İHH, Somali'ye insani yardım malzemesi gönderdi - Son Dakika
Dünya

İHH, Somali'ye insani yardım malzemesi gönderdi

İHH, Somali\'ye insani yardım malzemesi gönderdi

İHH, şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerden etkilenen Somali'ye insani yardım malzemesi desteği sağladı. Yardımlar, başkent Mogadişu'da Somali Afet Yönetim Ajansı'na teslim edildi.

23.11.2023 15:54  Güncelleme: 15:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerden etkilenen Somali'ye insani yardım malzemesi desteğinde bulundu.

İHH Somali Temsilcisi Hasan Demir, yaptığı açıklamada, kriz zamanlarında Somali halkına yardım etmeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Demir, Somali'de yaşanan afet nedeniyle ihtiyaç sahibi kişilere gıda paketi, cibinlik ve çadır desteğinde bulunduklarını belirterek, Türkiye'den gelen insani yardım malzemelerinin başkent Mogadişu'da Somali Afet Yönetim Ajansına (SODMA) teslim edildiğini söyledi.

SODMA Başkanı Mohamud Moallin Abdulle ise ülkesinde yağış ve sellerden dolayı zorlu bir süreç yaşandığına dikkati çekerek, yardımlardan dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

Somali'de şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerde hayatını kaybedenlerin sayısının 55'e yükseldiği açıklanmıştı.

Ülkede 1,5 milyon kişinin etkilendiği afet nedeniyle 700 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Sellerden çiftlik hayvanları da olumsuz etkilendi ve çok sayıda tarım arazisi zarar gördü.

Seller sonrası Somali'nin bazı bölgelerinde "acil durum" ilan edilmişti.

Son yılların en şiddetli kuraklığını yaşayan Somali ve Kenya, iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya İHH, Somali'ye insani yardım malzemesi gönderdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kolombiya'da Clan del Golfo'nun liderlerinden biri gözaltına alındı
  04:52 Kolombiya'da Clan del Golfo'nun liderlerinden biri gözaltına alındı

  Kolombiya'da ülkenin en büyük silahlı gruplarından Clan del Golfo'nun liderlerinden olan 'El Mocho' lakaplı uyuşturucu kaçakçısı Federico Cardona, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Operasyonda, El Mocho ve adamlarıyla birlikte 2 kilo sıvı kokain ve 1 kilodan fazla uyuşturucu madde ele geçirildi. El Mocho'nun ABD'ye iade edilip edilmeyeceği ise önümüzdeki haftalarda netlik kazanacak.

 • Almanya'da Hastaneye Giren Kadın Meşale Yakıp Kendini Odaya Kilitledi
  04:05 Almanya'da Hastaneye Giren Kadın Meşale Yakıp Kendini Odaya Kilitledi

  Almanya'nın Aachen kentinde bulunan Luisen Hastanesine giren 65 yaşındaki bir kadın, meşale yakarak ameliyathane kısmına attıktan sonra kendisini bir hasta odasına kilitledi. Polis, kadını gözaltına aldı ve herhangi bir yaralanma olmadığını açıkladı. Olayın nedeni hakkında ise henüz bir açıklama yapılmadı.

 • Gazze'de Çocuklar Açlıktan Ölüyor
  03:46 Gazze'de Çocuklar Açlıktan Ölüyor

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'de çocukların açlıktan öldüğünü belirtti. Ghebreyesus, bölgedeki hastane binalarının da yıkıldığını aktardı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, yetersiz beslenme ve susuzluktan dolayı en az 15 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. BM yardım yetkilileri ise Gazze Şeridi'nde gıda güvensizliği ve beslenme yetersizliği sorununa dikkat çekti.

 • Hindistan, Yapay Zeka Alanındaki Denetimleri Artırıyor
  02:18 Hindistan, Yapay Zeka Alanındaki Denetimleri Artırıyor

  Hindistan yönetimi, yapay zeka alanındaki denetimleri artırmak için yeni bir karar aldı. Bundan böyle bu alanda üretilecek her yeni teknoloji için devlet kurumlarından resmi izin almak zorunlu olacak. Bu kararın Amerikan firmalarının ülkedeki hakimiyetini sınırlamak amacıyla verildiği düşünülüyor. Hindistan Bilgi İşlem Bakanlığı, yapay zekanın geleceği hakkında endişeli olduklarını belirterek, Hint halkının menfaatlerini korumak adına yeni önlemler alacaklarını açıkladı. Büyük teknoloji firmalarının yapay zeka uygulamaları için direkt olarak bakanlığa bilgi vermeleri gerekecek ve karara uymayan firmalara cezalar verilecektir.


Advertisement