İşte Olası Yeni Washington Kabinesi - Son Dakika
Dünya

İşte Olası Yeni Washington Kabinesi

İşte Olası Yeni Washington Kabinesi

ABD'deki Kritik Seçimlerde İlk Siyahi Aday, Demokrat Barrack Obama'nın Başkan Seçilmesiyle Birlikte Başkent Washington'da Gözler, 20 Ocak'ta Resmen Göreve Başlayacak Yeni Kabineye Çevrildi.

06.11.2008 12:01

ABD’deki kritik seçimlerde ilk siyahi aday, Demokrat Barrack Obama’nın başkan seçilmesiyle birlikte Başkent Washington’da gözler, 20 Ocak’ta resmen göreve başlayacak yeni kabineye çevrildi.

Washington’da halk dün gece sokaklarda Obama’nın galibiyetini kutlarken, ABD Kongre binası Capitol’a yakın restaurant, cafe ve barlarda, ülkenin “karar vericileri” biraraya gelmiş, yeni kabinede kimlerin olabileceğini konuşmaya başlamışlardı bile.

İşte, kulislerdeki son dedikodular;

BEYAZ SARAY YÖNETİCİSİ:

Obama’nın Beyaz Saray’daki “kurmay başkanları” hazır gibi. Obama cephesinde Beyaz Saray yöneticiliği için senato eski çoğunluk lideri Tom Daschle’in adı geçiyor. Bu görev için muhtemel diğer adaylar ise Obama’nın senatör seçildiği İllinois eyaletinin temsilciler meclisindeki üyesi Rahm Emanuel, eski Ticaret Bakanı William Delay ile Obama’nın senatörlük görevinde kullandığı kurmay başkanı Pete Rouse. Listede yer alan son isim ise, eski Başkan Bill Clinton döneminde Beyaz Saray yöneticiliği yapmış bir isim, John Podesta.

MALİYE BAKANLIĞI:

Zeynep Gürcanlı YAZIYORDaha önceki seçimlerde, gelecek yeni Başkan’ın muhtemel kabinesinde en çok merak edilen isimler Savunma ve Dışişleri Bakanları olurdu. Oysa ekonomik kriz nedeniyle, bu seçimlerde Maliye Bakanlığı’nın yıldızı iyiden iyiye parladı. Bu çerçevede Obama cephesinde Maliye Bakanlığı için adı geçen kişi, New York Federal Rezerv Bankası Başkanı Timothy Geithner.

Bu görev için ayrıca Clinton döneminin Maliye Bakanı Lawrence Summers’in de adı kulislerde zikrediliyor.

SAVUNMA BAKANLIĞI

Savunma Bakanlığı görevi için ise, ilginçtir, Obama’nın  aday listesinde, halen görevde olan Bush’un savunma Bakanı Robert Gates’in adı da yer alıyor. Obama’nın Gates’i “particilik yapmayacağını göstermek” için Gates’le çalışmak isteyebileceği konuşuluyor. Savunma Bakanlığı için diğer muhtemel adaylar ise, Clinton döneminin Donanma Bakanı Richard Danzig, ile yine aynı dönemin savunma bakan yardımcısı John Hamre.

DIŞİŞLERİ BAKANI

Obama’nın bu görev için başlıca adayları, İndiana Senatörü Richard Lugar, Massachusetts senatörü John Kerry ile Clinton döneminin BM daimi temsilcisi Richard Holbrooke. Lugar Cumhuriyetçi. Obama’nın yine “particilik yapmayacağını” göstermek amacıyla böylesine önemli bir göreve bir cumhuriyetçi atayabileceği, bunun da iyi anlaştığı Lugar olabileceği konuşuluyor.

ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANI

Obama cephesinde bu görev için Clinton’un Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı James Steinberg’in adı geçiyor. Diğer adaylar ise, yine Clinton döneminin Dışişleri Bakan Yardımcısı Susan Rice ile, Dışişleri bakanlığı eski siyaset planlama yöneticisi Gregory Craig.

GAZİLERDEN SORUMLU BAKAN

Irak ve Afganistan’daki karışıklık sürdükçe, ABD’nin savaş gazisi sayısı da çığ gibi büyüyor. Bu da gazilerden sorumlu bakanı yönetimde giderek daha önemli kılıyor. Ekibinden sızan bilgilere göre Obama, Gaziler Bakanlığı için halen bu görevdeki James Peake’i düşünoyor. 

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya İşte Olası Yeni Washington Kabinesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement