19 Mayıs, Bozyazı'da Coşkuyla Kutlandı - Son Dakika

19 Mayıs, Bozyazı'da Coşkuyla Kutlandı

19.05.2016 16:24
19 Mayıs, Bozyazı'da Coşkuyla Kutlandı, System.String[]

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 97’nci yıl dönümü, Mersin’in Bozyazı ilçesinde coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 97'nci yıl dönümü, Mersin'in Bozyazı ilçesinde coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen kutlamaya, Bozyazı Kaymakamı Suat Yıldız, Garnizon Komutanı Savaş Cingöz, Belediye Başkanı Mehmet Ballı, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. İlk tören, Atatürk Anıtı önünde gerçekleşti. Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Dr. Ahmet Hakan Acı'nın Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar daha sonra Bozyazılıların katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Kaymakam Yıldız, Garnizon Komutanı Cingöz ve Belediye Başkanı Ballı'nın öğrencilerin ve halkın bayramını kutlamalarının ardından, Dr. Acı günün anlamına ilişkin bir konuşma yaptı. 19 Mayıs'ın Türk milletinin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olduğunu vurgulayan Acı, "19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs gençlik, gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk istiklali ve Türk Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum" dedi.

Törende daha sonra gençlik adına yapılan konuşma, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve gençliğin Ata'ya cevabı okundu. Şiirlerin okunmasının ardından, Gençlik Marşı alanı dolduran öğrenciler tarafından hep birlikte söylendi. Öğrenciler, Kaymakam Yıldız'a Türk Bayrağı ve çiçek sundu. Yıldız, Türk Bayrağını öperek aldı. Liseler arası kız ve erkek öğrenciler halat çekme, 100 metre sürat koşusu, çuval yarışının ardından tekvando gösterisi ve Bozyazı Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibinin yöresel folklor gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı. Kaymakam Yıldız ve protokol üyelerinin yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermelerinin ardından tören sona erdi.

KAYMAKAM YILDIZ BAYRAM MESAJI YAYINLADI

Öte yandan, Bozyazı Kaymakamı Suat Yıldız, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 97'nci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Yıldız mesajında şunları kaydetti: "19 Mayıs 1919 tarihi, esarete mahkum edilmek istenen Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki özgürlük mücadelesinin başlangıcıdır. Büyük Önder'in Samsun'da yaktığı bağımsızlık ateşi, çaresizlik içerisindeki Türk milletinin umutlarını yeniden canlandırarak aydınlığa ulaşmasının ilk adımı olmuştur. Bağımsızlık mücadelesinin vatan topraklarının her köşesine dalga dalga yayıldığı tarihimizin akışını değiştiren bu olaydan sonra milletimiz kenetlenerek, eşsiz vatanseverlik ve kahramanlık destanı olan milli mücadeleyi büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmüştür. Atatürk, 'Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir' sözleriyle gençliğe olan güvenini dile getirmiştir. Gençlerimizin bu kutsal vatana, onun gösterdiği ilkeler ışığında sahip çıkacağına inancım tamdır. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 97. yıl dönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanımızın bağımsızlığı ve bütünlüğü uğruna aziz canlarını veren şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum." - MERSİN

19 Mayıs, Bozyazı'da Coşkuyla Kutlandı
19 Mayıs, Bozyazı'da Coşkuyla Kutlandı
19 Mayıs, Bozyazı'da Coşkuyla Kutlandı
19 Mayıs, Bozyazı'da Coşkuyla Kutlandı

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 19 Mayıs, Bozyazı'da Coşkuyla Kutlandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Öldürüp çuvalla ormana attığı sevgilisini Müge Anlı'nın programında böyle aramış: Hep el üzerinde tuttum Zamalek'ten resmi açıklama geldi! Mostafa Mohamed için Galatasaray'la anlaşıldı TSK personeline ilişkin kanun teklifi TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi KKTC'de yakalanan FETÖ'nün firari mahrem imamı Ahmet Yiğit, Türkiye'ye getirildi Anne ve babasını siyanürlü şerbet içirip öldüren gence 2 kez müebbet ve 10 yıl 10 ay hapis Sürekli ağaçlarını kesen şahsı, bahçesine kurduğu 17 bin liralık fotokapanla yakaladı Türkiye'nin en büyük çetesi "Büyü Bozan" operasyonuyla çökertildi! Polis 6 ay boyunca balıkçı kılığında takip etti Sivaslı işadamı memleketine Türkiye'nin en büyük meyve bahçesini kuruyor