Ali İsmail Korkmaz'ın Annesi Duruşmayı Yarıda Bıraktı - Son Dakika
Güncel

Ali İsmail Korkmaz'ın Annesi Duruşmayı Yarıda Bıraktı

Ali İsmail Korkmaz\'ın Annesi Duruşmayı Yarıda Bıraktı

Ali İsmail'in annesi Emel Korkmaz, duyduklarına ve gördüklerine daha fazla dayanamayarak duruşmayı yarıda bıraktı ve adliye önünde gözyaşı döktü.

12.05.2014 17:18  Güncelleme: 20:46

Eskişehir'de 2 Haziran 2013’te, Gezi Parkı eylemleri sırasında dövülerek öldürüldüğü iddia edilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz davasında görgü tanığı olay anını anlattı. Korkmaz ailesi gözyaşları içinde dinledi. Ali İsmail Korkmaz"ın annesi Emel Korkmaz ise daha fazla dayanamayarak duruşmayı yarıda bıraktı ve adliye önünde gözyaşı döktü.

Eskişehir’de 2 Haziran 2013’te, Gezi Parkı eylemleri sırasında dövülerek öldürüldüğü iddia edilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz davasının ikinci duruşması Kayseri Adalet Sarayı’nda görülmeye başlandı.

GÖRGÜ TANIĞI POLİSLERİ TEŞHİS ETTİ, İSMAİL’İN AİLESİ GÖZYAŞI DÖKTÜ

Tanık Semih Berkay Yapıcı, 2 Haziran 2013’te Ali İsmail Korkmaz’ı, polis ve yanındakilerin dövdüğünü gördüğünü belirterek olay anını anlattı. Tanık ifadesini Ali İsmail’in annesi Emel, babası Şahap, kız kardeşleri Melike Çakırkaya ve Aylin Taktuk’la ağabeyi Gürkan Korkmaz gözyaşları içinde dinledi.

Görgü tanığı Semih Berkay Yapıcı, Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü sırada orada olduğunu belirterek şunları söyledi:

"2 Haziran akşamı arkadaşımız Şeyma ile buluştuk. Espark önündeki gösterilere bakmaya gittik. Epeyce orda durduk. 11.30’da Espark’tan ayrıldık. Ertesi günü pazartesi ve mesai günü olduğu için ayrıldık. Yunus Emre Caddesine çıkan yollardan gittik. Arkadaşım Şeyma’yı evine bıraktım. Orda oturuyordu. Onu bıraktıktan sonra Yunus Emre Caddesi’ne bakan eski Şekerbank’ın orda protestocuların polisle çatışma halinde olduğunu gördüm. Yaklaştım. Bir süre sonra çevik kuvvet TOMA ile barikatı yıktı. Ben de kaçtım. Grupla birlikte ayrıldım. Onlarla birlikte ara sokaklarda dolaşmaya başladık. AK Parti binasını geçtikten sonra Yunus Emre Caddesi'ni kesen caddede beklemeye başladım. Eve gitmek için kendime güvenli yol aradım. Kapalı pazar hizasına yöneldim. Bir sokakta iki alkollü kişinin yalpalayarak yürüdüğünü gördüm. Arkalarından yürümeye koyuldum.

Kapalı pazarı geçtikten sonra sola döndüm fırının bulunduğu kısma vardım. Önümde yaşlı bir çift de vardı. Polis ve fırın esnafının orada olduğunu gördüm. Biber gazı atılmıştı yüzüm yanmaya başladı. Yaşlı çiftle birlikte fırına girdim. Fırının içinde 2 polis vardı. Biri bıyıklıydı, diğerini pek hatırlamıyorum. Gazın etkisi geçmiştir diye düşündüm ve dışarı çıktım. Gazın etkisi tam geçmemişti. Kısa ara sokağa yönelmeye başladım telefonla internete girmeye çalışıyordum. O sırada göstericinin yakalandığını düşündüm çünkü yapmayın etmeyin diye bağırtı duydum.

"KAPALI PAZARA GÖTÜRÜP DARP ETTİLER"

Çok geçmeden iki polisin bir göstericiyi iki kolundan tutup kapalı pazar kısmına doğru götürdüğünü gördüm. Yakaladıkları kişinin yüzünde maske vardı, bacak kısımlarına vurduklarını gördüm. Kapalı pazar kısmına götürüp darp etmeye başladılar. Elinde odunla Serkan Kavak da vardı. Polisle birlikte Serkan Kavak da vurmaya başladı. Polis bıraktıktan sonra Serkan vurmaya devam etti. Darp edilen kişi fırsatını bulup fırının oraya kaçtı. Serkan Kavak, polis ve ben de fırına yöneldim. Gaz saldırısı yeniden başladığı için evime gidemedim orda bir süre mahsur kaldım. Sokağa giren sarışın uzun boylu bir çocuk vardı. Bu çocuk Serkan Kavak tarafından darp edildi. ’Su almaya geldim. Vurmayın’ diye bağırdığını duydum. Eve gitmek için hareket ettim. Orda bulunan birine ’hangi yolu kullanabilirim’ diye sordum. Sıkıntı yok gidebilirsin dediler."

"FIRINCI ÇELME TAKIP ALİ İSMAİL’İ DÜŞÜRDÜ"

’Ali İsmail Korkmaz’a fırıncı tarafından çelme takıldığı ve düşürüldüğünü öne süren tanık Semih Berkay Yapıcı şöyle devam etti:

"Asarcıklı caddesine doğru çıkmaya başladım. Serkan Kavak’ın pasaj girişinde saklandığını gördüm. Ben çıkarken sen geri kaç dediğini duydum. Doğukan Bilir ve Ali İsmail’in sokağa girdiğini gördüm. Ali İsmail sokağa girmeden önce Hüseyin isimli bıyıklı polisle gaz maskeli başka polisin olduğunu gördüm. Sokağın başında ara sıra pusuya yatıyorlardı.

Ali İsmail sokağa girdiğinde Hüseyin ve gaz maskeli polisler tarafından yakalanmaya çalıştı ama Doğukan Bilir’i darp ettiler. Ardından Ali İsmail Korkmaz’ın bana doğru koştuğunu gördüm. Ben ters istikamete koştum. Beni görüp korkmasını istemedim. Polis ve esnafın tut, yakala şunu demelerinden çekindiğim için bir kapının ardına saklandım ve izledim. Ali İsmail koşarken bizzat fırıncı esnafı tarafından yakalandı. Ali İsmail’in fırıncılar tarafından önü kesildiğinde kepenklere doğru hamle yaptı. Fırıncı tarafından çelme takıldı ve Ali İsmail orada dengesini kaybetti. Dengesini kaybedip düştükten sonra orda bulunan herkes tarafından darp edilmeye başladı. Sokağın diğer tarafından uzun boylu, kır saçlı saçları omuzlarında elinde copla gelen polis gördüm. O polis ve polis memuru Mevlüt Saldoğan tarafından dövüldüğünü gördüm.

"ALİ İSMAİL KAFASINI TAŞA VURUNCA BİLİNCİNİ KAYBETTİ"

Ardından Ali İsmail tekmelerle darp edilmeye başladı. Yüzünü korumaya çalışması fayda etmedi. Kafasını taşa vurdu ve bilincini orada kaybetti. Sığındığım kısımdan Ali İsmail’in yüzünü hafızama kazıdım. Gözleri kapalıydı. Ardından ben kapıdan sığındığım kısımdan çıktım. Ali’nin yavaş yavaş kendine geldiğini gördüm. Kendisine baktım ama bir şey yapamadım. Ardından diğer polis ve esnafın bana baktığını fark ettim. Orda kalakaldım. Kendine geldiğinde Mevlüt Saldoğan tarafından yeniden darp edildiğini gördüm."

ANLATIRKEN DUYGULANMASI VE SU İÇMESİ DİKKAT ÇEKTİ

Mahkeme heyetine gördüklerini anlatan Semih Berkay Yapıcı bir an duraksadı. Olayı anlatırken duygulandığı gözlenen tanık sandalyeye oturtulurken, içmesi için su verildi.

ANNE KORKMAZ: ALLAH KORKUNUZ YOK MU?

Tanığın bu anlatımları sırasında Ali İsmail'in annesi Emel Korkmaz sanık polise dönerek "Allah korkunuz yok mu sizin?" diye bağırdı. 

Ali İsmail’in üçüncü kez dövüldüğünü söyleyen Semih Berkay Yapıcı şunları anlattı:

"Ali İsmail’in orda Mevlüt Saldoğan tarafından kafasına tekmeyle sert darbeler vurduğunu gördüm. Ali İsmail ani bir atakla oradan kaçtı. Sokağın ucuna gittiğinde ise sokağın ucunda pusuya yatan Hüseyin isimli polis ve gaz maskeli diğer polis tarafından tekrar darp edildi, copla bacaklarına vuruldu. Bulunduğum kısımda ’çevirin bunu, çevirin’ diye bağırdıklarını duydum. Ali İsmail üçüncü kez darp edilişinde sokağın soluna dönüp gözden kayboldu. Ben bir süre daha bekledim, sonra çevik kuvvetin sokağa girip yanılmıyorsam Serkan Kavak’a ’Başımıza iş açacaksın sakin ol’ dediklerini duydum. Sonra ordan ayrılıp eve döndüm."

Semih Berkay Yapıcı daha sonra kendisine gösterilen fotoğraflardan sanıkların hepsini tek tek teşhis etti.

TANIK DA KAMERADA

Ali İsmail'e saldırının görüntüleri mahkemede izlendi. Tanık Semih Berkay Yapıcı, katibin önündeki bilgisayar ekranından, avukatlar da önlerindeki ekranlardan o anları izledi.

Ekranda tanığın koşarken görüntüsü yer alıyor ve Ali İsmail'in yere düşürüldükten sonra tekmelendiği bölgenin çok yakınında olduğu anlaşılıyor.

ALİ İSMAİL'İN ANNE VE BABASI DAYANAMADI

Kamera görüntüleri izlenirken Ali İsmail'in annesi Emel ve babası Şahap Korkmaz dayanamayarak salon dışına çıktılar.

Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, "Biz hiçbir şeye hiçbir yere zarar vermeye gelmedik. Katiller inşallah cezalarını bulurlar. Ancak onları savunan yüzsüz insanlar var onları kınıyorum." diye konuştu.

ALİ İSMAİL VE BERKİN’İN BÜSTLERİ

Daha sonra Kayseri Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Vakfı Başkanı Feyzullah Keskin Heykeltraş ve resim sanatçısı Uygur Orhan’ın yaptığı Ali İsmail Korkmaz’ın büstünü anne Emel Korkmaz’a, Berkin Elvan’ın büstünü de baba Sami Elvan’a ellerini öperek hediye etti.

BABA ELVAN: ONLAR GEZİ ŞEHİDİ, BİZİMLE YAŞAYACAK

Ali İsmail Korkmaz duruşması davasına müdahil olmak için Kayseri’ye gelen Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, ara verilen duruşmada kalabalığa seslendi. Eylemlerde hayatını kaybedenleri ’Gezi Şehidi’ olarak tanımlayan baba Elvan, "Benim çocuğum da onlardan bir tanesi. Onların ismi unutulmamalıdır. Tek dileğimiz bu. Onlar bizimle yaşıyorlar, yaşayacaklar. Sizler onları yaşatacaksınız" dedi.

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Ali İsmail Korkmaz'ın Annesi Duruşmayı Yarıda Bıraktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (6)

  • EYLÜL: Berkınde teröristi ali ismailde damdan düşen çapulcuda ha dağdaki PKK ya şehirdeki geziciler berkinciler dhkpcliler CHPliler hepsi aynı teyyare 192 3 Yanıtla
  • VATANDAŞ: CHP NİN SEÇİM ZAMANI SİYASET MALZEMESİYDİ TUTMADI.ÇÜNKÜ HERKES NEYİN NE OLDUGUNU GÖRÜYOR.TİMSAH GÖZYAŞLARINA GEREK YOK. 40 5 Yanıtla
  • zybskr: gezi şehitlerine selam olsun bir gider bin geliriz sizi bu ülkeden kovana kadar mücadeleye devam bunların hepsi daha başlangıç. 7 17 Yanıtla
  • VATANDAŞ: KESİN YALANCI ŞAHİTTİR.BEN HERGÜN 12 SAAT ASGERİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORUM KENDİME BİLE ZAMAN AYIRAMIYORUM,ORAYA BİRÇOK İNSAN GELİYOR BUNLAR PARALARI NERDEN BULUYOR ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUM.ART CHP Lİ MİLLET VEKİLLERİDE ORDA YAZIYOR HABERDE YOKSA ONLARMI ÖDÜYOR PARALARINI. 12 4 Yanıtla
  • MAZLUM EMEKLİ ÖĞRETMEN: Bu insanların çektiği acıda RTE nin de katkısı var.Hiç vijdan azabı çekmez mi acaba vijdanı kaldıysa. 6 6 Yanıtla
  • Tarafsız: Ne olursa olsun, poliste olsa sivil şahısta olsa, suçluyu yakaladığı zaman amirlerine haber vermek zorundadır.Kımsenın cezası emnıyete götürülmeden, mahkemeye çıkarılmadan onaylanamaz ve yargılanamaz.Dövülerek öldürmek hele? Allah belalarını versın ömür boyu yatsınlar içerde vicdan azabından gebersınler.Ama aynı şeyi kendılerıne göstermesınler bızım ALLAH korkumuz var. 2 4 Yanıtla

Advertisement