Son Dakika Haberleri: 5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali" 4 Mayıs'ta Başlayacak

5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali" 4 Mayıs'ta Başlayacak

2 yıl önce

Tiyatro Frankfurt tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen, "Frankfurt Türk Tiyatro Festivali"nin detayları basın toplantısında açıklandı.

5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali
Tiyatro Frankfurt tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen, "Frankfurt Türk Tiyatro Festivali"nin detayları basın toplantısında açıklandı.

Devlet Tiyatroları (DT) işbirliğiyle gerçekleştirilen festivalin basın toplantısı, DT Küçük Sahne'de gerçekleştirildi.

Frankfurt Türk Tiyatro Festivali Başkanı ve Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, bir kültürün bayrağı olan dilin, tarihi ve estetik birikimin temsilcisi olduğunu söyledi.

Ku¨ltu¨ru¨n yas¸atılmasının ancak dilin yas¸atılmasıyla mu¨mku¨n olacağını vurgulayan Kellecioğlu, " Almanya'daki vatandas¸larımızla aramızdaki bagˆın en temel ko¨pru¨su¨ Tu¨rkc¸emizdir. Du¨nya klasiklerinin veya geleneksel tiyatromuzun en sec¸kin o¨rneklerinin Avrupa'nın orta yerinde Tu¨rkc¸e olarak oynanmasının etkisi ve degˆeri tartıs¸ılamaz." dedi.

Kellecioğlu, Türk tiyatro topluluklarının artık Avrupa'nın pek c¸ok kentinde yer aldığına işaret ederek, "Bu oldukc¸a sevindirici bir durum. Özellikle Almanya ic¸in artık bir Tu¨rk tiyatro seyircisinin olus¸tuğunu ve Tu¨rklerin yaptıgˆı tiyatroların Almanların da ilgisini c¸ektiğini c¸ok rahat so¨yleyebiliriz." diye konuştu.

Tu¨rk tiyatrosunu Avrupa'da en iyi s¸ekilde tanıtmak istediklerini aktaran Kellecioğlu, "Frankfurt'ta birc¸ok farklı ulustan izleyici var. Herkese hitap edebilmek ic¸in tu¨m oyunların gösterimlerini Almanca u¨st yazıyla yapıyoruz. Festival sayesinde Almanlara Tu¨rk tiyatrosunu sevdirdik. Bundan sonra da aynı hedefle yolumuzda ilerlemeye devam edecegˆiz." ifadelerini kullandı.

"Seyircinin yüzde 30'u Alman"

Kamil Kellecioğlu, festivalin 4-14 Mayıs'ta Frankfurt ve c¸evresindeki sec¸kin tiyatro salonlarında gerc¸ekles¸tirileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Salonların doluluk oranı yu¨zde 100 olurken, bizi ayrıca mutlu eden en o¨nemli s¸ey ise seyircinin yaklas¸ık yu¨zde 30'unun Almanlardan olus¸ması. Bu festival, iki u¨lke arasında sanat ve ku¨ltu¨r adına kurulan en kalıcı ko¨pru¨lerden biri. Bu festivali yaklaşık 40 kişilik ekiple yapıyoruz, o yüzden ekip arkadaşlarım benim için çok kıymetli. Festivalimizin en bu¨yu¨k destekc¸ileri Ku¨ltu¨r ve Turizm Bakanlıgˆı Devlet Tiyatroları, Frankfurt Belediyesi ve Tu¨rkiye'nin Frankfurt Bas¸konsoloslugˆu oldu."

İstanbul DT Müdürü Celal Kadri Kınoğlu da tiyatroya amatör çalışmalar yaparak başladığını anlattı.

Yaklaşık 35 yıldır tiyatroyla uğraştığının altını çizen Kınoğlu, "Yeni yazarlar bulmak, yeni yönetmenler keşfetmek, yeni bir tiyatro dilinin oluşmasına imkan sağlamak ve genç oyuncuları desteklemek gibi bir görev duygumuz var. Bizim için böyle çağrılar hep aynı görev duygusunu harekete geçiriyor. O yüzden biz de heyecan duyuyoruz ve 'her sene böyle bir çabaya bizim en güzel oyunlarımız armağan olsun' diyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Festivalin onursal bas¸kanlarından Ayla Algan ise festival için gece gündüz çalışıldığına bizzat şahit olduğunu dile getirdi.

Frankfurt Türk Tiyatro Festivali'nin diğer onursal başkanı Haldun Dormen de Avrupa'da yaşayan Türklerin tiyatroya olan merakının bu tip etkinlikler sayesinde arttığını ifade etti.

Toplantıda ayrıca Aliye Uzunatağan ve Behzat Uygur'un yanı sıra, festivalin onursal başkanlarından Tamer Levent de konuşma yaptı.

Tiyatro camiasından ünlü isimlerin katıldığı toplantıda, Tiyatro Frankfurt Koordinatörü Zeynep Yıldız, Frankfurt Türk Tiyatro Festivali İstanbul Koordinatörü Nur Onur da yer aldı.

"5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali"

Festivalde bu yıl 7 büyük prodüksiyonlu oyun, 7 atölye çalışması, 7 söyleşi, bir panel ve 3 resepsiyon yapılacak.

İstanbul DT ise festivalde Celal Kadri Kınoğlu ve Hakan Çimenser'in başrolünde yer aldığı "Giydirici" ile Haldun Dormen'in yönettiği "Karmakarışık" adlı oyunların temsilini gerçekleştirecek.

Sumru Yavrucuk'un yönetip oynadığı "Shirley"in açılış oyunu olacağı festivalde, Tiyatro Fil tarafından sahnelenen "Müzikli Park" adlı oyun da çocuk seyircilerin beğenisine sunulacak.

Almanya Nürnbergli tiyatro grubu Objektif Sahne'nin "Sınır", Güneş Tiyatrosu Frankfurt'un "İstiklal" oyununu sergileyeceği festivalde, Süheyl ve Behzat Uygur ise "Hassta Etme Adamı" adlı oyunlarıyla Almanya'daki tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.

Festival boyunca ayrıca Selçuk Yöntem, Zafer Algöz, Yıldız Kültür, Barış Falay, Ayşenil Şamlıoğlu, Mustafa Kurt, Erdal Küçükkömürcü, Atilla Şendil, Zerrin Tekindor, Engin Alkan, Erkan Avcı, Hilal Saral, Yaşar Kurt ve Fatih Koyunoğlu gibi birçok ünlü isim, festival takipçileriyle bir araya gelecek.
Haber Yayın Tarihi: 05.02.2018 06:29 Kaynak: AAFETÖ'nün kanalında program sunan Reha Yeprem'i görenler tanıyamıyor 58 kilo veren Yeşim Ceren Bozoğlu'nun, dekolteli bluzuyla paylaştığı fotoğrafına yorum yağdı Trump'tan çok sert Afganistan açıklaması: 10 gün içinde dünyadan silebiliriz