"Girişimci Kulübü"nün İkinci Toplantısı Sektörün Geleceğini Çizdi - Son Dakika
Güncel

"Girişimci Kulübü"nün İkinci Toplantısı Sektörün Geleceğini Çizdi

"Girişimci Kulübü"nün İkinci Toplantısı Sektörün Geleceğini Çizdi

Yiyecek-içecek ve eğlence sektörünün duayenleri "Girişimci Kulübü"nün ikinci toplantısında sektörün geleceğini çizdi

13.09.2013 10:48

Avea, Capital & Ekonomist Dergileri ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu işbirliğiyle hayata geçirilen "Girişimci Kulübü"nün ikinci toplantısı "Yiyecek, içecek ve eğlence sektörünün geleceği" ana temasıyla gerçekleştirildi

Geleceğin şirketlerinin mobil olarak yönetilebilir olanlar olacağı noktasının altını çizen Avea CEO'su Erkan Akdemir: " Türkiye'de ev dışı yiyecek içecek sektöründe yıllık 17 milyar Dolar'a varan bir cirodan bahsediliyor. Bu sektörün kaynak yarattığı turizm sektöründeki gelirlerse 30 milyar Dolar'a ulaşıyor. Yapılan araştırmalarda, restoranlardan büyük çaplı gıda firmaları ve küçük-orta işletmelere kadar yüzde 28'lik bir kısmın artık mobil hizmetlere geçtiğini gösteriyor. Yiyecek içecek sektöründe çok daha kritik bir öneme sahip olan müşteri memnuniyetini sağlamaya önemli bir katkı sağlayan mobil teknoloji kullanımı ise, işletmelere rekabette birkaç adım önde olma ayrıcalığını sağlıyor"

Toplantı kapsamında ayrıca, yiyecek-içecek ve eğlence sektörünün duayen isimleri Canan Özdemir, Levent Veziroğlu, Mehmet Gürs ve Erol Kaynar da yaptıkları konuşmalarla sektörün şu anki durumunu değerlendirirken; geleceğini de çizdiler

Türkiye'de girişimciliği özendirme ve destekleme misyonuyla kurulan ve girişimcileri bir araya getirip vizyon paylaşımlarına olanak sağlayan Girişimci Kulübü'nün ikinci toplantısı, Avea CEO'su Erkan Akdemir, Girişimci Kulübü Başkanı Nevzat Aydın ve Capital & Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş'in ev sahipliğinde gerçekleşti.

Ana teması "Türkiye'de yiyecek, içecek ve eğlence sektörünün geleceği" olan toplantının moderatörlüğünü Nord Holding Türkiye Başkanı Servet Topaloğlu yaptı. Toplantıda House Café Kurucu Ortağı Canan Özdemir, Eksen Group Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kaynar, D-ream CEO'su Levent Veziroğlu ve İstanbul Yiyecek & İçecek Grubu Kurucu Ortak & CEO'su Mehmet Gürs gibi Türkiye'de yiyecek, içecek ve eğlence sektörüne yön veren isimler, sektörün geleceğini masaya yatırdı.

Rekabet kaliteyi, kalite ise daha çok müşteri getirir

Toplantının ev sahiplerinden Avea CEO'su Erkan Akdemir, yaptığı konuşmada yeme içme sektörünün en çok girişimci alan sektörlerin başında geldiğini sadece İstanbul'da yeme içme sektöründe 10 bin civarında işletme faaliyet gösterdiğini; Türkiye'de ev dışı yiyecek içecek sektöründe yıllık 17 milyar Dolar'a varan bir cirodan bahsedildiğine dikkat çekti. Bu sektörün kaynak yarattığı turizm sektöründeki gelirlerin ise 30 milyar Dolar'a ulaştığını da sözlerine ekleyen Akdemir; "Bu rakamlar aslında sektörün ulusal ekonomide nasıl bir yere sahip olduğunu kanıtlar nitelikte. Tıpkı bilişim sektöründe olduğu gibi, bu sektörde de müşteriler, artık hizmeti bir bütün olarak algılayıp değerlendirmesini buna göre yapıyor; beklentilerini de yine buna göre belirliyor. "

Yeni teknoloji kullanımına hızlıca adapte olan işletmeler rekabette birkaç adım önde oluyor

Yeni teknolojileri hızlıca keşfeden, uygulayan ve kullanmaya başlayan işletmelerin, müşterileri gözünde çok daha saygın bir konuma geldiği noktasının altını çizen Erkan Akdemir yapılan araştırmalarda, restoranlardan büyük çaplı gıda firmaları ve küçük-orta işletmelere kadar yüzde 28'lik bir kısmın artık mobil hizmetlere geçtiğini gösterdiğine dikkat çekti. Konuyla ilgili olarak Akdemir şunları söyledi: "Gıda, yeme-içme sektörüne baktığımızda diğer birçok sektöre göre mobil hizmetlere geçişte oldukça ön sıralarda olduğunu görüyoruz. Çünkü Mobilleşme ile işleteler operasyonel maliyetlerin düşürülmesinden, bilgi alışverişinin hızlandırılmasına; süreçlerinin yeniden tanımlanmasından, insan kaynaklarının etkin bir biçimde yönetilmesine tüm iletişim ihtiyaçlarını tek noktadan karşılayan bir mekanizmaya sahip oluyorlar. Kesin olan bir gerçek var ki geleceğin şirketleri de, mobil olarak yönetilebilir olanlar olacak. müşteri memnuniyetini sağlamaya önemli bir katkı sağlayan mobil teknoloji kullanımı, işletmelere rekabette birkaç adım önde olma ayrıcalığını da sağlıyor."

"Geleceğin restoran masası interaktif olacak"

Avea'nın Turkish Do&Co ile yürüttüğü Avea Araç Takip sistemi ve Yemek Sepeti için oluşturulan IVR altyapısının şirketlere sağladığı avantajları da aktaran Erkan Akdemir; Avea'nın kurumların ihtiyaçlarına özel ürün ve çözümler geliştirdiğine de dikkat çekerek sektöre özel dikkat çekici bir uygulama olan Interaktif Yemek Masası'na da değindi. Akdemir konu hakıknda "Mobilleşen dünyada geleceğin restoran masaların da bundan etkilenmemesi düşünülemez. Avea olarak Interaktif Yemek Masası uygulamamızla müşteriler, garsona ihtiyaç duymadan yemeklerini kendileri sipariş ederek, yemeklerinin mutfakta nasıl hazırladığını izleyebilecekler. Sistem aynı zamanda müşterilerin, yemekleri servis edilene kadar geçen bekleme süresince oyun oynamalarına da olanak sağlıyor. Hatta yemek sonunda hesaplarını mobil ödemeyle entegre edip hesap ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. Bir teknoloji üreticisi olarak bilgi alışverişini hızlandırıp kolaylaştıran, insan kaynaklarının etkin bir biçimde yönetilmesini sağlayan 'yeni teknoloji'ler konusunda akla gelen ilk ve tek adres olmaya devam edeceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Topaloğlu: "Türkiye'de dışarıda yeme içme kültürü, son yıllarda hızlı bir gelişmeyle şekillenmeye başladı"

"Türkiye'de yiyecek, içecek ve eğlence sektörünün geleceği" ana temasıyla düzenlenen toplantının moderatörlüğünü yapan Nord Holding Türkiye Başkanı Servet Topaloğlu; toplantıya dair görüşlerini şöyle aktardı:

"Dünyayı keşfetmenin en güzel yollarından biri de dünya mutfaklarını ve farklı tarzları denemekten geçiyor. Bu keşfi kaliteli bir yemek ve eğlence kültürü etrafında birleştirebilmek için hem restorancılık anlamında hem de e-ticaret ve uluslararası alanlarda alınacak çok yol var. Türkiye'de dışarıda yeme içme kültürü, son yıllarda hızlı bir gelişmeyle şekillenmeye başladı. Bu anlamda girişimciliğin sürekli gelişen yiyecek-içecek ve eğlence sektöründeki fırsatları keşfetmesi büyük önem taşıyor."

Özdemir:"Restoran yöneticiliği günümüzde en prestijli meslekler kategorisinde"

Toplantıda konuşan House Café Kurucu Ortağı Canan Özdemir: "Ülkemizde son on yılda sektör genelinde inanılmaz bir gelişme söz konusu. Günümüzde, restoran işletmeciliğinin sektördeki en prestijli meslekler kategorisine girmesi mutluluk verici. Bizler içinse sevdiğimiz mesleği yapıyor olmamız başından beri önemliydi. Yiyecek içecek sektörü yapısı gereği çılgın, dinamik ve bir o kadar da eğlenceli bir sektör. Sürekli yaratıcılığa ve gelişime açık olmasının yanında ciddi bir finans kontrolü de gerektiriyor" dedi.

Kaynar:"Sektörün kısır döngüye girmemesi için çılgın girişimcilere ihtiyacı var"

Sektördeki kar marjını hesaplama noktasında, yemeğin tabağa gelene kadar geçirdiği sürece bakmak gerektiğine değinen Eksen Group Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kaynar, sözlerine şöyle devam etti: "Ülkemizde sektör genelinde özellikle son yıllarda yaşanan gelişmeyle birlikte; kurumsal yapıların sayısı da artmaya başladı. Bizim sektörümüzde hevesli, heyecanlı olmak ve girişimci ruhu taşımak önemli. Risk almak ve hedefi doğru tanımlamak da yolun seyrini değiştirecek diğer etkenler arasında yer alıyor. Ancak, tüm risklerine rağmen sektörün daha da büyüyerek gelişmesi ve kısır döngüye girmemesi için çılgın girişimcilere her zaman ihtiyacı vardır."

Veziroğlu:"Önemli olan sektörün yaratıcı ruhunu kaybetmeden kurumsallaşmak"

Türkiye'de hem genç nüfus hem de çalışan sayısının artmasıyla birlikte; yeme içme alışkanlıklarının da değişmeye başladığını belirten D-ream CEO'su Levent Veziroğlu; "Artık dışarıda yemek yemeye ciddi bir talep var. Dolayısıyla, artan talebe paralel olarak sektör de büyümesini hız kesmeden sürdürüyor. Bu noktada, büyüme sürecinde, sektördeki işletmelerin hem rekabette avantajlı duruma gelebilmek hem de sundukları hizmeti geliştirebilmek adına yaratıcı bir bakış açısına sahip olmaları ve kurumsallaşma sürecine de girmeleri gerekiyor. Önemli olan sektörün yaratıcı ruhunu kaybetmeden, kurumsallaşmayı tamamlamak" dedi.

Gürs: "Sektör, ülkemiz için de önemli bir istihdam kaynağı"

Toplantıda yaptığı konuşmada restoran işletmeciliğinin yalnızca hesap-kitap işi olmadığını belirten İstanbul Yiyecek & İçecek Grubu Kurucu Ortak & CEO'su Mehmet Gürs; "Restoran işletmeciliği, tutkuyla yapılması gereken bir meslek. İşte bu, sahip olduğumuz girişimci ruhtan kaynaklanıyor. Adrenalini yüksek, farklı bir sektör. Yaratıcılık, ego ve kurumsallık denklemi üzerine kurulu. Öte yandan, toplumun her kesimi için aslında önemli de bir istihdam kaynağı. Örneğin, ABD'de en fazla istihdam yiyecek içecek sektörü tarafından sağlanıyor" dedi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Girişimci Kulübü'nün İkinci Toplantısı Sektörün Geleceğini Çizdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement