Sinop'ta Nükleer Karşıtı Miting - Son Dakika
Güncel

Sinop'ta Nükleer Karşıtı Miting

Sinop\'ta Nükleer Karşıtı Miting

Türkiye'nin dört bir yanından Sinop'a gelen çevreciler, Ukrayna'da yaşanan Çernobil nükleer felaketinin 28. yıl dönümü nedeniyle miting düzenledi.

26.04.2014 16:57

Türkiye'nin dört bir yanından Sinop'a gelen çevreciler, Ukrayna'da yaşanan Çernobil nükleer felaketinin 28. yıl dönümü nedeniyle miting düzenledi.

Eski terminal mevkisinde toplanan çevreciler, kortej oluşturarak ellerinde pankart ve dövizlerle sloganlar eşliğinde Sakarya ve Atatürk Caddeleri boyunca yürüyerek Uğur mumcu Meydanı'na geldi. Meydan girişinde polisin oluşturduğu arama noktalarından geçen çevreciler burada çevresel mücadelelerde hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Uzun süre slogan atan ve halaylar çeken kalabalık attıkları sloganlarla nükleer ve termik santraller ile HES'leri protesto etti.

Kurulacak nükleer santrallerin ülkeye felaket getireceğini belirten NKP Dönem Sözcüsü Zeki Karataş, 28 yıl önce meydana gelen Çernobil faciasının unutulmaması gerektiğini söyledi. Zeki Karataş, "Türkiye'nin değişik yörelerinden gelerek bizleri yalnız bırakmayan, bu kente gönül verenlerle sizleri selamlıyoruz. Kuzey komşumuz Ukrayna'da 28 yıl önce gerçekleştirilen deney sonrası, art arda gelen ihmallerle, insanlık tarihinin en büyük felaketi yaşandı. Hiç bir tel örgünün onu engelleyemediğinin tanığı olduk. Çernobil'in mağduru çocukların fotoğraflarına baktınız mı, ya onların başındaki sevdiklerine. Bu yüzden kaç kişi intihar etti? Peki, bu insanlara ne olduğu konusunda devlet görevlilerinin açıklama yaptığını duydunuz mu? Çernobil sonrası kimine göre 1 milyon, kimine göre 30-40 kişi, kimine göre 230 bin kişi yaşamını yitirdi. Börtü böceği saymadılar bile. Çernobil'in diğer reaktörleri 14 yıl daha çalıştırılmaya devam ettirildi. Peki, ülkemizde ne oldu? Azıcık radyasyon kemiklere iyi gelir diyen darbeci generallere ne oldu? Yardımsever devletimiz tarafından o dönemde ilkokul çocuklarına fındık dağıtıldı. Toprağımıza suyumuza radyasyon geçti. Börtü böceği sayan yine olmadı. Tüp gaz patlaması ile nükleer santral arasında kurulan derin bağlantı, darbeci generallerin bile aklına gelmemişti. Bütün egemenler aynı, hayallerindeki dünyayı kurduklarına hiç kimse sanırız insan formunda olamayacak" diye konuştu. Programda Sinop Belediye Başkanı Beki Ergül ile Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı da birer konuşma yaptı.

Nükleer Karşıtı platformların temsilcilerinin konuştuğu mitingde, Telvin Sanat Tiyatrosu tarafından pandomin gösterisi ile Karadenizli Çılgın Gençler tarafından konser verildi. Etkinlik sırasında polis tarafından da geniş güvenlik önlemi alındı.

Mitinge, İzmir, İstanbul, Aydın, Ankara, Samsun, Mersin, Zonguldak illerinden nükleer karşıtları katıldı. - SİNOP

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Sinop'ta Nükleer Karşıtı Miting - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement