Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Aydın'da Jandarma, Cayrokopter ile Devriye Görevi Yapıyor - Son Dakika

Aydın'da Jandarma, Cayrokopter ile Devriye Görevi Yapıyor

Aydın Jandarma Filo Komutanlığı'na verilen cayrokopter, Jandarma'nın gözü gibi çalışarak orman yangınları, yasa dışı göçle mücadele, trafiğin düzenlenmesi gibi birçok alanda önemli hava desteği sağlıyor. Ayrıca toplumsal olaylarda bilgi alınması, uyuşturucu ile mücadele operasyonlarının desteklenmesi, kayıp şahısların bulunması gibi görevlerde de kullanılan cayrokopter, afet yönetimi ve alternatif yol güzergahlarının belirlenmesinde de etkili olabileceği değerlendiriliyor.

Aydın\'da Jandarma, Cayrokopter ile Devriye Görevi Yapıyor
03.10.2023 - 11:07,

Aydın'da Jandarma, pervaneli ve döner kanatlı hava aracı ile devriye görevi yapıyor.

Jandarma Havacılık Başkanlığı envanterine giren cayrokopterlerden biri temmuz ayında Aydın Jandarma Filo Komutanlığı emrine verildi.

Havada yaklaşık 6 saat kalabilen cayrokopter, Jandarma'nın adeta gözü gibi çalışıyor.

Aydın İl Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Binbaşı Furkan Fahri Altıntaş, AA muhabirine, cayrokopterlerin daha az maliyetli bir hava taşıtı olduğunu belirtti.

İki pilotun görev aldığı aracın, orman yangınları, yasa dışı göçle mücadele ile trafiğin düzenlenmesinde yer ekiplerinin yardımcısı olduğunu belirten Altıntaş, şunları kaydetti:

"Cayrokopter ayrıca toplumsal olaylarda bilgi alınmasında, uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan operasyonları desteklemede, kayıp şahısların bulunmasında, yol kontrol noktalarındaki faaliyetlerde, güvenliğin sağlanmasında önemli hava desteği sağlamaktadır. Bunların dışında, meydana gelebilecek olası afetlerde, afet yönetiminin gelişiminde ve alternatif yol güzergahlarının belirlenmesinde cayrokopterin verimli olacağı değerlendirilmektedir."

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Güncel Aydın'da Jandarma, Cayrokopter ile Devriye Görevi Yapıyor - Son Dakika


Advertisement