Son dakika Mezopotamya haberleri, Mezopotamya son dakika, son dakika Mezopotamya

Son Dakika Mezopotamya Haberleri

 • Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde Sergi ve Sempozyum Düzenlendi
  22:43 Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde Sergi ve Sempozyum Düzenlendi

  Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde uzun yıllardır kazıları yürüten İtalya'nın La Sapienza Üniversitesi'nde Arslantepe'ye yönelik sergi ve sempozyum düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sapienza Üniversitesi ve Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, Arslantepe Höyüğü'ndeki kazı çalışmaları değerlendirildi ve sergi açıldı.

 • Antalya Devlet Opera ve Balesi 'Venera Ensemble' Konseriyle Sanatseverleri Buluşturdu
  11:20 Antalya Devlet Opera ve Balesi 'Venera Ensemble' Konseriyle Sanatseverleri Buluşturdu

  Antalya Devlet Opera ve Balesi (DOB), 'Venera Ensemble' konserini düzenledi. Konserde soprano Bilge Yılmaz, mezzo soprano Gülçin Gültekin ve Medine Tuganova sahne aldı. Ayrıca keman, viyola, viyolonsel, kontrabas, flüt, klarinet ve arp gibi enstrümanlarla birlikte bale sanatçıları da performans sergiledi. Konser sonrası sanatçılar uzun süre alkışlandı.

 • TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası yapıldı
  24 Şub TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası yapıldı

  TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası Beşiktaş bir otelde gerçekleştirildi. Dizin başrol oyuncularıyla yapılan basın toplantısında, dizi hakkında bilgiler verildi ve oyuncular karakterlerini anlattı. Dizinin çekimleri Kayseri'de gerçekleştirildi ve hikaye Anadolu mitlerinden ve Mezopotamya'nın destanlarından esinlenerek oluşturuldu. Dizi, 1950'li yıllarda geçen ve ağalık sistemi üzerinden feodalite, güç ve sınıf çatışmalarını konu alan bir memleket hikayesi olarak tanıtıldı.

 • TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası gerçekleştirildi
  24 Şub TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası gerçekleştirildi

  TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası Beşiktaş bir otelde, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Dizin başrol oyuncularından Olgun Şimşek, dizinin Anadolu mitlerinden, Mezopotamya'nın destanlarından ve masallarından yola çıkılarak ortaya konulmuş bir memleket hikayesi olduğunu belirtti. Dizinin galasında başrol oyuncuları basın mensuplarıyla bir araya geldi ve dizinin ilk bölümü izleyenlerin beğenisine sunuldu.

 • Diyarbakır'da Baltık Ülkeleri Turizm Potansiyeli Toplantısı Gerçekleştirildi
  23 Şub Diyarbakır'da Baltık Ülkeleri Turizm Potansiyeli Toplantısı Gerçekleştirildi

  Diyarbakır'da Baltık ülkeleri Letonya, Litvanya ve Estonya'dan gelen seyahat acenteleri ve tur şirketlerinin katılımıyla kentin turizm potansiyeline yönelik toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel zenginlikleri vurgulanarak, tur operatörlerinin kente katkı sağlaması umut edildi.

 • Antalya Devlet Opera ve Balesi, Venera Ensemble konseriyle sanatseverlerle buluşacak
  23 Şub Antalya Devlet Opera ve Balesi, Venera Ensemble konseriyle sanatseverlerle buluşacak

  Antalya Devlet Opera ve Balesi, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan Venera Ensemble konseriyle sanatseverlerle buluşacak. Konserde, Batı klasikleri ve Anadolu türkülerinin yanı sıra birçok enstrüman ve dans sanatçısı sahne alacak. Konser biletleri, opera gişeleri ve online olarak temin edilebilecek.

 • Letonya, Litvanya ve Estonya'dan gelen turizmciler Diyarbakır'ı tanıtacak
  23 Şub Letonya, Litvanya ve Estonya'dan gelen turizmciler Diyarbakır'ı tanıtacak

  Letonya, Litvanya ve Estonya'dan gelen seyahat acentesi temsilcileri ve tur operatörleri, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, TÜRSAB ve THY iş birliğiyle Diyarbakır'ı tanıtmak için kente davet edildi. Turizmciler, kentin tarihi ve turistik yerlerini gezerek gastronomisini deneyimledi. TÜRSAB Mezopotamya Bölge Temsil Kurulu Başkanı, Diyarbakır'ın turizm potansiyelini artırarak önümüzdeki 5 yıl içinde 5 milyon turist hedeflediklerini belirtti. Azerbaycan'dan gelen sosyal medya fenomeni ve Litvanya'dan gelen turizm sektörü çalışanı da Diyarbakır'ı çok beğendiklerini ve tekrar gelmek istediklerini ifade etti.

 • Mardin'deki 5 bin yıllık yer altı şehri turizme açılıyor
  22 Şub Mardin'deki 5 bin yıllık yer altı şehri turizme açılıyor

  Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan ve içinde ibadethane, silo, su kuyuları, barınma alanları bulunan 5 bin yıllık yer altı şehrinin 2 etabı bu yıl turizme açılacak. Yer altı şehrinde bulunan buluntular arasında kandiller, ağırşaklar, taş eserler ve kemikler de yer alıyor. Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, 1. ve 2. etabın turizme açılması için restorasyon ve Ziyaretçi Karşılama Merkezi projelerinin onaylandığını belirtti.

 • Mardin'de 30 Milyon TL'lik Hububat ve Gıda Altyapısı Projesi İmzalandı
  21 Şub Mardin'de 30 Milyon TL'lik Hububat ve Gıda Altyapısı Projesi İmzalandı

  Mardin'de Dicle Kalkınma Ajansı ile Kızıltepe Ticaret Borsası arasında 25 milyon TL hibe olmak üzere 30 milyon TL bütçesi olan 'Mardin Hububat ve Gıda Altyapısının Geliştirilmesi Projesi' sözleşmesi imzalandı. Proje, tarım sektöründe daha kaliteli ürün ve daha yüksek katma değerle satışa imkan verecek altyapının oluşturulmasını hedefliyor.

 • Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Ürün Piyasası Aracı Kurumları (ÜPAK) Kuruluyor
  21 Şub Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Ürün Piyasası Aracı Kurumları (ÜPAK) Kuruluyor

  Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Iğdır, Kars, Kızıltepe, Malatya, Nizip, Nusaybin, Van ve Şanlıurfa Ticaret Borsaları, Ürün Piyasası Aracı Kurumları (ÜPAK), Mezopotamya'yı kurma kararı aldı. Mezopotamya Bölge ÜPAK'ın yönetimi Diyarbakır'da kurulacak ve Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya başkanlığında olacak.

 • Van Ticaret Borsası, bölgesel ÜPAK'ın kuruluşunu kutluyor
  21 Şub Van Ticaret Borsası, bölgesel ÜPAK'ın kuruluşunu kutluyor

  Van Ticaret Borsası Başkanı Nayif Süer, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 15 ticaret borsasının ortaklığıyla kurulan bölgesel ÜPAK şirketinin hayırlı olmasını dile getirdi. ÜPAK, Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. tarafından elektronik ürün senetleri ile vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Van Ticaret Borsası da Mezopotamya ÜPAK A.Ş.'nin ortağı olarak tarım piyasasındaki fiyat dengelerini sağlamak ve finansmana erişim sorununa çözüm bulmak için çalışmalar yapacak.

 • Arkeoloji Müzesi neolitik döneme ait 81 eser ile kapılarını açtı
  16 Şub Arkeoloji Müzesi neolitik döneme ait 81 eser ile kapılarını açtı

  Geçtiğimiz yıl sel felaketinde hasar gören Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi, 11 ay sonra yeniden ziyaretçilere açıldı. Müzede, Göbeklitepe ve Karahantepe kazılarında bulunan 81 yeni eser sergileniyor. Müzeyi ziyaret edenler, yeni eserlerle müzenin daha da güzelleştiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Mardin'de 1. Kitap Fuarı düzenlenecek
  15 Şub Mardin'de 1. Kitap Fuarı düzenlenecek

  Mardin'de Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan 1. Kitap Fuarı, onlarca yayınevi ve yazarın katılımıyla gerçekleşecek. Fuarda, sevilen eserlerin yanı sıra imza günleri ve söyleşiler de düzenlenecek. Fuar, 19 Şubat'ta açılacak ve 28 Şubat'a kadar ziyaret edilebilecek.

 • Nemrut Dağı'nda Karlı Havalarda Turist Akını Devam Ediyor
  15 Şub Nemrut Dağı'nda Karlı Havalarda Turist Akını Devam Ediyor

  UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Kommagene Uygarlığı'nın efsanevi Kralı Antiochos Teos'un inşa ettiği anıtsal alan, Nemrut Dağı zirvesinde yılın 12 ayında turistleri ağırlamaya devam ediyor. Son yıllarda artan ilgiyle birlikte, karlı havalarda da ziyaretçileri hayran bırakan Nemrut Dağı, 14 Şubat'ta çıkan 20 kişilik dağcı grubunun da dikkatini çekti. Dağcılar, karlar arasında kalan nemrut heykellerine hayran kaldıklarını dile getirerek, bu mevsimde Nemrut'ta çıkmak ve dünyaya resimler ve videolarla tanıtmak istediklerini belirtti. Fırtınaya rağmen zirveye çıkan dağcılar, eşsiz manzarayı ve Mezopotamya'yı Nemrut Dağı'ndan izlemenin harika bir deneyim olduğunu ifade etti.

 • İliç'teki Siyanürlü Göçüğüne DEM Parti Heyeti Alınmadı
  14 Şub İliç'teki Siyanürlü Göçüğüne DEM Parti Heyeti Alınmadı

  DEM Parti Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları ve beraberindeki heyet, İliç'te meydana gelen siyanürlü göçüğüne dair incelemelerde bulunmak istedikleri altın madeni alanına alınmadı. Hatimoğulları, maden ocağının derhal kapatılması gerektiğini ve diğer usulsüz maden ocaklarının da denetlenerek kapatılması gerektiğini belirtti. Aksi takdirde benzeri acı olayların yaşanacağı uyarısında bulundu.

 • Ahmet Davutoğlu'ndan İktidara 'İliç' Tepkisi: 'Siz Altınlara Sarılmaya Alıştınız, İnsanlara Değil, Siz Ranta Sarılmaya Alıştınız, Tabiata Değil' (2)
  14 Şub Ahmet Davutoğlu'ndan İktidara 'İliç' Tepkisi: "Siz Altınlara Sarılmaya Alıştınız, İnsanlara Değil, Siz Ranta Sarılmaya Alıştınız, Tabiata Değil" (2)

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet-Gelecek Partisi Grup Toplantısı'nda, Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasına tepki göstererek "Bereketli Fırat'ın aktığı yerlerin 350 metre ötesine siyanür, sülfürik asit, 38 farklı kimyasal artığı yığacaksınız, tedbir almayacaksınız, işçiler burada çatlak var dediğinde dikkat etmeyeceksiniz, sonra kader diyeceksiniz, işçilerin yakınlarına sarılacaksınız. Siz altınlara sarılmaya alıştınız, insanlara değil, siz ranta sarılmaya alıştınız, tabiata değil" dedi.

 • Tip2 Diyabetli Sporcunun Başarısı: Mezopotamya Yarı Maratonu'nda 1'inci
  07 Şub Tip2 Diyabetli Sporcunun Başarısı: Mezopotamya Yarı Maratonu'nda 1'inci

  Mardin'de düzenlenen Mezopotamya Yarı Maratonu'nda tip 2 diyabet hastası olan Özcan Bos, 21 km yaş grubunda birinci oldu. Bos, şeker hastalığıyla yüzleştikten sonra koşuya başladığını ve hedefinin İstanbul Yarı Maratonu'nda kendi yaş grubunda ilk üçe girmek olduğunu belirtti. Koşu serüveninde ailesinin ve çevresinin desteğinin önemli olduğunu vurgulayan Bos, sağlığı el verdiği sürece koşmaya devam etmek istediğini ifade etti.

 • Bakan Özhaseki: Deprem bölgelerinde 110 bin kişi üç vardiya çalışıyor
  03 Şub Bakan Özhaseki: Deprem bölgelerinde 110 bin kişi üç vardiya çalışıyor

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay'da yapılan kalıcı konutların kura çekimi öncesinde şantiye alanlarını gezdi ve çalışmaları inceledi. Özhaseki, deprem bölgelerinde çalışan mühendislerden işçilere kadar toplam 110 bin kişinin gece gündüz demeden üç vardiya çalıştığını belirtti. Hatay'da 135 bin konutun yıkıldığını hatırlatan Özhaseki, 100 bin konutun ihalesinin yapıldığını veya devam ettiğini söyledi.

 • Mardin Tanıtım Günleri İstanbul'da Başladı
  25 Oca Mardin Tanıtım Günleri İstanbul'da Başladı

  Mardin'in kültürünün ve yöresel lezzetlerinin sergilendiği Mardin Tanıtım Günleri, İstanbul'da başladı. İstanbul Mardin Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen etkinlikte, Mardin'in meşhur lezzetleri ve kültürü sergileniyor. Açılışta konuşan İstanbul Valisi Davut Gül, Mardin'in kardeşlik ve kültürel zenginliklerini vurgulayarak, tüm İstanbulluları Mardin'e davet etti. Etkinlik, 28 Ocak'a kadar ziyaret edilebilecek.

 • Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, GAP Yeşil İnovasyon Yarışması için destek arayışında
  23 Oca Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, GAP Yeşil İnovasyon Yarışması için destek arayışında

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kentteki kamu kurumları ve özel sektörün de desteklediği altıncısı düzenlenen GAP Yeşil İnovasyon Yarışması öncesi Başkan Beyazgül ve yarışmaya destek veren kurum temsilcileri Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Millet Bahçesi Sosyal Tesislerinde bir araya gelerek inovayon projeleri konusunda fikir alışverişinde bulundular.

 • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mezopotamya Bulvarı'nda yeşil kuşak oluşturuyor
  22 Oca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mezopotamya Bulvarı'nda yeşil kuşak oluşturuyor

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mezopotamya Bulvarı ile Diclekent Bulvarının kesiştiği ve Elazığ Caddesine kadar devam eden yaklaşık 100 dekarda inşa edeceği yeşil kuşakta çalışmalara devam ediyor. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, yabani otların ve inşaat atıklarının bulunduğu alanda yeşil ve estetik bir görünüm oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Proje kapsamında yürüyüş yolları, oyun alanları, oturma bankları, kamelyalar, masa tenisleri, aydınlatma birimleri, farklı türlerde ağaç, çalı, mevsimlik çiçek ve su depoları yer alacak.

 • İDOB, 'Mezopotamya'dan Ege'ye' konserini sanatseverlerle buluşturdu
  17 Oca İDOB, 'Mezopotamya'dan Ege'ye' konserini sanatseverlerle buluşturdu

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlediği 'Mezopotamya'dan Ege'ye' konseriyle sanatseverlerle buluştu. Konserde, Mezopotamya'dan günümüz Türkiye topraklarına uzanan hikayeler İlber Ortaylı tarafından anlatıldı. Tenor Mert Süngü'nün seslendirdiği eserler, yaklaşık 60 dakika süren konserde izleyicilere eşsiz bir müzikal yolculuk yaşattı.

 • AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta: Emekli maaşlarındaki artışlar devam edecek
  17 Oca AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta: Emekli maaşlarındaki artışlar devam edecek

  AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, 2024'te depremin bütçeye getirdiği yükün hafifletilmesiyle emekli maaşlarının daha iyi bir oranda karşılanacağını belirtti. Ayrıca, terörle mücadelede topyekun bir mücadelenin gerekliliğini vurguladı.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, İDOB Konserinde Sanatseverlerle Buluştu
  17 Oca Prof. Dr. İlber Ortaylı, İDOB Konserinde Sanatseverlerle Buluştu

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin 'Mezopotamya'dan Ege'ye' başlıklı konserinde anlatıcı olarak yer aldı. Konserde, Mezopotamya'dan günümüz Türkiye'sine uzanan operatik hikayeler ele alındı. Ortaylı, yurt dışında yaşayan opera sanatçılarının bu tür programlar sayesinde Türkiye'ye geleceğine inandığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin tarih olarak eski dünyanın merkezi olduğunu ve bestekarların, opera sanatçılarının bu nedenle klasik konuları ve mitolojiyi ele aldıklarında Türkiye'ye geldiklerini vurguladı. Konserde ayrıca, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan Abdülaziz gibi tarihi figürlerin müzikal yönleri de ele alındı.

 • Tülay Hatimoğulları'ndan Devlet Bahçeli'ye: 'Parlamentoda Yeri Olmayanlar Savaş Çığırtkanlığı Yapanlardır, Çatışmaları Derinleştirenlerdir'
  16 Oca Tülay Hatimoğulları'ndan Devlet Bahçeli'ye: "Parlamentoda Yeri Olmayanlar Savaş Çığırtkanlığı Yapanlardır, Çatışmaları Derinleştirenlerdir"

  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarıyla ilgili "‘DEM Partililerin parlamentoda yeri yoktur' diyenlere cevabımız şudur: Biz DEM Parti olarak sadece Kürtçe konuşmuyoruz. Arapça da konuşuyoruz, Türkçe de konuşuyoruz Süryanice de konuşuyoruz. Anadolu ve Mezopotamya topraklarında bütün kadim dilleri konuşan bir siyasi partiyiz, bizim yerimiz parlamentodur. Parlamentoda yeri olmayanlar savaş çığırtkanlığı yapanlardır, çatışmaları derinleştirenlerdir. Bizim yerimiz burasıdır" dedi.

 • DEM Parti Eş Genel Başkanı Tulay Hatımoğulları Oruç: Bizim yerimiz parlamentodur
  16 Oca DEM Parti Eş Genel Başkanı Tulay Hatımoğulları Oruç: Bizim yerimiz parlamentodur

  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tulay Hatımoğulları Oruç, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, DEM Parti olarak Anadolu ve Mezopotamya topraklarında bütün kadim dilleri konuştuklarını ve parlamentonun yerlerinin olduğunu belirtti. Ayrıca Oruç, ekonomik krizin yoksulları etkilediğini ve Türkiye'de yaşayan yurttaşların çoğunluğunun açlık ve sefalet içinde olduğunu ifade etti. Yerel seçim çalışmalarının devam ettiğini ve kayyumların elindeki belediyelerin alınacağını da vurguladı.

 • Taş Tepeler Projesi İstanbul'da Konferansla Tanıtıldı
  12 Oca Taş Tepeler Projesi İstanbul'da Konferansla Tanıtıldı

  İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Taş Tepeler-Büyük Dönüşümün Coğrafyası: Yeni Araştırmalar ve İlk Sonuçlar' başlıklı konferans, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesi'nde gerçekleştirildi. Toplantıda Taş Tepeler projesi kapsamında Göbeklitepe, Karahantepe, Sayburç ve Sefertepe araştırmalarının sunumları yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Gökhan Yazgı, projenin önemine vurgu yaparak, Taş Tepeler'in Neolitik dönemle ilgili bugüne kadar ezberleri bozabilecek bilimsel bulgularla karşımıza çıkabileceğini belirtti. Proje, Türk arkeolojisinin geldiği noktayı ve yapabileceklerini dünyaya gösterme fırsatı sunuyor.

 • İDOB, Mezopotamya'dan Ege'ye Konseri Düzenliyor
  12 Oca İDOB, Mezopotamya'dan Ege'ye Konseri Düzenliyor

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Atatürk Kültür Merkezi'nde 'Mezopotamya'dan Ege'ye' adlı konser düzenleyecek. Konserde, tenor Mert Süngü, Handel, Traetta, Gluck, Rossini ve Offenbach'ın eserlerini seslendirecek. Ayrıca Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın anlatımı ve piyanist Fügen Yiğitgil'in performansı da yer alacak.

 • Anadolu'da Üretilen 20 Kumaş, Mezopotamya'da Yaşamış 12 Tarihi Kadın Figürle Yeniden Hayat Buluyor
  12 Oca Anadolu'da Üretilen 20 Kumaş, Mezopotamya'da Yaşamış 12 Tarihi Kadın Figürle Yeniden Hayat Buluyor

  Türk ve İtalyan modacıları bir araya getiren 'Enheduanna' projesi kapsamında geniş katılımlı bir tasarım yarışması düzenlenecek. Mezopotamya'da yaşamış tarihi 12 kadın figür için Anadolu'ya özgü coğrafi işaretli 20 kumaşın kullanılacağı moda tasarım projesi 'Enheduanna' Türk ve İtalyan modacıları bir araya getirecek. Proje kapsamında yarışma ve defile gerçekleştirilecek.

 • Anadolu'da Üretilen Kumaşlar Mezopotamya'daki Tarihi Kadın Figürlere Hayat Veriyor
  12 Oca Anadolu'da Üretilen Kumaşlar Mezopotamya'daki Tarihi Kadın Figürlere Hayat Veriyor

  Türk ve İtalyan modacıların bir araya geldiği 'Enheduanna' projesi kapsamında, Anadolu'da üretilen 20 kumaş, Mezopotamya'da yaşamış 12 tarihi kadın figüre kullanılacak. Proje, Anadolu'nun dokuma kültürünü modern tasarım anlayışıyla buluşturmayı hedefliyor. Ayrıca, moda tasarım yarışması ve defile de düzenlenecek.

 • Gaziantep'in Oğuzeli Belediyesi, 'Nar Hanım Ellerde Hayat Buluyor' projesiyle ödül aldı
  11 Oca Gaziantep'in Oğuzeli Belediyesi, 'Nar Hanım Ellerde Hayat Buluyor' projesiyle ödül aldı

  Gaziantep'in Oğuzeli Belediyesi tarafından hayata geçirilen 'Nar Hanım Ellerde Hayat Buluyor' projesi, 6. Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesinde en iyi proje seçildi. Proje ile Oğuzeli'nin coğrafi işaretli yöresel ürünlerinin tanıtımı yapılarak, ilçede yaşayan kadınlara iş imkanı sağlanmaktadır. Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, projenin başarılı olduğunu ve kadın girişimcileri desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

 • Utku Çakırözer, 2023 Yılı Basın Özgürlüğü Raporu'nu Yayınladı: '10 Ocak Gazeteciler Günü'nde Türkiye'de Gazeteciler Kara Bir Tabloyla Karşı Karşıya'
  09 Oca Utku Çakırözer, 2023 Yılı Basın Özgürlüğü Raporu'nu Yayınladı: "10 Ocak Gazeteciler Günü'nde Türkiye'de Gazeteciler Kara Bir Tabloyla Karşı Karşıya"

  CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 2023 yılı Basın Özgürlüğü Raporu'nu açıkladı. Çakırözer, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde Türkiye'de gazeteciler kara bir tabloyla karşı karşıya. 1 yıl içinde gazeteciler tam 553 kez hakim karşısına çıkarak haberini, sosyal medya paylaşımı savunmak zorunda bırakıldı. Türkiye'de 72 gazeteci gözaltına alınırken bunlardan 27'si yaptıkları haberler nedeniyle tutuklandılar. RTÜK iktidarın sopası olma rolünü 2023'te de oynadı. 59 kez ceza verdi, kanallar karartıldı, milyonlarca maddi para cezası kesildi toplam 6 kanala. Sansür yasası 2023 yılında uygulamaya geçti ve bu yasadan en büyük zararı gazeteciler gördü. 33 gazeteci hakkında 36 soruşturma açıldı. 6 gazeteci gözaltına alındı, bunlardan 4'ü tutuklandı" dedi.

 • Batman'da toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları yeniden belirlendi
  08 Oca Batman'da toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları yeniden belirlendi

  Batman Valiliği, kent merkezinde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşleri için toplanma yerleri, miting alanları, yürüyüş güzergahları ve afiş asma noktalarını yeniden gözden geçirdi. Yapılan açıklamada, belirlenen alanlarda afiş, pankart ve ilanların asılabileceği belirtildi. Ayrıca, suç işlemeye özendiren veya kışkırtan içeriklerin bulunmaması gerektiği vurgulandı.

 • İtalya Yıldızı Şövalyelik Nişanı'na layık görülen mimar Pınar Sipahi, Anadolu'nun dokuma mirasını modern tasarımlarla buluşturacak
  06 Oca İtalya Yıldızı Şövalyelik Nişanı'na layık görülen mimar Pınar Sipahi, Anadolu'nun dokuma mirasını modern tasarımlarla buluşturacak

  Tasarım alanında çalışmalar yapan mimar Pınar Sipahi, İtalya Yıldızı Şövalyelik Nişanı'na layık görüldü. Sipahi, Anadolu'nun dokuma mirasını modern tasarımlarla buluşturmayı hedefliyor. Türkiye ve İtalya arasında tasarım köprüsü kuran Sipahi, doğduğu toprakları İtalya'da tanıtmayı amaçlıyor. Şövalye ünvanını alan Sipahi, projeleriyle doğduğu topraklara katkı sunmayı hedefliyor.

 • Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Tıp Mesleği ve Hekim Ahlakı Konferansı Düzenlendi
  04 Oca Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Tıp Mesleği ve Hekim Ahlakı Konferansı Düzenlendi

  Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen Tıp Mesleği ve Hekim Ahlakı Konferansı, hekimlerin ahlaki değerlere sahip olması ve bu değerleri mesleklerini icra ederken gözetmelerinin gerekliliğini vurguladı. Konferansta, tıp mesleğinin ahlaki boyutları, etik sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı.

 • Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, Görev Başındaki Güvenlik Güçlerini Ziyaret Etti
  31 Ara Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, Görev Başındaki Güvenlik Güçlerini Ziyaret Etti

  Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, beraberinde AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu ile birlikte Artuklu İstasyon Bölge Trafik Uygulama Noktasını ziyaret ederek, görev başındaki polis memurlarının yeni yıllarını kutladı. Akkoyun, kentte huzur ve güven için görev yapan emniyet, jandarma, sağlık, itfaiye ve 112 Acil Çağrı Merkezi personelinin önemine vurgu yaparak, vatandaşların yeni yıla huzur ve güven içinde girmesini diledi.

 • Adıyaman Valisi Osman Varol, 2023 yılını geride bırakırken umut dolu bir şekilde yeni yıla girdiklerini dile getirdi
  31 Ara Adıyaman Valisi Osman Varol, 2023 yılını geride bırakırken umut dolu bir şekilde yeni yıla girdiklerini dile getirdi

  Adıyaman Valisi Osman Varol, Türkiye tarihinin en geniş alanda yıkıma ve en fazla can kaybına yol açan 6 Şubat depremlerinin yaşandığı 2023 yılını geride bırakırken, aydınlık ve mutlu yarınlara dair umutlarla yeni bir yıla girdiklerini dile getirdi.

 • Çevre Bakanı Özhaseki: Batı kültürüne teslim olursak acı akıbetler bizi bekler
  26 Ara Çevre Bakanı Özhaseki: Batı kültürüne teslim olursak acı akıbetler bizi bekler

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kültürün milletlerin var olmasını sağlayan unsurlar arasında olduğunu belirterek, Batı kültürüne teslim olmanın acı sonuçlar doğuracağını söyledi. Özhaseki, gençlerin daha çok sosyal medya ve küresel kültür etkisi altında olduğunu ifade etti ve kendi kültürümüzü korumanın önemine vurgu yaptı. Ayrıca, deprem riskine karşı kentsel dönüşümün önemine değindi.

 • Grup Kibele, Yeni Albümü 'Koçer'i' Ankaralılarla Buluşturdu: 'Müzik Birleştirici. Her Şey Bozulur Ama Müzik Herkesi Yine Bir Araya Getirir....
  23 Ara Grup Kibele, Yeni Albümü "Koçer'i" Ankaralılarla Buluşturdu: "Müzik Birleştirici. Her Şey Bozulur Ama Müzik Herkesi Yine Bir Araya Getirir....

  Ankara sahnelerinde 22 yıldır dinleyicileriyle buluşan Grup Kibele, 11 yıl aranın ardından ikinci albümü "Koçer'i" dün akşam verdikleri konserle duyurdu. Kibele'nin solisti Rezzan Bilgin, “Kibele'yi Anadolu'nun bereketini türkülerde arayan onu da dinleyicilerimize duyurmaya çalışan bir grup olarak tanıtabiliriz. Bir Ankara grubuyuz... Müzik birleştirici. Her şey bozulur ama müzik herkesi yine bir araya getirir. Düşmanlıkları yok eder; halkları, düşünceleri yan yana getirir” dedi. Solist Mert Kılıç ise “Biz müziği de ayırmıyoruz, toplumu da ayırmıyoruz, müzik birleştirici bir şey… Her kesimden, her inanç grubundan, her siyasi fraksiyondan dinleyicimiz var. Gurur duyuyoruz” diye konuştu.

 • Okan Altan ile Anadolu'nun ilk teker izlerine yolculuk
  20 Ara Okan Altan ile Anadolu'nun ilk teker izlerine yolculuk

  Deneyimli otomobil gazetecisi Okan Altan, Pirelli ve Mercedes-Benz sponsorluğu ile Anadolu’nun antik yollarına uzanan macerasını Pirelli Antik Yollarda kitabıyla okuyucu ile buluşturdu.

 • Antik Çağ'da Kozmetik ve Kozmetik Kapları Konferansı Düzenlendi
  20 Ara Antik Çağ'da Kozmetik ve Kozmetik Kapları Konferansı Düzenlendi

  Düzce Üniversitesi Bitinya Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen programda, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cenker Atila, antik çağda kozmetik ve kokunun kullanımı hakkında bilgi verdi.

 • Batman'da 3 Bin 450 Öğrenciye Ücretsiz Kahvaltı Hizmeti
  19 Ara Batman'da 3 Bin 450 Öğrenciye Ücretsiz Kahvaltı Hizmeti

  Batman Valisi Ekrem Canalp, 26 anaokulu ve anasınıfında eğitim gören 3 bin 450 öğrenciye ücretsiz kahvaltı hizmeti verdiklerini söyledi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Batman Belediyesi'nin iş birliğiyle okul öncesi eğitim alan öğrencilere kahvaltı hizmeti sunuluyor. Kahvaltılıklar Mezopotamya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin mutfaklarında Gıda Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanıyor.

 • Dem Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: 'Siyasi Etkimizin Olup Olmadığını Bu Seçimde Herkese Göstereceğiz'
  17 Ara Dem Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: "Siyasi Etkimizin Olup Olmadığını Bu Seçimde Herkese Göstereceğiz"

  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırkan, partisinin İzmir 3. Olağan Kongresi’nde; yerel seçimlere ilişkin “Özgürlükçü, çevreyi ranta açmayan, Kürt sorununun demokratik çözümünü savunan, evrensel insan haklarına inanan, demokratik bir hukuk düzeni, ilkelerine uyan ve bu ilkelere uygun olan bütün siyasi partilerle, toplumsal kesimlerle de bir iş birliğine, güç birliğine açık olduğumuzu burada belirtmek istiyoruz. Siyasi bir etkimizin olup olmadığını bu seçimde herkese göstereceğiz. Bizi yok sayan, bizi dikkate almayan, bizi yancı gören, her seçimde kendisine mecbur gören anlayışın ikisine de bu seçimlerde ders vereceğiz” dedi.

 • Diyarbakır'da Kitap Fuarı Açıldı
  16 Ara Diyarbakır'da Kitap Fuarı Açıldı

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Eylül Fuarcılık tarafından düzenlenen Kitap Fuarı, 9 gün boyunca kitapseverlere kapılarını açtı. Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, fuarın açılışında yaptığı konuşmada kitap okumanın önemine vurgu yaparak, gençlere kitabı sevdirmenin gerekliliğini belirtti. Fuarın ziyaretçi potansiyeli oldukça yüksek olduğunu ifade eden DTSO Başkanı Mehmet Kaya, fuarın Diyarbakır için bir kültür şöleni olduğunu söyledi. Fuarın açılışı davetliler tarafından gerçekleştirildi ve Arınç, okurlara kitaplarını imzaladı.

 • Kültür ve Turizm ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının 2024 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda
  14 Ara Kültür ve Turizm ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının 2024 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda

  HEDEP Muş Milletvekili Sümeyye Boz, "Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir ortamda asgari ücrete yılda bir defa zam yapılması, emekçileri sefalete mahkum etmekten başka anlama gelmez." dedi.

 • Diyarbakır, Travel Turkey İzmir Fuarı'nda kadayıf ikram etti
  08 Ara Diyarbakır, Travel Turkey İzmir Fuarı'nda kadayıf ikram etti

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), 17. Travel Turkey İzmir Fuarı'nda ziyaretçilere kentin coğrafi işaretli ürünü kadayıfı ikram etti. Fuarda ayrıca Diyarbakır'ın diğer yöresel ürünleri de tanıtıldı.

 • Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Diyarbakır Ticaret Borsası, Travel Turkey İzmir Fuarı'na katılıyor
  07 Ara Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Diyarbakır Ticaret Borsası, Travel Turkey İzmir Fuarı'na katılıyor

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Travel Turkey İzmir Fuarı'na katılarak, kentin tarihsel ve kültürel değerlerini tanıtıyor. DTSO ve DTB'nin açtığı standı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve çok sayıda katılımcı ziyaret etti. DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kentte turizmin önemli gelir kaynağı olduğunu belirtti ve turist sayısının istenilen seviyede olmadığını ifade etti. DTB Başkanı Engin Yeşil ise Diyarbakır'ın tarihi ve coğrafi işaretli ürünlerini fuar aracılığıyla tanıtacaklarını söyledi.

 • Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını inceledi
  06 Ara Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını inceledi

  Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları denetledi. Vali Su, Şeyh Sait Bulvarı ve Yeşil Kuşak çalışmaları hakkında bilgi aldı ve kent trafiğini rahatlatacak önlemler için talimat verdi.

 • Afet Köy Evleri hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı
  05 Ara Afet Köy Evleri hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı

  Afet Köy Evleri hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı Bakan Özhaseki: "Şehir merkezlerine 100 bine yakın yeniden konut yapacağız" Özhaseki: "Kentsel dönüşümden başka çare yok" Malatya'da gerçekleştirilen Akçadağ Eğin Köyü Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Töreni'nde konuşan Çevre, Şehircilik...

 • Aksaray Malaklı Köpeği: 3 Bin 500 Yıl Önce Savaş Köpeği Olarak Kullanıldı
  03 Ara Aksaray Malaklı Köpeği: 3 Bin 500 Yıl Önce Savaş Köpeği Olarak Kullanıldı

  Aksaray Malaklı Köpeği, tarihi 5 bin 500 yıl öncesine dayanan ve 3 bin 500 yıl önce Asurlular tarafından savaş köpeği olarak kullanılan bir köpektir. İri cüssesi, gücü, koruma içgüdüsü ve heybetiyle dikkat çeken bu köpek, son yıllarda yurt dışından da yoğun bir talep almaktadır.

 • Mardin'de asırlık zeytinler soğuk sıkımla yağa dönüştürülüyor
  03 Ara Mardin'de asırlık zeytinler soğuk sıkımla yağa dönüştürülüyor

  Mardin'in Derik ilçesinde asırlık zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinler, soğuk sıkımla tescilli yağa dönüştürülüyor. Derik'te bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilen ağaçlarda yetiştirilen zeytinlerin hasadı sürüyor. Üreticiler, topladıkları zeytinlerin bir kısmını sofralık olarak hazırlarken, büyük bir bölümünü ilçedeki Mezopotamya Zeytinyağı Tesisi'nde yağa dönüştürüyor. Mardin Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Erkan Doğan, zeytinin kalitesini tüm dünyaya göstermek istediklerini belirtti.

 • Mardin'de kayıp genç silahla öldürüldü, şüpheli tutuklandı
  02 Ara Mardin'de kayıp genç silahla öldürüldü, şüpheli tutuklandı

  Mardin'in Kızıltepe ilçesinde kayıp olarak aranırken 3 gün sonra kiraladığı evde cesedi bulunan Mehmet Çakır'ın (18), silahla vurularak öldürüldüğü belirlendi. Olayla ilgili gözaltına alınan F.Ö., tutuklandı.

 • Gaziantep Büyükşehir ev sahipliğinde YÜCİDER-Gİ'nin lansmanı yapıldı
  29 Kas Gaziantep Büyükşehir ev sahipliğinde YÜCİDER-Gİ'nin lansmanı yapıldı

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Yöresel Ürünüler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı tarafından çıkarılan YÜCİDER-Gİ'nin 3'üncü sayısının lansmanı yapıldı. Gaziantep, Türkiye'nin en fazla coğrafi işaret tesciline sahip ili olmasıyla dikkat çekiyor.

 • Hasankeyf'teki Arkeolojik Kazılarda Gönüllü Öğrenciler Saha Tecrübesi Ediniyor
  29 Kas Hasankeyf'teki Arkeolojik Kazılarda Gönüllü Öğrenciler Saha Tecrübesi Ediniyor

  Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesindeki arkeolojik kazılarda görev alan gönüllü öğrenciler, saha tecrübesi elde ediyor. Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekai Erdal başkanlığında yürütülen üçüncü dönem kazı çalışmaları devam ediyor.

 • Mardin'de 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maraton Koşusu düzenlendi
  26 Kas Mardin'de 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maraton Koşusu düzenlendi

  Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maraton Koşusu'na Türkiye ve çeşitli ülkelerden 783 sporcu katıldı. Kenyalı Sang Benard Cheruiyot erkekler kategorisinde birinci olurken, Nursena Çeto kadınlar kategorisinde birincilik elde etti. Ayrıca halk koşusu ve çocuk koşusu da gerçekleştirildi.

 • Türk Ocakları'nda 'İsrail-Filistin savaşının tarihsel ve dini arka planı' konusu ele alındı
  24 Kas Türk Ocakları'nda 'İsrail-Filistin savaşının tarihsel ve dini arka planı' konusu ele alındı

  Türk Ocakları Eskişehir Şubesi'nin geleneksel haftalık sohbet toplantısında "İsrail-Filistin savaşının tarihsel ve dini arka planı" konusu anlatıldı.

 • Mardin'de 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maratonu Düzenlenecek
  21 Kas Mardin'de 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maratonu Düzenlenecek

  Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenecek olan 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maratonu, 21 kilometre yarı maraton, 5 kilometre halk koşusu ve çocuk koşusu olmak üzere üç ayrı kategoride gerçekleştirilecek. Maraton, 26 Kasım'da Halı Caddesi'nden başlayacak ve 1000'i aşkın sporcunun katılımıyla gerçekleşecek.

 • Selçuklu Belediyesi Sızma Alparslan İlkokulunun resmi açılışı yapıldı
  20 Kas Selçuklu Belediyesi Sızma Alparslan İlkokulunun resmi açılışı yapıldı

  Eğitim yatırımlarına verdiği önemle öne çıkan Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi'nin Sızma Mahallesine kazandırdığı 8 Derslikli Selçuklu Belediyesi Sızma Alparslan İlkokulunun resmi açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

 • Van Ticaret Borsası, Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı'nda Van'ın tanıtımını yaptı
  20 Kas Van Ticaret Borsası, Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı'nda Van'ın tanıtımını yaptı

  Van Ticaret Borsası, Diyarbakır'da düzenlenen 5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı'nda stant açarak Van'ın değerlerini tanıttı. Fuarda Van'a ait coğrafi ürünler sergilendi ve ziyaretçilere yöresel lezzetler ikram edildi. VANTB Başkanı Nayif Süer, fuara katılarak Van'ın değerlerini anlattıklarını ve şehirlerini tanıttıklarını belirtti. Van standında Van firmalarına da yer verildi ve Van ürünlerinin bilinirliğinin artırılması hedeflendi. Fuarı ziyaret eden protokol ve vatandaşlar da VANTB standını ziyaret etti. Başkan Süer, fuarın Van ve bölge için önemini vurgulayarak, yöresel ürünlerin tarım ve hayvancılıkla ilişkisine dikkat çekti. Başkan Süer, ayrıca diğer oda ve borsa stantlarını da ziyaret ederek teşekkürlerini iletti.

 • DSP Genel Başkanı Aksakal, partisinin Mardin İl Başkanlığı binasının açılışında konuştu Açıklaması
  18 Kas DSP Genel Başkanı Aksakal, partisinin Mardin İl Başkanlığı binasının açılışında konuştu Açıklaması

  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, "Küresel emperyalizm tarih boyunca bu topraklardan gözünü eksik etmemiş.

 • NDesign, Yatırımlarla Büyümeye Devam Ediyor
  18 Kas NDesign, Yatırımlarla Büyümeye Devam Ediyor

  NDesign, 40 yıldır kullanıcılara geniş ürün yelpazesi sunarak büyümeye devam ediyor. Türkiye'nin 47 şehrindeki 121 mağazasıyla hizmet veren marka, 6 kıtadaki 80 ülkeye ihracat yaparak Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor. NDesign Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, Türkiye mobilya sektörünün dinamiklerini inceleyerek uluslararası normlardaki ürünleri Mardin'in hoşgörü kültüründen esinlenerek tasarladıklarını belirtti. Güleç, tasarım yapmanın önemine vurgu yaparak, Mardin'deki açılışın büyük bir ilham kaynağı olduğunu ifade etti.

 • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı'nda Kentin Tescilli Lezzetlerini Tanıtıyor
  18 Kas Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı'nda Kentin Tescilli Lezzetlerini Tanıtıyor

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı'nda kentin tescilli yöresel lezzetlerini tanıtıyor. Fuarda ayrıca el emeği ürünler, özel gereksinimli bireylere hizmet verilen merkezler ve gençlik faaliyetleri de sergileniyor.

 • Persler: Antik imparatorluğun büyük mirası
  17 Kas Persler: Antik imparatorluğun büyük mirası

  Pers İmparatorluğu, tarihin en etkileyici ve geniş topraklara sahip imparatorluklarından biri olarak bilinir. Perslerin tarih sahnesine çıkışı ve Pers İmparatorluğu'nun kuruluşu, tarih bilimciler ve araştırmacılar için önemli bir konu olmuştur.

 • 'İklim değişikliği nedeniyle göçler yaşanabilir'
  15 Kas "İklim değişikliği nedeniyle göçler yaşanabilir"

  İklim değişikliği tarih boyunca belirli aralıklarla kendini gösterirken, erken Tunç Çağında (M.Ö. 2200) o dönemdeki önemli yerleşim yerleri kısa süreli ve ani kuraklığın getirdiği kıtlık nedeniyle terk edildi.

 • Mezopotamya nerede yer alır? Mezopotamya uygarlıkları hangileri?
  15 Kas Mezopotamya nerede yer alır? Mezopotamya uygarlıkları hangileri?

  Mezopotamya, tarihin ilk medeniyetlerinin doğduğu, tarih öncesi dönemlere dayanan bir bölgedir. Ancak, Mezopotamya'nın tam olarak ne zaman kurulduğu konusu, arkeolojik bulgular ve tarihî kaynaklar arasında bir tartışma konusudur. Peki, Mezopotamya nerede yer alır? Mezopotamya uygarlıkları hangileri? İşte detaylar...

 • Babiller ne zaman, nerede kuruldu? Babiller kim tarafından yıkıldı?
  15 Kas Babiller ne zaman, nerede kuruldu? Babiller kim tarafından yıkıldı?

  Babiller, tarih öncesi dönemlerden itibaren Mezopotamya'da hüküm süren antik bir uygarlıktır. Bu uygarlık, tarih boyunca birçok başka topluluk ve kültür üzerinde derin etkiler bırakmıştır.

 • Sümerler nerede, kaç yılında yaşadı? Sümerler neyi buldu?
  15 Kas Sümerler nerede, kaç yılında yaşadı? Sümerler neyi buldu?

  Sümerler, tarih öncesi döneme ait bir uygarlık olarak bilinir. Bu antik uygarlık, bugünün dünyasında hala etkilerini gösteriyor ve Sümerlerin bıraktığı miras, insanlığın tarihinde önemli bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor. Peki, Sümerler nerede, kaç yılında yaşadı? Sümerler neyi buldu? İşte detaylar...

 • Diyarbakır'da 5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı Açıldı
  14 Kas Diyarbakır'da 5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı Açıldı

  Diyarbakır'da düzenlenen 5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı, 57 ilden 168 firma katılımıyla kapılarını açtı. Erzurum'un onur konuğu olduğu fuar, yöresel ürünlerin markalaşması ve coğrafi ürünlerin tanınması amacıyla birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Fuarın açılışında konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, bu yıl 400 bin ziyaretçi beklediklerini belirtti. Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral ise Diyarbakır'ın Türk kültürünü ileriye taşımak için gösterdiği gayretin örnek teşkil edeceğine inandığını ifade etti. Fuar, 19 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 • 5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı Açıldı
  14 Kas 5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı Açıldı

  Diyarbakır Fuarcılık ve Ticaret Anonim Şirketi ile ALZ Uluslararası Fuar Kongre ve Danışmanlık A.Ş işbirliğiyle düzenlenen 5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı, Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden birbirinden eşsiz tat ve lezzetlerin buluştuğu bir etkinlik olarak 14-19 Kasım 2023 tarihleri arasında ALZ Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı. Fuarda, Erzurum'un yöresel ürünleri ve coğrafi işaretli ürünleri büyük ilgi gördü ve Erzurum standı damga vurdu. Ayrıca, Erzurum Ticaret Borsası tarafından tescil edilen 43 coğrafi işaretli ürünün tanıtımı ve satışı da yapıldı.

 • ADYÜ'deki sanat atölyeleri etkinlikleri sergi açılışı ile son buldu
  13 Kas ADYÜ'deki sanat atölyeleri etkinlikleri sergi açılışı ile son buldu

  Adıyaman Üniversitesi'nde kültürel faaliyetlerde göçmenler, mirasın korunması ve turizmin teşvik edilmesi adlı projenin sanat atölyeleri çalışmalarını içeren serginin açılışı gerçekleştirildi.

 • İstanbul Kongresinde Konuşan Hedep Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları'ndan Yerel Seçim Mesajı: 'Bizi Görmezden Gelmelerine de Kayyum Atamalarına da...
  12 Kas İstanbul Kongresinde Konuşan Hedep Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları'ndan Yerel Seçim Mesajı: "Bizi Görmezden Gelmelerine de Kayyum Atamalarına da...

  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İstanbul 2. Olağanüstü Kongresi'nde konuşan HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları "HEDEP bu seçimlerde kazanmaya odaklanacak. Biz bu ülkede 3. büyük siyasi partiyiz, hiç kimsenin bizi görmezden gelmesine, hiç kimsenin bize kayyum atamasına, hiç kimsenin bizim siyasetimize zincir vurmasına izin vermedik, bu yerel seçimlerde de buna asla izin vermeyeceğiz" diye konuştu. Hatimoğulları, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararını tanımadıklarını belirterek, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın derhal serbest bırakılmasını da talep etti.

 • Hıdırellez gül ağacına dilek nasıl yapılır, saat kaçta gömülür? Hıdırellez gül ağacı yoksa ne yapılır?
  09 Kas Hıdırellez gül ağacına dilek nasıl yapılır, saat kaçta gömülür? Hıdırellez gül ağacı yoksa ne yapılır?

  Hıdırellez günü dilek tutacak vatandaşlar tarafından gül ağacı ritüeli nasıl yapılır araştırılıyor. Dilek dilemek için sadece gül ağacı mı kullanılıyor merak konusu oldu. Peki, Hıdırellez gül ağacına dilek nasıl yapılır, saat kaçta gömülür? Hıdırellez gül ağacı olması şart mı? Hıdırellez gül ağacı yoksa ne yapılır? İşte detaylar...

 • PKK/KCK'nın Norveç kadın yapılanması sorumlusu hakkında dava açıldı
  09 Kas PKK/KCK'nın Norveç kadın yapılanması sorumlusu hakkında dava açıldı

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü operasyonuyla yakalanan terör örgütü PKK/KCK'nın sözde Norveç kadın yapılanması sorumlularından Şirin Tokpınar hakkında, 'terör örgütü yöneticisi olmak' suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede, terör örgütünün Norveç'teki faaliyetlerine ve Tokpınar'ın örgütle olan ilişkisine dair detaylar yer aldı.

 • Hasankeyf Arkeolojik Kazıları Mezopotamya Tarihine Işık Tutuyor
  06 Kas Hasankeyf Arkeolojik Kazıları Mezopotamya Tarihine Işık Tutuyor

  Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan buluntular, Mezopotamya tarihine ışık tutuyor. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf ilçesindeki Hasankeyf Kalesi'nde 3. dönem arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor.

 • Haritanın İcadı: Kim tarafından ve ne zaman gerçekleşti?
  02 Kas Haritanın İcadı: Kim tarafından ve ne zaman gerçekleşti?

  Haritanın icadı, insanlığın bilgisini ve coğrafi keşiflerini derinlemesine anlama ve paylaşma yeteneğini büyük ölçüde artırdı. Bu önemli icat, dünyamızı keşfetme ve anlama sürecini şekillendirdi.

 • BAKAN ÖZHASEKİ: 1 AY İÇİNDE 50 BİN KADAR KONUTU TESLİM EDECEĞİZ
  31 Eki BAKAN ÖZHASEKİ: 1 AY İÇİNDE 50 BİN KADAR KONUTU TESLİM EDECEĞİZ

  İSTANBUL'da düzenlenen Dünya Şehirler Günü programında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Bir belediye başkanının önce bir para yönetimini bilmesi lazım. İki, insan yönetimini bilmesi lazım. Üç, mekan yönetimini bilmesi lazım.

 • Free Web Turkey'den 2022 İnternet Sansürü Raporu: 'En Çok Hükümet ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ailesi Hakkındaki Usulsüzlük İddialarına Değinilen...
  30 Eki Free Web Turkey'den 2022 İnternet Sansürü Raporu: "En Çok Hükümet ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ailesi Hakkındaki Usulsüzlük İddialarına Değinilen...

  Free Web Turkey 2022 İnternet Sansürü Raporu yayımlandı. Raporda; açık kaynak taramasına göre 1 Ocak-31 Aralık 2022 tarihleri arasında 'alan adı, haber, sosyal medya paylaşımları ve sosyal medya hesapları'ndan oluşan en az 40 bin 536 URL’nin mahkeme kararlarıyla erişim engeli getirildiği belirtildi. Free Web Turkey 2022 İnternet Sansürü Raporu'nda, "Erişime engellenen en az 3 bin 196 haberin içeriklerine göre dağılımına bakıldığında ise 1770 ile en çok hükümet ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi hakkındaki usulsüzlük iddialarına değinilen haberlerin engellendiği görülmektedir" tespiti yer aldı.

 • İngiliz gizli belgelerinde Ekim 1923 (1): 'Ankara'da doğum sancıları: Cumhuriyet fikri kabul görse de Mustafa Kemal'e muhalefet var'
  28 Eki İngiliz gizli belgelerinde Ekim 1923 (1): 'Ankara'da doğum sancıları: Cumhuriyet fikri kabul görse de Mustafa Kemal'e muhalefet var'

  Cumhuriyetin ilanının 100. yıldönümünde, İngiltere’deki arşivlerde bulunan dönemin gizli belgelerini inceledik ve İngiltere’nin Ekim 1923'te yaşananları nasıl gördüğünü araştırdık.

 • Türkiye'nin ilk Türk Arkeoloji Enstitüsü Gaziantep'te
  25 Eki Türkiye'nin ilk Türk Arkeoloji Enstitüsü Gaziantep'te

  Türkiye'nin ilk Türk Arkeoloji Enstitüsü Gaziantep'te Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü'nün resmi açılışı yapıldı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avrupa Birliği iş birliğinde kurulan Türkiye'nin ilk Türk arkeoloji enstitüsü Türk Arkeoloji ve Kültürel...

 • Mardin'de Tarım ve Hayvancılık Fuarı Açıldı
  25 Eki Mardin'de Tarım ve Hayvancılık Fuarı Açıldı

  Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen 9. Uluslararası Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarı, tarım sektöründeki firmaların yeni ürün ve teknolojilerini çiftçilere tanıtmak için önemli bir organizasyon olarak kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuar, 29 Ekim tarihine kadar devam edecek.

Advertisement