Fransız Kadın Siyasetçi Dertli: Öperek Karşılama Ritüeli Sona Ermeli - Son Dakika

Fransız Kadın Siyasetçi Dertli: Öperek Karşılama Ritüeli Sona Ermeli

05.01.2018 15:16

Fransa'da bir kasabanın belediye başkanı, selamlaşma sırasındaki öpüşmenin sonlanması gerektiğini açıklayarak ülke çapında bir tartışma başlattı.

Aude Picard-Wolff isimli siyasetçi, Fransa'nın Grenoble bölgesindeki belediye başkanlarına ve temsilcilere elektronik posta ile mesaj yollayarak bu tür selam öpücüklerinden kaçınılması gerektiğini söyledi.

KADINLARA KARŞI AYRIMCILIK

Siyasetçi, "öpücüklü selamlaşmanın" kadınlara karşı küçük de olsa bir ayrımcılık anlamına geldiğini ve Fransa'nın artık bu davranış kalıbından uzaklaşması gerektiğini de açıkladı.

EL SIKIŞMAK YETERLİ

Picard-Wolff, öpücük yerine ise el sıkışmaya dönülmesi gerektiğini ifade ederek, bir kadın olarak uzun süredir bu Fransız adetinden şikayetçi olduğunu belirtti.

SAĞLIK SORUNU DA YARATIYOR

Dauphiné Libéré isimli gazeteye konu ile ilgili konuşan siyasetçi, "her gün beraber çalıştığı 73 kişiye Fransız öpücüğü" vermekten rahatsız olduğunu da açıklayarak, durumun mikrobik anlamda bir sağlık sorunu yarattığını da ifade etti.

2017'nin son günlerinde gelen bu açıklama sonrası ise ülke çapında bir "öpücüklü selamlaşma" tartışması başladı.

Aude Picard-Wolff, konu ile ilgili binlerce destek mesajı aldığını, kadınların özellikle iş ortamında "arkadaşça el sıkışma" seçeneğini tercih ettiğini söyledi.

Fransa Başbakanı Borne, Ulusal Meclis'teki konuşması sırasında yuhalandı Fransa Başbakanı Borne, Ulusal Meclis'teki konuşması sırasında yuhalandı Fransa Bisiklet Turu Fransa Bisiklet Turu Fransa'da 24 saatte 206 bin 554 vaka Fransa'da 24 saatte 206 bin 554 vaka

Son Dakika Dünya Fransız Kadın Siyasetçi Dertli: Öperek Karşılama Ritüeli Sona Ermeli - Son Dakika


Advertisement