Son dakika Kabil haberleri, Kabil son dakika, son dakika Kabil

Son Dakika Kabil Haberleri

 • Hanau Katliamı Kurbanları Berlin'de Anıldı
  20 Şub Hanau Katliamı Kurbanları Berlin'de Anıldı

  Almanya'nın Hanau kentinde gerçekleşen ırkçı saldırıda hayatını kaybeden 9 göçmen kökenli kişi, Berlin'de anıldı. Anma töreninin ardından düzenlenen protesto yürüyüşünde polisle göstericiler arasında arbede yaşandı ve bazı göstericiler gözaltına alındı. Başbakan Olaf Scholz ve Federal Ayrımcılıkla Mücadele Sorumlusu Ferda Ataman da olayı kınayan açıklamalar yaptı.

 • Kırgızistan, AB ve Orta Asya Ülkeleri Afganistan Özel Temsilcileri Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı
  14 Şub Kırgızistan, AB ve Orta Asya Ülkeleri Afganistan Özel Temsilcileri Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı

  Kırgızistan, başkent Bişkek'te gerçekleştirilen toplantıda Afganistan'daki son gelişmeleri ele aldı. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi ile Kabil'deki Orta Asya ülkelerinin diplomatik misyonlarıyla çevrim içi görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıya Birleşmiş Milletler Afganistan Özel Temsilcisi Roza Otunbayeva, AB Orta Asya Özel Temsilcisi Teri Hakala ve AB'nin Afganistan Özel Temsilcisi Thomas Niklasson da katıldı.

 • Afgan-Türk Maarif Okulları Yeniden Eğitime Başladı
  04 Şub Afgan-Türk Maarif Okulları Yeniden Eğitime Başladı

  Afganistan'da Türkiye Maarif Vakfı'na bağlı Afgan-Türk Maarif Okulları, tatillerin ardından dün yeniden eğitim-öğretime başladı. Ülke genelindeki 33 okulda 4 bin 385 öğrenci için dersler başladı. Okullar, teknolojik imkanlarla donatılmış bir şekilde yerel dillerin ve Türkçe'nin öğretildiği bir eğitim sistemiyle Afganistan'ın yarınlarını inşa ediyor. Afgan-Türk Maarif Okulları, üniversite sınavlarında yüksek başarı elde eden öğrenciler yetiştiriyor ve Afganistan'daki tek uluslararası eğitim kurumu olarak öne çıkıyor.

 • Afganistan'da Yoğun Kar Yağışı ve Soğuk Hava
  04 Şub Afganistan'da Yoğun Kar Yağışı ve Soğuk Hava

  Afganistan'da hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle kar yağışları ülkenin orta ve kuzey kesimlerini etkisi altına alırken, başkent Kabil'de mevsimin en yoğun kar yağışı görüldü. Kar yağışları nedeniyle ulaşım kapandı ve evlerin çatılarında biriken karlar su kaynaklarının beslenmesi için toprak zemin üzerinde biriktirilmesi istendi. Afganistan, küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle su kaynaklarının azaldığı bir ülke olduğu için yağmur ve kar yağışları hayati öneme sahip. Ancak dondurucu soğuklar nedeniyle can kayıpları da yaşanabiliyor.

 • TİKA, Afganistan'daki Atatürk Çocuk Hastanesine tıbbi malzeme desteği sağladı
  01 Şub TİKA, Afganistan'daki Atatürk Çocuk Hastanesine tıbbi malzeme desteği sağladı

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Atatürk Çocuk Hastanesine tıbbi malzeme desteği sağladı. TİKA Kabil Ofisi tarafından temin edilen 50 hasta yatak başı ünitesi, 10 monitör, 1 DC-40 Mindrey ultrason sistem makinesi ve çeşitli tıbbi malzemeler hastane yetkililerine teslim edildi. TİKA'nın yardımları devam edecek.

 • Afganistan'da 21 vilayette 7,5 milyon çocuğa çocuk felci aşısı yapılacak
  31 Oca Afganistan'da 21 vilayette 7,5 milyon çocuğa çocuk felci aşısı yapılacak

  Afganistan Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, dört günlük çocuk felciyle mücadele kampanyası kapsamında 21 vilayette beş yaş altındaki 7,5 milyon çocuğa aşı yapılacak. Bu kampanya ile birlikte çocuk felci hastalığına karşı mücadele devam ediyor.

 • Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Misyon Şefi ve Maslahatgüzarı Cenk Ünal, 'Yılın Kareleri 2023' oylamasına katıldı
  25 Oca Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Misyon Şefi ve Maslahatgüzarı Cenk Ünal, 'Yılın Kareleri 2023' oylamasına katıldı

  Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Misyon Şefi ve Maslahatgüzarı Cenk Ünal, Anadolu Ajansı'nın (AA) 2023'e damga vuran olaylara ait fotoğraflarının yer aldığı 'Yılın Kareleri 2023' oylamasına katıldı. Ünal, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin 2023 yılı boyunca yurt içinde ve dışında çektiği fotoğrafları inceledi. 'Deprem: Umut' ve 'Gazze: Kanıt' kategorilerinde oylamaya katılan Ünal, Aytuğ Can Sencar'ın 'Depremin Umudu' adlı fotoğrafına oy verdi. Ünal, Mustafa Hassona'nın 'Toz ve Duman' ve Yassine Gaidi'nin 'Umut ve Korku' adlı fotoğraflarını tercih ettiğini belirtti.

 • Afganistan-Pakistan Sınır Kapılarındaki Gerilimler Afgan Tüccarları Zarara Uğratıyor
  24 Oca Afganistan-Pakistan Sınır Kapılarındaki Gerilimler Afgan Tüccarları Zarara Uğratıyor

  Afganistan ile Pakistan arasında yaşanan gerilimler sonucu zaman zaman kapatılan sınır kapıları Afgan tüccarları milyonlarca dolar zarara uğratıyor. Sınır kapılarının kapalı olduğu dönemlerde binlerce tır ve kamyonun bekletildiği belirtilirken, bu durumun nakliye ücretlerinin artması, zaman kaybı, ürünlerin bozulması gibi sorunlara yol açtığı ifade ediliyor. Afganistan Ticaret ve Yatırım Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mirveyis Hotak, Pakistan'la önemli ticari ilişkileri olduğunu ve bu sorunun çözülmesi için bir yol bulunmasını istediklerini söyledi.

 • Afganistan'ın kuzeydoğusunda düşen Rus uçağının 6 yolcusundan pilot da dahil 4'üne canlı ulaşıldı
  21 Oca Afganistan'ın kuzeydoğusunda düşen Rus uçağının 6 yolcusundan pilot da dahil 4'üne canlı ulaşıldı

  Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitmek üzere kalkış yaptıktan sonra Afganistan'ın kuzeyindeki Badakhshan vilayetinde düşen Rusya'ya kayıtlı Falcon 10 tipi uçakta 6 yolcudan pilot da dahil 4'üne canlı ulaşıldı.

 • Haftanın tarihine bakış
  21 Oca Haftanın tarihine bakış

  Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993'te evinin önünde, aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü.

 • İran'ın Pakistan'daki saldırıları bölgedeki çatışma endişelerini artırıyor
  18 Oca İran'ın Pakistan'daki saldırıları bölgedeki çatışma endişelerini artırıyor

  İran, Pakistan'da Ceyş El Adl isimli militan gruba ait bazı hedefleri vurdu.

 • Hasan Aycın'ın Kudüs ve Filistin temalı eserleri sergileniyor
  15 Oca Hasan Aycın'ın Kudüs ve Filistin temalı eserleri sergileniyor

  Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi Hasan Aycın'ın Kudüs ve Filistin temalı eserleri, Gazze'deki katliamı çizgilerle anlatan sergide yer alıyor. Sergide ayrıca Gökhan Özcan ve Alper Gencer'in metinleri de sergiye eşlik ediyor. NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, üniversite olarak Filistin'e destek olmak için bu sergiyi düzenlediklerini belirtti. Sergi, bir ay boyunca ziyaretçilere açık kalacak.

 • Afganistan'da 6.4 büyüklüğünde deprem! Sarsıntı komşu ülkelerde de hissedildi
  11 Oca Afganistan'da 6.4 büyüklüğünde deprem! Sarsıntı komşu ülkelerde de hissedildi

  Afganistan'ın kuzeydoğusundaki Badahşan vilayetinde yerel saatle 13.52'de 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Badahşan'ın Curm ilçesi olarak açıklandı. Depremin derinliği 206 kilometre olarak duyuruldu. Deprem, başkent Kabil ve komşu ülkelerde hissedilirken hasara ilişkin henüz Taliban yönetiminden açıklama yapılmadı.

 • Afganistan'da düzenlenen Ulusal Buzkaşi Turnuvası keyifli anlar yaşattı
  11 Oca Afganistan'da düzenlenen Ulusal Buzkaşi Turnuvası keyifli anlar yaşattı

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de binlerce Afgan, yaşadıkları birçok sosyo-ekonomik krizin ortasında bu yıl 5'incisi düzenlenen Ulusal Buzkaşi Turnuvası ile keyifli anlar yaşadı.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Afganistan Geçici Yönetimi ile düzensiz göç ve geri gönderme konularını görüştü
  11 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Afganistan Geçici Yönetimi ile düzensiz göç ve geri gönderme konularını görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kabil Maslahatgüzarı Cenk Ünal'ın Afganistan Geçici Yönetimi üyeleriyle yaptığı görüşmede, düzensiz göçle mücadele ve Türkiye'deki düzensiz Afgan göçmenlerin geri gönderilmesi hususlarının ele alındığını bildirdi. Fidan, görüşmede Afgan göçmenlere vize ve oturum izni verilmesi gibi bir söz verilmediğini belirtti.

 • Afganistan'da düşük gelirli 50 çift toplu nikah töreniyle evlendi
  26 Ara Afganistan'da düşük gelirli 50 çift toplu nikah töreniyle evlendi

  Afganistan'da düşük gelirli 50 çift, geleneksel düğün masraflarından kaçınmak için toplu nikah töreniyle evlendi. Törende gelinler düğün yemeğinden sonra görüldü ve yeni evli çiftlere halı ve ev eşyaları da verildi. Taliban'ın dans ve müzik yasağı nedeniyle törende Kuran okundu. Çiftler, yeşil kurdelalar ve kırmızı plastik güllerle süslü araçlarla törenden ayrıldı. Düğün masraflarının düşmesiyle çiftlerin mali yükü azaldı.

 • Pakistan'da 2023'e iktidar değişikliği ve IMF ile anlaşma süreci damga vurdu
  25 Ara Pakistan'da 2023'e iktidar değişikliği ve IMF ile anlaşma süreci damga vurdu

  Pakistan'da 2023'e iktidar değişikliği ve ekonomik dar boğazdan çıkış için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşma süreci damga vurdu.

 • Kabil'deki Kömür Pazarında Hareketli Günler
  20 Ara Kabil'deki Kömür Pazarında Hareketli Günler

  Savaşın harap ettiği Afganistan'da soğuk kış yaklaşırken başkent Kabil'deki kömür pazarında hareketli günler yaşanıyor.

 • Sinema alanındaki güncel gelişmeler ve sinemanın düşünsel boyutları Cihannüma etkinliğinde konuşuldu
  20 Ara Sinema alanındaki güncel gelişmeler ve sinemanın düşünsel boyutları Cihannüma etkinliğinde konuşuldu

  Cihannüma Dayanışma ve İş Birliği Derneği tarafından düzenlenen "Perdeden, Dijital Platformlara; Türkiye'de Sinema" başlıklı panel ve açık oturumlar Balıkesir'de gerçekleştirildi.

 • Afganistan'da Yunus Emre Enstitüsü'nden 54 öğrenciye sertifikalar verildi
  20 Ara Afganistan'da Yunus Emre Enstitüsü'nden 54 öğrenciye sertifikalar verildi

  Yunus Emre Enstitüsü, Afganistan'da Osmanlı Türkçesi, sülüs hattı ve tezhip kursları düzenleyerek 54 öğrenciye sertifikalarını verdi. Enstitü, Türkçenin yaygınlaştırılması ve tezhip ile sülüs hat sanatının yaşatılması için eğitim ve kültürel faaliyetlerine devam ediyor.

 • Haftanın tarihine bakış
  17 Ara Haftanın tarihine bakış

  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002'de, evinin önündeki park yerinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

 • Afganistan'da Taliban, cinsel tacizden kurtulan kadınları hapse atıyor
  15 Ara Afganistan'da Taliban, cinsel tacizden kurtulan kadınları hapse atıyor

  Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan rapora göre, Afganistan'da Taliban yönetimi cinsel tacizden kurtulan kadınları koruma sağlama iddiasıyla hapse atıyor. Bu uygulama mağdurların akli ve fiziksel sağlığına zarar veriyor. Taliban yönetimi devlete ait kadın sığınma evlerini kaldırdı ve kadın haklarını baskılayan bir ülke haline geldi.

 • MARMARA DENİZİ'NİN SESSİZ ÇIĞLIĞI DENİZANALARI; ASIL STOK SUYUN ALTINDA
  15 Ara MARMARA DENİZİ'NİN SESSİZ ÇIĞLIĞI DENİZANALARI; ASIL STOK SUYUN ALTINDA

  HAVA sıcaklığı, deniz kirliliği, kıyısal alan tahribatı gibi nedenlerle İstanbul Boğazı'nın kıyı kesimleri ve Haliç'te görülen denizanası yoğunluğu dikkat çekici boyutlara ulaştı.

 • Perdeden Dijital Platformlara, Türkiye'de Sinema
  14 Ara Perdeden Dijital Platformlara, Türkiye'de Sinema

  Cihannüma Dayanışma ve İş Birliği Derneği tarafından düzenlenen panel ve açık oturum, sinema profesyonellerini bir araya getirecek. Etkinlikte sinema sanatının gelişimi, teknolojilerin ve medya platformlarının etkileşimi ele alınacak. Türkiye'nin önde gelen sinema profesyonelleri, akademisyenler ve medya yöneticileri bir araya gelerek sinema dünyasının geleceği hakkında önemli konuları tartışacak. Etkinliğin amacı, çıktılarını kamu ve özel sektör temsilcileriyle paylaşarak yeni projelerin topluma ve insanlığa kazandırılmasını sağlamaktır.

 • Afgan mülteciler ABD sınırına varmak için 11 ülke ve 'geçilemez' denen yolları katediyor
  14 Ara Afgan mülteciler ABD sınırına varmak için 11 ülke ve 'geçilemez' denen yolları katediyor

  Meksika sınır kenti Tijuana, ABD'ye sığınma umuduyla bölgede yoğunlaşan göçmen akını nedeniyle uzun süredir insani bir krizin merkezinde yer alıyor.

 • Pakistan, Afganistan'a teröristlere karşı eylem çağrısında bulundu
  12 Ara Pakistan, Afganistan'a teröristlere karşı eylem çağrısında bulundu

  Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Syrus Sajjad Kazi, Dera İsmail Han bölgesinde düzenlenen saldırının ardından Afganistan'a teröristlere karşı eylem çağrısında bulundu. Kazi, Afganistan'ın İslamabad Büyükelçiliği'ndeki diplomatı bakanlığa çağırarak Pakistan'ın tepkisini iletti. Pakistan, saldırının faillerinin ve Pakistan Talibanı liderlerinin İslamabad'a teslim edilmesini talep etti.

 • Afgan-Türk Maarif Okulları'nda mezuniyet heyecanı
  12 Ara Afgan-Türk Maarif Okulları'nda mezuniyet heyecanı

  Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Türkiye Maarif Vakfı'na ait okullarda 600'den fazla öğrenci mezuniyetlerini kutladı. Afganistan geçici hükümetinin Ekonomi Bakan Yardımcısı ve TMV yetkilileri de törende hazır bulundu.

 • İngiltere'nin eğittiği ve fonladığı Afgan özel kuvvetleri Taliban yönetimine gönderilmekle karşı karşıya
  12 Ara İngiltere'nin eğittiği ve fonladığı Afgan özel kuvvetleri Taliban yönetimine gönderilmekle karşı karşıya

  BBC, İngiltere tarafından eğitilen ve fonlanan Afgan özel kuvvetlerinin 200'e yakın üyesinin yakında sınır dışı edilip Taliban'ın yönettiği ülkelerine geri gönderileceğini öğrendi.

 • TİKA, Afganistan'da kadın girişimciler için kütüphane ve konferans salonu kurdu
  11 Ara TİKA, Afganistan'da kadın girişimciler için kütüphane ve konferans salonu kurdu

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın Herat vilayetinde Kadın Ticaret ve Sanayi Odası'nda kütüphane ve konferans salonu kurarak kadın girişimcilerin kullanımına sundu. TİKA'nın desteğiyle Türkiye Cumhuriyeti 100. Yıl Kütüphanesi ve Konferans Salonu'na bilgisayar, projeksiyon cihazı, ses sistemi, kitaplık, masa, sandalye ve çok sayıda kitap temin edildi. Törene Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Misyon Şefi ve Maslahatgüzarı Cenk Ünal, Türkiye'nin Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, TİKA Herat Ofisi Koordinatörü Arafat Deniz, Herat Kültür ve Enformasyon Müdürü Ahmedullah Muttaki, Herat Kadın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Behnaz Selçuki ve birçok kadın girişimci katıldı.

 • 11. Boğaziçi Film Festivali sinemaseverlerle buluştu
  09 Ara 11. Boğaziçi Film Festivali sinemaseverlerle buluştu

  Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 11. kez düzenlenen, Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu Boğaziçi Film Festivali başladı.

 • Japonya, Afganistan'a 58,4 Milyon Dolar Ek Yardım Yapacak
  04 Ara Japonya, Afganistan'a 58,4 Milyon Dolar Ek Yardım Yapacak

  Japonya, insani kriz yaşanan Afganistan'a destek amacıyla 58,4 milyon dolar ek yardım yapacağını duyurdu. Yardımın Birleşmiş Milletler, uluslararası yardım kuruluşları ve Japonya'nın devlet dışı kurumları aracılığıyla yapılacağı belirtildi. Bu yardım ile birlikte Japonya'nın Afganistan'a yaptığı toplam yardım miktarı 447 milyon dolara ulaşacak.

 • TİKA, Afganistan'da Teymeni Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi
  03 Ara TİKA, Afganistan'da Teymeni Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil'de yenilenen Teymeni Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi. Parkta yapılan tadilat çalışmaları kapsamında yaya yolları düzenlendi, çimlendirme yapıldı, aydınlatma ve sulama sistemleri kuruldu. Afganistan yetkilileri, TİKA ve Türkiye'ye yardımları için teşekkür etti.

 • Taliban, nükleer silah elde etmenin yollarını arıyor
  30 Kas Taliban, nükleer silah elde etmenin yollarını arıyor

  Afganistan'ın eski istihbarat şefi Rahmatullah Nebil, Taliban'ın nükleer silah araştırdığını iddia etti. Kuzey Kore, İran ve diğer ülkeleri örnek alarak stratejik derinlik kazanmaya çalıştıklarını belirtti. Taliban'ın nükleer silah elde etmesinin büyük bir felakete yol açabileceği uyarısında bulundu

 • Afganistan'da Çam Fıstığı İhracatı İstihdam Fırsatı Yaratıyor
  28 Kas Afganistan'da Çam Fıstığı İhracatı İstihdam Fırsatı Yaratıyor

  Afganistan'ın başkenti Kabil'in eteklerinde çam fıstığı temizleyen mevsimlik işçilerden biri olan Khala Fatima, Çin'e ihraç edilen çam fıstığı miktarının artmasına tanık olmaktan büyük mutluluk duyuyor. Çin'e çam fıstığı ihracatındaki artış Afganistan'da istihdam fırsatı yaratırken, bu değerli kuru meyveyi temizlemek ve işleyerek ihracata hazır hale getirmek için yüz binlerce Afgan çalışıyor.

 • Türk Kızılayı, Afganistan'da madde bağımlılarına yardım gönderdi
  28 Kas Türk Kızılayı, Afganistan'da madde bağımlılarına yardım gönderdi

  Türk Kızılayı, Afganistan'da madde bağımlılarının tedavi gördüğü merkeze 202 ton gıda ve 7 bin 500 battaniye desteği sağladı. Yardımlar, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Misyon Şefi ve Maslahatgüzarı Cenk Ünal'ın katıldığı törenle teslim edildi.

 • Yunus Emre Enstitüsü, Afganistan'da değerler eğitimi semineri düzenledi
  28 Kas Yunus Emre Enstitüsü, Afganistan'da değerler eğitimi semineri düzenledi

  Yunus Emre Enstitüsü, Afganistan'ın başkenti Kabil'de üniversite öğrencilerine yönelik değerler eğitimi semineri düzenledi. Seminerde, vatanseverlik, vefa, sorumluluk, ümit, sevgi-saygı, birlik ve beraberlik, adalet, doğruluk, merhamet ve sabır konuları ele alındı. Yaklaşık 100 Afgan öğrenci seminere katıldı ve doğru yanıtlar veren öğrencilere Kur'an-ı Kerim hediye edildi. Yunus Emre Enstitüsü, Türkçenin öğretilmesi ve ortak kültürel değerlere yönelik eğitim faaliyetlerine de önem verdiğini belirtti.

 • Afganistan'a yardım malzemesi taşıyan 'İyilik Treni'nin 19'uncusu Herat'a ulaştı
  25 Kas Afganistan'a yardım malzemesi taşıyan "İyilik Treni"nin 19'uncusu Herat'a ulaştı

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, Türkiye merkezli sivil toplum kuruluşlarının (STK) desteğiyle temin edilen insani yardım malzemelerini taşıyan 19'uncu "İyilik Treni", Türkmenistan sınırında bulunan Turgundi Sınır Kapısı'ndan Afganistan'ın Herat vilayetine ulaştı.

 • Batman'da Sel Felaketinde Annelerin Kahramanlığı
  23 Kas Batman'da Sel Felaketinde Annelerin Kahramanlığı

  Batman'da yaşanan sel felaketinde anneler, çocuklarını kurtarmak için kendilerini feda etti. Hakkı Güner'in annesi ve 3 çocuğu sel sularına kapılarak hayatını kaybetti.

 • Medine Müdafaası'nın sembolü: Fahreddin Paşa
  22 Kas Medine Müdafaası'nın sembolü: Fahreddin Paşa

  Destansı Medine Müdafaası ile tanınan "Çöl Kaplanı" lakaplı Fahreddin Paşa (Ömer Fahreddin Türkkan), vefatının 75. yılında anılıyor.

 • TİKA, Torkham Sınır Kapısı'ndaki Afgan göçmenlere gıda yardımı yaptı
  21 Kas TİKA, Torkham Sınır Kapısı'ndaki Afgan göçmenlere gıda yardımı yaptı

  Pakistan'ın düzensiz Afgan göçmenleri sınır dışı etme süreci devam ederken, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil Ofisi, Torkham Sınır Kapısı'ndaki geçici kamplara yerleşen 2 bin 500 Afgan aileye gıda yardımında bulundu. TİKA Kabil Ofisi Koordinatörü Fazıl Akın Erdoğan, Afgan halkının yanında olduklarını ve bundan sonraki süreçte de TİKA'nın yardımlarının süreceğini kaydetti. Afganistan geçici hükümetinin Ekonomi Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Seyidi ise Türkiye'nin her zaman zor zamanlarında Afganların yanında olduğunu belirterek, söz konusu yardımlar nedeniyle TİKA'ya ve Türkiye'ye teşekkür etti.

 • Pakistan Başbakanı: Taliban'ın Pakistan'a karşı eylemsizliği kabul edilemez
  21 Kas Pakistan Başbakanı: Taliban'ın Pakistan'a karşı eylemsizliği kabul edilemez

  Pakistan geçici hükümet Başbakanı Anvarul Hak Kakar, Afganistan'daki Taliban yönetiminin Pakistan'a karşı terör faaliyetlerine yönelik eylemsizliğinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Kakar, Kabil'in Afganistan topraklarını kullanarak Pakistan'da eylem yapan teröristlere karşı harekete geçme veya onları İslamabad'a teslim etme konusunda bir karar vermesi gerektiğini ifade etti. Pakistan ve Afganistan arasındaki terör saldırılarına ilişkin gerilim devam ediyor.

 • Pakistan'da Düzensiz Afgan Göçmenler İçin Geçici Kamplar Kuruldu
  16 Kas Pakistan'da Düzensiz Afgan Göçmenler İçin Geçici Kamplar Kuruldu

  Pakistan'da yaşayan düzensiz Afgan göçmenlerin ülkelerine dönüşü sürerken, Afganistan'ın farklı şehirlerinde bu kişiler için geçici kamplar kuruldu. Kabil başta olmak üzere Pakistan sınırına yakın şehirlerde kurulan kamplar, dönüş sürecini kolaylaştırmak ve Afganların vilayetlerine dönüşlerini kolaylaştırmak amacıyla hizmet vermeye başladı. Afgan göçmenler, kamplarda bekleyerek yardım ve destek almayı bekliyor.

 • Uluslararası öğrencilere 'hoşgeldiniz' programı
  16 Kas Uluslararası öğrencilere "hoşgeldiniz" programı

  Kocaeli'de eğitim alan uluslararası öğrenciler için "Evinize Hoş Geldiniz" programı düzenlendi.

 • Emine Erdoğan: 'İsrail devletinin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasını talep ediyorum'
  16 Kas Emine Erdoğan: "İsrail devletinin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasını talep ediyorum"

  Emine Erdoğan: "İsrail devletinin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasını talep ediyorum" "Bölgenin ve hatta dünyanın barış ve huzuru için Filistin'deki haksız işgal sona ermeli ve İsrail gasp ettiği toprakları sahibine, Filistinlilere geri vermelidir" "Birleşmiş Milletler ve İslam...

 • Emine Erdoğan ev sahipliği yaptığı 'Filistin İçin Tek Yürek Zirvesi'nde konuştu Açıklaması
  15 Kas Emine Erdoğan ev sahipliği yaptığı "Filistin İçin Tek Yürek Zirvesi"nde konuştu Açıklaması

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gazze'nin bugün artık meçhul çocuklar şehri olduğunu belirterek, "Bir anne, bir kadın, bir insan olarak böyle kirli bir mirası hesabı görülmeden sonraki nesillere devretmeyi reddediyorum.

 • İran, Hilmend Nehri üzerindeki su sorununda Taliban'dan olumlu yanıt aldı
  15 Kas İran, Hilmend Nehri üzerindeki su sorununda Taliban'dan olumlu yanıt aldı

  İran Çevre Kurumu Başkanı Ali Selaceke, Tahran ile Kabil arasında Hilmend Nehri üzerindeki su sorununa ilişkin Taliban yetkililerinden İran'ın nehirdeki su hakkının paylaşımıyla ilişkin ilk kez olumlu yanıt aldıklarını açıkladı. Selaceke, Taliban yetkililerinin İran'ın su hakkının verilmesi gerektiğini kabul ettiğini ve iklim koşullarına bağlı olarak bu durumun gerçekleşeceğini belirtti.

 • Karamollaoğlu: Avrupa insanlık konusunda sınıfta kaldı
  12 Kas Karamollaoğlu: Avrupa insanlık konusunda sınıfta kaldı

  Saadet Partisi'nin Avrupa teşkilatının kuruluşunun 10'uncu yılı vesilesiyle Almanya'da düzenlenen programda konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Avrupa'nın insanlık konusunda sınıfta kaldığını söyledi.

 • Pakistan, düzensiz göçmenleri ülkeden gönderme kararıyla Afganistan ile ilişkileri geriyor
  10 Kas Pakistan, düzensiz göçmenleri ülkeden gönderme kararıyla Afganistan ile ilişkileri geriyor

  Pakistan'da geçici hükümetin düzensiz göçmenleri ülkeden göndermeye yönelik kararı, İslamabad ile Kabil arasındaki ilişkilerde yeni bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Pakistan'daki terör saldırılarının artmasından Afganistan'ı sorumlu tutan Başbakan Anvarul Hak Kakar'ın sözleri, iki ülke arasında uyuşmazlık konusu haline geldi. Pakistan, on yıllardır ülkede bulunan 1,7 milyon düzensiz göçmeni sınır dışı etme kararı aldı. Bu karar, Taliban yönetiminin tepkisine yol açtı. Ancak bazı Pakistanlılar, düzensiz göçmenlerin gönderilmesinin insan hakları ihlali olduğunu ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtiyor.

 • Afganistan'da Atatürk'ü Anma Töreni Düzenlendi
  10 Kas Afganistan'da Atatürk'ü Anma Töreni Düzenlendi

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 85. yılında, Afganistan'ın başkenti Kabil'de anma töreni düzenlendi. Törene Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği yetkilileri ve Türk kurumlarının temsilcileri katıldı. Tören sırasında Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saatte saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Misyon Şefi Cenk Ünal, Atatürk'ün eğitime, bilime ve ekonomik kalkınmaya verdiği önemi vurgulayarak, Atatürk'ün izlerinin bugün hala Türkiye'de görülebildiğini belirtti.

 • Afganistan'da minibüse düzenlenen bombalı saldırıda 7 ölü
  08 Kas Afganistan'da minibüse düzenlenen bombalı saldırıda 7 ölü

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir minibüse düzenlenen bombalı saldırıda 7 kişi hayatını kaybederken, 20 kişi yaralandı. Saldırı, Kabil'in batısındaki Dashte Barchi'de bulunan Muhammad Ali Jinnah Hastanesi'nin önünde gerçekleşti. Güvenlik güçleri olay yerini kordon altına alarak inceleme başlattı.

 • Pakistan Başbakanı: ABD Silahları Terör Eylemlerinde Kullanılıyor
  08 Kas Pakistan Başbakanı: ABD Silahları Terör Eylemlerinde Kullanılıyor

  Pakistan geçici hükümet Başbakanı Anvarul Hak Kakar, ABD silahlarının Pakistan'da terör eylemlerinde kullanıldığı konusunda kararlı olduklarını belirtti. Kakar, ABD'nin Afganistan'dan çekilme sürecindeki durumu da eleştirerek, Afgan ordusunun dağılmasının ardından silahların nereye kaybolduğu konusunda soru işaretleri olduğunu söyledi. Ayrıca Kakar, düzensiz göçmenlerin Pakistan'da güvensizliğin yayılmasında rol oynadığını ve Pakistan'ın bu konuda geri adım atmayacağını ifade etti. Taliban'ın Afganistan'da kontrol sağlamasının ardından Pakistan'daki terör olaylarının arttığını belirten Kakar, Pakistan'ın terör örgütü TTP'ye karşı sert önlemler almasını umduklarını dile getirdi.

 • DEAŞ, Kabil'deki Bombalı Saldırıyı Üstlendi
  08 Kas DEAŞ, Kabil'deki Bombalı Saldırıyı Üstlendi

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün gerçekleşen minibüs saldırısını terör örgütü DEAŞ üstlendi. Saldırıda 7 kişi hayatını kaybederken, 20 kişi yaralandı.

 • Kabil'de Minibüse Bombalı Saldırı: 7 Ölü, 20 Yaralı
  08 Kas Kabil'de Minibüse Bombalı Saldırı: 7 Ölü, 20 Yaralı

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Muhammad Ali Jinnah Hastanesi'nin önünde park halindeki bir minibüse düzenlenen bombalı saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı. Güvenlik güçleri olay yerinde inceleme başlattı.

 • Kabil'de minibüs patlaması: 7 ölü, 20 yaralı
  07 Kas Kabil'de minibüs patlaması: 7 ölü, 20 yaralı

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir minibüste meydana gelen patlamada 7 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Patlama, Şii Hazara mahallesi Deşt-i Berçi'de gerçekleşti.

 • İstanbul Sohbetleri grubu, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırıların durmasını istedi
  07 Kas İstanbul Sohbetleri grubu, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırıların durmasını istedi

  İstanbul Fatih'te devam eden İstanbul Sohbetleri'nin müdavimi ilim, sanat, fikir ve kültür dünyasından isimler, İsrail'in Gazze'deki sivillere gerçekleştirdiği saldırıları kınadı.

 • Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi: 21. yüzyıl bir Türk yüzyılı olabilir mi?
  06 Kas Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi: 21. yüzyıl bir Türk yüzyılı olabilir mi?

  Prof. Dr. Cengiz Tomar, 2-3 Kasım'da Astana'da gerçekleşen Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi'nde, Gazze'deki insanlık kriziyle ve Türk dünyasıyla ilgili alınan kararları ve teşkilatın potansiyel gücünü AA Analiz için kaleme aldı.

 • Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkelerin liderleri, İsrail-Filistin çatışmasından ciddi endişe duyduklarını ve sivilleri hedef alan tüm saldırıları...
  03 Kas Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkelerin liderleri, İsrail-Filistin çatışmasından ciddi endişe duyduklarını ve sivilleri hedef alan tüm saldırıları...

  Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkelerin liderleri, İsrail-Filistin çatışmasından ciddi endişe duyduklarını ve sivilleri hedef alan tüm saldırıları kınadıklarını bildirdi.

 • İDDEF, Afganistan'da Kubbetüs Sahra Camii'ne Benzeyen Bir Cami İnşa Ettirdi
  01 Kas İDDEF, Afganistan'da Kubbetüs Sahra Camii'ne Benzeyen Bir Cami İnşa Ettirdi

  İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Kubbetüs Sahra Camii'nin mimarisinden esinlenerek Afganistan'ın başkenti Kabil'de aynı anda 350 kişinin ibadet edebildiği bir cami inşa ettirdi. Caminin açılış töreninde İDDEF Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Turan, İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı heyeti ve Afgan yetkililer hazır bulundu. Cami dualarla ibadete açılırken İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları da kınandı. İDDEF Yönetim Kurulu Başkanı Turan, caminin Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü ve dünya genelindeki zulümlerin son bulması yönünde bir adım olmasını temenni etti.

 • TİKA, Afganistan'da 500 çiftçiye buğday tohumu ve gübre desteği sağladı
  01 Kas TİKA, Afganistan'da 500 çiftçiye buğday tohumu ve gübre desteği sağladı

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil Ofisi, Afganistan'da 500 çiftçiye buğday tohumu ve gübre desteği sağladı. Yardımlar, Afganistan geçici hükümetinin Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakanlığına teslim edildi. İHH İnsani Yardım Vakfı Afganistan Ofisi tarafından çiftçilere tarımsal eğitim verilmesi planlanıyor.

 • Pakistan'ın sınır dışı etmeye hazırlandığı Afgan mülteciler ülkelerinde kendilerini bekleyen hayattan korkuyor
  01 Kas Pakistan'ın sınır dışı etmeye hazırlandığı Afgan mülteciler ülkelerinde kendilerini bekleyen hayattan korkuyor

  Pakistan'a sığınmacı olarak gelen Afganlar hayallerinin ve geçim kaynaklarının yok olmasından korkuyor.

 • Pakistan'da düzensiz göçmenlere verilen süre doluyor
  31 Eki Pakistan'da düzensiz göçmenlere verilen süre doluyor

  Pakistan İçişleri Bakanı Sarfaraz Ahmed Bugti, düzensiz göçmenlere verilen sürenin yarın dolacağını ve 2 Kasım'da ülkeyi terk etmeyenlere yönelik operasyonun başlayacağını açıkladı. Sürenin 1 gün uzatıldığını söyleyen Bugti, ''Biz hiçbir mülteciyi sınır dışı etmiyoruz. Sadece düzensiz göçmenler Pakistan'dan ayrılacak.'' dedi.

 • Türkiye'nin Kabil Misyon Şefi Ünal: 'Türkiye, Afganistan'ın yanında olmaya devam edecek'
  29 Eki Türkiye'nin Kabil Misyon Şefi Ünal: "Türkiye, Afganistan'ın yanında olmaya devam edecek"

  Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Misyon Şefi ve Maslahatgüzarı Cenk Ünal, Türkiye'nin ikinci yüzyılında da Afgan halkının yanında olmaya devam edeceğini kaydetti.

 • Afganistan'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü kutlandı
  29 Eki Afganistan'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü kutlandı

  Afganistan'da, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliğinde düzenlenen resepsiyonda Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı.

 • İsrail - Hamas savaşı: Katar rehine krizinde nasıl bir rol oynuyor?
  27 Eki İsrail - Hamas savaşı: Katar rehine krizinde nasıl bir rol oynuyor?

  Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırıda 200'den fazla kişiyi rehin alması sonrası gaz zengini küçük Körfez ülkesi Katar da tüm bu krizin öznelerinden biri haline geldi.

 • İSTANBUL-MİLLİ MÜCADELE'DE CEPHEYE KOŞAN AT: KARAYEL
  24 Eki İSTANBUL-MİLLİ MÜCADELE'DE CEPHEYE KOŞAN AT: KARAYEL

  Kitabında Milli Mücadele'ye katılan bir atın öyküsünü anlatan Kurt: Onlara bir minnet borcumuz varTuçe GÖLCÜ- Özkan ÖZGER/İSTANBUL, (DHA)- Sakarya Muharebesi'nden düşmanın yurttan atılmasına kadarki süreçte Milli Mücadele'ye katılan bir atın öyküsünü tarihi gerçeklere dayanarak anlatan Ömür...

 • Milli Mücadele'de cepheye koşan at: Karayel
  24 Eki Milli Mücadele'de cepheye koşan at: Karayel

  Sakarya Muharebesi'nden düşmanın yurttan atılmasına kadarki süreçte Milli Mücadele'ye katılan bir atın öyküsünü tarihi gerçeklere dayanarak anlatan Ömür Kurt, "Cepheye Koşan At, Tekalif-i Milliye Emirleriyle orduya bağışlanan bir atın hikayesini anlatıyor.

 • GRAFİKLİ/ CUMHURİYET'İN 100. YILI - Türk Hariciyesi, Cumhuriyet'in 100. yılında krizlerin yönetiminde aktif rol oynuyor
  23 Eki GRAFİKLİ/ CUMHURİYET'İN 100. YILI - Türk Hariciyesi, Cumhuriyet'in 100. yılında krizlerin yönetiminde aktif rol oynuyor

  Köklü geçmişe sahip Osmanlı diplomasisi geleneği üzerine kurulan Türk Hariciyesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında bölgesel ve küresel sınamalar karşısında etkin çok taraflılığı öne çıkarırken, krizlerin yönetimi ve çatışma çözümünde aktif rol almayı sürdürüyor.

 • TİKA, Afganistan'daki Lağman Üniversitesine su şebekesi kurdu
  19 Eki TİKA, Afganistan'daki Lağman Üniversitesine su şebekesi kurdu

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın doğusundaki Lağman Üniversitesine su şebekesi kurdu. Projenin açılışı dolayısıyla üniversite kampüsünde düzenlenen törene Taliban geçici hükümeti Yüksek Öğretim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Muhammed Nazar İrfan, Lağman Üniversitesi Rektörü Prof. Muhibullah Hidayet, üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı. TİKA'nın hayata geçirdiği bu prestijli proje, üniversitenin temizliğinde ve daha yeşil bir üniversite kampüsüne kavuşma konusunda hayati rol oynadı. Açılış töreninde konuşan Rektör Hidayet, Türkiye'nin Afganistan'ın gerçek dostu olduğunu belirtti ve Türk halkına ve TİKA'ya teşekkür etti. Yüksek Öğretim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü İrfan ise TİKA gibi kardeş ülkelerin kurumlarının Afganistan'ı yalnız bırakmadığını vurgulayarak, suyun kalkınmanın başında geldiğini söyledi. TİKA Kabil Ofisi Koordinatörü Erdoğan ise Lağman Üniversitesi su projesini tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti ve eğitimin toplumların gelişmesinde önemli olduğunu vurguladı. Proje kapsamında üniversite içerisinde su kuyusu kazıldı, su deposu inşa edildi ve su şebekesi sistemi kuruldu.

 • TDV ve Fransa Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, Afganistan'da depremzedelere yardım eli uzattı
  18 Eki TDV ve Fransa Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, Afganistan'da depremzedelere yardım eli uzattı

  Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Fransa Diyanet İşleri Türk İslam Birliği işbirliğiyle Afganistan'ın Herat vilayetinde depremden etkilenen 500 aileye gıda yardımı yapıldı. Ayrıca 200 aileye hijyen kitleri dağıtıldı. Yardımların devam edeceği belirtildi.

 • İş Bankası'ndan Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'ne özel etkinlik
  16 Eki İş Bankası'ndan Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'ne özel etkinlik

  Birleşmiş Milletler her yıl 15 Ekim'de kadınların tarımsal üretimdeki rolünü görünür kılmak ve kırsal alanda herkes için eşit fırsatlara erişimin önemini vurgulamak üzere Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'nü kutluyor.

 • Afganistan'da İsrail'e Karşı Protesto Düzenlendi
  13 Eki Afganistan'da İsrail'e Karşı Protesto Düzenlendi

  Afganistan'ın başkenti Kabil, Nangarhar ve Kandahar vilayetlerinde İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına karşı protesto düzenlendi. Kabil'in İdgah Camisi'nin önünde toplanan kalabalık, İsrail aleyhine sloganlar atarak Filistin halkının yanında olduklarını ifade etti. Protesto sırasında konuşan Abdul Hak Hammad, diğer İslam ülkelerine de seslenerek zalimlere karşı birlik ve beraberlik içinde durulması gerektiğini vurguladı.

 • Tunus'ta Filistin'e Destek Gösterisi Düzenlendi
  13 Eki Tunus'ta Filistin'e Destek Gösterisi Düzenlendi

  Tunus'un başkenti Tunus'ta, İsrail'in saldırıları altındaki Filistin'e destek amacıyla gösteri düzenlendi. Yüzlerce Tunuslu, Habib Burgiba Caddesi'ndeki Belediye Tiyatrosu önünde toplanarak İsrail bayrağını yaktı ve Filistin'e destek sloganları attı. Cuma namazını kılan cemaat de gösteriye destek verdi. Tunus'ta, Filistin ile İsrail çatışmalarının ardından birçok gösteri yapıldı ve İsrail ile normalleşmenin suç sayılması için kanun çıkarılması çağrısı yapıldı. Tunus Cumhurbaşkanlığı ise Filistin halkıyla tam dayanışma içerisinde olacaklarını belirtti.

 • TDV, Afganistan'da depremzede ailelere gıda desteği sağladı
  12 Eki TDV, Afganistan'da depremzede ailelere gıda desteği sağladı

  Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Afganistan'da meydana gelen depremde zarar gören Herat vilayetinde 300 depremzede aileye gıda yardımı yaptı. Yardımlar arasında un, pirinç, yağ, bakliyat, çay, şeker, makarna, salça ve bisküvi gibi gıda malzemeleri bulunuyor. Yardımların devam edeceği ve hijyen kitlerinin de temin edileceği belirtildi. Depremde yaklaşık 2 bin 500 kişi hayatını kaybetmiş ve binlerce kişi yaralanmıştı.

 • Türk sineması Azerbaycan'da buluştu
  08 Eki Türk sineması Azerbaycan'da buluştu

  Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 3. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Türk devletleri ve topluluklarından 32 filmi bir araya getirdi. Festivalin açılış törenine Türkiye, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan'dan gelen yapımcılar, yönetmenler, senaristler ve oyuncular katıldı. Festival, Türk kültürünü ve medeniyetini dünyaya tanıtmayı amaçlıyor.

 • Afganistan'da Deprem: Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 2 Bine Yükseldi
  08 Eki Afganistan'da Deprem: Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 2 Bine Yükseldi

  Afganistan'ın Herat eyaletinde meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bine yükseldi. Depremde binlerce kişi yaralanırken, 13 köyde büyük yıkımlar meydana geldi. Taliban ise depremden etkilenen insanlara yardım sağlanması için uluslararası iş birliği talep etti.

 • Taliban'ın bombalı saldırısından yaralı kurtulan Fatima dünyaya seslendi
  07 Eki Taliban'ın bombalı saldırısından yaralı kurtulan Fatima dünyaya seslendi

  Taliban'ın bombalı saldırısından yaralı kurtulan Fatima dünyaya seslendi Taliban'ın canlı bomba saldırısında eğitim hakkını, sol gözünü ve sol kulağını kaybeden Fatima Amiri: "18 yaşındayım ama yaşadıklarım, başımdan geçenler yaşımdan çok daha ötede" "Bir anlığına hiçbir yere gidemediğinizi...

 • Taliban'ın bombalı saldırısından yaralı kurtulan Fatima dünyaya seslendi
  07 Eki Taliban'ın bombalı saldırısından yaralı kurtulan Fatima dünyaya seslendi

  Afganistan Kabil'de Kaaj Eğitim Merkezi'ne Taliban tarafından yapılan canlı bomba saldırısında sol gözünde görme yetisini ve sol kulağında duyma yetisini tamamen kaybeden Fatima Amiri, tedavisi için Türkiye'ye sığındı.

 • Serseri kurşunla ölümler: 'Kimse bize bu mermilerin öldürebileceğini söylemedi'
  07 Eki Serseri kurşunla ölümler: 'Kimse bize bu mermilerin öldürebileceğini söylemedi'

  Lübnan'da çeşitli kutlamalarda ateşlenen silahlardan çıkan serseri kurşunlar her yıl ortalama yedi can alıyor.

 • ABD İşgaliyle Afganistan'da İstikrarsızlık Arttı
  06 Eki ABD İşgaliyle Afganistan'da İstikrarsızlık Arttı

  Uzmanlar, ABD'nin işgaliyle Afganistan'da istikrarsızlığın daha da arttığını, binlerce sivilin ölümü ve göçüyle sonuçlandığını belirtti. Afganistan tarihinde defalarca işgal edilen bir ülke olmuştur. ABD'nin terörle mücadele bahanesiyle gerçekleştirdiği işgal sonucunda terörün ortadan kalkmadığı, aksine ülkede istikrarsızlığın arttığı ifade edilmektedir. ABD'nin uzun vadeli planları olduğu ve hala ülkede terör örgütlerinin faaliyet gösterdiği vurgulanmaktadır. Afganistan'ın istikrarının bölgenin istikrarı anlamına geldiği ve ABD'nin hala Afganistan üzerinde planları olduğu da belirtilmektedir. ABD'nin işgali asla barış getirmediği, ülkeyi daha da istikrarsızlaştırdığı ve Afgan halkının en çok zarar gördüğü ifade edilmektedir. ABD'nin ülkeden çekilmesiyle birlikte güvenliğin sağlandığı iddiasına rağmen terör örgütlerinin hala faaliyetlerini sürdürdüğü ve birçok ülkenin bunun farkında olduğu belirtilmektedir.

 • Çin Dışişleri Bakanı Vang, Taliban temsilcisi Muttaki ile görüştü
  05 Eki Çin Dışişleri Bakanı Vang, Taliban temsilcisi Muttaki ile görüştü

  Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Afganistan'da Taliban'ın kurduğu geçici hükümetin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki ile görüştü.

Advertisement