İzmir - Urla'da Uluslararası Enginar Festivali Coşkusu - Son Dakika
Güncel

İzmir - Urla'da Uluslararası Enginar Festivali Coşkusu

İzmir - Urla\'da Uluslararası Enginar Festivali Coşkusu

Urla'da Uluslararası Enginar Festivali coşkusuEnginarı, tarladan sofraya getirenlerin festivaliİZMİR Büyükşehir Belediyesi ile Urla Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Enginar Festivali, geleneksel hale getirildi ve bu yıl da ikincisi düzenlendi.

29.04.2016 13:59

Urla'da Uluslararası Enginar Festivali coşkusu

Enginarı, tarladan sofraya getirenlerin festivali

İZMİR Büyükşehir Belediyesi ile Urla Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Enginar Festivali, geleneksel hale getirildi ve bu yıl da ikincisi düzenlendi. Üç gün sürecek festivalde, bu ürünü tarladan sofraya getiren çiftçiler, at üzerinde ve traktörlerinde enginar taşıdı, vatandaşlara çiçek attı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve İzmir Ekonomik Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenleyip geleneksel hale getirdiği 2'nci Uluslararası Enginar Festivali, saat 10.30'da, Jandarma Kavşağı'ndan yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. En önünde Kaymakam Murat Sefa Demiryürek, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, ilçe belediye başkanları, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Şımga Muğan ile çok sayıda davetlinin bulunduğu kortej yürüyüşü, Cumhuriyet Meydanı'na kadar sürdü. Kortej sırasında, enginarı tarlatan sofraya getiren çiftçiler, at üzerinde ve traktörlerinde enginar taşıdı, vatandaşlara çiçek attı. Meydandaki törenlerde, Üsküp yöresi halkoyunları ve Zeybek gösterisiyle başladı. Festivalin ilk konuşmasını yapan Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılıç, "Çayından çorbasına, etlisinden sütlüsüne her türlü yemeğinin yapıldığı enginarı herkesin bilmesi ve tanıması için, bu festivali yaptık. Çiftçiye biraz daha imkan tanınırsa, onlara destek olunursa, daha da gelişir" dedi.

GASTRONOMİ TURİZMİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Festivalin organizatörlerinden Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, gastronomi turizminin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyip, "İnsan, nefes aldığında yaşadığını anlıyor burada. Burada tertemiz bakışlı insanları gördüğünüz zaman içiniz ısınır. Urla'da nereden bakarsanız bakın gökyüzünü görürsünüz. Ruhunuz aydınlanır. Urla hepimizin cenneti, festivali seven bir ilçeyiz. Kültürü, rengarenk bir kent burası. Gastronomi turizmi bizim için çok önemli. Festivalleri eğlenmek için yapıyoruz. Değerlerimize sahip çıkmak için yapıyoruz. Yerel değerleri gelecek nesillere aktarmak için yapıyoruz. Baş tacımız olan çiftçilerimiz için yapıyoruz. Bu festivaller çiftçilerimiz sayesinde varlar. Üreticiyle tüketici doğrudan buluşacak. Topraktan sağlık sofranıza gelecek" dedi.

Geçen yıl ilkini yaptıkları festivalden sonra üretimde büyük gelişme yaşadıklarını da vurgulayan Sibel Uyar, 'Enginar gücünü herkese gösterdi. Katılım ve ekim alanları arttı. Ben bir anne olarak, çocuklarımız iyi tarım uygulamalarıyla ve zamanında yetişen sebzelerle büyüsün istiyoruz. Yapılan onca hazırlık bir çocuğun annesinden hamburger yerine enginar istemesi için" diye konuştu.

Ardından söz alan Kaymakam Murat Sefa Demiryürek, Urla'nın üçlü bir sacayağında yükselmesini istediklerini söyleyip, "Bunlar gastronomi, sanat ve spor ayağında yükselmesi. Urla'da sanayiye yer yok, gerek de yok. Urla'yı sanatın, sporun ve gastronominin merkezi yapmak istiyoruz. Sadece İzmir'de değil, bölgede hatta Türkiye'de doğru yatırımlarla adımlarla bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu festivaller bunun bir yansıması. Gelecek yıl AB'de bir derecelendirmeye gireceğiz. Bunun için yapmamız gerekenlere var. Bu saatten sonra Urla'ya yeni yeni siteler eklemek yerine, turizmin yapılmasına imkan sağlayacak turistik tesislere ihtiyaç var. Bunun için illa beş yıldızlı olmasına gerek yok. Dünyanın her yerinden buraya gönül rahatlığıyla gelinecek tesislere ihtiyaç var. Urla'yı spor turizminin merkezi haline getirmeliyiz. Bunun için elimizde yeterli kamu arazisi, kaynağı var. Tüm milli takımları burada ağırlayalım. Tarım alanlarını iyi korumalıyız. Sadece merkezi ve yerel idareyle değil hepimiz vatandaş olarak bunu sağlamamız lazım" dedi.

Açılış töreninde en son konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan da, "İzmir ve Urla güneşin battığı ve doğduğu yerin merkezinde insanlık var olduğundan beri Mezopotamya'ya, Urla'ya gelmeyen büyük medeniyet yok. Yaşamayan insan yok. Her gelen bir şey getirdi. Her giden bir şey bıraktı. İşte bu Ege kültürü böyle oluştu. İzmir, gerçekten doğunun bittiği batının başladığı yer, birikim yıllarca üst üste geldi birçok özellik verdi, yaşama şekli verdi, hoşgörü verdi, birbirini kutlayana dini cemaatle verdi. Bunun ötesinde bir yemek kültürü verdi. Biz belediye olarak, her yöresel ürünü destekleyeceğiz. Kimin nesi varsa üretimde arttıracağız" dedi.

FESTİVAL ÜÇ GÜN SÜRECEK

Açılış töreninden sonra, protokol üyeleri, festivaldeki stantları gezip üreticilerle sohbet ett, kendilerine ikram edilen yiyecekleri tattı. Bu arada geçen yıl ilk kez yapılan festivalde, iki gün boyunda 30 bin kök enginarın satıldığı, ilçeye 20 bin aracın girdiği ve 50 bin kişinin ziyaret ettiği öğrenildi. Festivalden sonra yine ilçedeki, enginar ekim alanlarının yüzde 30 oranında arttığı, bu yıl da 60 milyon enginar üretiminin sağlandığı açıklandı. Geçen yıla oranda stant sayısının da iki katına çıkıp 800'e yükseldiği festival, üç gün sürecek. Festivalde, uluslararası tanınmış şefler, enginarla yeni yemekler yapıp, yeni tatlar ortaya çıkartacak. Enginar böreği enginar tatlısı yapımı içini atölye çalışması olacak. Festival boyunca yine sanat sokağında, erginar fotoğraflarından ve resimlerinden sergi açılacak, söyleşiler düzenlenecek.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir - Urla'da Uluslararası Enginar Festivali Coşkusu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement