50 Bin Kişi Malatya'dan 'Darbeye Hayır' Dedi - Son Dakika

50 Bin Kişi Malatya'dan 'Darbeye Hayır' Dedi

28.06.2008 18:47
50 Bin Kişi Malatya'dan 'Darbeye Hayır' Dedi, System.String[]

Ortak Akıl Hareketi'nin İlk Mitingi, Malatya'da Yaklaşık 50 Bin Kişinin Katılımı ile Başladı. Kernek Meydanında Toplanan Onbinler "Darbeye Hayır" Diyerek, Daha Demokratik Bir Türkiye İstedi.

Ortak Akıl Hareketi'nin ilk mitingi, Malatya'da yaklaşık 50 bin kişinin katılımı ile başladı. Kernek meydanında toplanan onbinler "Darbeye Hayır" diyerek, daha demokratik bir Türkiye istedi.

Mitingin düzenlendiği Kernek Meydanı 24 ilden gelen katılımcıları almazken, vatandaşlar Fuzuli, Kanal boyu, Cengiz Topel caddelerine doğru uzanmak zorunda kaldı.

Vatandaşların ellerindeki Türk bayrakları ile "Ortak akılla çıktık yola demokrasi yolunda vermeyeceğiz mola. Egemenlik ne yargının ne de darbelerindir egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" şeklindeki pankartlar ile "Dur de dur de darbelere dur de, Hemen şimdi kesintisiz adalet, Darbeye hayır" şeklindeki sloganlar dikkat çekti.

"Kayıt Yok Şart Yok Egemenlik Milletindir" mitinginde konuşan Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, milletçe sarsıntılı bir süreçten geçildiğini, millete ait makamlardan millete yakıcı bakışlar atıldığını söyledi.

Miting alanında toplanan onbinlere konuşan Gündoğdu, milletin geleceğine yine milletin karar vereceğini belirterek, laikliğin Fransa'daki tanımıyla Türkiye'de uygulanmasını istediklerini ifade etti. "Laiklik, inananları dövmenin sopası olmamalı" diyen Gündoğdu, "Kim iktidar olursa olsun ülkeyi biz yönetiriz diyenler var. Millet olarak bu yapıya dur diyoruz. Oluşturulmaya çalışılan demokrasi krizine ve darbeli yönetime müsaade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Hak İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türkiye'nin ihtiyacının olmadığı tek şeyin gerilim olduğunu kaydetti. Türkiye için barış ve dayanışma içerisinde olunması gerektiğini vurgulayan Uslu, "Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Türkiye bıçak sırtında bir dönem yaşadı. Bu günlerde demokrasinin tehdit, milli egemenliğinin tahkir edildiği için buradayız. Bugün tanıdık ve bildik senaryolar yeniden sahneleniyor. Yönetmeden hükmetmek isteyenler var. Anayasanın sınırları zorlanarak nöbetleşe bildiriler yayınlanıyor. Gazeteciler, siyasiler ve halk hizaya sokulmak isteniyor. Bu girişimlerin parlamentonun meşruiyetini tartışmaya yönelik olduğunu hayretle izliyorum. Hukukun üstünlüğü ve demokratik teamüller yerine ülke, yargıçlar rejimi haline getirilmeye çalışılıyor ve rejim demokratik olmaktan çıkarılmak isteniyor. Bu süreç demokratik diyemeyeceğimiz kapalı bir sisteme doğru ilerliyor. Bu çağda bu miting alanında bizim hala demokrasi ve özgürlükleri arıyor olmamıydık" diye konuştu.

Sosyolog Nurhayat Kızılkan da mitinge katılanları sivil itaatsizliğe çağırdı. Kazılkan, bu sözcüğün manasını ise şu ifadelerle anlattı: "Annem bana 'kızım Türkiye'yi sen mi kurtaracaksın ne işin var orada' dediği için kalktım ve geldim. Annemi dinledim, ona saygısızlık yapmadım ama ben kendi kararımı kendim verdim. İşte sivil itaatsizlik bu."

Genç Siviller adına konuşan Yıldıray Oğul ise bugüne kadar yapılan darbelerde milletin hep sessiz kaldığını dile getirerek, bu yapılan miting ve diğer faaliyetlerin bundan sonra sessiz kalınmayacağının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Eğitim Birsen Şube Başkanı ve Malatya Komitesi Başkanı Şahin Kayaduman ile Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı adına avukat Necati Ceylan da birer konuşma yaparak, ülkenin artık darbe istemediğini ve demokrasiden ödün verilemeyeceğini dile getirdiler.

Ortak Akıl Hareketi, önce yeni anayasa ve demokrasi platformunun oluşturulması ile başladı. Bu oluşumun içerisinde yüzlerce sivil toplum örgütü, yüzlerce akademisyen, yazar ve gazateci bulunuyordu. Platform, Türkiye'nin daha katılımcı, sivil ve özgürlükçü bir anayasaya sahip olması için ülke yönetiminde oluşturulmaya çalışılan "Egemenlikte meşruiyet krizini" aşma yolunda ortak akıl hareketi kampanyasını uygulamaya koydu.

Ortak Akıl Hareketinin amacı ise; "Ülkemizde yaşanan demokrasi ve özgürlük mücadelesine aktif katılım sağlamak, temel hak ve özgürlüklerin alanını genişletmek, millet iradesini her tür vesayet ve ipotekten arındırmak, toplumdaki her tür inanç, yaşam tarzı ve eğilimleri eşit olarak hukuk güvencesine alacak yeni bir anayasa talebini diri ve canlı tutmak."

Hareket dünya veya siyasi görüşü ne olursa olsun demokrasiden yana herkesi birlikte hareket etmeye çağırıyor. Hareket darbe dönemlerinde ülkenin kaybettiğine vurgu yaparak, 70 milyonun kazandığı saygın bir ülke olma isteğini dile getiriyor.

İlki Malatya'da gerçekleştirilecek mitingler Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde gerçekleştirilecek. Malatya mitingine Adıyaman, K.Maraş, Elazığ, Diyarbakır, Sivas, Ş.Urfa, Bingöl, Gaziantep, Batman, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Adana, Mardin, Kayseri, Erzincan, Osmaniye, Erzurum, Hatay, Mersin, Tokat, Siirt ve Ağrı illerinden katılım oldu.

50 Bin Kişi Malatya'dan 'Darbeye Hayır' Dedi
50 Bin Kişi Malatya'dan 'Darbeye Hayır' Dedi
50 Bin Kişi Malatya'dan 'Darbeye Hayır' Dedi

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 50 Bin Kişi Malatya'dan 'Darbeye Hayır' Dedi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İkinci el satışta son nokta! Ölüm saçan ilaç ilanlarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı harekete geçti Bill Gates'ten dikkat çeken koronavirüs kehaneti: İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun Bir Başkadır dizisindeki görsel mesajlar ne anlama geliyor? Macaristan'da ilk gol geldi! Milliler topu ağlarında gördü Son Dakika! Kemal Kılıçdaroğlu-Alaattin Çakıcı gerginliğine Bahçeli de dahil oldu: Mafya demek rezilliktir Meteoroloji uyardı! Bazı illerde sağanak ve kar yağışı bekleniyor Koronavirüsle ilgili dikkat çeken araştırma: Sigara içmek 3 kat daha fazla etkiliyor Yangında kül olan Vaniköy Camii imamının altınları evinde bulundu