Telefonunda Tespit Edilen Bylock'u 15 Temmuz'dan Sonra Öğrenmiş - Son Dakika
Güncel

Telefonunda Tespit Edilen Bylock'u 15 Temmuz'dan Sonra Öğrenmiş

Telefonunda Tespit Edilen Bylock\'u 15 Temmuz\'dan Sonra Öğrenmiş

İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında yargılanan tutuklu sanıklardan eski TCG Bodrum gemisi kaptanı binbaşı Tolga Doğan, telefonunda ByLock tespit edilmesine ilişkin, "ByLock'u hayatımda hiç kullanmadım. Nereden çıktı bilmiyorum.

28.02.2017 15:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında yargılanan tutuklu sanıklardan eski TCG Bodrum gemisi kaptanı binbaşı Tolga Doğan, telefonunda ByLock tespit edilmesine ilişkin, "ByLock'u hayatımda hiç kullanmadım. Nereden çıktı bilmiyorum. Böyle bir program olduğunu 15 Temmuz'dan sonra haberlerden öğrendim" dedi.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki duruşma salonunda, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada Doğan, Foça Deniz Üssünde 4 yıldır çalıştığını, son 1 yılda da TCG Bodrum'da gemi kaptanı olarak görev yaptığını aktardı.

Doğan, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığını ancak cep telefonunda ByLock tespit edilmesi üzerine 6 Ekim 2016'da tutuklandığını söyledi.

15 Temmuz günü mesai bitiminde evine gittiğini, saat 21.25'te tutuklu sanıklardan eski kurmay albay İlsev Hazır'ın, personelin haberleşmesi için Whatsapp'ta kurduğu Whatsapp grubundan "acil toplanma planı devrede" diye yazdığını ve bu çerçevede personelin göreve çağrıldığını ileri sürdü.

Lojmandan saat 21.45'te Foça Deniz Üssü'ne geldiğini belirten Doğan, bu sırada kendisini cep telefonundan arayan Hazır'ın, eski Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur'un seyir hazırlıklarına başlaması emrini ilettiğini savundu.

Hiyerarşik sıralamadan dolayı emri sorgulamadığını ifade eden Doğan, seyre çıkmanın stresli bir iş olduğunu ve o gün izinler ve tayinler nedeniyle de personel eksiği bulunduğu için stresin daha da arttığını belirtti.

Hazır'ın 22.30 gibi gemiye geldiğini anlatan Doğan, "Geldiğinde, 'Gördün mü ikinci gemi komutanının bize yaptırdığını' diye bir şey söyledi. İkinci gemi komutanı Gürkan Şahin'in, 15 Temmuz öncesi Genelkurmay Başkanlığına buradaki şartlarla ilgili bir şikayeti olmuştu. Ben de bu olay nedeniyle cezalandırıldığımızı ve mesai saati dışında gemiye çağrıldığımızı düşündüm. Ayrıca, bana yönelik 'verilen emirleri dinleme ve geminin kaptanı olması nedeniyle, aktif olarak direnmeme' suçlaması var. İlsev Hazır'ın bir emrini duymadım. Neye direniyim? Bir baskı olması lazım." dedi.

Gemi personelinin cep telefonlarının toplatılması işleminin eski Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Çamur'un emriyle gerçekleştirildiğini iddia eden Doğan, telefonunda tespit edilen ByLock uygulamasına ilişkin de savunma yaptı.

Doğan, "ByLock'u hayatımda hiç kullanmadım. Nereden çıktıysa çıktı. Böyle bir program olduğunu 15 Temmuz'dan sonra haberlerden öğrendim." dedi.

TCG Bozcaada Gemisi'nde görevli seyir harekat subayı tutuksuz sanık deniz üsteğmen Mahmut Alptekin ise 15 Temmuz akşamı bir arkadaşının düğününde bulunduğu sırada kendisini arayan kıdemli yüzbaşı Fatih Demirci'nin üsse çağırdığını vurguladı.

Gemilerle Marmaris'teki Aksaz Deniz Üssü'ne intikal edileceğini düşündüğünü anlatan Alptekin, "Ben bana verilen emir doğrultusunda telsizin başına geçip komutanlarımın emirlerini diğer gemilere ilettim. Bu hain terör örgütüyle hayatımın hiçbir döneminde bir ilişkim olmadı." dedi.

İddianame

İzmir'de FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan bin 300 sayfalık iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

İddianamede, Fetullah Gülen'in "birinci" şüpheli olduğu 267 sanığa "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamaları yöneltilmişti.

Daha sonra hazırlanan ek iddianameyle 3 kişinin daha dosyaya eklenmesiyle sanık sayısı 270'e yükselmişti.

Sanıklar arasında tamamı Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edilen, "Yurtta Sulh Konseyi"nce Manisa ve İzmir'de sözde "sıkıyönetim komutanı" ilan edilen tutuklu sanıklar Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, NATO Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Salih Sevil, Bornova 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur, Hava Teknik Okulları Komutanı Tümgeneral Ahmet Cural, Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter, İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Osman Nadir Saylan, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş ile Gaziemir Hava Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ersal Ölmez de bulunuyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Telefonunda Tespit Edilen Bylock'u 15 Temmuz'dan Sonra Öğrenmiş - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tokat'ın Erbaa ilçesinde Karayaka koyunu tescillendi
  13:43 Tokat'ın Erbaa ilçesinde Karayaka koyunu tescillendi

  Tokat'ın Erbaa ilçesine kendine özgü bir koyun ırkını temsil eden Karayaka'da, tescil heyecanı yaşanıyor. Belde ismini alan koyun ırkı yapılan girişimler neticesinde tescillendi.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi İşçileri Oturma Eylemi Yaptı
  13:43 İzmir Büyükşehir Belediyesi İşçileri Oturma Eylemi Yaptı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan Belediye İş Sendikası üyesi bir grup işçi, Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinden sonuç alınamadığı gerekçesiyle oturma eylemi gerçekleştirdi. İşçiler, Büyükşehir Belediye Başkanlığı önünde basın açıklaması yaparak maaşlara yeterli zam yapılmadığını ve geçinebilecek bir ücret talep ettiklerini belirttiler. Türk-İş İzmir 3. Bölge Başkanı da seçim öncesi görüşmelerin tamamlanmasını arzuladıklarını ifade etti.

 • Trabzon'da Ramazan Pidesi Fiyatları Yükseldi
  13:42 Trabzon'da Ramazan Pidesi Fiyatları Yükseldi

  Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, 500 gram yumurtalı ve susamlı Ramazan Pidesi'nin fiyatının 30 TL, yumurtasız ve susamsız pidenin fiyatını ise 28 TL olarak açıkladı. Geçtiğimiz yıl yumurtalı ve susamlı 500 gram pidenin fiyatı Trabzon'da 15 TL'den satılıyordu. Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, un fiyatlarındaki artış ve işçi ücretlerindeki yükseliş nedeniyle pide fiyatlarında artış yapıldığını belirtti.

 • Batman İl Jandarma Komutanlığından Geçen Ay 361 Olaya Müdahale Edildi
  13:41 Batman İl Jandarma Komutanlığından Geçen Ay 361 Olaya Müdahale Edildi

  Batman İl Jandarma Komutanlığı, suçla mücadele kapsamında şubat ayında 361 olaya müdahale etti ve yakalanan 192 şüpheli hakkında adli ve idari işlem yapıldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ise çeşitli uyuşturucu ve silahlar ele geçirildi. Ayrıca trafik güvenliği çalışmalarında 62 bin 708 araç kontrol edildi ve 856 sürücüye idari para cezası uygulandı.

 • Tokat'ın Niksar ilçesinde bir köyde garaj yangını çıktı
  13:40 Tokat'ın Niksar ilçesinde bir köyde garaj yangını çıktı

  Tokat'ın Niksar ilçesine bağlı Yarbaşı Köyü'nde bir köyde bulunan garajda çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Yangının çıkış sebebi henüz bilinmezken, garajda maddi hasar meydana geldi.

 • Kocaeli'de Sanat İhtisas Merkezi Hizmete Giriyor
  13:40 Kocaeli'de Sanat İhtisas Merkezi Hizmete Giriyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından SEKA Kağıt Fabrikası içinde yer alan tarihi Taşlı Değirmen yapısı Sanat İhtisas Merkezi'ne dönüştürüldü. Merkezde geleneksel eğitim metotlarının ötesinde dinamik, gelişen, çok boyutlu ileri seviye eğitimler verilecek. Merkezde güzel sanatlar bölümü ve moda akademisiyle alanında uzman kursiyerler yetiştirilecek.


Advertisement