1 Haziran Dünya Süt Günü - Son Dakika

1 Haziran Dünya Süt Günü

Karapınar Süt Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Tartan, süt ve süt ürünleri sektörünün ülkemizde doğrudan istihdam ve tedarikçilerinden aldığı mal ve diğer hizmetle ile insanların geçim kapısı olduğunu söyledi.

Karapınar Süt Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Tartan, süt ve süt ürünleri sektörünün ülkemizde doğrudan istihdam ve tedarikçilerinden aldığı mal ve diğer hizmetle ile insanların geçim kapısı olduğunu söyledi.

Birlik Başkanı Tartan, 1 Haziran Dünya Süt Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Sağlıklı, başarılı ve çalışkan bir nesil yetiştirmek istiyorsak; dengeli beslenmeye, süt ve süt ürünlerinin tüketimine önem vermek zorundayız. Daha sağlıklı yarınlarımız için sizde günde 2 bardak süt için. Ülkemizde süt ve süt ürünlerinin tüketiminin artması dileğiyle 1 Haziran 'Dünya Süt Günü'nü kutluyorum." dedi.

Konya'nın süt üretiminin yaklaşık yüzde 14'ünü Karapınar üreticisi tarafından karşıladığını ifade eden Tartan, ilçedeki 60 bin büyükbaş hayvanın 28 binden fazlasının sağım hayvanı olduğunu belirtti.

Tartan açıklamasının devamında şunları kaydetti:

"İlçemizde 11 süt işleme tesisi çalışıyor. Toplam 400 ton süt üreten bir ilçeyiz.

Türkiye genelinde zor bir süreçten geçiyoruz. COVİD-19 salgını nedeni ile de sektörümüz başarı ile bir süreç gerçekleştirdi. Bu süreçte çiğ süt üretimi ülkemizde azalmadı, süt ürünü üretiminde sıkıntı yaşanmadı, tüketicimiz sütsüz, yoğurtsuz, peynirsiz kalmadığı bir gerçek. Tüm çalışanlar özveri ile çalışmış ve takdir toplamıştır. Şu zor süreçten sonra ambalajsız ve açıkta satılan süt ve süt ürünleri, ciddi sağlık riskleri taşıdığını göz ardı etmemek gerekir. Salgın sonrasında uygunsuz koşullarda ve denetimi yapılmadan halka sunulan süt ürünlerine izin verilmemelidir. Bu bir yerde halk sağlığı için önemlidir.

Süt, insanoğlunun sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için en temel ve besleyici gıda olduğu bir gerçektir. Süt, İnsanın doğduğu andan itibaren gelişmesi ve sağlıklı kalması için gerekli olan besin öğelerini doğal olarak içermektedir. Süt günümüzde hesaplı, sağlıklı,besleyicici ve en kolay erişilebilen gıdalar arasındadır."

Son Dakika

17:53 Gelibolu'da yangından sonra ikinci tehlike! Dereler temizlenmezse köyler ve tarlalar sular altında kalabilir 15:56 Eski Survivor yarışmacısı Mert Öcal, Cemal Can'ı şampiyon yapmak için harekete geçti 15:45 Hız limitini aşan sürücünün gösterdiği korkunç gerekçe cezadan yırtmasını sağladı 15:21 "Aşk 101'deki Osman eşcinsel olarak kurgulandı" diyen Mahir Ünal'a dizi oyuncusu Kubilay Aka'dan cevap 13:50 Sevgilisinin arkadaşıyla yatakta basılan eski manken için mahkemeden zorla getirilme kararı 13:46 Otomobil satışında geçtiğimiz yıl pazarın %56'sını oluşturan dizel araçların oranı bu sene %42'ye geriledi 13:16 Yolcu taşımacılığının efsane firması Varan, Türkiye yollarına geri döndü 13:14 Kocasını minibüste başka kadınla yarı çıplak halde basan kadın, öfkeden deliye döndü 12:44 Aranan şüpheli polislere bıçakla saldırdı! 2 memur yaralandı 12:20 Google, Facebook şifrelerini çalan 25 uygulamayı Google Play'den kaldırdı 12:00 Bakan Albayrak ve ailesine hakaret eden zanlının mahkemedeki ifadesi ortaya çıktı: İroni yapmak istemiştim 11:38 Yeşim Salkım, pandemi döneminde maske üretmeye başlayanlara öfke kustu: Sahtekarsınız 11:38 Starbucks'ta Müslüman kadına ayrımcılık: Bardağına "Ayşe" yerine "DEAŞ" yazdılar 10:45 Yüzlerce tatilciye "helal otel" şoku! Ödeme yaptıkları otelin konseptinin değiştiğini öğrendiler 10:28 Sahibi 1,5 tonluk kurbanlık boğayı ikinci el araç fiyatına satışa çıkardı