Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika İnsan Hakları haberleri, İnsan Hakları son dakika, son dakika İnsan Hakları

Son Dakika İnsan Hakları Haberleri

Son dakika İnsan Hakları haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son insan hakları haberleri anında burada.


 • Dün Dün 22:04 Muş'ta özel çocukların gösterisi büyük beğeni topladı

  Muş'ta özel çocukların gösterisi büyük beğeni topladı Muş Ali Kuşçu Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla "Engelsiz Gönüller" mottosuyla düzenlenen programda özel öğrenciler, gösterileriyle izleyenlerden alkış topladı.

 • Dün Dün 20:26 Hamas İsrail ordusuna ait 28 askeri aracı hedef aldı

  Hamas İsrail ordusuna ait 28 askeri aracı hedef aldı Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nde İsrail ordusuna ait 28 askeri aracı hedef aldıklarını açıkladı. İsrail ordusunda can kayıpları olduğu belirtildi.

 • Dün Dün 19:34 Hedep İzmir'den İl Yöneticileri ve Üyelerinin Tutuklanmasına Tepki: "Siyasi Rehine Olan Arkadaşlarımız Su Kadar Berrak, Güneş Kadar Aydınlıktır"

  Hedep İzmir'den İl Yöneticileri ve Üyelerinin Tutuklanmasına Tepki: 'Siyasi Rehine Olan Arkadaşlarımız Su Kadar Berrak, Güneş Kadar Aydınlıktır' HEDEP İzmir İl Örgütü, Alsancak’ta yaptığı basın açıklamasıyla HEDEP’lilere yönelik polis operasyonlarına tepki gösterdi. Açıklamada, “Arkadaşlarımız bütün siyasi tutsaklarda olduğu gibi hukuki bir sürecin olağan gelişimi sonucu değil; siyasal iktidarın muhaliflerini sindirme yok etme ve Türkiye halklarını korku ikliminde yönetme tercihinin sonucu olarak rehin alınmışlardır. Siyasi rehine olarak tutulan arkadaşlarımız su kadar berrak güneş kadar aydınlıktırlar ve derhal serbest bırakılmalıdırlar” denildi.

 • Dün Dün 19:23 Tunus Genel İşçi Sendikası Genel Sekreteri: ABD'nin gerçek yüzü İsrail'e verdiği destekle ortaya çıktı

  Tunus Genel İşçi Sendikası Genel Sekreteri: ABD'nin gerçek yüzü İsrail'e verdiği destekle ortaya çıktı Tunus Genel İşçi Sendikası (TGİS) Genel Sekreteri Nureddin et-Tabubi, Tunus'un en büyük sivil toplum kuruluşu TGİS'in kurucu lideri Ferhat Haşad'ın ölümünün 71'inci yılı dolayısıyla düzenlenen anma toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'nin İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına verdiği destekle gerçek yüzünün ortaya çıktığını belirtti. Tabubi, ABD'nin siyonist savaş konseyinin ortağı olduğunu ve onlara akıllı bombalar sağladığını ifade etti. Gazze'deki çocukların kan ve gözyaşının, demokrasi ve insan haklarını savunduğunu iddia edenler için büyük bir utanç olduğunu söyledi.

 • Dün Dün 18:14 Avukatlardan Silivri'de Meslektaşlarına ve Siyasetçilere Ziyaret: "Yargı Mekanizması, Muhalifleri Yok Etmek Amacıyla Yargı Sopasını Ölçüsüz...

  Avukatlardan Silivri'de Meslektaşlarına ve Siyasetçilere Ziyaret: 'Yargı Mekanizması, Muhalifleri Yok Etmek Amacıyla Yargı Sopasını Ölçüsüz... Bir grup avukat, İstanbul Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde, aralarında Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın da olduğu meslektaşlarını ve siyasetçileri ziyaret etti. Ziyaret sonrasında avukat Mehmet Ümit Erdem, “Can Atalay olayında iş, bir anayasal kriz boyutuna geldi ama yıllardır Türkiye’de ciddi bir yargı krizi var. Yargı mekanizması, muhalifleri ortadan kaldırmak, muhalif düşünceleri yok etmek amacıyla yargı sopasını ölçüsüz bir biçimde kullanmaya devam etmekte” açıklamasını yaptı.

 • Dün Dün 18:10 İnsan Hakları Kuruluşları Hollanda'ya Karşı Dava Açtı

  İnsan Hakları Kuruluşları Hollanda'ya Karşı Dava Açtı İnsan hakları kuruluşları, Hollanda'nın İsrail'e savaş uçağı parçaları satışını durdurması ve savaş yasalarının ihlaline katkıda bulunmaması için Lahey Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, kararını 15 Aralık'ta açıklayacak.

 • Dün Dün 18:08 Almanya Dışişleri Bakanı: İsrail'in Gazze'deki sivillerin acılarını hafifletme sorumluluğu var

  Almanya Dışişleri Bakanı: İsrail'in Gazze'deki sivillerin acılarını hafifletme sorumluluğu var Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail'in Gazze'de sivillerin acılarını hafifletme sorumluluğu bulunduğunu belirtti. Baerbock, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 75. yılı konulu konferansta yaptığı konuşmada, İsrail'in meşru müdafaa hakkı olduğunu vurgulayarak, sivillerin acılarını hafifletme sorumluluğunun önemine dikkat çekti. Baerbock, İsrailliler ve Filistinliler için güvenliği sağlayacak iki devletli bir çözümün gerekliliğini vurgulayarak, bu hedefe küresel bir toplum olarak birlikte ulaşılabileceğini ifade etti.

 • Dün Dün 16:51 TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu, Gaziantep'teki deprem bölgesini ziyaret etti

  TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu, Gaziantep'teki deprem bölgesini ziyaret etti TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu heyeti, 6 Şubat depremlerinin vurduğu Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde incelemelerde bulundu. Heyet, deprem bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve çocuklarla bir araya geldi.

 • Dün Dün 16:08 Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu

  Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen forum, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmeyi amaçlıyor. Türkiye, Kosova'ya en fazla dış yatırım yapan ülkeler arasında yer alıyor ve ticaret hacminin 1 milyar avroya ulaşması hedefleniyor.

 • Dün Dün 16:00 TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu Hatay'da

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu Hatay'da TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu ve komisyon üyeleri, Hatay'da depremin etkilerini incelemek için ziyarette bulundu. Katırcıoğlu, depremin çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çekerek, çocukların travmalarını ve iyileşme süreçlerini gözlemlemeyi önemsediklerini belirtti.

 • Dün Dün 15:53 BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: Soykırımın yasaklanması en önemli prensiptir

  BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: Soykırımın yasaklanması en önemli prensiptir BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'nin 75. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, soykırımın uluslararası hukukun sıradan bir kuralı olmadığını ve tüm insanlık ile ülkelerin uyması gereken en önemli prensip olduğunu vurguladı. Türk, soykırımın önlenmesi ve cezalandırılması için hesap verebilirliğin de büyük önem taşıdığını belirtti.

 • Dün Dün 15:12 Hollanda'da İsrail'e F-35 parçalarının ihracatı davası görüldü

  Hollanda'da İsrail'e F-35 parçalarının ihracatı davası görüldü Hollanda'da Oxfam Novib, Uluslararası Af Örgütü, PAX ve The Rights Forum gibi insan hakları örgütlerinin, İsrail'e F-35 savaş uçağı parçalarının ihracatının durdurulması talebiyle açtığı davanın duruşması yapıldı. Davada insan hakları örgütleri, İsrail'e F-35 parçalarının ihracatının, İsrail'in Gazze'de işlediği 'muhtemel savaş suçlarına' Hollanda'nın ortak olması anlamına geldiğini kaydetti.

 • Dün Dün 14:56 Letonya'da Ukrayna vatandaşına ayrımcılık tazminatı

  Letonya'da Ukrayna vatandaşına ayrımcılık tazminatı Letonya'da bir oto yıkamacı, Ukrayna vatandaşına uyguladığı ayrımcılık nedeniyle 1000 avro tazminat ödemeye mahkum edildi. Olayın ardından kadın polise şikayetçi oldu.

 • Dün Dün 14:36 Hamas, UCM Başsavcısı'nın İsrail ziyaretini kınadı

  Hamas, UCM Başsavcısı'nın İsrail ziyaretini kınadı Hamas, Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han'ın İsrail'i ziyaret etmesini ve Gazze'yi ziyaret etmemesini kınadığını duyurdu. Hamas, Han'ın İsrail lehine önyargılı bir tutum izlediğini ifade etti ve adil bir soruşturma yapması için Gazze'yi ziyaret etmesini talep etti.

 • Dün Dün 14:32 Daha İyi Yargı Derneği: Ab, Hiçbir İlerleme Olmasa Bile 23 ve 24. Fasılları Her Hâlükârda Açmalı ve Sonuçlandırmalı

  Daha İyi Yargı Derneği: Ab, Hiçbir İlerleme Olmasa Bile 23 ve 24. Fasılları Her Hâlükârda Açmalı ve Sonuçlandırmalı Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Mehmet Gün, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun 8 Kasım 2023 tarihli “Genişleme Politikası Tebliği ve Türkiye Raporu”nun ardından, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi tarafından hazırlanan “AB-Türkiye Siyasi, Ekonomik ve Ticari İlişkilerinin Durumu” başlıklı raporuna ilişkin, “Türkiye’nin içeride de olumsuz etkilerini gördüğü bu iki temel sorun, sağlıklı işbirliği geliştirmeyi olumsuz etkiliyor. Yargı ve hukukun üstünlüğü, bu engelleri aşmanın kilididir. AB, hiçbir ilerleme olmasa bile 23’üncü (Yargı ve Temel Haklar) ve 24’üncü (Adalet, Özgürlük ve Güvenlik) fasılları her hâlükârda açmalı ve sonuçlandırmalı, böylece yargı, hukukun üstünlüğü ve temel haklar konuları, ilişkilerde pürüz konusu olmaktan çıkarılmalıdır” açıklamasını yaptı.

 • Dün Dün 14:27 Alman İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı: Filistin yanlısı gösterilere yönelik yasaklar sorunlu

  Alman İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı: Filistin yanlısı gösterilere yönelik yasaklar sorunlu Alman İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Beate Rudolf, Almanya'da Filistin yanlısı gösterilere yönelik uzun süreli yasakların son derece sorunlu olduğunu belirtti. Rudolf, toplanma özgürlüğünün bir hak olduğunu vurgulayarak, yasakların demokratik hakları ihlal ettiğini ifade etti. Ayrıca, Müslüman nüfusa karşı genel bir şüphe duyulmaması gerektiğini ve düzensiz göçmenlere yönelik sosyal yardımların sıfıra indirilmesi gibi önerilerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

 • Dün Dün 14:21 TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu Gaziantep'te

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu Gaziantep'te TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde ziyaretlerde bulundu. Komisyon üyeleri, ilçenin durumu hakkında bilgi aldı ve deprem mağduru çocuklarla bir araya geldi.

 • Dün Dün 14:16 Guernica'da Filistin'e destek için insan mozaiği yapılacak

  Guernica'da Filistin'e destek için insan mozaiği yapılacak Guernica-Filistin Yurttaş İnisiyatifi, İspanya'nın Guernica kasabasında Filistin'e destek etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. Etkinlikte insan mozaiği yapılacak, şiirler okunacak ve şarkılar söylenecek. Ayrıca, İsrail'in Filistin halkına karşı soykırım yaptığına dikkat çekilecek.

 • Dün Dün 13:47 TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonundan, depremlerden etkilenen Hatay'da inceleme

  TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonundan, depremlerden etkilenen Hatay'da inceleme TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ile komisyon üyeleri, 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen çocukların durumunu yerinde görmek için Hatay'da temaslarda bulundu.

 • Dün Dün 13:19 İspanya Başbakanı Gazze'deki sivillerin öldürülmesinden endişe duyuyor

  İspanya Başbakanı Gazze'deki sivillerin öldürülmesinden endişe duyuyor İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İsrail ile yaşanan diplomatik krizden değil, Gazze'de sivillerin öldürülmesinden endişe duyduğunu belirtti. Sanchez, İspanya'nın barışa aşık bir ülke olduğunu ve İsrail'i dost olarak gördüklerini söyledi.

 • Dün Dün 11:59 Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(BM oylaması) Bir tarafta 'Savaş dursun, daha fazla kan akmasın.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(BM oylaması) Bir tarafta 'Savaş dursun, daha fazla kan akmasın. Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(BM oylaması) Bir tarafta 'Savaş dursun, daha fazla kan akmasın.

 • Dün Dün 11:52 Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gazze'de şehit edilen her 3 kişiden 2'sini çocuklar, bebekler ve kadınlar oluşturuyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Gazze'de şehit edilen her 3 kişiden 2'sini çocuklar, bebekler ve kadınlar oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gazze'de şehit edilen her 3 kişiden 2'sini çocuklar, bebekler ve kadınlar oluşturuyor.

 • Dün Dün 11:51 Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bunca masumun ölümünü sessizce geçiştirmeye, hatta Hamas bahanesiyle meşrulaştırmaya çalışanların artık insanlığa söyleyecek...

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bunca masumun ölümünü sessizce geçiştirmeye, hatta Hamas bahanesiyle meşrulaştırmaya çalışanların artık insanlığa söyleyecek... Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bunca masumun ölümünü sessizce geçiştirmeye, hatta Hamas bahanesiyle meşrulaştırmaya çalışanların artık insanlığa söyleyecek tek sözleri dahi kalmamıştır.

 • Dün Dün 11:23 Antisemitizm ve antisiyonizm kavramları, Filistin'e desteği bastırmak için "silah" olarak kullanılıyor

  Antisemitizm ve antisiyonizm kavramları, Filistin'e desteği bastırmak için 'silah' olarak kullanılıyor İsrail'in Gazze'ye saldırılarını eleştiren birçok kişi, Yahudi karşıtı olmakla suçlanırken, bu durum, antisemitizm ve antisiyonizm kavramlarının Filistin'e desteği bastırmak için silah olarak kullanıldığı yorumlarını beraberinde getirdi.

 • Dün Dün 02:11 UCM Başsavcısı İsrail'i uluslararası hukuka uymaya çağırdı

  UCM Başsavcısı İsrail'i uluslararası hukuka uymaya çağırdı Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han, İsrail'in uluslararası hukuka saygı duyma zamanının geldiğini söyledi. Han, Filistin'in Ramallah kentine yaptığı ziyaretin ardından İsrail'i uluslararası hukuka uymaya çağıran bir video paylaştı. Han, okullar, hastaneler, camiler, kiliseler ve ailelerin yaşadığı evlerin uluslararası yasalar çerçevesinde koruma altında olduğunu vurgulayarak, insani yardımların Gazze'ye girmesinin engellenmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

 • 03.12.2023 03 Ara 23:32 HULUSİ AKAR: İSRAİL'DE NÜKLEER SİLAH, FİLİSTİN'DE SAPAN TAŞI VAR

  HULUSİ AKAR: İSRAİL'DE NÜKLEER SİLAH, FİLİSTİN'DE SAPAN TAŞI VAR TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, "Bu, bir savaş değil. Gazze savaşı demeyin.

 • 03.12.2023 03 Ara 22:22 Güney Afrika, Filistin'le küresel dayanışma konferansına ev sahipliği yapıyor

  Güney Afrika, Filistin'le küresel dayanışma konferansına ev sahipliği yapıyor Güney Afrika Cumhuriyeti, bugün başlayan ve 5 Aralık'a kadar sürecek "5. Filistin'le Küresel Dayanışma Konferansı"na ev sahipliği yapıyor.

 • 03.12.2023 03 Ara 18:47 Brüksel'de binlerce kişi iklim değişikliği için yürüdü

  Brüksel'de binlerce kişi iklim değişikliği için yürüdü Belçika'nın başkenti Brüksel'de binlerce kişi, iklim değişikliğiyle mücadele için yürüyüş düzenledi. Göstericiler, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı'nın yapıldığı saatlerde kentin ana caddelerinden geçerek parka yürüdü. Yürüyüşte, iklim krizine dikkat çeken pankartlar taşındı ve müzik performansları düzenlendi.

 • 03.12.2023 03 Ara 17:55 İsrail güçleri Beytüllahim'de sağlık personelini darbederek gözaltına aldı

  İsrail güçleri Beytüllahim'de sağlık personelini darbederek gözaltına aldı İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın Beytüllahim kentinde Sağlık Bakanlığına bağlı bir personeli darbederek gözaltına aldı. Filistin Sağlık Bakanı Mey el-Keyle, İsrail'in sağlık personelini gözaltına almasını ve saldırılarını kınadı.

 • 03.12.2023 03 Ara 17:11 Sezgin Tanrıkulu'dan Engelli Yurttaşların Sorunlarının Çözümü İçin Meclis Araştırma Önergesi

  Sezgin Tanrıkulu'dan Engelli Yurttaşların Sorunlarının Çözümü İçin Meclis Araştırma Önergesi CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, engelli yurttaşların hayata eşit bir şekilde katılması için gerekli tüm düzenlemelerin ivedi olarak yapılarak, yaşadıkları hak ihlallerinin bir an önce son bulması, insan hakları bakımından gerekli tüm yasal düzenlemelerin yapılması ve hayata geçirilmesi için TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

 • 03.12.2023 03 Ara 16:48 İngiliz ordusunun kullandığı güneş panelleri Çin'de zorla çalıştırma iddialarıyla ilişkilendiriliyor

  İngiliz ordusunun kullandığı güneş panelleri Çin'de zorla çalıştırma iddialarıyla ilişkilendiriliyor BBC'nin ortaya çıkardığı bilgilere göre, İngiliz ordusunun kullandığı güneş panelleri, Çin'de zorla çalıştırma iddialarının yöneltildiği şirketler tarafından üretiliyor. İngiliz ordusu, güneş paneli tedarik eden firmaların JA Solar, Trina ve Qcells olduğunu açıkladı. İngiltere'deki Sheffield Hallam Üniversitesi'nin raporuna göre, bu üç şirketin Sincan'da üretim yaptığı iddia ediliyor. Şirketler, zorla çalıştırmanın rol oynamadığını belirtse de, raporun yazarları iddiaların geçerliliğini koruduğunu dile getiriyor.

 • 03.12.2023 03 Ara 15:28 Tülay Hatimoğulları: Engellilere Yönelik Şiddet, Yoksulluk, Akp-Mhp İktidarının Politika Tercihlerinin Sonuçlarıdır

  Tülay Hatimoğulları: Engellilere Yönelik Şiddet, Yoksulluk, Akp-Mhp İktidarının Politika Tercihlerinin Sonuçlarıdır HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "BM Engelli haklarına ilişkin sözleşmeyi, haklar bağlamında kapsamlı bir çerçeve sunmasına ve Türkiye çekincesiz bir şekilde imzalamış olmasına rağmen, uygulamada sistematik hak ihlaller devam ediyor ve bu, engellileri zor durumda bırakıyor. Engellilere yönelik şiddet, yoksulluk, kamu hizmetlerinden mahrum bırakma AKP-MHP iktidarının politika tercihlerinin sonuçlarıdır. Bütçe hakkına ilişkin de sıkça söylediğimiz gibi; iktidarların tercihlerinin acı faturalarını halklar ödüyor" dedi.

 • 03.12.2023 03 Ara 14:41 Hulusi Akar: İsrail'de nükleer silah, Filistin'de sapan taşı var

  Hulusi Akar: İsrail'de nükleer silah, Filistin'de sapan taşı var TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, "Bu, bir savaş değil. Gazze savaşı demeyin.

 • 03.12.2023 03 Ara 14:36 BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Cumhuriyet'in 100. Yılında Kadın Hakları Buluşması"nda konuştu Açıklaması

  BBP Genel Başkanı Mustafa Destici 'Cumhuriyet'in 100. Yılında Kadın Hakları Buluşması'nda konuştu Açıklaması Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, kadına şiddet olaylarının tüm dünyada, insanlığın mutluluğunun ve huzurunun önündeki en önemli engellerden biri olduğunu belirterek, kadına yönelik şiddete ilişkin cezaların gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 • 03.12.2023 03 Ara 13:53 Kırklareli'nde görme engelliler bisiklete bindi

  Kırklareli'nde görme engelliler bisiklete bindi Kırklareli'nde Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte görme engelliler, kılavuz sürücü eşliğinde tandem bisikletleri kullandı. Eşpedal Derneği temsilcisi Ülgen Uysal, engellilerin insan haklarına eşit şekilde erişebilmesini ve engelliliğe bakış açısını değiştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

 • 03.12.2023 03 Ara 13:47 İsrail, Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri'nin evini yıkmak için tahliye emri verdi

  İsrail, Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri'nin evini yıkmak için tahliye emri verdi İsrail, Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri'nin işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan evini yıkmak için tahliye emri verdi. İsrail polisi ve İsrailli belediye yetkilileri, Şeyh Sabri'nin yaşadığı binaya baskın düzenleyerek, binayı tahliye etmeleri emrini verdi. Tahliye kararı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının devam ettiği bir döneme denk geldi.

 • 03.12.2023 03 Ara 13:40 İzmir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Söyleşileri Devam Ediyor

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Söyleşileri Devam Ediyor İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Söyleşileri, 'Cumhuriyetin 100. Yılında İnsan Hakları' başlığıyla devam ediyor. 5 Aralık 2023 Salı günü saat 18.00'da Apikam'da düzenlenecek söyleşinin konukları Prof. Dr. İoanna Kuçuradi (online katılım), AİHM Yargıcı ve 24. Dönem CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen ve Avukat Ali Deman Güler olacak.

 • 03.12.2023 03 Ara 11:15 Aysu Bankoğlu: "Engelli Vatandaşlarımızın Aylıkları Acilen İnsan Onuruna Yakışır Bir Seviyeye Yükseltilmeli ve Bu Ayıba Son Verilmelidir"

  Aysu Bankoğlu: 'Engelli Vatandaşlarımızın Aylıkları Acilen İnsan Onuruna Yakışır Bir Seviyeye Yükseltilmeli ve Bu Ayıba Son Verilmelidir' CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Engelli aylığı ülkenin bir utanç tablosu olarak karşımıza çıkıyor. 800 bin vatandaşımız, engelli aylığı alıyor. Yüzde 40-69 arası engelli aylığı 1874 TL, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı 2 bin 811 TL. Bu parayla 250 kuru ekmek bile alınamıyor. Ağır engelli vatandaşlarımıza bakım yapan fertler başta olmak üzere, engelli vatandaşlarımızın aylıkları acilen insan onuruna yakışır bir seviyeye yükseltilmeli ve bu ayıba son verilmelidir” dedi.

 • 03.12.2023 03 Ara 10:17 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Cumhuriyet döneminin ilk kağıt paraları 5 Aralık 1927'de tedavüle çıkarıldı.

 • 03.12.2023 03 Ara 10:01 AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin'den Engelliler Günü Mesajı

  AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin'den Engelliler Günü Mesajı AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Şahin, mesajında toplumun gerçek gücünün her bireyin potansiyelini en üst düzeye çıkarması ve insan haklarına saygı göstermesiyle ölçüldüğünü vurguladı. Engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak için çalışmaların sürdürüleceğini belirten Şahin, istihdam olanaklarının arttığını ve engellilere uygun çevresel koşulların sağlanacağını ifade etti.

 • 03.12.2023 03 Ara 09:27 Adalet Bakanı Tunç'tan, Arka Sokaklar dizisindeki sahneye tepki: İdari ve hukuki soruşturmalar yapılacaktır

  Adalet Bakanı Tunç'tan, Arka Sokaklar dizisindeki sahneye tepki: İdari ve hukuki soruşturmalar yapılacaktır Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Arka Sokaklar dizisinde yer alan infaz memuru tiplemesine ilişkin "Bu tür yayınlarla ilgili olarak gerekli idari ve hukuki inceleme ve soruşturmaların yapılacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın" açıklamasında bulundu.

 • 03.12.2023 03 Ara 08:30 ZBEÜ Rektörü Engelliler Günü için mesaj yayınladı

  ZBEÜ Rektörü Engelliler Günü için mesaj yayınladı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Rektör Özölçer, engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak ve üniversite hayatına entegrasyonunu sağlamak amacıyla çeşitli projeler ve düzenlemeler hayata geçirdiklerini belirtti. Ayrıca, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

 • 03.12.2023 03 Ara 02:19 Filistinli İnsan Hakları Örgütleri UCM Başsavcısı Han'ın Ziyaretine Tepki Gösterdi

  Filistinli İnsan Hakları Örgütleri UCM Başsavcısı Han'ın Ziyaretine Tepki Gösterdi Filistinli insan hakları örgütleri, Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han'ın Filistin'e gerçekleştirdiği ziyarete tepki gösterdi. Han'ın dürüstlüğünden şüphe ettiklerini belirten örgütler, UCM'nin gerileyen ve siyasallaşan rolünden Han'ı sorumlu tuttu.

 • 03.12.2023 03 Ara 00:55 Dışişleri Bakanlığı İsrail'e tepki gösterdi

  Dışişleri Bakanlığı İsrail'e tepki gösterdi Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen'in sosyal medyada yaptığı paylaşıma tepki göstererek, işgalci bir gücün sivil nüfusa yönelik saldırılarının meşru müdafaa olarak kabul edilemeyeceğini belirtti.

 • 03.12.2023 03 Ara 00:37 Cumartesi Anneleri'nin Galatasaray Meydanı'ndaki Eylemine AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor da Gözlemci Olarak Katıldı

  Cumartesi Anneleri'nin Galatasaray Meydanı'ndaki Eylemine AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor da Gözlemci Olarak Katıldı Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini öğrenmek ve faillerin yargılanması için adalet talebiyle 975'inci kez Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un gözlemci olarak katıldığı eylemde, 30 yıl önce gözaltındayken kaybolan Hüseyin Taşkaya'nın akibeti soruldu. Daha sonra İnsan Hakları Derneğinde bir basın açıklaması yapan Amor, “Türkiye, haklarınızın polis memurlarının elinde olduğu bir ülke olarak görüldüğü sürece, Anayasa Mahkemesi'nin koruması altında olmadığı bir ülke olarak görüldüğü sürece asla saygı duyulmayacak bir ülke olarak anılacak” dedi.

 • 03.12.2023 03 Ara 00:36 DEVA Partisi Milletvekili Engellilerin Sorunlarını Meclis'e Taşıdı

  DEVA Partisi Milletvekili Engellilerin Sorunlarını Meclis'e Taşıdı DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, engelli vatandaşların sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Ösen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı'na evde bakım hizmeti ve rehabilitasyon merkezlerinin engellilerin özgürce yaşamasına imkan sağlayıp sağlamadığını sordu.

 • 02.12.2023 02 Ara 23:10 Hekimler İsrail'i kınadı

  Hekimler İsrail'i kınadı Sakarya'da hekimler, gerçekleştirdikleri 'sessiz yürüyüş' ile İsrail'i kınadı. Hekim Osman Salih Toprak, 'Hekimler, sağlık çalışanları ve hastalar hedef değildir, olamaz. Bu saldırılar açık bir savaş suçudur. Yaşananlara karşı tepkimizi her şekilde göstermeye kararlıyız' dedi.

 • 02.12.2023 02 Ara 21:51 Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli: "İşgalci bir gücün (İsrail), sivil nüfusa yönelik hunharca saldırıları hiçbir şekilde meşru müdafaa olarak kabul...

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli: 'İşgalci bir gücün (İsrail), sivil nüfusa yönelik hunharca saldırıları hiçbir şekilde meşru müdafaa olarak kabul... Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli: "İşgalci bir gücün (İsrail), sivil nüfusa yönelik hunharca saldırıları hiçbir şekilde meşru müdafaa olarak kabul edilemez"

 • 02.12.2023 02 Ara 18:41 Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı: "Bütçeden Engellilere Ayrılan Pay Yıllardır Yüzde 2'nin Altındadır"

  Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı: 'Bütçeden Engellilere Ayrılan Pay Yıllardır Yüzde 2'nin Altındadır' Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında; "Verilen mücadeleye rağmen, birçok ülkede ve ülkemizde, tüm engelliler için 'eşit yurttaşlık' hedefinin çok uzağında olduğumuzu üzülerek görüyoruz. Bütçeden engellilere ayrılan pay yıllardır yüzde 2’nin altındadır. Engeli nedeniyle çalışamayan kişilere bugün için verilen engelli aylığı 1.874 TL’dir" dedi.

 • 02.12.2023 02 Ara 17:53 TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu Kahramanmaraş'ta

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu Kahramanmaraş'ta TBMM İnsan Haklarını İnceleme Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ile komisyon üyeleri, Kahramanmaraş'ta depremden etkilenen çocukların durumunu yerinde görmek için temaslarda bulundu. Komisyon üyeleri, valilik binasında yapılan toplantıda depremden etkilenen çocuklar için yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Advertisement