Orgeneral Akar'ın Müşteki Olduğu Polatlı Darbe Davası - Son Dakika
Güncel

Orgeneral Akar'ın Müşteki Olduğu Polatlı Darbe Davası

Orgeneral Akar\'ın Müşteki Olduğu Polatlı Darbe Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Ankara'nın Polatlı ilçesindeki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığında görevli 330 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması sanık savunmalarıyla devam ediyor.

28.02.2017 14:04

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Ankara'nın Polatlı ilçesindeki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığında görevli 330 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması sanık savunmalarıyla devam ediyor.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü duruşma salonunda görülen duruşmaya, 245'i tutuklu 330 sanık, sanık yakınları ile avukatlar katıldı. Duruşmayı CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da izledi.

Sanık Ahmet Aktaş, olay tarihinde kursiyer uzman olduğunu belirterek, koğuşlarda dinlendikleri sırada uzman çavuş Can Taşçı tarafından içtima alanında toplandıklarını anlattı. Bölük komutanı Oğuz Serdar Özgür'ün "durumun kritik olduğunu, birlik olarak dışarı çıkabileceklerini" söylediğini ifade eden Aktaş, daha sonra emir üzerine silah ve mühimmatlarını alarak araçlara bindiklerini kaydetti.

Aktaş, nizamiyenin önünde yarbay Abdülkerim Ceyhan'ın kendilerine "Sizler Türk askerisiniz sizlere güveniyorum, gerekirse silah kullanın." dediğini, daha sonra bir caminin önüne geldiklerini, bu sırada bulundukları alana halkın toplanmaya başladığını aktardı. Aktaş, "Halkın üzerimize gelmesi nedeniyle Oğuz Serdar yüzbaşı havaya ateş açtı, daha sonra birliğimize geri döndük." ifadesini kullandı.

Sanık uzman kursiyer Ahmet Tamur da bölük komutanları Özgür'ün içtima alanında "Olayların farkında mısınız? Durumlar karışık." dediğini, daha sonra kendilerine silah dağıtıldığını söyledi.

Kendisine 4 şarjör verildiğini, bunlardan 3'ünün boş olduğunu, birinde ise 3 mermi bulunduğunu anlatan Tamur, verilen şarjörleri hücum yeleğinin ceplerine koyduğunu, tüfeğine ise boş şarjör taktığını iddia etti.

Tamur, birlikten çıkacakları sırada yarbay Ceyhan'ın "Dışarıda saldırılar var, halkın güvenliğini sağlayacağız. Sizleri bugünler için yetiştirdik, gerekirse silah kullanın." şeklinde bir konuşma yaptığını anlattı.

Sanık Tamur, "Nizamiyeden çıkarken halk bizi alkışlıyordu, kısa bir süre sonra caminin bahçesine geldik. Daha sonra halk üstümüze gelince bölük komutanı havaya ateş açtı. Halktan bize saldıran da vardı, koruyanlar da vardı." diye konuştu.

"1 Doları hatıra diye saklıyordum"

Uzman çavuş Can Taşçı da olay gecesi bölük komutanları Oğuz Serdar Özgür'ün, kendisine cep telefonundan ulaşarak bütün bölüğü SY-1 adlı içtima alanına toplaması için emir verdiğini söyledi. İçtima alanında bölük komutanın kendilerine, Türkiye'de eylemlerin olabileceğini, bu nedenle birliğin dışarı çıkarılabileceğini söylediğini aktaran Taşçı, verilen emir üzerine 48 kursiyer uzmanın silah ve teçhizatlarını alarak hazırladıklarını belirtti. Taşçı, nizamiyede karşılaştıkları yarbay Ceyhan'ın da kendilerine "Bugünler için yetiştirildiniz, gerekirse silah kullanın." dediğini kaydetti.

Emniyet güçleri tarafından yakalandıktan sonra evinde yapılan aramalarda 1 dolarlık banknotların bulunduğunu anlatan Taşçı, babasının müzisyen olduğunu, gittiği düğünlerde bahşiş olarak verilen bu doları hatıra olarak sakladığını savundu.

Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ'ın sorusu üzerine Taşçı, bu kez 1 dolarları asker eğlencesinde kardeşinin hatıra olarak verdiğini söyledi. Başkan Özbağ, "Bir babam, bir kardeşim, bir düğün diyorsun. Hangisine bakacağız?" dedi.

Bunun üzerine Taşçı, 1 dolarları asker eğlencesinde kardeşinin verdiğini tekrarladı.

Herhangi bir terör örgütüne üye olmadığını, FETÖ yapılanmasıyla irtibatının bulunmadığını öne süren Taşçı, eğitim hayatı boyunca bu yapının okul ve dershanelerine gitmediğini sözlerine ekledi.

Sanık Emin Özcan ise olaydan 15 gün önce sınava tabi tutulduklarını, olay günü de sonuçların açıklandığını belirterek, başarılı olanların kışladan ayrıldığını, başarısız olanların ise çıkışlarına izin verilmediğini anlattı.

İçtima alanında akşam saat 22.30 sıralarında toplandıklarını, halkın bulunduğu alana saat 24.00 sıralarında gittiklerini anlatan Özcan, "Eğer o sınavda başarılı olsaydım ben de kışladan çıkmış olacaktım. Bugün burada bulunmamın nedeni o sınavda başarısız olmamdır." dedi.

Özcan, suçsuz olduğunu savunarak, tahliyesini talep etti.

Duruşmanın öğleden önceki bölümünde, sanıklardan Arif Kar, Ali Vural Gündüz, Arif Ozan Demir, Burak Özçelik, Doğukan Çilingir, Emin Çetin, Emrah Ercan, Emirhan Yılmaz ve Emrah Erdoğan da savunmalarını yaptı.

Duruşmaya öğle arası verildi.

Davada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve emekli Korgeneral Mehmet Şanver, müşteki olarak yer alıyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Orgeneral Akar'ın Müşteki Olduğu Polatlı Darbe Davası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement