Kayseri - Atatürk?ün Kayseri'ye Gelişinin 96?ncı Yılı Kutlandı - Son Dakika
Güncel

Kayseri - Atatürk?ün Kayseri'ye Gelişinin 96?ncı Yılı Kutlandı

Kayseri - Atatürk?ün Kayseri\'ye Gelişinin 96?ncı Yılı Kutlandı

Atatürk'ün Kayseri'ye gelişinin 96'ncı yılı kutlandı MUSTAFA Kemal Atatürk'ün Kayseri'ye, 'Heyeti Temsiliye Reisi' olarak gelişinin 96'ncı yıl dönümü dolayısıyla, tören düzenlendi.

19.12.2015 19:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Atatürk'ün Kayseri'ye gelişinin 96'ncı yılı kutlandı

MUSTAFA Kemal Atatürk'ün Kayseri'ye, 'Heyeti Temsiliye Reisi' olarak gelişinin 96'ncı yıl dönümü dolayısıyla, tören düzenlendi.

İlk tören Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Heykeli önünde yapıldı. Buradaki törene Vali Vekili Erdoğan Aygenç, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral İsmail yalçın, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Savruk, askeri erkan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Tören sırasında, kan şekeri düşen bir öğrenci baygınlık geçirdi. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği öğrenci kısa süre sonra programdaki yerini aldı. Atatürk anıtına çelenk bırakmasının ardından, 80'inci Atatürk koşusunda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Savruk, yaptığı konuşmada, Atatürk'ün, Kayseri'ye gelişinin yıldönümün her yıl coşkuyla kutlandığını söyledi. Savruk, şunları söyledi: "Yıllar süren savaşlar nedeniyle insanları bitap düşmüş, açlık, yokluk ve sefalet almış başını gitmiş ama dahası toprakları işgal edilmiş, geleceğe dair, kurtuluş adına en küçük bir umut ışığı bile kalmamıştır. Böylesine zor şartlar altında bir milleti yeniden ayağa kaldırmak, içindeki bağımsızlık ruhunu yeniden canlandırmak ve kurtuluşa erişmek için yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk aylar süren Anadolu turunun ardından, yine böyle soğuk bir kış günü Kayseri'ye gelmiştir. Kayseri'de ise, heyecanlı bir bekleyiş vardır. Erzurum ve Sivas kongrelerinin ardından yönünü Kayseri'ye çeviren Atatürk, şehrin ileri gelenleri başta olmak üzere halk tarafından coşkuyla karşılanmıştır. Kayseri üzerine düşeni yapma noktasında, her türlü fedakarlığa yapmaya hazır olduğunu net bir şekilde ortaya koyar."

Meydandaki törenden sonra, Atatürk'ün Kayseri'ye gelişinde konakladığı ve bugün müzeye çevrilen Atatürk Evi önünde ikinci bir program gerçekleştirildi. Halk oyunları gösterisinin ardından, Demir Karamancı Anadolu Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği, Yemen ve Çanakkale türküleri dinlendi. Öğrencilerin Atatürk'e yazdığı mektuplar, 96 adet balona bağlanarak gökyüzüne bırakıldı. Ressam Hasan Gürpınar tarafından da, akrilik boyayla 5 dakika içinde Atatürk'ün portresi çizildi. Atatürk Evi içinde karma resim sergisinin açılışı yapıldı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kayseri - Atatürk?ün Kayseri'ye Gelişinin 96?ncı Yılı Kutlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kanispi şelalesi akmaya başladı
  11:25 Kanispi şelalesi akmaya başladı

  Van'ın Çatak ilçesinde bulunan Kanispi Şelalesi, bayram yoğunluğuyla birlikte akışa geçti. 100 metre yükseklikteki kayalıklardan inen su, görenleri hayran bırakıyor. Şelale, yaz aylarında serinlemek için sıkça ziyaret edilen bir mesire yeri olarak biliniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kesin korunacak alanlar listesine alınmıştır.

 • Erzurum'un İspir ilçesinde aç kalan boz ayılar arıcılara ait depoyu dağıttı
  11:24 Erzurum'un İspir ilçesinde aç kalan boz ayılar arıcılara ait depoyu dağıttı

  Erzurum'un İspir ilçesine bağlı Yedigöl Mahallesinde aç kalan boz ayılar, arıcılara ait depoda bulunan malzemeleri dağıttı. Ayılar, yiyecek arayışıyla depoya giren ve malzemeleri kullanılamaz hale getiren zararlar verdi.

 • 2024 Şubat Ayı İşsizlik Oranı Yüzde 8.7'ye Geriledi
  11:24 2024 Şubat Ayı İşsizlik Oranı Yüzde 8.7'ye Geriledi

  Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 Şubat ayı işsizlik verilerini değerlendirdi. Yalçın, işsizlik oranının yüzde 8.7'ye gerilemesinin Türkiye ekonomisinin performansına olan umutları artırdığını belirtti. Ayrıca, istihdam edilenlerin sayısının arttığı ve istihdam oranının yüzde 49.3'e yükseldiği ifade edildi.

 • Ünye Belediyesi Sosyal Tesisleri, 9 günlük Ramazan bayramı tatili boyunca ziyaretçi akınına uğradı
  11:23 Ünye Belediyesi Sosyal Tesisleri, 9 günlük Ramazan bayramı tatili boyunca ziyaretçi akınına uğradı

  Ünye Belediyesi Sosyal Tesisleri, Ramazan bayramı tatili süresince binlerce ziyaretçi ağırladı. Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, yapılan yeniliklerle vatandaşların keyifli bir tatil geçirdiğini belirtti.

 • Dünya'da sadece 3 bölgede var: Boru kayaları Şile'de böyle görüntülendi
  11:22 Dünya'da sadece 3 bölgede var: Boru kayaları Şile'de böyle görüntülendi

  Şile'de bulunan ve 800 bin yıllık tarihi olan Boru Kayaları, dünyada sadece 3 yerde bulunuyor. Çin ve Bahamalar'dan sonra Şile'de bulunan bu doğal oluşum, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Şile Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından turizme kazandırılan bu jeolojik kalıntı, denizin keyfini çıkarmak isteyenler için de fırsat sunuyor. Plaj işletmecisi Adem Yıldız, ziyaretçilere bu doğal güzelliği korumaları çağrısında bulunuyor.


Advertisement