Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Strazburg haberleri, Strazburg son dakika, son dakika Strazburg

Son Dakika Strazburg Haberleri

Son dakika Strazburg haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son strazburg haberleri anında burada.


 • 23.11.2023 23 Kas 19:09 Yunanistan, yerli ulusal azınlığı inkar eden AB'nin tek üyesi

  Yunanistan, yerli ulusal azınlığı inkar eden AB'nin tek üyesi Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu, Yunanistan'ın, yerli ulusal azınlık varlığını inkar eden Avrupa Birliği'nin (AB) tek üye devleti olduğunu söyledi. Habipoğlu, Türk toplumunun yaşadığı Batı Trakya bölgesindeki eğitim sorunlarına dikkat çekti ve Türk ilkokullarının sayısının azaldığını belirtti.

 • 22.11.2023 22 Kas 18:07 Avrupa Parlamentosu, AB-Yeni Zelanda Serbest Ticaret Anlaşması'nı Onayladı

  Avrupa Parlamentosu, AB-Yeni Zelanda Serbest Ticaret Anlaşması'nı Onayladı Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) ile Yeni Zelanda arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nı (STA) onayladı. AP milletvekilleri, ticaret anlaşmasını 524 'Evet', 85 'Hayır' oyla kabul etti. Anlaşmayla karşılıklı ticaret ve yatırımların serbestleşmesi ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi hedefleniyor. Anlaşmanın, Yeni Zelanda tarafından onaylanmasının ardından 2024 ortalarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 • 22.11.2023 22 Kas 17:49 AB, kimyasal tarım ilacı kullanımını azaltmayı reddetti

  AB, kimyasal tarım ilacı kullanımını azaltmayı reddetti Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada, Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde kimyasal zirai ilaç kullanımının azaltılmasını öngören yasa teklifi reddedildi. AB Komisyonu'nun hazırladığı teklif, kimyasal tarım ilacı kullanımının yarı yarıya azaltılmasını amaçlıyordu. Tarım ilaçlarının hastalık risklerini artırdığı ve tarımsal üretimi düşüreceği gerekçesiyle eleştirilen teklife, tarım şirketleri ve çiftlik sahipleri ile sağ görüşlü siyasi gruplar karşı çıkmıştı. Reddedilen yasa teklifinin değiştirilerek yeniden parlamentoya sunulma ihtimali bulunuyor.

 • 21.11.2023 21 Kas 23:10 AB, Ukrayna'ya verdiği top mermisi taahhüdünden vazgeçmiyor

  AB, Ukrayna'ya verdiği top mermisi taahhüdünden vazgeçmiyor Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya ile savaşan Ukrayna'yı desteklemek için bu ülkeye Mart 2024'e kadar 1 milyon top mermisi sağlama taahhüdünün yerine getirilemeyeceğine yönelik açıklamalara rağmen bu sözünden vazgeçmek istemiyor. AB Komisyonunun sanayi üretiminden sorumlu üyesi Thierry Breton, Ukrayna'ya top mermisi sağlama taahhüdünü yerine getireceklerini belirtti.

 • 21.11.2023 21 Kas 18:36 İskeçe Türk Birliği Başkanı AİHM kararlarını görüşmek üzere Strazburg'da

  İskeçe Türk Birliği Başkanı AİHM kararlarını görüşmek üzere Strazburg'da İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Yunanistan tarafından yerine getirilmeyen Batı Trakya Türk Azınlığına ait derneklerle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını görüşmek üzere Fransa'nın Strazburg kentinde temaslarda bulundu. Ahmetoğlu, Yunanistan'ın uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiğini vurgulayarak, Türk azınlık derneklerinin yasal statüsünün iade edilmesini ve haksızlığın sona erdirilmesini talep etti. Ahmetoğlu ayrıca, Türkiye ile Yunanistan arasındaki olumlu yakınlaşmanın Batı Trakya Türk Azınlığına da yansımasını umut ettiğini belirtti.

 • 21.11.2023 21 Kas 17:22 AB, Ağır Vasıtaların Karbon Emisyonlarını 2040'a Kadar Yüzde 90 Azaltmayı Hedefliyor

  AB, Ağır Vasıtaların Karbon Emisyonlarını 2040'a Kadar Yüzde 90 Azaltmayı Hedefliyor Avrupa Birliği (AB), kamyon ve otobüs gibi ağır vasıtaların karbon emisyonlarını 2040'a kadar yüzde 90 azaltmaya hazırlanıyor. Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda, ağır vasıtaların emisyon salımlarını düşürmeye yönelik yeni kurallar konusunda üye ülkelerle yapılacak müzakere pozisyonu kabul edildi. Yeni kurallarla kamyon ve otobüslerden kaynaklanan kirlilik azaltılacak ve ağır vasıtalara yönelik karbon emisyon düşürme hedefleri yükseltilecek. Avrupa ülkelerinde şehir içlerinde faaliyet gösteren otobüslerin 2030'dan itibaren sıfır emisyonlu olması zorunluluğu getirilecek.

 • 21.11.2023 21 Kas 16:48 AB, Bozulan Ürünlerin Daha Kolay ve Makul Fiyatlı Tamir Edilmesini Sağlamak İçin Yeni Kurallar Getiriyor

  AB, Bozulan Ürünlerin Daha Kolay ve Makul Fiyatlı Tamir Edilmesini Sağlamak İçin Yeni Kurallar Getiriyor Avrupa Birliği (AB), bozulan akıllı telefon, televizyon, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi ve bisiklet gibi ürünlerin daha kolay ve makul fiyatlı tamir edilmesini sağlamak için yeni kurallar getirmeye hazırlanıyor. Tüketiciler, bozulan cihazları değiştirmek yerine tamir ettirmeye teşvik edilecek. Onarım hakkını güçlendirecek yeni önlemler alınacak. Üreticiler, onarım süresince geçici cihazları ödünç vermeleri gerekecek. Yeni kuralların yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelerin ortak bir yasal metin üzerinde uzlaşması gerekiyor.

 • 16.11.2023 16 Kas 00:25 Pınar Karşıyaka, SIG Strasbourg'a mağlup oldu

  Pınar Karşıyaka, SIG Strasbourg'a mağlup oldu Basketbol Şampiyonlar Ligi E Grubu'nda temsilcimiz Pınar Karşıyaka, Fransa deplasmanında SIG Strasbourg'a 80-65 mağlup oldu. Karşıyaka, liderliği rakibine kaptırdı ve bir sonraki maçta tekrar liderlik için mücadele edecek.

 • 14.11.2023 14 Kas 10:55 Pınar Karşıyaka, SIG Strasbourg'a konuk oluyor

  Pınar Karşıyaka, SIG Strasbourg'a konuk oluyor Basketbol Şampiyonlar Ligi E Grubu'nda liderlik koltuğunda oturan Pınar Karşıyaka, Fransa'da zirve yarışındaki kritik maçta SIG Strasbourg'a konuk olacak. Karşıyaka, deplasmanda kazanması halinde liderlik için büyük avantaj elde edecek. Ayrıca, Pınar Karşıyakalı Vernon Carey, ekim ayının en değerli oyuncusu (MVP) seçildiği için ödülünü aldı.

 • 11.11.2023 11 Kas 10:03 Pınar Karşıyaka, deplasmanda ilk galibiyetini aldı

  Pınar Karşıyaka, deplasmanda ilk galibiyetini aldı Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nde Onvo Büyükçekmece Basketbol'u 93-75 yenerek deplasmanda ilk galibiyetini alan Pınar Karşıyaka'nın başantrenörü Ufuk Sarıca, moralli bir şekilde Şampiyonlar Ligi için Strazburg'a gideceklerini ve bu oyunu devam ettirmek istediklerini söyledi. Pınar Karşıyaka, ligde 7. maçında 4. galibiyetini alırken, Basketbol Şampiyonlar Ligi E Grubu'nda yoluna kayıpsız devam ediyor ve 15 Kasım'da Fransa'da SIG Strasbourg'la karşılaşacak.

 • 05.11.2023 05 Kas 09:39 Türkiye'nin yerli otomobili Togg, Fransa'da sergileniyor

  Türkiye'nin yerli otomobili Togg, Fransa'da sergileniyor Türkiye'nin tamamen elektrikli ve yerli üretim otomobili Togg, Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen Türkiye Fuarı'nda sergileniyor. Fuar kapsamında Türk kültürü, yemekleri ve Anadolu'nun yöresel halk oyunları da tanıtılıyor. Togg, hem Fransız hem de Türk vatandaşlarından büyük ilgi görüyor ve renkleri Türkiye'nin coğrafyasından esinlenerek belirlendi.

 • 31.10.2023 31 Eki 14:54 Fransa'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü resepsiyonu düzenlendi

  Fransa'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü resepsiyonu düzenlendi Fransa'nın Strazburg kentinde Avrupa Konseyi nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Avrupa Konseyi temsilcileri, Fransız milletvekilleri ve Türk fotoğraf sanatçılarının eserlerinin yer aldığı bir sergi eşlik etti.

 • 31.10.2023 31 Eki 11:03 Pınar Karşıyaka, Ewe Baskets Oldenburg'u ağırlıyor

  Pınar Karşıyaka, Ewe Baskets Oldenburg'u ağırlıyor Pınar Karşıyaka, Avrupa'da Basketbol Şampiyonlar Ligi E Grubu'nda liderlik yolunda avantaj elde etmek için Alman ekibi Ewe Baskets Oldenburg'u ağırlayacak. McCollum'un sakatlığı nedeniyle forma giyemeyeceği maçta, iki takım yıllar sonra ilk kez karşı karşıya gelecek.

 • 26.10.2023 26 Eki 20:17 Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanlığı'na seçildi

  Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanlığı'na seçildi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Soyer, Türkiye'nin hakkını ve imajını korumak için mücadele edeceğini belirtti. Görev süresi boyunca Avrupa Konseyi ile daha yakın ilişkiler kurarak Türkiye'nin tüm yerel yönetimleriyle köprü oluşturmayı hedeflediğini ifade etti.

 • 25.10.2023 25 Eki 17:13 Melikgazi Belediyesi, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Toplantısı'na ev sahipliği yapacak

  Melikgazi Belediyesi, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Toplantısı'na ev sahipliği yapacak Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Toplantısı'nın 4-5 Aralık 2023 tarihlerinde Kayseri'de gerçekleştirileceğini duyurdu. Palancıoğlu, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Toplantısı'na katılarak Türkiye'nin sesini duyurmaya devam ettiklerini belirtti.

 • 24.10.2023 24 Eki 17:37 Bakan Uraloğlu, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu Açıklaması

  Bakan Uraloğlu, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu Açıklaması Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, üniversite öğrencilerine verilecek ücretsiz 10 GB'lik internetle ilgili sürecin tamamlanma aşamasına geldiğini bildirdi.

 • 24.10.2023 24 Eki 16:15 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanlığı için aday gösterildi

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanlığı için aday gösterildi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi bünyesindeki Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin yönetimindeki Bölgeler Meclisi Başkanlığı için aday gösterildi. Soyer, daha adil ve demokratik yerel yönetimlerin tesis edilmesi, iklim krizi, sağlık, göç ve önyargılarla mücadelede iş birliğine öncülük etmek amacıyla aday olduğunu belirtti. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Avrupa'daki yerel ve bölgesel idareleri temsil eden bir siyasi organ olarak faaliyet göstermektedir.

 • 24.10.2023 24 Eki 13:14 Fransa'dan tüm Avrupa'ya seslendi

  Fransa'dan tüm Avrupa'ya seslendi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Fransa'da gerçekleşen Avrupa Konseyi Kongresi 45. Genel Kurul toplantısında Avrupa'ya hukuk dersi verdi.

 • 24.10.2023 24 Eki 12:07 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanlığına aday gösterildi

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanlığına aday gösterildi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin yönetimindeki en önemli 3 makamdan biri olan Bölgeler Meclisi Başkanlığı için aday gösterildi. Soyer, daha adil ve demokratik yerel yönetimler tesis etmek, iklim krizi, sağlık, göç, öteki topluluklara duyulan ön yargılarla mücadelede iş birliğine öncülük etmek amacıyla aday olduğunu belirtti. Adaylığı kabul edilirse, Türkiye'den ilk kez bir belediye başkanı bu göreve seçilmiş olacak.

 • 17.10.2023 17 Eki 02:11 Fransa'da Filistin'e destek gösterisi yasaklandı

  Fransa'da Filistin'e destek gösterisi yasaklandı Fransa'nın Strazburg kentinde Filistin'e destek gösterisi düzenlendiği gerekçesiyle Filistin İçin Yahudi-Arap ve Vatandaş Topluluğu'nun Sözcüsü Perrine Olff-Rastegar mahkemeye çıkacak. Gösteriye katılmadığını belirten Olff-Rastegar, polis tarafından gözaltına alındıktan sonra hafta sonu boyunca nezarethanede kaldı. Valilik tarafından yasaklanmasına rağmen düzenlenen gösteriye katılan 13 kişi arasında yer alan Olff-Rastegar, Ocak 2024'te mahkemeye çıkacak.

 • 16.10.2023 16 Eki 15:16 Hızlı tren yanlışlıkla Disneyland Paris'e ulaştı

  Hızlı tren yanlışlıkla Disneyland Paris'e ulaştı Belçika'nın başkenti Brüksel'den yola çıkan ve Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekillerini taşıyan hızlı tren, Fransa'nın Strazburg kenti yerine yanlışlıkla eğlence parkı Disneyland Paris'e ulaştı. Tren, AP milletvekillerini Strazburg yerine yanlışlıkla 400 kilometre uzaklıktaki Disneyland Paris'e ulaştırdı. AP milletvekillerini taşıyan trenin 45 dakika gecikmeyle Strazburg istikametine gittiği belirtildi.

 • 16.10.2023 16 Eki 11:03 Avrupa'da Filistin'e destek gösterileri kısıtlamalar, yasaklar ve gözaltılarla geçti

  Avrupa'da Filistin'e destek gösterileri kısıtlamalar, yasaklar ve gözaltılarla geçti İsrail-Filistin çatışmasının başlamasının ardından Avrupa ülkelerinde Filistin'le dayanışma için bir araya gelmek isteyen göstericiler kısıtlama, yasaklama, polis müdahalesi ve gözaltı kararlarıyla karşılaştı.

 • 14.10.2023 14 Eki 12:30 Paris'te Filistin'e destek gösterisine izin verilmedi

  Paris'te Filistin'e destek gösterisine izin verilmedi Fransa'nın başkenti Paris'te yarın yapılması planlanan Filistin halkıyla dayanışma gösterisine 'kamu düzenini bozma riski' taşıdığı gerekçesiyle izin verilmediği bildirildi. Paris Emniyet Müdürlüğü gösteriyi yasakladı.

 • 12.10.2023 12 Eki 23:39 Paris'te Filistin'e destek gösterisine polis müdahalesi

  Paris'te Filistin'e destek gösterisine polis müdahalesi Fransa'nın başkenti Paris'te Filistin'e destek amacıyla düzenlenen gösteriye polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericiler, Filistin bayrakları ve pankartlarla İsrail-Filistin savaşına karşı seslerini duyurmaya çalışırken, polis gösteriyi dağıtmak için müdahalede bulundu. Paris Emniyet Müdürlüğü, Filistin yanlısı gösterileri yasaklamış olsa da, İsrail'e destek gösterilerine izin verilmişti.

 • 10.10.2023 10 Eki 12:17 Osman Kavala'ya Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verildi

  Osman Kavala'ya Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verildi CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan, Osman Kavala'ya verilen ödülün Türkiye'yi ve insan hakları savunucularını onurlandırdığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin hukuk ayıbı yüzünden AKPM gündemine gelmesinin üzüntü verici olduğunu ifade etti.

 • 09.10.2023 09 Eki 22:15 Dışişleri Bakanlığı, Osman Kavala'ya verilen ödüle tepki gösterdi

  Dışişleri Bakanlığı, Osman Kavala'ya verilen ödüle tepki gösterdi Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından Osman Kavala'ya verilen Václav Havel İnsan Hakları Ödülü'ne tepki gösterdi. Bakanlık, ödülün hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunan bir kişiye verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti ve bu durumun Avrupa Konseyi'nin insan hakları idealine zarar verdiğini vurguladı.

 • 09.10.2023 09 Eki 18:09 AKPM Türk Delegasyonu, Osman Kavala'ya verilen ödül nedeniyle salonu terk etti

  AKPM Türk Delegasyonu, Osman Kavala'ya verilen ödül nedeniyle salonu terk etti Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde (AKPM), Osman Kavala'ya verilen ödül üzerine AKPM Türk Delegasyonu üyeleri salonu terk etti. AKPM Başkanı Tiny Kox, Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü'nün bu yıl Kavala'ya verilmesini kararlaştırdıklarını açıkladı. TBMM milletvekillerinden oluşan Türk Delegasyonu üyeleri, ödülün Kavala'ya verildiği duyurulduğunda töreni terk etti. Ödülü, Kavala'nın eşi Ayşe Buğra Kavala aldı.

 • 05.10.2023 05 Eki 12:41 Avrupa Birliği Parlamentosu Merkez Sağ Grubu, Ahmed Mesud ile Görüştü

  Avrupa Birliği Parlamentosu Merkez Sağ Grubu, Ahmed Mesud ile Görüştü Avrupa Birliği Parlamentosu merkez sağ grubundan parlamenterler, Afganistan'da Taliban hükümetine karşı çıkan muhalif grup liderlerinden Ahmed Mesud'la görüştü. Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular Partisi'nden (ECR) parlamenterler, Mesud'un Avrupa'da Notre Liberte adlı kitabının tanıtımı için bulunduğu ve 'olağanüstü grup toplantısında görüşüldüğü' ifade edildi.

 • 04.10.2023 04 Eki 16:00 Avrupa Parlamentosu, hava yolculuklarında kabin bagajı sorunlarını gidermek için adım attı

  Avrupa Parlamentosu, hava yolculuklarında kabin bagajı sorunlarını gidermek için adım attı Avrupa Parlamentosu, hava yolculuklarında farklı kabin bagaj uygulamalarından kaynaklı sorunların giderilmesi talebinde bulundu. AP Genel Kurul oturumunda kabul edilen karar tasarısında, bagaj boyutları ve fiyatlandırma konusunda tek tip kurala ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Tasarıda, farklı kuralların gizli ücretlendirmeye neden olduğu ve fiyat karşılaştırmasını zorlaştırdığı belirtildi.

 • 03.10.2023 03 Eki 17:38 Avrupa Parlamentosu, ekonomik baskı yapan ülkelere ticari misilleme mekanizması kurulmasını onayladı

  Avrupa Parlamentosu, ekonomik baskı yapan ülkelere ticari misilleme mekanizması kurulmasını onayladı Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin politikalarını değiştirmek için ekonomik baskı yapan ülkelere karşı ticari misilleme mekanizması kurulmasını onayladı. Yeni mekanizma, AB üyesi olmayan bir ülkenin AB'ye veya bir üye ülkeye baskı uygulamaya çalışması durumunda kullanılacak ve çeşitli ticari önlemler içerecek. Bu mekanizma, özellikle Çin gibi ekonomik dayatmalarda bulunduğu iddia edilen ülkelere karşı kullanılması öngörülüyor.

 • 22.09.2023 22 Eyl 18:48 Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrıda bulundu

  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrıda bulundu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin yaptığı toplantıda, Osman Kavala'nın tutukluluğuna son verilmesi ve derhal serbest bırakılması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiği yönündeki çağrı yinelendi. Ayrıca, Türkiye'ye yönelik başlatılan 'ihlal prosedürü' kapsamında bir karar alınmadığı belirtildi.

 • 22.09.2023 22 Eyl 18:34 Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını talep etti

  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını talep etti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin yaptığı toplantıda, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğa alternatif önlemlerin araştırılarak derhal serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

 • 20.09.2023 20 Eyl 18:15 Elon Musk ve Mahsa Emini AP Sakharov Ödülü'ne aday gösterildi

  Elon Musk ve Mahsa Emini AP Sakharov Ödülü'ne aday gösterildi Avrupa Parlamentosu, her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü'ne bu yıl aday gösterilenler arasında İran'da hayatını kaybeden Mahsa Emini ve Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO'su Elon Musk yer aldı. Adaylar arasında ayrıca farklı ülkelerden kadın hakları savunucuları ve aktivistler de bulunuyor. Ödülün finalisti 12 Ekim'de seçilecek ve ödül töreni 13 Aralık'ta düzenlenecek.

 • 20.09.2023 20 Eyl 11:13 AB, Türkiye'ye 400 Milyon Avroluk Afet Yardımı Onayladı

  AB, Türkiye'ye 400 Milyon Avroluk Afet Yardımı Onayladı Avrupa Parlamentosu Bütçe Komitesi, AB'nin Türkiye'ye Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla 400 milyon avroluk afet yardımında bulunmasına onay verdi. Yardımın bir kısmı Romanya'ya kuraklık, bir kısmı ise İtalya'ya seller dolayısıyla gönderilecek.

 • 14.09.2023 14 Eyl 00:03 Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye katılım süreci uyarısı

  Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye katılım süreci uyarısı Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada, 2022 Türkiye Raporu, 18'e karşı 434 oyla kabul edildi. Raporda, Türkiye'nin rotasını değiştirmemesi halinde AB'ye katılım sürecinin devam edemeyeceği belirtildi.

 • 13.09.2023 13 Eyl 21:52 AB Komisyon Üyesi Konuşma Sırasında Örgü Ördü

  AB Komisyon Üyesi Konuşma Sırasında Örgü Ördü Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in yaptığı 'Birliğin Durumu' konuşması sırasında AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson'un örgü örmesi dikkat çekti. Sosyal medyada 'kendi ekibi bile konuşmasına dayanamadı' yorumları yapıldı.

 • 13.09.2023 13 Eyl 17:53 Avrupa Parlamentosu, AB'deki havacılık sektöründe sürdürülebilir yakıtların kullanımını artırmayı onayladı

  Avrupa Parlamentosu, AB'deki havacılık sektöründe sürdürülebilir yakıtların kullanımını artırmayı onayladı Avrupa Parlamentosu, havacılık sektöründe sürdürülebilir yakıtların kullanımının artırılması ve 2050'de yüzde 70'e yükseltilmesini onayladı. Yeni kurallar, üye ülkeler tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

 • 13.09.2023 13 Eyl 13:13 AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilişkin konuşma yaptı

  AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilişkin konuşma yaptı Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin yaklaştığını belirterek, görevi süresince AB'nin 'jeopolitik' bir birlik haline geldiğini ancak 'henüz işinin bitmediğini' söyledi. Von der Leyen, AP Genel Kurul oturumunda yaptığı konuşmada, gençlerin Avrupa'nın kaygılarıyla başa çıkma konusunda güvenini kazanmak için çalışmalarının devam etmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Ukrayna'ya desteklerinin devam edeceğini ve AB'nin düzensiz göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele konusunda çalışmalar yaptığını belirtti.

 • 13.09.2023 13 Eyl 12:56 AB, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturması başlattı

  AB, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturması başlattı Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Çin'den AB ülkelerine ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturması başlatıldığını açıkladı. Von der Leyen, Avrupa şirketlerinin adil rekabet koşullarında faaliyet göstermesinin önemini vurgulayarak, Çin'in sübvansiyonlarla fiyatları düşük tutarak pazarı bozduğunu belirtti. AB elektrikli otomobil üreticileri uzun süredir Çin'den ithal edilen araçlara karşı soruşturma açılmasını talep ediyordu.

 • 13.09.2023 13 Eyl 11:44 Lampedusa Adası'na 5 Bin 112 Düzensiz Göçmen Ulaştı

  Lampedusa Adası'na 5 Bin 112 Düzensiz Göçmen Ulaştı Akdeniz'i aşarak İtalya'nın güneyindeki Lampedusa Adası'na ulaşan düzensiz göçmen sayısı dün 5 bin 112 olarak kaydedildi. Ada'da bulunan göçmen sayısı ise 6 bin 792'ye yükseldi. Göçmen gelişlerinin artmasıyla birlikte Fransa ve Almanya, İtalya ile sınırlarında kontrolleri artırdı ve Almanya düzensiz göçmen kabulünü askıya aldı. Avrupa Parlamentosu Başkanı, göç sorununun AB düzeyinde çözülmesi gerektiğini belirtti.

 • 12.09.2023 12 Eyl 19:26 AB, İran'da tutuklu olan İsveçli diplomatın serbest bırakılması için çalışıyor

  AB, İran'da tutuklu olan İsveçli diplomatın serbest bırakılması için çalışıyor AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran'da tutuklu olan İsveçli AB diplomatı Johan Floderus'un serbest bırakılması için çalıştıklarını söyledi. Borrell, İran'daki insan hakları ihlalleri ve Ukrayna'daki savaşa yardım konularında AB'nin sert tepki verdiğini belirtti. Borrell, İsveçli diplomatın serbest bırakılması için çalışmaların devam ettiğini ve İran ile siyasi angajmanın sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

 • 11.09.2023 11 Eyl 00:14 Yunanistan Başbakanı AB'ye sel felaketinin tazmin edilmesi için başvuracak

  Yunanistan Başbakanı AB'ye sel felaketinin tazmin edilmesi için başvuracak Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, sel felaketinin yol açtığı zararın tazmin edilmesi için Avrupa Birliğine (AB) başvuracağını bildirdi. Miçotakis, sel mağdurlarına devletin mali destekte bulunacağını dile getirdi.

 • 30.08.2023 30 Ağu 13:45 Ferhan Şensoy vefat yıl dönümünde anılıyor

  Ferhan Şensoy vefat yıl dönümünde anılıyor Ortaoyuncular adlı tiyatro topluluğunun kurucusu, Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Ferhan Şensoy, vefatının ikinci yılında yad ediliyor.

 • 06.08.2023 06 Ağu 09:47 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Cumhuriyet tarihinin çok partili siyasal yaşama geçişteki ikinci denemesi Serbest Cumhuriyet Fırkası (SCF), 12 Ağustos 1930'da kuruldu.

 • 04.08.2023 04 Ağu 21:41 İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, PKK'nın Türkiye aleyhine eylemini kınadı

  İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, PKK'nın Türkiye aleyhine eylemini kınadı İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Fransa'nın Strazburg kentinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önüne gelen PKK terör örgütü ile iltisaklı bir grubun Türkiye aleyhine eyleminin kabul edilemez bir durum olduğunu belirterek Türk milletinin bu olaylara karşı duracağını ve İYİ Parti'nin milli birliğin güvencesi olma kararlılığını sürdüreceğini ifade etti.

 • 04.08.2023 04 Ağu 19:40 PKK Yandaşları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Önünde Skandal Eylem Gerçekleştirdi

  PKK Yandaşları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Önünde Skandal Eylem Gerçekleştirdi Fransa'nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önüne gelen PKK yandaşı bir grup, terör örgütünün paçavralarını açıp Türkiye aleyhine sloganlar attı. Türkiye'den gelen tepkilerde AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, olayı trajik bir hadise olarak nitelendirdi ve ilgili ülkelerin güvenlik birimlerini harekete geçirmeleri çağrısında bulundu. Terörle mücadele noktasında Avrupalı ortakların performansının zayıfladığı ve demokratik değerlerin savunmasız bırakıldığı vurgulandı.

 • 04.08.2023 04 Ağu 19:38 AK Parti Sözcüsü: PKK'ya hoşgörü göstermek vahim bir netice

  AK Parti Sözcüsü: PKK'ya hoşgörü göstermek vahim bir netice AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, PKK iltisaklı kişilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde terör propagandası girişimine ilişkin, 'Teröre hoşgörü gösterilmesinin vahim bir neticesidir. Avrupalı müttefiklerimizi, PKK'ya zemin sağlayan bataklık ortamını kurutmaya davet ediyoruz' dedi.

 • 03.08.2023 03 Ağu 23:50 ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, AİHM'de PKK propagandasına tepki gösterdi

  ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, AİHM'de PKK propagandasına tepki gösterdi ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, Fransa Strazburg'ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) PKK propagandası yapılmasına tepki göstererek, Avrupa Birliği başta olmak üzere Uluslararası kuruluşların terör örgütü olarak kabul ettiği PKK'nın propagandasına izin verilmesi hukuksuzluktur.

 • 03.08.2023 03 Ağu 23:07 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AİHM binasına yapılan terör propagandasını skandal olarak nitelendirdi

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AİHM binasına yapılan terör propagandasını skandal olarak nitelendirdi Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, terör örgütü PKK iltisaklı kişilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) binasına zorla girerek terör propagandası yapma girişimine engel olunmamasının skandal olduğunu belirtti. Tunç, Avrupa ülkelerine terör örgütlerinin propaganda faaliyetlerini önlemeleri çağrısında bulundu.

 • 03.08.2023 03 Ağu 20:53 Dışişleri Bakanlığı, AİHM binasına zorla girme girişimini kınadı

  Dışişleri Bakanlığı, AİHM binasına zorla girme girişimini kınadı Dışişleri Bakanlığı, PKK terör örgütü iltisaklı şahısların Strazburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) binasına zorla girerek terör propagandası yapma girişimini kabul edilemez olarak nitelendirerek, Avrupa'da PKK'nın propaganda, finansman ve eleman devşirme faaliyetlerine son verilmesi çağrısını tekrarladı.

Advertisement