Organ Bağış Standı Kuruldu - Son Dakika
Güncel

Organ Bağış Standı Kuruldu

Organ Bağış Standı Kuruldu

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından organ bağışı konusunda vatandaşların duyarlılığını artırmak amacıyla alışveriş merkezinde bilgilendirme standı açıldı.

18.04.2018 13:41

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından organ bağışı konusunda vatandaşların duyarlılığını artırmak amacıyla alışveriş merkezinde bilgilendirme standı açıldı.

Kurulan stant da görevliler, vatandaşları organ bağışı konusunda bilgilendirerek, organ bağışının önemini anlatıldı. Yapılan bilgilendirme sonrasında 43 vatandaş organ bağışında bulundu.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Bağışı Birimi olarak organ bağışı standı kurduklarını belirten Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakli Koordinatörü Uzm. Dr. Burhan Dost, " Organ bağışı üzerinde durulması gereken çok hassas ve hayati bir konu, maalesef ülkemizde bu konuda ciddi bir bilgi kirliliği mevcut, beyin ölümünü tam anlayamamaktan, vücut bütünlüğünün bozulacağından korkmaktan ve dini, kültürel, sosyal nedenlerle organ bağışından kaçınılıyor. Aslında Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda açıklamalar yapıp sıkça organ bağışının caiz olduğunu anlatıyor. Siz organ bağışı yapsanız bile öldüğünüzde aileniz onay vermezse organlarınız alınamıyor. Bu yüzden yalnızca gidip imzalamak yetmiyor. Aileler organ kime bağışlanacak, cenaze gecikecek mi gibi korkular yaşıyor. Bu yüzden bu konuda insanların bilgilendirilmesi ve vefat esnasında buna göre davranması gerekiyor" dedi.

Organ bağışı yapan donörlerin cenazelerinin tam tersi önceliğe alınarak daha çabuk defnedildiğini ekleyen Dost, "Kurduğumuz standı ziyaret ederek desteklerini esirgemeyen İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Kaya, Kamu Hastaneler Başkan Yardımcısı Ali Kaplan, Başhekim Doç.Dr. Fatih Doğan, Organ Bağış koordinatörü Fikriye Kaplan ve Fahri Dağhan'a, teşekkür ediyorum" diye konuştu. - ADIYAMAN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Organ Bağış Standı Kuruldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement