Son Dakika Haberleri: İki ANKA Daha Hava Kuvvetleri'ne Teslim Edildi

İki ANKA Daha Hava Kuvvetleri'ne Teslim Edildi

2 ay önce

TAI'nin ürettiği ANKA-S tipi iki İHA daha Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

 Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSKSuriye topraklarında gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı'na büyük güç katan insansız hava araçlarına (İHA) yenileri ekleniyor. TAI'nin ürettiği ANKA-S tipi 2 İHA daha Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi ve operasyonel hale getirildi. Milli uydular TSK Muhabere Sistemi (TAFICS) üzerinden kontrol edilen ANKA-S, görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz görüntü çekip istihbarat toplayabiliyor. Silah donanımı yüklenmesi halinde taarruz amaçlı olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Hava Kuvvetleri, toplam 10 adet ANKA-S siparişi vermişti.

PERSONELE TEKNİK VE UÇUŞ EĞİTİMİ VERİLDİ

Gazete Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre teslimat öncesinde ANKA-S için Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline teknik ve uçuş eğitimi verildi. 2 adet ANKA-S, ocak ayı sonunda Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi ve Afrin operasyonunda kullanılmaya başlandı. 14 Mart'ta yapılan ikinci parti kabul testlerinin ardından, 2 adet ANKA-S, 1 yer kontrol istasyonu, 1 mobil uydu yer terminali ve 3 ileri kontrol üssü daha teslim edildi.

ANKA-S'İN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

AZAMİ HIZ: 217 km/sa

AZAMİ İRTİFA: 9 bin metre

HAVADA KALIŞ SÜRESİ: 24 saat
SP'li Yönetici: Gül'ün Adaylığına CHP Sıcak, Akşener İknaya Çalışılıyor Erdoğan Görüşmesi Sonrası Arınç'tan İlk Yorum: AK Parti'ye Zarar Verecek Girişimlerde Olamam

Son Dakika! Kılıçdaroğlu Tüm Programını İptal Etti, Yarın Akşener'le Görüşecek