Foça Mumcu Sevr mi Lozan mı Mumcu. - Son Dakika
Güncel

Foça Mumcu Sevr mi Lozan mı Mumcu.

Foça Mumcu Sevr mi Lozan mı Mumcu.

Foça Belediyesi tarafından Reha Midilli Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe CHP'li eski İzmir Milletvekili Kemal Anadol, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, CHP'li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, bazı belediye meclis üyeleri ve Foçalılar...

10.02.2013 13:45

Foça Belediyesi tarafından Reha Midilli Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe CHP'li eski İzmir Milletvekili Kemal Anadol, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, CHP'li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, bazı belediye meclis üyeleri ve Foçalılar katıldı. Güldal Mumcu, eşi Uğur Mumcu cinayetinin ardından yaşanan hukuki süreci ve mücadelesini anlattığı 'İçimden Geçen Zaman' adlı kitabı hakkında en çok sorulan soruların "Neden daha önce yazmadınız?" ve "Nasıl bu kadar ayrıntılı hatırlıyorsunuz?" olduğunu belirterek, aradan geçen 20 yıllık süreçte bilinen ve bilinmeyen pek çok konu hakkında bilgi verdi. Olayın hemen ardından yakınları ve dostlarının ısrarıyla yaşananları kasete okuyarak kaydettiğini, ilk kez 2000'li yılların başında bu kitabı oluşturmaya çalıştığını belirten Mumcu sonunda kamuoyu ve okurlarla buluşturabildiğini belirterek şunları söyledi:

"Yakalananlar arasında bir gözcü ve eylemi yapan vardı. Ama bombayı yapan kod adı Cihad olan Oğuz Demir adlı kimya mühendisi hala bulunamadı. Sivas olaylarını yapan da yıllarca herkesin yanı başında, şehrin ortasında yaşamış. Ölünce ortaya çıktı. Bizimki de öyle olacak gibi. Erki elinde bulunduran insanlar her zaman adil, hukuğa uygun davranmalı. Ancak emirle hareket eden adalet, yerine gelmez. Bugün de öyle bir durumdan geçiyoruz. Devlet içinde bir yapılanmadan kastımız kontrgerilladır. Şimdi de aynı yapılanma vardır. Şimdi deniliyor ki bu derin yapılanmayla mücadele ediyoruz. Birçok insanı hapse atıyorlar. Fakat iktidarın aynı şekilde bu derin yapılanmanın bir enstrümanı olarak olayları yürüttükleri de çok açık. Bunu net olarak Hrant Dink cinayetinde görüyoruz. Bu nasıl bir mücadeledir ki olay sırasındaki vali şimdi içişleri bakanı oldu. O derin yapılanma her zaman devam ediyor. Ergenekon'da da balyozda da bunu görüyoruz. Hepsinde de gerçeği öğrenemiyoruz. Ama bu arada insanların hayatı gidiyor. Yaşamları, özgürlükleri gidiyor. Boş yere ıstırap çektiriliyor. İçişleri Bakanlığı sırasında Sadettin Tantan bana 'Mafya diye bir şey yoktur. Mafya mali oligarşinin ayakçısıdır' dedi. Bundan ne çıkarırsanız çıkarın. Son zamanlarda çok konuşulan şeyler var ya; PKK terörü, ulus devlet, federasyon, sınırlarımız, anayasa. İşte bunlar için 1989 yılında Uğur şöyle yazmış. Sevr mi, Lozan'mı?"

Daha sonra soruları cevaplandıran Güldal Mumcu "İstediğiniz anayasayı, istediğiniz kanunları yapın. Eğer adaleti sağlayacak hakimler emir ve talimatla hareket ederse, vicdanlarının sesini duymazsa, hukuğun gereğini yerine getirmezse, adalet olmaz. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, anayasanın 90'ıncı maddesini uygulamayan hakimler hakkında hiçbir soruşturma açmadı. Ama Deniz Feneri savcısı söz konusu olunca işlem yapıp görevinden alıyor" dedi.

Söyleşi sonrası Güldal Mumcu 'İçimden Geçen Zaman' adlı kitabını imzaladı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Foça Mumcu Sevr mi Lozan mı Mumcu. - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement