Kayabağlar'da Kuran Kursunun Temeli Atıldı - Son Dakika
Güncel

Kayabağlar'da Kuran Kursunun Temeli Atıldı

Kayabağlar\'da Kuran Kursunun Temeli Atıldı

Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı Kayabağlar beldesinde 100 kişilik Yatılı Kuran Kursu'nun temeli atıldı.

06.11.2013 15:45  Güncelleme: 12:21

Siirt'in yetiştirdiği büyük ilim adamlarından Molla Halil Es Siirt'i adına, Kurtalan ilçesine bağlı Kayabağlar (Zokayd) Beldesinde, 100 kişilik erkek yatılı kuran kursunun temelli dualarla atıldı.

Kayabağlar (Zokayd) Beldesinde yapılan törene; Siirt Valisi Ahmet Aydın, Kurtalan kaymakamı M. Mustafa İmamoğlu, il Özel idaresi genel sekreteri Recep Güldoğan, İl genel meclis üyesi Tacettin Lale, kanaat önderi Sıbğatullah Sevgili, belde sakinleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan kanaat önderi Sıbğatullah Sevgili, Zokayd beldesinin, Siirt' ten sonra ilmin merkezi olduğunu belirterek, Mola Halil Es Siirdi' nin yaşamından örnekler verildi. Mola Halil'in İlme verdiği değeri ve ilmin yayılmasında gösterdiği fedekarlığı anlattı.

Vali Ahmet Aydın' a vediği desteklerden dolayı da teşekkür eden Sevgili, 100 kişilik yatılı erkek kuran kursunun 400 metre kara alan üzerinde zemin katla birlikte 4 kat olacağını belirtti.

Kurtalan Kaymakamı M. Mustafa İmamoğlu'da Kurtalan Müftülüğü tarafından hayata geçirilen Kuran Kursları hakkında bilgiler verdi.

Vali Ahmet Aydın'da yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: "Köklü bir geçmişe sahip olan Siirt tarih boyunca ilim ve irfan yurdu olmuştur. Bu kutlu topraklarda çok kıymetli evliyalar ve Allah dostları yaşamıştır. Veysel Karânî Hazretleri, İsmail Fakirullah Hazretleri, İbrahim Hakkı Hazretleri, Sultan Memduh Hazretleri ve Mola Halil Es Siirdi, bu değerlerimizin önde gelen mimarlarıdırlar. Bu büyük isimler, Siirt'in tabii güzelliğine manevî güzellikler de katmaktadırlar. Kayabağlar beldemizde Yaptırılacak kuran kursunda eğitim görecek gençlerimiz, hem müspet ilimleri öğrenecek, hem de dini ilimleri öğrenerek topluma faydalı bireyler olacaklardır. İlimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Konuşmaların ardından, temel atama işlemi okunan dualarla gerçekleştirildi.

Siirt Valisi Ahmet Aydın, buradaki programın ardından, Kurtalan İlçe merkezi ve Gözpınar beldesinde taziye ziyaretlerinde bulundu.

Muhabir: M. Yücel DURAK

Kaynak: Temsilci

Son Dakika Güncel Kayabağlar'da Kuran Kursunun Temeli Atıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement