin'in yeni Başbakanı Li Qiang yemin ederek göreve başladı - Son Dakika

Çin'in yeni Başbakanı Li Qiang yemin ederek göreve başladı

11.03.2023 10:47
Çin'in yeni Başbakanı Li Qiang yemin ederek göreve başladı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından 'Başbakanlığa' aday olarak gösterilen Li Qiang, başkent Pekin'de devam eden Ulusal Halk Kongresi'nin bugünkü ilk oturumunda 2 bin 936 oy alarak Başbakan seçildi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından 'Başbakanlığa' aday olarak gösterilen Li Qiang, başkent Pekin'de devam eden Ulusal Halk Kongresi'nin bugünkü ilk oturumunda 2 bin 936 oy alarak Başbakan seçildi. Başbakan Li, yemin ederek göreve başladı.

Çin'de devam eden 14. Ulusal Halk Kongresi'nde (parlamento) başbakanlık seçimleri yapıldı. Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından 'Başbakanlığa' aday gösterilen Li Qiang (63), 2 bin 936 delegenin 'Evet' oyuyla Başbakan olarak seçildi. Başbakan Li, bugün Kongre'de Anayasaya bağlılık yemini ederek göreve başladı.Başbakan Li Qiang, 2000'li yılların başında Devlet Başkanı Şi'nin Zhejiang eyaletinin parti şefi olduğu dönemde özel kalem müdürü olarak görev yapmaktaydı. Li Qiang,  2017 yılında Şanghay Parti Sekreteri olmuş geçen yıla kadar bu görevi yürütmüştü.


Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Çin'le diplomatik ilişki kurmaya hazırlanan Honduras, dışişlerini bakanını Pekin'e yolladı Çin'le diplomatik ilişki kurmaya hazırlanan Honduras, dışişlerini bakanını Pekin'e yolladı İspanya Başbakanı Sanchez ay sonunda resmi ziyaret için Çin'e gidecek İspanya Başbakanı Sanchez ay sonunda resmi ziyaret için Çin'e gidecek Polonya Başbakanı Morawiecki: 'Gözlerimizin önünde yeni bir jeopolitik düzen doğuyor' Polonya Başbakanı Morawiecki: 'Gözlerimizin önünde yeni bir jeopolitik düzen doğuyor'

Son Dakika Dünya Çin'in yeni Başbakanı Li Qiang yemin ederek göreve başladı - Son Dakika


Advertisement