10'uncu Tahran Uluslararası Turizm Fuarı - Son Dakika
Güncel

10'uncu Tahran Uluslararası Turizm Fuarı

10\'uncu Tahran Uluslararası Turizm Fuarı

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, "İki ülke arasındaki ortak değerlerimizin başında Hazreti Mevlana ve onun Mesnevi'si gelmektedir.

08.02.2017 14:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, "İki ülke arasındaki ortak değerlerimizin başında Hazreti Mevlana ve onun Mesnevi'si gelmektedir. Konya, İranlıların ikinci evidir." dedi.

Başkent Tahran'daki Uluslararası Fuar Alanı'nda kurulan 10'uncu Tahran Uluslararası Turizm Fuarı'na Türkiye'den Konya ve İzmir'i temsilen katılan yetkililer, AA muhabirine fuardaki faaliyetler ve iki ülkenin turizm alanındaki ilişkilerine dair bilgi verdi.

Ziyaretçilerin ilgisini çeken Mevlana'nın türbesini sembolize eden bir stantla fuara katılan Konya'nın İl Kültür ve Turizm Müdürü Yarar, Mevlana'nın Türkiye ile İran arasında ortak değer olduğunu söyledi.

"Konya İranlıların ikinci evidir"

Mevlana'ya, Türkiye'de olduğu gibi İran'da da yoğun ilgi duyulduğunu aktaran Yarar, "Her iki ülke arasındaki ortak değerlerimizin başında Hazreti Mevlana ve onun Mesnevi'si gelmektedir. O, Konya'yı anlatırken şöyle seslenir, 'Gel, ne olursan ol yine gel.' Bu mesaj, hoşgörünün ve İnsanların birbirlerini kardeşçe tanıdığının mesajıdır." ifadelerini kullandı.

İranlıların Mevlana'ya ilgilerinin her geçen gün daha da artığını dile getiren Yarar, "7-17 Aralık günlerinde düzenlediğimiz Hazreti Mevlana'yı anma ve 'Şeb-i Arus' törenlerine İran'dan 3 bin 500 ziyaretçi geldi. Bu rakamın artarak devam edeceğine inanıyoruz. Konya İranlıların ikinci evidir. Onları Konya'da daha mutlu etmek için çaba göstermekteyiz." diye konuştu.

İranlı ziyaretçiler fuarda kurulan İzmir standına büyük ilgi gösterdi. İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı Strateji ve Koordinasyon Müdürü Mehmet Ensarioğlu, İranlıların İzmir standına ilgisinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

İzmir'e daha fazla İranlı turist hedefi

Yaklaşan Nevruz tatilinde İzmir'e daha fazla İranlı turist çekmek istediklerini belirten Ensarioğlu, "İzmir'den fuara Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanlığı ve ilçe belediyelerimizle birlikte yaklaşık 30 kişilik bir heyetle katıldık. Amacımız kentimizi en güzel şekilde tanıtarak Nevruz tatilinde daha fazla İranlı turistin gelmesini sağlamaktır." şeklinde konuştu.

İran'ın İzmir için önemli bir pazar olduğunu belirten İzmir İl Kültür ve Turizm Yardımcısı Murat Karaçanta ise İzmir'e yılda yaklaşık 40 bin İranlı turist geldiğini ancak bu rakamı artırmak için faaliyetler yürüttüklerini kaydetti.

Karaçanta, "Turizm fuarlarında yer almanın yanı sıra, İranlı basın mensupları, tur operatörleri, oda temsilcileri ve ileri gelenlerini de İzmir'e götüreceğiz. Böylece yerinde tanıtım yaparak, turist sayımızı artırmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman'ın da katılımıyla pazartesi günü törenle ziyaretçilere açılan 10'uncu Tahran Uluslararası Turizm Fuarı yarın sona erecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 10'uncu Tahran Uluslararası Turizm Fuarı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İBB Başkanı İmamoğlu, 2023 Faaliyet Raporunu Meclise Sundu
  18:38 İBB Başkanı İmamoğlu, 2023 Faaliyet Raporunu Meclise Sundu

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2023 yılı faaliyet raporunu İBB Meclisine sundu. İmamoğlu, raporda yapılan yatırımları ve hizmetleri detaylı bir şekilde açıkladı. Ayrıca, İBB'nin iştirak şirketlerinin 2023 yılını karla kapattığını belirtti.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TAİK ve AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti
  18:33 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TAİK ve AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye) Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Yılmaz, Türkiye ve ABD arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması hedefine yönelik istişarelerde bulunduklarını ve kamu-özel sektör işbirliğini güçlendirmeye devam edeceklerini belirtti.

 • Niğde'de 99 ruhsatsız tabanca ele geçirildi, 1 şüpheli tutuklandı
  18:33 Niğde'de 99 ruhsatsız tabanca ele geçirildi, 1 şüpheli tutuklandı

  Niğde'de yapılan bir operasyonda, bir kamyonda yapılan aramada 99 ruhsatsız tabanca ele geçirildi ve 1 şüpheli tutuklandı. Niğde Valisi Cahit Çelik, operasyonu gerçekleştiren polislere teşekkür ederek, il genelinde kaçakçılık suçlarına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

 • Adana'da 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Başladı
  18:29 Adana'da 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Başladı

  Adana'da düzenlenen 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında, ziyaretçiler el işi ürünlerin yer aldığı stantları gezdi, spor etkinliklerine katıldı ve yöresel yemeklerin tadını çıkardı. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Shenzhen'in dış ticareti 1 trilyon yuanı aştı
  18:29 Shenzhen'in dış ticareti 1 trilyon yuanı aştı

  Çin'in güneyindeki Shenzhen metropolünden yerel yetkililer, şehrin dış ticaretinin bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28,8 artışla 1,02 trilyon yuana (yaklaşık 140,8 milyar ABD doları) ulaştığını açıkladı. Shenzhen'in özel işletmelerinin dış ticareti ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45,2 artışla 720,96 milyar yuana ulaştı ve şehrin toplam ticaret hacminin yüzde 70,7'sini oluşturdu.

 • Çin, Shanghai limanlarından araç ihracatını artırdı
  18:28 Çin, Shanghai limanlarından araç ihracatını artırdı

  Çin'in Shanghai limanları üzerinden 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 30,7 artışla 529.000 araç ihraç edildi. Waigaoqiao liman bölgesindeki gümrüklerde ise bir önceki yıla göre yüzde 20'nin üzerinde bir artışla 280.000'den fazla araç ihraç edildi. Yangshan gümrüğü ise yeni enerjili araçların yüzde 70'inden fazlasını işlemden geçirdi.

 • Mersin Çamlıyayla'da kaçak kazı yapan 2 kişi gözaltına alındı
  18:28 Mersin Çamlıyayla'da kaçak kazı yapan 2 kişi gözaltına alındı

  Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde, izinsiz kazı yapıldığı tespit edildi. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bölgeye yönlendirilerek 2 kişiyi suçüstü yakaladı. Gözaltına alınan şüpheliler jandarmaya teslim edildi.

 • Kahverengi kokarcaya 'hunili tuzak' engeli
  18:26 Kahverengi kokarcaya 'hunili tuzak' engeli

  Samsun'un Çarşamba ilçesinde kahverengi kokarca zararlısı ile ilgili mücadele kapsamında tuzak asılımı gerçekleştirildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında feromon içeren 'hunili tuzaklar' üreticilere dağıtıldı.

 • Myanmar'da Darbe Karşıtı İsyancılar Ordu Birliklerine Pusu Kurdu
  18:24 Myanmar'da Darbe Karşıtı İsyancılar Ordu Birliklerine Pusu Kurdu

  Myanmar'da askeri darbe karşıtı silahlı isyancılar, ordu birliklerine pusu kurdu. Sosyal medyada servis edilen görüntülerde Myanmar ordusuna ait çok sayıda kamyonun yaylım ateşi arasında kaldığı görüldü. Pusu anları saniye saniye kameraya yansıdı.


Advertisement