Helmut Kohl Son Yolculuğuna Uğurlandı - Son Dakika
Dünya

Helmut Kohl Son Yolculuğuna Uğurlandı

Helmut Kohl Son Yolculuğuna Uğurlandı

Almanya'nın eski başbakanlarından Helmut Kohl, son yolculuğuna uğurlandı.

02.07.2017 08:34

Almanya'nın eski başbakanlarından Helmut Kohl, son yolculuğuna uğurlandı.

Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin mimarı olarak tanınan siyasetçi, 16 Haziran'da, 87 yaşında yaşamını yitirmişti. Kohl, Euro para biriminin fikir babalarından da biriydi. 1982-1998 yılları arasında başbakanlık koltuğunda oturan Kohl, 16 yılla en uzun süre görevde kalan lider oldu.

Almanya'nın Speyer kentindeki cenaze merasimine çok sayıda lider katıldı. Öncesinde ise Strazburg'daki Avrupa Parlamentosu'nda bir tören düzenlendi.

Polonyalı AP Milletvekili Jerzy Buzek, Helmut Kohl'u, Avrupa Birliği'nin genişlemesine verdiği önemi anlatarak andı: "Kohl, Polonya olarak sadece Avrupa Birliği'ne değil, en kısa zamanda Euro Bölgesi'ne de girmemiz gerektiğini söylerdi. Euro ile ilgili kendi görüşünü de dile getirir ve 'bu, ekonomik bir projeden çok politik bir proje' derdi."

Kohl, Avrupa Birliği entegrasyonundaki oynadığı önemli rolle tanınıyordu. Avrupa Parlamentosu'nun eski başkanı Martin Schulz da Kohl'un bu görüşlerini şu sözlerle hatırlattı: "Sadece Almanya ve Fransa değil, entegrasyona diğer ülkeleri de katmalıyız, İtalya mesela… Avrupa'nın yeniden yapılandırılmaya ihtiyacı var ve bunu yalnız değil, diğer ülkelerle birlikte yapmalıyız."

Euronews muhabiri Sandor Zsiros da törendeydi: "Alman Başbakan Helmut Kohl, Fransız cumhurbaşkanı ile yakın işbirliği sayesinde Avrupa Birliği'nin temellerini atmıştı.Bugünkü tören Fransız-Alman işbirliğinin önümüzdeki yıllarda da Kohl'ün döneminde olduğu kadar güçlü kalacağını gösterdi."

Auteur:

Tags:Gepost: 02 juli 2017

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Helmut Kohl Son Yolculuğuna Uğurlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement