Bursa Büyükşehir Belediyesi 'Yalın Belediyecilik' ile 796 Milyon TL Tasarruf Sağladı - Son Dakika
Ekonomi

Bursa Büyükşehir Belediyesi 'Yalın Belediyecilik' ile 796 Milyon TL Tasarruf Sağladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi \'Yalın Belediyecilik\' ile 796 Milyon TL Tasarruf Sağladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan 'Yalın Belediyecilik' uygulaması sayesinde bugüne kadar 796 milyon TL tasarruf sağlandı. Bu tasarruf, planlı rutin hizmetlerin yanı sıra ekstra hizmetler olarak Bursalılara sunuldu. Yalın belediyecilik uygulamalarıyla akaryakıt kullanım verimliliği arttı, kiralık araç miktarı azaldı, temizlik ve güvenlik personeli sayıları düştü, biyosidal ilaç maliyetleri azaldı ve cenaze nakil kapasitesi arttı. Ayrıca, yalınlaştırma projeleriyle personel sayısında azalma sağlanırken, yatırımların genel bütçedeki oranı yükseldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yalın belediyecilik uygulamaları, yeni hizmetlerin hayata geçirilmesine olanak sağladı. Başkan Alinur Aktaş, yalın yönetimin kamunun da olmazsa olmazlarından biri olduğunu belirtti ve sürekli iyileştirme hedefiyle çalıştıklarını ifade etti.

23.08.2023 16:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılında başlatılan 'Yalın Belediyecilik' uygulamasının kurum kültürü haline gelmesiyle bugüne kadar 796 milyon TL'lik tasarruf sağlandı. Sağlanan bu kaynak, planlı rutin hizmetlerin yanı sıra ekstra hizmet olarak Bursalılara döndü.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, var olan kaynakların en etkin şekilde kullanılarak en verimli hizmetin sunulabilmesi amacıyla, özel sektörde yoğun olarak kullanılan ancak kamuda örneklerine fazla rastlanılmayan yalın yönetim sistemini 2020 yılında uygulamaya başladı. Türkiye'de yerel yönetimlere örnek olarak başlatılan uygulama çerçevesinde yapılan çalışmalarla, akaryakıt kullanım verimliliği yüzde 5 arttı, ihtiyaç duyulan kiralık araç miktarı da yüzde 16 azaldı. Araçların tamir ya da bakım için bekleme sürelerinde yüzde 17 iyileşme sağlanırken, ihtiyaç duyulan temizlik personeli sayısı yüzde 37, güvenlik personeli sayısı da yüzde 16 azaldı. Biyosidal ilaç maliyetleri yüzde 78 azalırken, cenaze nakil hizmetlerinde kapasite yüzde 50 arttı. Çalışma çerçevesinde 618 yalınlaştırma projesi uygulanırken, hizmet çeşitliliğinin sürekli artmasına rağmen 2018 yılına oranla personel sayısında yüzde 13 azalma sağlandı. Tüm bu iyileştirmelerle birlikte yatırımların genel bütçedeki oranı yüzde 22'den 2022 yılı sonu itibariyle yüzde 42'ye yükseldi.

Yalın kaynak ekstra yatırım

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen yalın belediyecilik uygulamaları, Mudanya Şükrü Çavuş Aile Destek Merkezi'nde düzenlenen programda akademik odaların temsilcileri, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Mudanya Üniversitesi'nden akademisyenlerle paylaşıldı. Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Alper Bayrak, bugüne kadar yaptıkları çalışmaları ve elde ettikleri kazanımları, katılımcılarla paylaştı. Yalın belediyecilik uygulamalarıyla bugüne kadar elde ettikleri kazanımın 796 milyon TL'ye ulaştığını hatırlatan Bayrak, "Biz doğrudan mali kazanım hedeflemiyoruz, süreci yalınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu sayede de yeni projeler için kaynak ortaya çıkıyor. Bu elde ettiğimiz kazanımlarla mevcut hizmetlerimize ilave olarak, Ana Kucakları, gençlik merkezleri, kültür merkezleri, millet bahçeleri, yeni hizmet binaları, trafik yönetim merkezi, koza ekipleri, Yaren ve Seyyah ekipleri, inovasyon merkezi, çağrı merkezi gibi pek çok yeni hizmeti hayata geçirmiş olduk" dedi.

Sürekli iyileştirme

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yalın yönetimin özel sektörün yanında artık günümüzde kamunun da olmazsa olmazlarından biri olduğunu söyledi. Yalın yönetimde sürekli bir iyileştirmenin söz konusu olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, "Daha kat edecek çok mesafe var. Her kurumun bu manada yapabileceği çalışmalar olduğuna inanıyorum. Mesela bu binanın bir ödeneği yoktu. Bugünün rakamıyla yaklaşık 50 milyon liralık bir yatırım yaptık ve Mudanya'ya çok güzel bir aile destek merkezi kazandırdık. Yalın yönetimle elde ettiklerimizi diğer alanlarda kullanmak mümkün. Arzu ediyorum ki işbirliği içerisinde bunu farklı kurumlara da yayalım. Kamunun en büyük handikaplarından biri hizmet alanının geniş olması. Büyükşehir Belediyesi olarak 17 ilçede farklı şantiyeler, depolar, binalar var. Bırakın farklı binaları, aynı binadaki kişilerin bile birbirinden haberi yok. Bu uygulama ile herkesin artık birbirini görmesi ve düşünmesi gerekliliğini anladık. Biz her geçen gün kendimizi iyileştirmeye ve yalın yönetimde sürekliliği sağlamaya çalışıyoruz. Bu manada sizler gibi akademisyenlerimizin görüş ve önerileri bizim için çok önemli" diye konuştu.

Toplantıya katılan akademisyenlerde hayata geçirilen yalın belediyecilik uygulamalarıyla ilgili görüş ve önerilerini dile getirdi. - BURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Bursa Büyükşehir Belediyesi 'Yalın Belediyecilik' ile 796 Milyon TL Tasarruf Sağladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Asya-Pasifik Bölgesel Mimarilerinin İnşası Tartışıldı
  15:29 Antalya Diplomasi Forumu'nda Asya-Pasifik Bölgesel Mimarilerinin İnşası Tartışıldı

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen panelde, bölgesel ve küresel aktörlerin uyumlu ve çelişen çıkarlarının uzlaştırılması için etkili diplomasinin ve işbirliğinin gerekliliği vurgulandı. Panelde, Malezya, Bangladeş, Sri Lanka ve Vietnam'dan katılımcılar, bölgedeki güç dengeleri, ekonomik işbirliği, iklim değişikliği gibi konuları ele aldılar.

 • Saadet Partisi İstanbul Adayı Birol Aydın:
  15:22 Saadet Partisi İstanbul Adayı Birol Aydın: "Bizim Bir İstanbul Tasavvurumuz Var, Kalite Denince Akla İstanbul Gelecek"

  Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Birol Aydın, Ümraniye "Bizim bir İstanbul tasavvurumuz var. Merkezinde insanın, ailenin ve mahallenin olduğu bir İstanbul. Bizim bir İstanbul tasavvurumuz var. Kalite denince akla İstanbul gelecek. Taksisiyle, taksicisiyle, berberiyle, ayakkabıcısıyla, aşçısıyla, kaliteli bir İstanbul. İstanbul taksicisi, İstanbul müezzini, İstanbul ezanı, İstanbul sokağı, İstanbul caddesi, İstanbul binası, İstanbul mahallesi, İstanbul esnafı. Böyle bir tasavvuru gerçekleştirmek için de doğru işleri dosdoğru yapmamız gerekiyor. Yanlış işleri, doğru yapmak değil. Doğru işleri, dosdoğru yapmak lazım" dedi.

 • Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: 'Big Tech' Şirketleri Küresel Refahın Geleceği İçin Tehdit Oluşturuyor
  15:19 Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: 'Big Tech' Şirketleri Küresel Refahın Geleceği İçin Tehdit Oluşturuyor

  Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, teknoloji geliştirme ve yaratımının tüm ülkelere açık olması gerektiğini belirterek, 'Big Tech' olarak da bilinen büyük teknoloji şirketlerinin teknoloji odaklı küresel refahın geleceği için yapısal bir tehdit olma riski taşıdığını söyledi. Doğan, ayrıca teknolojide Çin ve ABD arasında bir bloğun oluştuğunu da vurguladı.

 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Türkiye'deki gelişme ve büyüme ülkelerin gördüğü bir gerçek
  15:10 Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Türkiye'deki gelişme ve büyüme ülkelerin gördüğü bir gerçek

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye'deki gelişme ve büyümeyi ülkelerin gördüğünü, son 9 ayda 100'e yakın bakan ve meslektaşıyla görüştüğünü belirtti. Bolat, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekibinin ülke için gece-gündüz çalıştığını vurgulayarak, ekonomideki iyileşmeleri ve seçimlerdeki başarıları anlattı.

 • Elazığ'da Altın Kaplama İmitasyon Ürünlere Yoğun İlgi
  15:04 Elazığ'da Altın Kaplama İmitasyon Ürünlere Yoğun İlgi

  Elazığ'da altın fiyatlarındaki artış, imitasyon ürünlere olan ilgiyi daha da artırdı. Gerçeğinden ayırt etmenin neredeyse imkansız olduğu ürünlere vatandaşlar rağbet gösteriyor. İmitasyon altın kaplama satıcıları, yaşanan yoğunluktan dolayı memnun olurken, vatandaşlar uygun fiyata en güzel takıları takmanın keyfini çıkarıyor.

 • Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda Tırların Oluşturduğu 19 Kilometrelik Kuyruk
  15:03 Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda Tırların Oluşturduğu 19 Kilometrelik Kuyruk

  Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda Türkiye'nin ihracatının artması ve Bulgaristan'ın yoğunluğa cevap verememesi nedeniyle yaklaşık 19 kilometrelik bir tır kuyruğu oluştu. Yüzlerce tır sürücüsü, Avrupa'ya geçiş için araçlarında beklemek zorunda kaldı. Tır şoförleri, Bulgaristan gümrüğünün yavaş çalışması ve tır parkının yetersiz olması nedeniyle uzun süreler uykusuz beklemek zorunda olduklarını belirtti.

 • Gaziantep, Şubat Ayında 863 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi
  15:02 Gaziantep, Şubat Ayında 863 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi

  Gaziantep, Şubat ayı ihracat rakamlarına göre 863 milyon 583 bin dolar ihracat gerçekleştirerek 2 ayda 1,6 milyar dolar ihracatı aştı. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71,1 artışla bu başarıyı elde ettiklerini belirtti. Yıldırım, sürdürülebilir bir ihracat başarısı için destek taleplerini de dile getirdi.

 • Bakan Işıkhan: Tüm öncü göstergeler, son 22 yılın en düşük işsizlik oranının ortaya çıkacağını gösteriyor
  14:56 Bakan Işıkhan: Tüm öncü göstergeler, son 22 yılın en düşük işsizlik oranının ortaya çıkacağını gösteriyor

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Mardin'de iş insanları ve STK temsilcileri ile bir araya geldi. Bakan Işıkhan, Mardin'in sorunlarını çözüme kavuşturmak için çalışacaklarını belirtti.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Afrika'nın Potansiyeli Tartışıldı
  14:51 Antalya Diplomasi Forumu'nda Afrika'nın Potansiyeli Tartışıldı

  Antalya Diplomasi Forumu 2024 kapsamında düzenlenen 'Afrika'nın Potansiyelini Ortaya Koymak' başlıklı panelde, kıtanın ekonomik ve demografik potansiyeli tartışılarak, kalkınma için atılması gereken adımlar ele alındı. Panelde konuşan bakanlar, gençlerin eğitimi, tarım, gıda sorunu, terörle mücadele ve yatırımlar gibi konuları vurguladılar.


Advertisement