İngiltere'de Enflasyon Negatif Seviyesini Ekim Ayında da Korudu - Son Dakika

İngiltere'de Enflasyon Negatif Seviyesini Ekim Ayında da Korudu

17.11.2015 14:13
İngiltere'de Enflasyon Negatif Seviyesini Ekim Ayında da Korudu

LONDRA (AA) – İngiltere'de yıllık enflasyon ekimde yüzde 0,1 azaldı.

LONDRA (AA) – İngiltere'de yıllık enflasyon ekimde yüzde 0,1 azaldı. Böylece yıllık enflasyon üst üste ikinci ay negatif düzeyde gerçekleşti.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi'nin (ONS) açıklamasına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekim ayında yılık bazda yüzde 0,1 geriledi. TÜFE, eylülde de yıllık yüzde eksi 0,1 düzeyindeydi.

ONS açıklamasında, bu dönemde yıllık bazda yakıt fiyatlarında yüzde 14, gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarında yüzde 2,7 düşüş görüldüğü de vurgulandı.

Markit Başekonomisti Chris Williamson, enflasyon verilerine ilişkin, "Düşük enflasyonun devam etmesi sadece faiz oranlarının daha uzun süre düşük tutulmasına değil, aynı zamanda reel gelir büyümesinin de güçlü seviyede olmasına yarayacak. Bu da tüketici harcamalarını güçlendirecek ve ekonomik büyümeyi artıracak" değerlendirmesini yaptı.

İngiltere Merkez Bankası, enflasyonun yılın ikinci yarısına kadar yüzde 1 seviyesine yükselmesinin beklenmediğini kaydetmişti. Bankanın orta vadeli enflasyon hedefi ise yüzde 2 seviyesinde bulunuyor.

Politika faizini 2009 yılından beri tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 0,5'te tutan İngiltere Merkez Bankası, enflasyon, istihdam ve büyüme verilerinin faiz artırımı için uygun koşulları oluşturmasını bekliyor.

YORUMLAR
500
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi İngiltere'de Enflasyon Negatif Seviyesini Ekim Ayında da Korudu - Son Dakika


Advertisement