Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisar'da Açıklaması - Son Dakika
Güncel

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisar'da Açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisar\'da Açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, borçların bitme noktasına geldiğini, devletin gelirlerinin faiz ödemelerine gitmediğini belirterek, "Bugün hortumlanan banka duyuyor musunuz- Bizimle beraber hortumlama dönemi de bitti."

25.08.2012 15:39

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, borçların bitme noktasına geldiğini, devletin gelirlerinin faiz ödemelerine gitmediğini belirterek, "Bugün hortumlanan banka duyuyor musunuz- Bizimle beraber hortumlama dönemi de bitti. Sizden aldığımızı sizin için harcıyoruz" dedi.

Çay ilçesindeki Eber Gölü Regülatörü ve Sulaması inşaatının temel atma töreninde konuşan Eroğlu, 90 yıl önce, 25 Ağustos'u 26 Ağustos'a bağlayan gecede Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk ordusunun Kocatepe'ye hareket ederek zafere ulaştığını anımsattı.

"1071 Malazgirt Zaferi de aynı dönemde kazanıldı ve Anadolu toprakları ecdatlarımıza açıldı" diyen Eroğlu, Türk milletinin hürriyet aşığı olduğunu, vatanını sevdiğini ve bir karış toprağını dahi kimseye vermeyeceğini belirtti.

Terörist saldırılara da değinen Eroğlu, "Bunlar üç, beş çapulcu değil, Türkiye'nin önünü kesmek isteyen, ülkelerin desteklediği kişiler ama bu şanlı bayrak ilelebet dalgalanacak, ezanlar susmayacaktır. Terörle mücadelede kararlılıkla devam ediyoruz" dedi.

Geçmiş dönemlerde Türkiye'nin başında enflasyon canavarının bulunduğunu, faizlerin başını alıp gittiğini ve Hazine garantili borçlanmaların dahi yüzde 63 düzeylerine çıktığını hatırlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

"AK Parti hükümetleri döneminde, borçlar bitme noktasına geldi. Devletin gelirleri faiz ödemelerine gitmiyor. Bugün hortumlanan banka duyuyor musunuz- Bizimle beraber hortumlama dönemi de bitti. Sizden aldığımızı, sizin için harcıyoruz. Siyasi istikrar olmazsa, ekonomik istikrar olmaz. Her şeyi size borçluyuz."

-Eber Gölü Regülatörü ve Sulaması-

Eber Gölü'nün kuruma noktasına geldiğini, çevredeki atık suların göle döküldüğünü ifade eden Eroğlu, 9 ayrı bölümden oluşan projeyi tamamlayarak, çevresini ağaçlandırdıkları gölü kurumaktan kurtardıklarını söyledi.

Eroğlu, Eber Gölü'nde 20 bin dekarlık alanda ağaçlandırma yaparak bir rekora daha imza atacaklarına dikkati çekerek, ağaçlandırmanın erozyon kontrolü, daha sağlıklı çevre ve Eber Gölü'nün geleceği açısından çok önem taşıdığını dile getirdi.

Eber Gölü Regülatörü ve Sulaması Projesi'nin 1 milyon liraya mal olacağını ve bin 320 dekar tarım arazisinin basınçlı borulu şebekeyle sulanmasını sağlayacağını kaydeden Eroğlu, çiftçinin üretimini artırarak yıllık 1 milyon 950 bin lira gelir artışı sağlamasının hedeflendiğini bildirdi.

Vali İrfan Balkanlıoğlu da ilçelere, beldelere, köylere kadar hizmet götürüldüğünü, geçmiş dönemlerde olduğu şekilde yatırımların artık yarım kalmadığını bildirdi.

Bakan Eroğlu'nun sulama için 100 milyon lira kaynak sağladığını anlatan Balkanlıoğlu, çiftçilere modern sulama tesisleri kurmak için çağrıda bulunduklarını ifade etti.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba da Türkiye'nin AK Parti hükümetleriyle her yönde hızlı bir yükseliş dönemine girdiğini ve hizmetlerin süreceğini vurguladı.

Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Kalay ise projeyle gölün kurumasının önüne geçileceği, biyolojik çeşitliliğin artacağı ve ilçe ekonomisine katkı sağlanacağını anlattı.

Kalay, daha sonra göle sağladığı katkılardan dolayı Bakan Eroğlu'na teşekkür plaketi verdi. Konuşmaların ardından Eroğlu protokol üyeleriyle butona basarak tesislerin temelini attı.

Bakan Eroğlu, daha sonra Pazarağaç mevkisindeki termal otel inşaatında inceleme yaptı.

-Sulama projesi-

Bin 320 dekar tarım arazisinin basınçlı borulu şebekeyle sulanmasını öngören projeyle bölgedeki çiftçilerin yıllık gelirinde 1 milyon 950 bin liraya yakın artış bekleniyor. 1 milyon liraya mal olacak projenin 1 yılda tamamlanması planlanıyor.

Muhabir: Serdar Yılmaz - Mustafa Güngör/ Deniz Açık

Yayıncı: Kemal Kaymak - AFYONKARAHİSAR

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisar'da Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement