Afgan Charlie Chaplin, Halka Savaşı Unutturuyor - Son Dakika

Afgan Charlie Chaplin, Halka Savaşı Unutturuyor

01.10.2018 13:17

- Afgan Charlie Chaplin, halka savaşı unutturuyorKABİL - Afganistanlı tiyatro oyuncusu Karim Asir, başkent Kabil sokaklarında halka açık gösteriler düzenleyerek savaş nedeniyle hayatları yıkılmış insanlara gülümsemeleri için bir sebep veriyor.

- Afgan Charlie Chaplin, halka savaşı unutturuyor

KABİL - Afganistanlı tiyatro oyuncusu Karim Asir, başkent Kabil sokaklarında halka açık gösteriler düzenleyerek savaş nedeniyle hayatları yıkılmış insanlara gülümsemeleri için bir sebep veriyor.

Hemen hemen her gün saldırılara şahit olan Afganistan'da yaşayan 25 yaşındaki Karim Asir, yediden yetmişe Afgan halkını kısa sürede olsa mutlu etmek için Charlie Chaplin'in izinden gidiyor.

Asir, 4 yıl önce Kabil Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olunca, mesleğini insanların faydasına kullanma kararı aldı. Uzun yıllardır savaşın gölgesinde yaşamaya alışan Afgan halkı, 25 yaşındaki genç Chaplin'in sokak gösterileri ile tanıştı. Hikayesini İHA'ya anlatan Asir, sanatını icra etmek için ise hem komik hareketleriyle insanları güldürebilen hem de eleştirel mesajlarıyla insanlara düşünme fırsatı veren Charlie Chaplin'in Şarlo karakterini seçti. Bu karakteri canlandırmaya üniversiteye başladığı yıllarda karar verdiğini söyleyen Asir, Şarlo karakterini oynayabilmek için birçok kitap okuduğunu ve çalışmalar yaptığını dile getirdi. Yaptığı işi tanımlayan Asir, "Çok basit, Afganlara gülümsemeleri için sebep veriyorum" diyor.

Amaç, güldürürken düşündürmek

Komedyen Charlie Chaplin'in çalışmalarına ergenlik dönemlerinden beri ilgi duyduğunu anlatan Karim Asir, Afganistan'da kimsenin konuşmadığı sorunların olduğunu ve bunların ülkedeki herkesin hayatını doğrudan etkilediğini söyledi. Aslında çocukluğundan beri ülkedeki çatışmaların ve iktidar mücadelesinden etkilenen Asir, Şarlo'yu tanımasında ülkedeki çatışmaların sebep olduğunu dile getirdi. Ailesinin yaşadıkları köy Taliban tarafından ele geçirilince İran'a göç etmek zorunda kalan Asir, İran televizyonlarında Şarlo'yu görünce derinden etkilendiğini dile getirerek, ülkesine dönünce Şarlo gibi makyaj yapıp hayali için hazırlıklar yaptığını anlattı.

Toplumun temel sorunlarına değiniyor

Gösterilerinde yere çöp atmak, ağaçlara zarar vermek, yaya geçidi ve üst geçitleri kullanmamak gibi temel sorunlara değinen Asir, Charlie Chaplin'den tek farkının Afgan toplumunu ilgilendiren konulara da değindiğini ifade ediyor. İHA muhabirine Afgan halkının Şarlo'ya tepkisinin aynı olduğunu söyleyen Asir, "Afgan halkı da beni Charlie Chaplin gibi ünlü bir karakteri taklit ettiğim için seviyorlar. Ancak Afgan birisinin Charlie Chaplin olması onları daha da mutlu ediyor. Olumsuz tepkiler de var ama bu tepkileri benim motive olmamı ve bu yoldaki irademi sağlamlaştırıyor" diye konuştu.

Ölüm tehditlerine rağmen

Asir, ailesinin tüm endişelerine rağmen yolundan vazgeçmediğini dile getirdi. DEAŞ'ın tehditlerine rağmen sokakta, parklarda, bahçelerde ve okullarda yaptığı göster sayesinde sıklıkla bomba patlayan Kabil'de insanların rahatlamasını sağlayan Asir, "İnsanlarıma, Afganistan'daki çatışma ve güvensizlik problemlerini unutmaları için şans veriyorum" dedi.

Afgan Charlie Chaplin, Halka Savaşı Unutturuyor
Afgan Charlie Chaplin, Halka Savaşı Unutturuyor
Afgan Charlie Chaplin, Halka Savaşı Unutturuyor
Afgan Charlie Chaplin, Halka Savaşı Unutturuyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Afgan Charlie Chaplin, Halka Savaşı Unutturuyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

ABD Başkanı Trump'ın resmi sitesi hacklendi: Dünya, başkan tarafından yayılan sahte haberlere doydu Ankara'da doğalgaz patlaması: 3 yaralı Hobi bahçeleri ile ilgili kanun teklifi TBMM'de kabul edildi! Tarım arazilerini bölenlere hapis cezası var Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz