Vasiyeti 3 Hayat Kurtaracak - Son Dakika
Güncel

Vasiyeti 3 Hayat Kurtaracak

Vasiyeti 3 Hayat Kurtaracak

Sağlında ailesine vasiyette bulunan 3 çocuk babası Hıdır Dikme'nin beyin ölümü gerçekleşince ailesi organlarını bağışladı.

26.05.2012 10:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sağlında ailesine vasiyette bulunan 3 çocuk babası Hıdır Dikme'nin beyin ölümü gerçekleşince ailesi organlarını bağışladı.

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde beyin kanaması geçiren 58 yaşındaki Hıdır Dikme, Erzincan'da yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Beyin ölümü gerçekleşen şahsın bağışlanan organları 3 kişiye hayat olacak. Edinilen bilgiye göre, Tunceli'nin Pülümür ilçesinde esnaflık yapan Hıdır Dikme, 20 Mayıs Pazar günü düşme sonucu beyin kanaması geçirdi. İlçe devlet hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardından Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Dikme, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından yakınları Hıdır Dikme'nin organlarını bağışlama kararı aldı.

Karaciğeri ve iki böbreğinin nakli için Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KATÜ) Tıp Fakültesi'nden gelen uzmanlar yaklaşık 5 saat süren operasyonun ardından Dikme'nin organları alındı. Böbreklerinden biri Samsun'a diğeri Trabzon'a gönderilirken, karaciğeri ise Sağlık Bakanlığı'na ait uçakla Antalya'ya gönderilmek üzere yola çıktı.

Pülümür Belediye Başkanı ve aynı zamanda akrabası olan Mesut Coşkun, Hıdır Dikme'nin sağlığında organ bağışı konusunda çok duyarlı olduğunu belirterek; "Sağlığında hep söylerdi, organ bağışının Türkiye'de önemli olduğunu, bir can giderken, birçok cana da umut vermemiz gerektiğini, kendisi ve ailesi bu konuda çok duyarlı. Ailesi karar aldı ve organlarını bağışladılar, onun sayesinde de birkaç tane hayat kurtarmış oluruz. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.

Hıdır Dikme'nin oğlu Yılmaz Dikme ise organ bağışı konusunun, babasının vasiyet ettiğini ifade ederek, "Babamın yaşarken, bize söylediği şeylerden biriydi. Bugün onun vasiyetini yerine getirdiğim için biraz da olsa teselli buluyorum. En azından organlarından birinin bir insana hayat vereceği için babamın adına mutluyum" şeklinde konuştu.

KATÜ'den gelen 3 kişilik organ nakil heyetinin saatler süren operasyonun ardından alınan organlar Samsun, Antalya ve Trabzon'da 3 kişiye hayat verecek. - ERZİNCAN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Vasiyeti 3 Hayat Kurtaracak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gaziantep, 2024 yılında turizmden daha fazla pay almayı hedefliyor
  12:35 Gaziantep, 2024 yılında turizmden daha fazla pay almayı hedefliyor

  Gaziantep, gastronomi ve kültürel değerleriyle ünlenerek dünya çapında tanınan bir şehir haline gelmiştir. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, turizm potansiyelini artırmak için çalışmalar yürüttüklerini ve kültür turizminin bölge için büyük bir fırsat olduğunu belirtmiştir. Gaziantep'in turizmde daha fazla pay alması, esnafın kazancının artması, istihdamın gelişmesi ve çiftçinin karının yükselmesi anlamına gelecektir.

 • Müzik, çocukların matematik zekasının gelişimine katkı sağlıyor
  12:34 Müzik, çocukların matematik zekasının gelişimine katkı sağlıyor

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, müziğin çocukların matematik zekasının gelişimine katkı sağladığını belirtti. Öztürk, müziğin insan sağlığını ve beynin gelişimini olumlu etkilediğini ifade ederek, müzik terapinin her yaş grubunda uygulanabildiğini ve tıbbın diğer alanlarıyla kullanıldığını söyledi.

 • Kayserispor, Son 6 Maçta 3 Puan Alamadı
  12:34 Kayserispor, Son 6 Maçta 3 Puan Alamadı

  Süper Lig takımlarından Kayserispor, son 6 maçında galibiyet elde edemedi. Kayserispor, son 6 maçta 2 beraberlik, 4 yenilgi alarak sadece 2 puan toplayabildi.

 • Kayserispor, Burak Yılmaz yönetiminde 6 maçtır galibiyet alamıyor
  12:34 Kayserispor, Burak Yılmaz yönetiminde 6 maçtır galibiyet alamıyor

  Süper Lig takımlarından Kayserispor, Teknik Direktör Burak Yılmaz yönetiminde çıktığı 11 maçta sadece 2 galibiyet alabildi. Son 6 maçta galip gelemeyen sarı-kırmızılılar, ligdeki performansını düzeltemiyor.

 • Demirköy'de Yöresel Ürün Satış Dükkanları Açıldı
  12:34 Demirköy'de Yöresel Ürün Satış Dükkanları Açıldı

  Trakya Kalkınma Ajansı'nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Demirköy Belediyesi ile Demirköy Üretici Kadın Kooperatifi iş birliğinde gerçekleştirilen 'Üretimin Yeni Merkezi Demirköy' isimli projenin açılışı yapıldı. İlçe Kaymakamı Ertuğrul Bayram, kadın üreticileri desteklediklerini belirtirken, projenin kadınların iş hayatında daha fazla yer almasını sağlayacağını ve bölgede yetiştirilen yöresel ürünlerin satışa sunulacağını ifade etti. Demirköy Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Dilber Doğan da açılışta emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Batman'ın Sason Kaymakamı, Bitlis sınırındaki köylerde vatandaşlarla buluştu
  12:34 Batman'ın Sason Kaymakamı, Bitlis sınırındaki köylerde vatandaşlarla buluştu

  Sason Kaymakamı Murat Mete, Bitlis sınırındaki köylerde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelerek ihtiyaç ve taleplerini dinledi. Köy ziyaretleri sırasında Örenağıl köyünde bulunan Cembeli Alagan'ı ziyaret eden Kaymakam Mete, köylülerin taleplerinin hızlı bir şekilde karşılanması için talimatlar verdi.

 • Kırklareli'nde TOBB Sosyal Bilimler Lisesi bocce takımı grup müsabakalarına katılacak
  12:33 Kırklareli'nde TOBB Sosyal Bilimler Lisesi bocce takımı grup müsabakalarına katılacak

  Kırklareli'nde TOBB Sosyal Bilimler Lisesi genç erkek bocce takımı, Sakarya'daki grup müsabakalarına katılmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Takım antrenörü İlker Arslantaş, grup müsabakalarında şampiyon olmayı hedeflediklerini belirtti.

 • İzmit'te İstinat Duvarı Çöktü, Bina Tahliye Edildi
  12:32 İzmit'te İstinat Duvarı Çöktü, Bina Tahliye Edildi

  Kocaeli'nin İzmit ilçesinde istinat duvarının çökmesi sonucu 5 katlı bina tahliye edildi. Onarım çalışmaları başladı.


Advertisement