Son Dakika Son Dakika Son Dakika
İş Dünyasına Borç Yapılandırmasında Son Fırsat Uyarısı - Son Dakika

İş Dünyasına Borç Yapılandırmasında Son Fırsat Uyarısı

Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı, 6736 sayılı kanun hükümleri kapsamında borçlarını yeniden yapılandırdıkları halde ödemelerini aksatmalarından dolayı haklarını kaybedenlerin, taksitlerini 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar ödemeleri halinde ilgili kanundan yeniden yararlanma...

İş Dünyasına Borç Yapılandırmasında Son Fırsat Uyarısı
18.05.2017 - 10:56,

Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı, 6736 sayılı kanun hükümleri kapsamında borçlarını yeniden yapılandırdıkları halde ödemelerini aksatmalarından dolayı haklarını kaybedenlerin, taksitlerini 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar ödemeleri halinde ilgili kanundan yeniden yararlanma şansını yakalayabileceklerini belirtirken, "Mükelleflerimizin kendilerine tanınan bu son şansı iyi değerlendireceklerine inanıyorum" dedi.

Grup müdürleri Ahmet Balıkçı, Recep Yavuz ve Kamil Kurt ile birlikte Adana Ticaret Odası'nı ziyaret eden Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı, "6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" hükümleri kapsamında yapılandırması ihlal olan borçlulara tanınan yeni fırsata ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tunalı, 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun'un, 19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, kanun ile vatandaşların kamuya borç yükünün azaltılması, borçların taksitler halinde ödenebilmesi, vergi ihtilaflarının sonlandırılması, devam eden vergi incelemeleri için kanundan yararlanılabilmesi, geçmiş yıl beyanlarının artırılması yoluyla vergi incelemesine muhatap olunmaması, daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilmesi, işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi imkanlarının getirildiğini belirtti. Mükelleflere yapılandırılan tutarları peşin veya taksitler halinde ödeme imkanının tanındığı kanuna başvuru süresi 25 Kasım 2016 tarihinde sona erdiğini ifade eden Tunalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kapsamda yapılandırılan tutarların peşin veya ilk taksit ödeme süreleri de 30 Kasım 2016 tarihinde sona ermiş olduğundan, bazı vatandaşlarımızın Kasım 2016 ayında ödemelerini yapmamaları nedeniyle kanundan yararlanma hakları sona ermiş ancak ilgili kanuna eklenen geçici bir madde ile yeniden bir düzenleme yapılarak kendilerine son bir şans daha verilmiştir. Yapılan düzenleme gereğince, yapılandırması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını, geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyerek kanundan yeniden yararlanma imkanına kavuşmuş olacaklardır. Ayrıca ilgili kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları ödemeyen borçlular Mayıs 2017 ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde peşin ödeme indiriminden yararlanabileceklerdir. Yine bu kapsamda, 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri dörder ay uzatılmıştır. Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayında, Şubat ayında ödenecek taksitler Haziran ayında ödenecektir. 6736 Sayılı Kanun'un getirdiği önemli şartlardan biri de taksit ödeme süresince tahakkuk eden vergilerin gününde ödenmesidir. Cari dönem ödeme şartını ihlal edenlere de hak verilmiş ve bu mükellefler cari dönem yükümlülüklerini Mayıs 2017 sonuna kadar yerine getirerek ya da çok zor durumda olmaları nedeniyle bu yükümlülüklerini yerine getiremediklerini tecil başvuruları ile belirterek kanundan yararlanmaya devam edeceklerdir. Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam edilmesi için Mayıs 2017 ayında yapılması gereken ödemeler büyük önem taşımaktadır. Zira, kanundan yararlanabilmek için getirilen önemli şartlardan biri de ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin, peşin veya ilk iki taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Kanun kapsamında ilk taksitlerini Kasım 2016 ayında ödeyen mükelleflerimiz de ikinci taksit ödemelerini 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar yapacaklardır. İlk taksitlerini süresinde ödemeyen mükelleflerimiz ise ilk taksitle birlikte ikinci taksitlerini Mayıs 2017 ayında ödemedikleri takdirde kanundan yararlanma hakkını tamamen kaybedeceklerdir."

Vergi Dairesi Başkanı Tunalı, vergi mükelleflerinin kanundan yararlanmak için kendilerine tanınan bu son şansı kaçırmamaları gerektiğini vurguladı. Tunalı, mükelleflerin konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 'gib.gov.tr' adresinden, vergi dairelerinden, AVM ve vatandaşlarımızın yoğun şekilde uğradığı bazı alanlarda açılan bilgilendirme stantlarından ve 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi'nden (VİMER) bilgi alabileceklerini vurguladı.

ATO Başkanı Atilla Menevşe de, 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun'un, kamu kurumları ile vatandaşlar arasında bir barış ortamı sağlaması bakımından son derecede önemli olduğunu vurgularken, kendilerine tanınan son fırsatı kaçırmak istemeyen vatandaşlarla vergi mükelleflerinin 31 Mayıs'ı beklemeden en kısa süre içerisinde ilgili kurumlara başvurmalarını istedi. - ADANA

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi İş Dünyasına Borç Yapılandırmasında Son Fırsat Uyarısı - Son Dakika


Advertisement